עיצוב הבית
עיצוב הבית

תל אביב: ביקשו מהמעצבת אי מטבח כמו זה שפנטזו עליו, יצא מושלם

דירה מול הים עברה שיפוץ יסודי, ובתכנון החדש שלה בולט במיוחד אי מטבח יוצא דופן, עם משטח שקוף מרחף מעל חלקים גלויים ונסתרים, מדפים בתזוזה והמון סטייל

רוני מואב | עיצוב הבית | פורסם 10/07/24 11:40 
אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 13
צילום: נמרוד לוי
אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 10
צילום: נמרוד לוי

דירת 5 חדרים בתל אביב, קו ראשון לים, עברה שיפוץ טוטאלי שנמשך 7 חודשים והפך אותה מדירת קבלן בסיסית ל-125 מ"ר של מרחב רגוע ובהיר בקונספט של ים. הצבעים החוליים והטבעיים מכניסים את חוף הים פנימה וממשיכים אותו, פריטי נגרות ייחודיים מדגישים אותו ובזכות החזית המערבית, משחקי האור בחללים בשעות אחה"צ הם אלמנט עיצוב בפני עצמם. אבל האלמנט הדומיננטי והמרשים ביותר בדירה הוא ללא ספק האי במטבח. 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ת"א: הבניין עבר תמ"א, הדירה עברה מהפך מטריף

 

אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 1
צילום: נמרוד לוי
אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 3
צילום: נמרוד לוי
אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 8
צילום: נמרוד לוי
אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 12
צילום: נמרוד לוי
  

"מה הבעיה?!? נעשה לך כזה"

בעלי הדירה הם זוג רופאים, הורים לשלושה מתבגרים. הם ביקשו מהמעצבת רוני ברטל לתכנן עבורם אי מטבח ייחודי בסגנון אי החלומות שלהם, אותו ראו באולם תצוגה של מותג מטבחים בינלאומי יוקרתי. "כשהלקוחה סיפרה לי על החוויה מיד אמרתי לה 'מה הבעיה?!? נעשה לך כזה'", מספרת המעצבת, "נכנסתי לתהליך תכנון האי עם התאמות שמתאימות ללקוחות ולקנה מידה של המטבח והנכס כולו ויצרתי עם נגר ומסגר את מה שרואים בתמונות". התוצאה היא אי שכמוהו לא רואים כל יום. במבט ראשון לא ברור מה קורה בו ואיך כל הדברים בו מתקיימים - על מה יושב המשטח, איפה המדיח והצנרת של הכיור והכיריים, האם יש למגירות העליות בו חזית? כשמתעמקים בו מבחינים בשילוב בין החלקים הגלויים לצד הנסתרים.

גוונים של חוף ים וטבע

האי מורגש מאוד בנוכחותו בבית. מידותיו 3.15 מטר על 90 ס"מ וממוקמים בו הכיור והכיריים של המטבח. "עלותו הסתכמה בכ-45 אלף שקל והוא כולל את המסגרות, חזיתות הזכוכית והנגרות", מספרת ברטל, "להערכתי, זה בערך כחצי מחיר מהעלות של האי המקורי". בגוף ארונות המטבח הגבוהים תוכננה נישה שמשמשת אקסטרה משטח הנחה ובאופן כללי חזית הארונות מהווה רקע לאי, לא מתנגשת או מתחרה בו אלא מעניקה לו את המקום והנוכחות בחלל. גוף האי והמשטח נמצאים במעין נסיגה זה מזה: יש חלק בו המשטח בולט מעבר לגוף הארונות של האי ויש חלק בו גוף הארונות בולט מעבר לקו המשטח. מעבר להיבט הוויזואלי, המשחק הזה מאפשר מקום לישיבה ובצד השני יש מגירות ללא חזית ותקרה שחשופות לחלל לחלוטין, ולמעשה משמשות כמדף נשלף. משטח הפורצלן של האי גס, עבה ונוכח. יש  לו קנט של 10 ס"מ ולמרות זאת נראה שהוא מרחף מעל ארונות האי, ללא מגע איתם. בין ארונות האי למשטח יש חלק שקוף שקשה להבחין בו במבט ראשון, חלקו מורכב מחזיתות זכוכית, והוא תורם משמעותית לתחושת הריחוף של המשטח. המשטח נתמך עם מחיצות ברזל דקות ועדינות בין המגירות, אותן ניתן לראות.

מגירות האי התחתונות עשויות נגרות בגמר צבע, ומעליהן מגירות עם בסיס בפורניר וחזיתות זכוכית, שלחלקן אין חזית כלל. הצבעוניות והחומריות של האי התבססו על הקונספט הכללי של הבית ולכן נבחרו גווני חול וטבע. גוון המגירות שלו תואם גם לגוון ארונות המטבח הגבוהים, ושניהם מתמזגים עם החוץ ומשלבים אותו עם הפנים. הצוקל של האי יחסית גבוה ונסוג פנימה, מה שתורם קצת לתחושת ריחוף גם של המגירות. 

אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 11
צילום: נמרוד לוי

אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 2
צילום: נמרוד לוי
אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 9
צילום: נמרוד לוי

אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 6
צילום: נמרוד לוי

 

לאי יש צד חיצוני ופנימי. הצד החיצוני - פונה כלפי פינת האוכל עם מקסימום אפקט הריחוף של המשטח ומקסימום אפקט של אטום וחשוף. הצד הפנימי הפונה לכיוון המטבח הוא הצד התפעולי של האי ובו נמצאים הכיור, המדיח, הכיריים ומגירות אחסון. כשמסתכלים מהצד החיצוני על האי רואים עמוק בפנים את גב היחידות של פנים האי. המעצבת התייחסה בתכנון גם לעיצוב דפנות האי, וגם מהן נראה ומורגש אפקט הריחוף. "בשלב מסוים בפרויקט אפילו צחקנו הלקוחות ואני שהלקוחה לא צריכה יותר כלום בבית, רק את אי חלומותיה. היא יכולה לישון על האי ולחיות עליו", היא מסכמת את הפרויקט. 

 

תכנון ועיצוב: רוני ברטל

נגרות: נגריית אבנר'ס avner's the art of wood

אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 7
צילום: נמרוד לוי

אי מטבח בתל אביב 1 עיצוב רוני ברטל - 5
צילום: נמרוד לוי
אי מטבח בתל אביב עיצוב רוני ברטל - 4
צילום: נמרוד לוי
 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן