המטבח הזה הותקן לפני שמונה שנים בסך הכל, אבל מהיום הראשון הרגישה דורית, בעלת הבית, שהוא מיושן וכבד, עם ארונות ושיש חומים כהים מאוד, חלקים מצופים פורמייקה בגון נירוסטה וחיפוי זכוכית ירוקה על הקירות. דורית אוהבת צבעים ותמיד משלבת בהופעתה צבע עז – בגד, תכשיט, צבע שיער או לק - ובכל פעם שנכנסה למטבח היא הרגישה שהוא חשוך ומכביד וממש מאפיל על התחושה שלה. יום אחרי שהתקין אותו הנגר, היא מספרת, ידעה שטעתה בבחירה, אבל היא חשה שבלתי אפשרי כלכלית לשנות את הגוון או להחליף את המטבח רגע אחרי שהותקן ונאלצה להשלים עם המצב.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> חלום שלנו: הבית המושלם של ההורים ל-4

>> השרון: ב-350 אלף שקל עשו מהפך בדירה המוזנחת

דורית חלמה להבהיר את המטבח, להכניס בו חיים וצבע, אבל התלבטה מאוד לגבי הגוון ופחדה לטעות שוב. כך, במשך תקופה הארוכה נשאר המטבח ללא שינוי, מלבד תוספת טפט פרחוני בגוני כחול, ירוק, ורוד, צהוב וכתום. אבל אז עברה דורית משבר אישי, וכשהתאוששה ממנו החליטה שהגיע הזמן לעשות שינוי גם במטבח, להאיר אותו והפיח בו חיים והתרגשות משמחת. בשלב זה היא פנתה אליי.

צביעת מטבח, הגר יואלי
יום אחרי ההתקנה בעלת הבית חשה שטעתה. המטבח לפני הצביעה | צילום: הגר יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
הארונות והשיש בחום כהה. המטבח לפני הצביעה | צילום: הגר יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
המטבח לפני הצביעה | צילום: הגר יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
המטבח לפני הצביעה | צילום: הגר יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
במהלך השנים נוסף למטבח טפט פרחוני | צילום: הגר יואלי

הרעיון הראשוני היה לצבוע את המטבח כולו בצהוב – צבע משמח, אנרגטי ומרגש שמכניס המון אור – אבל החשש היה שהוא יסנוור ויימאס מהר מדי. דורית חשבה גם  על ורוד, צבע הלב, אבל חששה מ"ורוד בזוקה" צעקני שייראה מצועצע. לכן הוחלט על שילוב של ורוד, יותר עמוק ושקט, וצהוב. הגוונים נבחרו בהשראת הפרחים בטפט, אבל מכיוון שכעת היה מדובר במאסות של צבע היה צורך לדייק אותם ולהתאים אותם לחלל.

צביעת מטבח, הגר יואלי
הארונות התחתונים נצבעו בוורוד | צילום: ליליה פרנק
צביעת מטבח, הגר יואלי
ארון הקיר נצבע בצהוב | צילום: נחום יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
צילום: נחום יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
חלקי המטבח העליונים נצבעו בגוון ירוק כמעט זהה לגוון של חיפוי הזכוכית | צילום: נחום יואלי

השלב הבא היה ליצור מינון מדויק של כל צבע ולהחליט לגבי מיקום הגוונים. השאלה הגדולה הייתה איך ישתלבו השיש החום, הזכוכית הירוקה והנירוסטה בארונות. חששנו מצבעוניות היתר הזו אך לא רצינו להשקיע סכומים נוספים בהחלפת שיש או חיפוי אלא להסתפק בעלות של שינוי קוסמטי בלבד. הפתרון שמצאנו הוא לצבוע את כל חלקי המטבח העליונים בגוון ירוק כמעט זהה לגוון של חיפוי הזכוכית. כך נוצרה במטבח חלוקה לשלושה חלקים: הארונות התחתונים ורודים, ארון הקיר צהוב וכל החלקים מהשיש ומעלה ירוקים.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

בשלב האחרון היה צריך לטפל במעקה בגרם המדרגות שמעל ארון הקיר במטבח. מעקה העץ היה הצבע טבעי, וגם הוא נראה כבד ומיושן. הפתרון הפשוט היה לצבוע אותו בגוון הירוק שנבחר לארונות המטבח העליונים כדי לא להוסיף לשלל הגוונים, אבל אך שנייה לפני משיחת הצבע הראשונה החלטנו שמשהו לא שלם ולא מספיק מדויק, והחלפנו את הירוק בכחלחל זהה לצבע הרקע בטפט. הצבע הזה קרוב מספיק לגוון הירוק כך שלא נוצרת תחושה של צבע נוסף וצבעוניות מכבידה, אלא מארג וחיבור מושלמים של גוונים.

צביעת מטבח, ג, הגר יואלי
מעקה המדרגות לפני הצביעה | צילום: הגר יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
המעקה נצבע בגוון כחלחל | צילום: ליליה פרנק
צביעת מטבח, ג, הגר יואלי
צילום: ליליה פרנק
צביעת מטבח, הגר יואלי
המטבח הצבוע | צילום: נחום יואלי

 
עלות של תכנון צבע מקצועי היא 1,500-350 שקל, לא כולל מע"מ. עלות צביעה ברמה גבוהה של מטבח סטנדרטי היא 17,000-7,000 שקל, לא כולל מע"מ.

הגר יואלי היא מומחית לשדרוג הבית בצבע, מתמחה במתן ייעוצי צבע ובניית תוכניות אדריכליות בצבע, מרצה ומדריכה, בעלת עסק בוטיק לצביעת מטבחים, רהיטים, דלתות ועוד

צביעת מטבח, הגר יואלי
הסלון מעיד על חיבתה של בעלת הבית לצבע | צילום: נחום יואלי
צביעת מטבח, הגר יואלי
צילום: נחום יואלי