חדר הילדים כבר מזמן נחשב לאחד המרכיבים המרכזיים בבואנו לעצב את הבית. הזמן הרב שהם שוהים בו, אירוח החברים והרצון לספק להם סביבה שתהיה גם נעימה ועוטפת וגם נוחה ופרקטית הפכו את העסק למורכב ומלא אתגרים. מתוך כך, ולאחר שיחות עם לא מעט מעצבות, הבנו שהעיצוב חייב לנבוע קודם כל מהקשבה לילד, צרכיו ותחביביו. אמנם המעצבות וההורים אוהבים עדיין לבחור קונספט או נושא שסביבו מעוצב החדר, אך עם זאת יש העדפה ברורה להימנע מסטים שלמים לטובת ערבוב והתאמה בין ישן וחדש. כשלתוך זה מוסיפים גם מנה של דמיון, מעוף, מקוריות ושמחה, מתקבלים חדרים קסומים ומלאי אהבה. קבלו טיפים של 13 מעצבות וגם כמה עצות משלנו.

חדרי ילדים , הום סטיילינג יערה ציקורל (צילום: Lane Licorice)
חדר שעושה חשק לבייבי. הום סטיילינג: יערה ציקורל | צילום: Lane Licorice
חדרי ילדים, טיפים שלנו, דמיון ועבודת יד הום סטיילינג יערה ציקורל. (צילום: Lane Licorice)
מתוק וסטייליסטי. הום סטיילינג: יערה ציקורל | צילום: Lane Licorice

עוד באתר לעיצוב הבית:

לזרום עם הילד ולצאת מהקופסה

"לילדים, בדיוק כמונו המבוגרים, יש חלומות שהם רוצים להגשים בחדר שלהם, וגם הם כמהים לסביבת מגורים מעוצבת ונעימה", אומרת גלית דור שקד, סטייליסטית לעיצוב הבית מורד וגלית RoomStyling, "מה שכיף הוא שלעומתנו, הילדים לא איבדו את הדמיון, התעוזה והאהבה לצבע, וכך הם מעלים רעיונות שניתן ליישם בהמון אופנים בשילוב דרישות ההורים לפונקציונליות ונוחות. כדאי לשוחח עם הילדים וההורים ויחד איתם לבחור קונספט הרמוני ומדליק שיתחיל במעטפת החדר ויסתיים בפרטים הקטנים". 

חדרי ילדים, טיפים שלנו, אוספים (צילום: אלעד שריג , אדריכלית פנים סיסי זיו לחזי בנק.)
כל ילד והאהבות שלו. עיצוב: פניני זיו לחזי בנק | צילום: אלעד שריג , אדריכלית פנים סיסי זיו לחזי בנק.
חדרי ילדים, ורד וגלית (צילום: RoomStyling. Sorel Alexandru)
להגשים להם חלומות. עיצוב: RoomStyling | צילום: RoomStyling. Sorel Alexandru

גמישות עיצובית ומבט לעתיד

"למרות שהעיצוב מבחינתי לעולם לא יבוא על חשבון פרקטיות ונוחות, חשוב מאוד להקשיב לילדים ולהתחשב במה שהם אוהבים ובתחביבים שלהם", אומרת מעצבת הפנים ענבר מנגד, "יחד עם זה, היום אני מזהה שתי מגמות ברורות, שלפיהן הילדים מבלים יותר בחדריהם מאשר בעבר ושההורים כבר פחות מאפשרים טלוויזיות ומחשבים אישיים בחדרים. בשל העובדות האלו, שמשאירות תמיד פתחים לשינויים, חשוב לי להשאיר חופש לשינויים ותוספות בהמשך. כך, למשל, בענייני חשמל, מומלץ לעשות הכנות לטלוויזיה ולמחשב וכן להציב בחדר פס צבירה עם כמה גופים מתכווננים שיאפשרו משחקי תאורה במידה שהחדר ישנה תצורה. גם בתכנון ארונות חשוב מאוד לחשוב על העתיד ולהוסיף מוט תלייה על מגירות ומדפים".

חדרי ילדים  (צילום: אלעד גונן וזאב ביץ מעצבת פנים ענבר מנגד)
הכנות לטלוויזיה ומחשב. עיצוב: ענבר מנגד | צילום: אלעד גונן וזאב ביץ מעצבת פנים ענבר מנגד
חדרי ילדים מעצבת פנים ענבר מנגד (צילום: אלעד גונן וזאב ביץ מעצבת פנים ענבר מנגד)
משחקי תאורה לחדרי מתבגרים. עיצוב: ענבר מנגד | צילום: אלעד גונן וזאב ביץ מעצבת פנים ענבר מנגד

פרקטיות ונגישות לצד שימוש חוזר בדברים קיימים

"מה שלי חשוב בעיצוב חדר ילדים זה פרקטיות ומרחב נגיש למשחק והנאה", אומרת יערה ציקורל, סטייליסטית לבית, "לא פחות חשוב לנסות ליצור מרחב שיתאים לגילים שונים ולשני המינים באופן כזה שלא יצריך לעשות שינויים גדולים לעתים קרובות ויאפשר מגורי אחים יחד. כך, למשל, כדאי לעשות שימוש בצבעים ובאביזרים שינעימו את זמנם של ילדים וילדות באותה מידה. באופן אישי, אני נמנעת משימוש בסטים ולעומת זה מאוד אוהבת לשפץ ולחבר פריטי ריהוט קיימים".

חדרי ילדים , הום סטיילינג יערה ציקורל (צילום: Lane Licorice)
לשפץ ולחבר פריטי ריהוט קיימים. הום סטיילינג: יערה ציקורל | צילום: Lane Licorice

להתחשב בילד אבל להיכנס לפרופורציות

"לא פעם ראיתי חדרי ילדים עם שטיח בורדו זועק או טפט עצום של כדורגל שאחר כך קשה להיפטר מהם בלי להיכנס להוצאות או שיפוצים נוספים", אומרת אדריכלית הפנים גלית אבינעם, "מסיבה זו אני חושבת שצריך אמנם להקשיב לילדים, אבל גם לשים גבולות ולהסביר מה נכון ומה לא. מעבר לכך, חשוב לבחור פריטים בסיסיים שיהיו באיכות וברמת גימור גבוהות ושישרתו את הילדים לאורך זמן. יחד עם זה, חשוב להתאים את הריהוט בגובה ובחומרי הגמר לגיל הילד, למשל לעשות שימוש בשולחן יצירה נמוך עשוי פלסטיק או פורמייקה בגיל קטן ובשולחן כתיבה עם אזורי אחסון לספרים בגיל בוגר יותר. אני אוהבת גם לייצר 'קיר תהילה' שמחזק את הביטחון העצמי של הילד ויוצר מוטיבציה בריאה לגדילה. כדאי לבחור קיר שעליו תלויים פריטים אהובים וצילומים מרגעים מאושרים. אם למשל מדובר בשחקנית טניס, אפשר לייצר קומפוזיציה של מחבטים ישנים וצילומים מתחרויות".

חדרי ילדים גלית אבינעם לדומיסיל. (צילום: אסף הבר)
להיות קשוב לילד אבל גם להציב גבולות. עיצוב: גלית אבינועם לצמר שטיחים | צילום: אסף הבר
חדרי ילדים גלית אבינעם לדומיסיל. (צילום: אסף הבר)
ליצור "קיר תהילה" שיחזק את הביטחון של הילד. עיצוב גלית אבינועם | צילום: אסף הבר

בסיס רגוע מבליט את אופיו של הילד

"בחדרי ילדים חשוב מאוד לייצר רקע רגוע מבחינת הגוונים והריהוט", אומרת האדריכלית דנה אוברזון, "זאת מכיוון שהילדים מביאים עמם באופן טבעי שלל גוונים, צורות ומרקמים שנובעים מצעצועים, ביגוד, כלי מיטה, בובות וכדומה. כמו כן, חדר ילדים צריך לייצר גמישות תכנונית שתאפשר גדילה של הילד לנער וכן חומרי גמר שיהיו עמידים וקלים להחלפה ולניקוי. לא פחות חשוב לתכנן את החדר כך שיהיה בו מקום למשחק של ילד יחיד או זוג או קבוצה של חברים".

חדרי ילדים, דנה אוברזון אדריכלים. (צילום: עודד סמדר)
לייצר רקע רגוע. אדריכלות: דנה אוברזון | צילום: עודד סמדר
חדרי ילדים דנה אוברזון אדריכלים (צילום: עודד סמדר)
נגישות לכל המשחקים והחפצים האישיים. אדריכלות דנה אוברזון | צילום: עודד סמדר

הילדים מתבגרים והצרכים משתנים

"הפן הלא פשוט בעיצוב חדר ילדים נובע מכך שהילדים מתבגרים וכל הזמן משתנים, משנים הרגלים וממשיכים לגלות את עצמם", אומרת האדריכלית נורית קצרגינסקי, "לכן, כדי שהתכנון יהיה מוצלח, צריך להביא בחשבון צרכים משתנים ולתכנן חדר שיעניק גמישות ואופציה קלה לשינוי וגיוון במהירות, בקלות ובתקציב נמוך יחסית. חשוב לשים לב לחלוקה לפינות שיאפשרו יצירה, משחק, קריאה ומנוחה, וכן לאפשר אזור לאירוח חברים ואחסון רב ומגוון ככל האפשר".

חדרי ילדים (צילום: עמית גירון ,לפרקטים)
אם מתאפשר, חלקו את החדר לאזורי שינה, קריאה ומשחק. עיצוב: נורית קצרגינסקי | צילום: עמית גירון ,לפרקטים
חדרי ילדים (צילום: עמית גירון, פרקטים)
להתחשב בצרכים המשתנים של הילד. עיצוב: נורית קצרגינסקי | צילום: עמית גירון, פרקטים

טקסטיל דומיננטי ואוורור החדר באופנים שונים

"כשאני מעצבת לילדים חשוב לי מאוד לשמוע גם את הרצון שלהם", אומרת מירב פרלמן, סטייליסטית לבית, "החדר אמור לשקף את אישיותם, תחומי העניין, התחביבים והעיסוקים שלהם. חשוב מאוד לייצר שילובי צבעים נכונים ולא מוגזמים ולא להעמיס יותר מדי רהיטים ופריטים. הטקסטיל כ'מלך' העיצוב מאפשר אינספור משחקים במרקמים וגוונים שונים מאותה סקלת גוונים בכריות, כיסוי מיטה, וילונות וכדומה. את החדר אפשר 'לאוורר' דווקא באמצעות בחירה ברהיטים שונים שאינם סט אחיד, שילובי סגנונות ושילוב מפתיע של פריט יוצא דופן וייחודי כמו מתלה לתכשיטים שעשוי מסגרת תמונה או תריס שהפך למתלה מקורי".

חדר ילדה (צילום: אורית אלפסי)
לאוורר את החדר באמצעות טקסטילים. עיצוב: מירב פרלמן | צילום: אורית אלפסי
חדר ילדה כסא (צילום: אורית אלפסי)
לא להגזים בשילובי צבעים. עיצוב מירב פרלמן | צילום: אורית אלפסי

הפנטזיות של ההורים לא פחות חשובות

"כשמדובר בילד ממש צעיר, עיצוב חדר הילדים נובע מהפנטזיות והחלומות של ההורים, אם זה משהו שראו בקטלוג ואם אלה שיקולים חינוכיים", אומרת מעצבת הפנים מירב זהר, "פעמים רבות מדובר בשיקולים של ניסוי וטעייה – מה הייתי רוצה שהילד יאהב? מה ישמח אותו? חשוב, אם אפשר, לשתף את הילד באופן פעיל בצביעת קיר, הדבקת מדבקות, תליית ציורים ומתן ביטוי לכך שהחלל שייך לו. החדר צריך להיות חם ונעים ומעוצב כך שהמעטפת תהיה ניטרלית יחסית ותאפשר לילד להכניס את עצמו פנימה באמצעות פריטים אהובים, צעצועים, משחקים וכדומה".

חדרי ילדים (צילום: שי אדם)
לשתף את הילד בעשייה. עיצוב: מירב זהר | צילום: שי אדם
חדרי ילדים (צילום: שי אדם)
ליצור מקומות אחסון באמצעות ארגזי עץ צבעוניים. עיצוב: מירב זהר | צילום: שי אדם

להישמר מהוצאה בלתי נגמרת על פנטזיות הוריות

"עיצוב חדר ילדים, בעיקר לילד ראשון, הוא לעתים עניין לא פשוט", אומרת אדריכלית הפנים שרון בר אור, "לעתים קרובות הורים רוצים לממש פנטזיות ומוציאים סכום חסר היגיון. אני מציעה ללכת על חדרים נעימים ולא מקושקשים בתקציב סביר. אפשר להניח פרקט למתן תחושת חמימות, לעשות שימוש במדבקות קיר, לשלב רהיטים קיימים גם מחדרים אחרים, לייצר פריטים בעבודת יד, להשתמש בקופסאות עץ לדקורציה ואחסון ולהוסיף שטיח צבעוני".

חדרי ילדים (צילום: שרית גופן)
חדרים לא מקושקשים בתקציב סביר. אדריכלות: שרון בר אור | צילום: שרית גופן

נגישות ושלווה כמילות מפתח

"חשוב מאוד להביא בחשבון את הנגישות של הילדים לחפצים ולצעצועים ולדאוג למקומות אחסון נמוכים", אומרת מעצבת הפנים תמר צ'פלין, ממעשה בבית, "כמו כן, חשוב שגוני הבסיס יהיו בהירים, נקיים, ניטרליים ונטולי מגדר, וכך גם יתאימו לכל הילדים וגם ישמשו רקע לתכנים בחדר. טקסטיל מעשיר מאוד את החדר ומשרה אווירה חמימה".

חדרי ילדים (צילום: בועז לביא עיצוב פנים תמר צ'פלין)
העדיפו צבעים נטולי מגדר. עיצוב: תמר צ'פלין | צילום: בועז לביא עיצוב פנים תמר צ'פלין
חדרי ילדים (צילום: בועז לביא עיצוב פנים תמר צ'פלין)
טקסטיל ישרה אווירה עשירה וחמה. עיצוב: תמר צ'פלין | צילום: בועז לביא עיצוב פנים תמר צ'פלין

אקלקטי עם המון מקום למשחק

"חדר ילדים צריך להקנות לילדים ביטחון וסיפוק, ולכן חשוב, לצד אזור המשחק הגדול, ליצור מקום לביטוי כישורים עצמיים כמו חבל עם אטבים לתליית יצירות או לוח גיר לציורים", אומרת מעצבת הפנים ליאת ניר-בלזר, "חשוב להציג לראווה אוספים אהובים אבל גם לייצר מקומות אחסון סגורים ונגישים. חמימות אפשר להשיג על ידי שילוב פרקט, שטיח ומוצרי טקסטיל. שילוב אקלקטי של רהיטים שונים בשניים-שלושה גוונים ייצור אווירה אישית ומשוחררת".

חדרי ילדים (צילום: עיצוב פנים וצילום ליאת ניר בלזר)
להשאיר מקום לביטוי כישורים אישיים. עיצוב: ליאת ניר-בלזר | צילום: עיצוב פנים וצילום ליאת ניר בלזר
חדרי ילדים (צילום: עיצוב פנים וצילום ליאת ניר בלזר)
שילוב אקלקטי של רהיטים יעניק לחדר אופי.עיצוב: ליאת ניר-בלזר | צילום: עיצוב פנים וצילום ליאת ניר בלזר

פונקציונלי עם נגיעות צרפתיות

"חשוב לשלב בין נוחות, שמישות, גוני רקע בהירים ופריטי ריהוט שיתאימו לגובהו של הילד", אומרות מעצבת החללים והסטייליסטית סטפני גריב וסנדרה אלבז להיה היה, "ההשפעה האירופית שלנו גורמת לנו להישאר מחוברות לעולם העיצוב וליצור חדרים באווירה בעלת נגיעה צרפתית שבה משולבים גם מוצרים מצרפת".

חדרי ילדים,  (צילום: עוז מועלם , מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז להיה היה)
לשלב פריטים מיוחדים. עיצוב: מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז | צילום: עוז מועלם , מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז להיה היה
חדרי ילדים, מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז להיה היה (צילום: אפרת לוזנוב)
לעצב חדר ילדים נוח. עיצוב: מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז | צילום: אפרת לוזנוב
חדרי ילדים, מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז להיה היה (צילום: אפרת לוזנוב)
נגיעות צרפתיות יוסיפו שיק. עיצוב: מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז | צילום: אפרת לוזנוב

לשתף בבחירת הקונספט והצבעים

"אופיו של החדר נובע מהקונספט ומהגוונים, ולכן החל מגיל כניסה לבית הספר רצוי לשתף את הילדים בבחירות", אומרת מעצבת ואדריכלית הפנים איריס שמיר, "לפני שבוחרים את גון הקירות המשמעותי או את הטפט, רצוי לעשות קצת שיעורי בית ולהבין כיצד משפיע כל גוון על מצב הרוח, התחושות והרגשות. לגוונים השפעה גם על תחושת המרחב בחדר, וכך גוונים קרים מגדילים את החדר וחמים מקטינים והופכים אותו אינטימי יותר. אפשר לשים לב למשל שילדות מעדיפות פינת איפור עם מראה בעוד שילדים מעדיפים פינת מחשב נוחה למשחק עם חברים. עיצוב נקי שמסתיר אזורי אחסון רבים יתרום לתחושה מאורגנת. נערים יעדיפו גוני קירות כחולים, ירוקים, אפורים ואפילו שחורים, ואילו בנות אוהבות לבן וגב מיטה נסיכותי מבד וכריות נוי או דגם קפיטונאז'".

חדרי ילדים (צילום: טל ניסים , אדריכלית פנים איריס שמיר)
עיצוב נקי שמסתיר מקומות אחסון. עיצוב: איריס שמיר | צילום: טל ניסים , אדריכלית פנים איריס שמיר
חדרי ילדים (צילום: טל ניסים , אדריכלית פנים איריס שמיר)
צבעים קרים מגדילים את החלל . עיצוב: איריס שמיר | צילום: טל ניסים , אדריכלית פנים איריס שמיר

וקצת טיפים משלנו:

יש ילדים שאוהבים חדרי נושא. זה עשוי להיות נחמד אך לא כדאי ללכת עם העניין רחוק מדי כדי שלא יימאס מהר. לדוגמה, אם הילד רוצה חדר כדורסל או הילדה חייבת חדר נסיכה – חשוב להקפיד על מינון מתאים - להתייחס לקיר אחד, לפינה אחת או לעשות שימוש בפריטים שאפשר להחליף בקלות.

חדר ילדים, טיפים שלנו, חדר נושא אבל מתון (צילום: אוריאל מסה, עיצוב פנים סיגל גילון.)
לשלב תחביב של הילד בחדר.עיצוב: סיגל גילון | צילום: אוריאל מסה, עיצוב פנים סיגל גילון.
חדרי ילדים, טיפים שלנו (צילום: FINE LABסטודיו . צילום לירון זנדמן)
גם בעיצוב נקי אפשר לשלב תחביבים. עיצוב: סטודיו FINE LAB | צילום: FINE LABסטודיו . צילום לירון זנדמן

אלמנט מפתיע בחדר ילדים יוצר תמיד את אפקט ה"וואו" הנכסף. כך למשל נדנדה שמשתלשלת מהתקרה, קיר לוח גיר, אוסף מעניין, מיטה גדולה ומפנקת וכדומה.

חדרי ילדים, ורד וגלית (צילום: RoomStyling. Sorel Alexandru)
רהיטים צבועים או טפט מיוחד ליצירת RoomStylingאפקט מרשים. עיצוב: | צילום: RoomStyling. Sorel Alexandru
חדרי ילדים, טיפים שלנו, אפקט הוואו , ורד וגלית (צילום: RoomStyling. Sorel Alexandru)
נדנדנה משתלשלת מהתקרה למשל. עיצוב: RoomStyling | צילום: RoomStyling. Sorel Alexandru

רצוי מאוד להימנע מסטים של ארון, מיטה, שולחן, כיסא ומדפים. כך ניתן גם לחסוך בעלויות באמצעות שילוב של ישן וחדש. כדאי לעשות סיבוב בבית, לראות מה אפשר לאמץ לאיזה חדר, וכך לחדש רהיטים בהתאם. לעתים קצת צבע יעשה את כל העבודה.

חדרי ילדים, טיפים שלנו, להמנע מסטים (צילום: עיצוב אורי רייזנר)
להמנע מסטים תואמים. עיצוב: אורי ריינזר | צילום: עיצוב אורי רייזנר
מעצבים עצמאות, מעיין אשכנזי חדר ילדים. (צילום: שי אדם)
שילוב של סגנונות בחדר לשני ילדים. עיצוב: מעיין אשכנזי | צילום: שי אדם

מקוריות מאוד חשובה, ולכן תנו לעצמכם חופש לחשוב ולייצר פריטים ואביזרים מהדמיון. תוכלו למשל לתלות ציורים, לייצר מוביילים, להכין שרשראות נייר, לשלב צעצועי וינטג' לקישוט, ליצור קולאז' של צילומים וציורים עם מסגרות שונות, להציב פריטים בצורה לא סימטרית וכדומה.

חדרי ילדים, טיפים שלנו, מקוריות ודמיון, שרון מעין מילר לפייפר בלה. (צילום: מיכל ועודד חלבין)
ציורים ושרשראות נייר על הקיר. שרון ומעין מילר לפייפר בלה | צילום: מיכל ועודד חלבין
חדרי ילדים, טיפים שלנו, דמיון ועבודת יד (צילום: עיצוב וצילום אורי רייזנר)
תנו מקום ליצירתיות ולדמיון. חרק במסגרת. עיצוב: אורי רייזנר | צילום: עיצוב וצילום אורי רייזנר
חדרי ילדים, טיפים שלנו, דמיון ועבודת יד (צילום: עוז מועלם מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז להיה היה.)
מתלה סוס. עיצוב: סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז | צילום: עוז מועלם מעצבת סטפני גריב בשיתוף סנדרה אלבז להיה היה.

נגישות ואחסון הם ממרכיבי העיצוב החשובים ביותר, ולכן כדאי מאוד לייצר אחסון, מידוף וארונות שיתאימו לגילו של הילד ויוכלו להתפתח יחד איתו.

חדרי ילדים,טיפים שלנו, נגישות ואחסון, עיצוב פנים מירב זהר. (צילום: אלון מאור)
פתרונות אחסון דקורטיביים. עיצוב: מירב זהר | צילום: אלון מאור
מרב חביב, חדר ילדים גובה (צילום: גלעד רדט)
מידוף וארונות בהתאם לגיל הילד. עיצוב: מירב חביב | צילום: גלעד רדט

והכי חשוב - החדר הוא של הילד. אמנם אתם הקובעים הסופיים, אך הילד גדל ומתבגר בחדר ושם מפתח את אופיו ואישיותו. תנו לו לבטא את עצמו ואת מאווייו ובעיקר תנו לגדול בשקט.

גילי רשף, חדר ילדים (צילום: שי אדם)
תנו לגדול בשקט. עיצוב: גילי רשף | צילום: שי אדם
שיפוץ הלל אדריכלות, חדר ילדים כללי (צילום: לירן שמש)
ובסטייל. עיצוב: הלל אדריכלים | צילום: לירן שמש
מרב בנר, חדר ילדים (צילום: רני לוריא)
לילה טוב | צילום: רני לוריא