יש שיאמרו שימי הזוהר של הקלפה במטבח כבר מאחוריה, אבל בבתים רבים היא עדיין חלק מהמטבח, נפתחת מעלה ונסגרת מטה ללא הרף ובעיקר מאחסנת הרבה כלים. בניגוד לארונות מטבח, שנשענים בהתקנה שלהם על הרצפה ולכן הם יציבים, הקלפה "מרחפת" באוויר, ומתוחזקת בדיבלים. לא פעם קורה שהיא נופלת ומתרסקת על הרצפה ומסכנת בכך את מי שנמצא במטבח – אחד האזורים הפעילים ביותר בבית. בפוסט שעלה באחת הקבוצות ברשת שיתפה חברת הקבוצה בהרס שהתרחש במטבח שלה לאחר קריסת הקפלה שלה, והתגובות המזדהות לא איחרו להגיע. 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ליאור נרצחה במסיבה ברעים, זו המחווה שעשו לבתה בת ה-6

>> הלם: מה קורה כשמצפים את קרש הגיהוץ בנייר אלומיניום

 

זה קרה לאתי רטמן מראש העין, שמספרת איך סתם כך באמצע היום קרסה הקלפה שלה מהקיר, רגע קטן אחרי שהיא עמדה בדיוק שם: "אמרו לי שהקיר מאוד ישן, ולדעתי היו חסרים בהתקנה דבלי ג'מבו". אותה חברה שהתקינה את הקלפה במטבח הגיעה לאחר מכן כדי להתקין אותה מחדש ולהוסיף חיזוקים.

קלפה נפלה (צילום: אתי רטמן)
המטבח של אתי רטמן | צילום: אתי רטמן
קלפה נפלה ג - 2 (צילום: אתי רטמן)
צילום: אתי רטמן
קלפה נפלה ג - 4 (צילום: אתי רטמן)
צילום: אתי רטמן
קלפה נפלה ג - 1 (צילום: אתי רטמן)
צילום: אתי רטמן

כשזה קרה לאילנית מירושלים היא הייתה עסוקה באירוח של 10 בני משפחה, ויצאה איתם לסיבוב בחוץ לאחר ששטפה וארגנה את כל הכלים בארון ועל השיש. לאחר שעה, כשהם חזרו לבית ופתחו את הדלת, חשכו עיניה. "היו זכוכיות על הרצפה, נכנסתי עוד קצת פנימה וכמעט התעלפתי מהמראה - כל הארון העליון קרס על כל הכלים שהיו על השיש, ובין דמעות של הלם אני מבינה שהלכו הסטים הכי יפים, וגם צוחקת שרק לי קורים דברים כאלה. מזל שלא היינו בבית, כי הדירה ממש קטנה, היו הרבה נפשות ובטוח מישהו היה נפצע". היום היא מבינה שמצבה המוזנח של הדירה השכורה וקירות עם עובש ולחות הביאו לכך.

"החברה לקחה אחריות"

במקרה אחר, של משפחה מאזור השרון, הילדים היו לבד בבית וצפו בטלוויזיה בסלון, כשמאחוריהם במטבח נשמע קול ניפוץ אדיר. הם הזעיקו את ההורים, שמיהרו הביתה להרגיע את הרוחות ולאסוף את השברים. למרבה המזל, הנזק היחיד שנגרם הוא שבירה של מרצפת על הרצפה, אבל שום קלפה לא נתלתה מאז במטבח.

מטבח עץ ושיש (צילום: ImageFlow, SHUTTERSTOCK)
צילום: ImageFlow, SHUTTERSTOCK

גם לקרן חדד גולדרינגר מראשון לציון היה מטבח עם קלפה, שנפלה לאחר ארבע שנים וכמעט מחצה אותה, וכל מה שהיה בה כמובן נשבר. באותו יום חברת המטבחים שלחה נציג לראות את הנזקים, בהם גם ברז שהתעקם בשל המכה מהקלפה. גולדרינגר: "בחברה הבינו שבהתקנה הראשונית לא חיזקו מספיק את הקלפה לקיר ושמו פחות חיבורים ממה שצריך. הם כמובן לקחו אחריות, פיצו אותי כספית על הכלים שנשברו ותוך שבוע כבר סיפקו קלפה מתוקנת עם חיבורים כפולים לקיר, פי שניים ממה שהיה קודם לכן".

קלפה נפלה (צילום: קרן חדד גולדינגר)
הנזק במטבח של קרן גולדרינגר | צילום: קרן חדד גולדינגר
קלפה נפלה (צילום: קרן חדד גולדינגר)
הנזק במטבח של קרן גולדרינגר | צילום: קרן חדד גולדינגר

קלפה נפלה (צילום: קרן חדד גולדרינגר)
המטבח של קרן גולדינגר לאחר ההתקנה החדשה | צילום: קרן חדד גולדרינגר

לל' מקריית מלאכי היה מקרה נפילה דומה עם מזנון מרחף שהותקן בסלון שלה. היא שמה לב שהוא התרחק מקיר וחששה מנפילה, בעיקר בגלל שיש לה בבית ילדים קטנים. כשקראה לאבא שלה לבדוק אותו, הוא רק התקרב למזנון והוא קרס על הרגל שלו. "לרגל שלום וגם לא נגרם נזק לאף אחד מבני המשפחה, אבל הצלחנו להחזיק ולהוריד אותו לרצפה. התברר שהדיקט בגב המזנון התנתק מהמזנון עצמו", מסבירה ל' ומוסיפה שכשפנתה לחברה ממנה רכשה את המזנון הציעו לה לרכוש רגליים ולהזמין התקנה, ועכשיו הוא כבר לא תלוי על הקיר.

קלפה נפלה ג מזנון נפל (צילום: איתי דגן )
המזנון המרחף שנפל בסלון | צילום: איתי דגן

זה מה שצריך לעשות כדי שהקלפה לא תיפול

יש מי שמברך את ברכת הגומל אחרי מקרה כזה או מרגיש צורך לבדוק מזוזות, ויש מי שמוותר על קלפה לגמרי, אבל סיון מיזן מנגריית "סיון הנגר" טוען שהדברים צריכים להיות הרבה יותר ברורים. "קלפות נופלות בגלל התקנה רשלנית, קיר גבס שלא עשו בו חיזוקים, דיבלים שלא מתאימים לסוג הקיר או מעט מדי דיבלים. צריך להתאים את כמות הדיבלים לגודל הקלפה. לא מחברים קלפה באורך 2 מטרים עם ארבעה דיבלים בלבד, אלא עם 10-8 דבלים גם בחלק התחתון וגם בחלק העליון, ואם יש קיר צמוד או תקרה, רצוי לחבר גם אליהם".

מטבח לבן (צילום: New Africa, shutterstock)
מטבח לבן | צילום: New Africa, shutterstock

לפני התקנה של ארון קלפה טוען מיזן שצריך לבדוק את הקיר – אם הוא איטונג, בלוקים או גבס, ולהתאים אליו את הדיבלים שלו. לקיר בלוק או בטון - דיבל ג'מבו, ולקיר גבס יש ליצור חיזוקים בקיר בדיבלים של גבס ואז לחבר את הקלפה לריילסים של עץ. בכל מקרה, אין לחסוך בדיבלים ובחיזוקים, ורצוי להשתמש בגב קלפה של 17 מ"מ. "אם מתקינים נכון, אין בעיה עם קלפות. אבל בכל מקרה, עדיף שקלפה תהיה פחות עמוקה ויותר גבוהה, כדי שכוח התלישה שמופעל עליה יהיה כמה שיותר קטן". מיזן ממליץ על עומק 30-25 ס"מ לכל היותר ועל גובה 50-40 ס"מ. ככל שהיא עצמה תהיה גבוהה יותר, ההתקנה תהיה בטיחותית יותר.

קלפה נפלה סיון הנגר (צילום: עידן מעוז)
מטבח של סיון הנגר | צילום: עידן מעוז