חדר ילדים הוא אחד החללים המאתגרים ביותר בעיצוב, ויש לכך כמה סיבות. ראשית, זהו חלל אחד המשמש כמה וכמה פונקציות, שונות ומנוגדות – שינה ומנוחה, התפתחות ומשחק, לימודים ואירוח. בנוסף, לא פעם זהו חדר שחולקים אותו כמה אחים בעלי צרכים שונים. כמו כן, מאחר והחדר משמש ילדים – צרכיהם משתנים בקצב מהיר והחדר צריך לעבור שינויים בהתאם לשלבים ההתפתחותיים שלהם. חדר תינוקות ייראה אחרת מחדר ילדים וכמובן שחדר לבני נוער יעוצב באופן אחר, בהתאם לצרכיהם של המתבגרים הצעירים. אז איך בכל זאת לעצב חדר שיהיה יפה, נעים, מזמין, שיתמוך הן במנוחה והן בהתפתחות ולמידה? בכתבה הבאה תגלו את כל הפרמטרים שיעזרו לכם לעצב את החדר המתאים.

חדר ילדים, סטודיו טווילנגן (צילום: דנה ישראלי)
כל ילד והצרכים שלו. ברוכים הבאים | צילום: דנה ישראלי

פחות זה יותר

כשמתכננים חדר ילדים לפי הפנג שואי, מטרת העל היא יצירת מרחב בריא ובטוח לילד, שיתמוך בצרכיו הרגשיים, המנטליים והפיזיים בשנות חייו הראשונות. ילדים זקוקים לשפע של מרחב חופשי על מנת לפעול ולהתפתח. מרחב פתוח מבחינה ויזואלית עוזר להוריד את תחושת המתח בחדר, ומעודד דמיון ויצירתיות. לכן חשוב לסדר את הרהיטים באופן כזה שיאפשר זרימה חופשית של האנרגיה במרחב החדר ולהימנע מחפצים מיותרים. זרימה חופשית של אנרגיה תביא ללא ספק לילד בריא ושמח יותר, לעומת חדר בו האנרגיה חסומה, הדבר ישפיע על איכות השינה של הילד, מצבי רוח ואף נטייה לחלות בתכיפות.

אין תמונה
ילדים זקוקים לשפע של מרחב חופשי על מנת לפעול ולהתפתח, עצמל'ה

חדר ילדים (צילום: מתוך האתר: pinterest.com)
ארונות ומגרות עמוסים צריכים לעבור סינון וסדר תקופתי | צילום: מתוך האתר: pinterest.com

ארונות ומגרות עמוסים צריכים לעבור סינון וסדר תקופתי. מומלץ לפנות משחקים שאינם בשימוש, לטובת חפצים חדשים רלוונטיים – לפנות מקום לאנרגיה חדשה להיכנס. במקביל ניתן לרתום את הילדים למאמץ באי הסדר בחדר ולעודד אצלם את חוש האחראיות שלהם על המרחב האישי שלהם.

מאותה הסיבה חשוב מאוד לאוורר באופן יומיומי את החדר ולהטעין אותו כל יום מחדש באור טבעי. דאגו למקומות אחסון מסודרים לחפציו השונים של הילד, עם גישה חופשית של הילד אליהם, בהתאם לגובה הילד ומגבלותיו הפיזיות: לא גבוה מדי, לא כבד מדי. במידה וממקמים מדפים או מראה בחדר, חשוב שיהיו תלוים בהתאם לגובהו של הילד, כדי לעודד עצמאות ולא לעורר תחושות תסכול.

אזור מנוחה ואזור משחק ולמידה

מאחר וחדר הילדים צריך למלא מספר פונקציות שונות, הגדירו חלוקה סמלית לכל פונקציה – שינה ומנוחה, אירוח ומשחק, למידה והתפתחות אישית. ניתן להגדיר את האזורים השונים בעזרת שימוש באלמנטים עיצוביים כגון צבע קיר, שטיח, תאורה, ריהוט ייעודי וכו'.

אין תמונה
הגדירו אזורי מנוחה, לימודים ומשחק, עצמל'ה

אין תמונה
לאוורר את החדר מדי יום

במידה וישנם שני חדרים בבית, לצמד אחים, אני ממליצה להשתמש בחדר אחד כחלל מנוחה עבור שניהם ובחדר השני כחלל משחק לשניהם. יותר נחמד לילדים לחלוק יחד חדר לישון בו, וכך גם ניתן לעצב באופן אופטימלי חלל שמיועד למנוחה וחלל אחר שמיועד לפעילות, משחק ואירוח.

אזור השינה

שינה טובה הינה נוסחה מנצחת עבור התפתחות פיזית ומנטלית של הילד ושמירה על בריאותו. לכן הקפידו על מספר כללים פשוטים להבטיח את שנתו: מקמו את המיטה באופן כזה שהילד אינו נמצא ישירות מול הדלת אך יחד עם זאת יכול לראות את הכניסה אל המרחב הפרטי שלו. במידה ואין ברירה והדלת היא מול המיטה, ניתן לסגור את הדלת בזמן השינה. כמו כן ממליצה להימנע מלתלות מדפים או כל חפץ גדול/כבד מעל המיטה, וכמובן מעל הראש: מעבר להיבט הבטיחותי שבעניין, התחושה שמשהו גדול וכבד "מרחף" מעל הראש, משפיעה באופן ישיר על איכות השינה ברמת התת מודע.

חדר ילדים (צילום: מתוך האתר: pinterest.com)
שינה טובה הינה נוסחה מנצחת עבור התפתחות פיזית ומנטלית של הילד ושמירה על בריאותו | צילום: מתוך האתר: pinterest.com

אזור לימודים

הגדירו אזור מיועד ללימודים, כולל שולחן כתיבה וכיסא נוח, הדבר ימחיש לילדכם את החשיבות שאתם מייחסים לחינוך ולהישגיו בלימודים, וגם יסייע לילד בריכוז. שולחן לימודים באזור הצפון מזרחי של החדר ייסייע בהצלחה בלימודים, ואילו תליית איורים, יצירות, תעודות או מדליות של הילד באזור הדרומי של חדרו יחזקו את תחושת הביטחון העצמי שלו.

חדר ילדים בעיצוב סטודיו טווילנגן (צילום: דנה ישראלי)
תליית יצירות של הילד באזור הדרומי של חדרו יחזקו את תחושת הביטחון העצמי שלו, סטודיו טוילינגן | צילום: דנה ישראלי

עיצוב מעודד דמיון

בחרו בריהוט ועיצוב שמגרה את החושים ומעורר את הדמיון. השתמשו בתאורה וצבע ליצירת מרחב שמח ונעים. מבחינת צבעים, מאחר והחדר משמש הן למנוחה והן למשחק, מומלץ להשתמש בצבעים רגועים לקירות החדר - צבעי פסטל וצבעים בהירים, ואילו את הצבעים העזים והעליזים יותר לשלב ככתמי צבעי באמצעות הצעצועים, התמונות והאקססוריז (שעון קיר, שטיח, כריות נוי, סלסלות אחסון וכו).

חדר ילדים צבעוני (צילום: שרית שני חי)
את הצבעים העזים לשלב באמצעות הצעצועים, התמונות והאקססוריז. שרית שני חי | צילום: שרית שני חי

_OBJ

מבחינת חומרים – העדיפו חומרים טבעיים כמה שיותר: מצעים מכותנה מלאה, שטיחים, רצפה וצעצועים. העדיפו עץ על פלסטיק.

וטיפ אחרון אך לא פחות חשוב: ילדים יודעים מה הם רוצים כבר מגיל צעיר. כשאנו באים לעצב את החדר שלהם, כדאי להתייעץ עמם ולתת ביטוי להעדפותיהם בעיצוב החדר – זהו המרחב שלהם. התייעצו עימם לפני בחירת גוון לקיר או רכישת הרהיטים כך שהם באמת יחושו שלקחו חלק בעיצוב החדר ותהיה להם תחושת שייכות כלפיו.

במדור הקודם: כך תסדרו מבואה מכניסה ונעימה לבית
לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית