Ombre, מונח שמקורו בלטינית (ומשמעו מכוסה בצל, מוגן מפני אור, מעורפל), מתייחס לטכניקת צביעה בה גוונים של צבע נטמעים בהצללה ובאופן הדרגתי זה לתוך זה. בטבע אנו רואים הרבה שינויים הדרגתיים בין אור לחושך, בין בהיר לכהה, בין חום לקור, בין פעילות להפוגה. בפילוסופיה הסינית הסבירו את התופעה כתהליך האיזון בין שני כוחות בטבע, המנוגדים זה לזה ומשלימים זה את זה. היין לעומת היאנג, כאשר האינטראקציה האינסופית ביניהם נובעת מהצורך למציאת איזון בין השניים.

בפנג שואי מתייחסים אל היין והיאנג כאשר מתאימים את החלל לייעודו ולדייריו. כך למשל, בחלל שינה נרצה לחזק את היין, כך שחדר השינה יהיה מרגיע ותומך במנוחה. לעומת זאת, עבור אדם מדוכדך יתאים בית עם יותר אנרגיית יאנג: חלונות גדולים, הרבה אור טבעי וצבעים מעוררים. טכניקת ה-Ombre היא דוגמה נפלאה (ויפיפייה) כיצד ניתן להוסיף צבע ואפקט דרמטי לבית, ובד בבד לאזן את החלל וליצור הרמוניה.

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: hueconsulting.com)
צבע רקע תכלכל שדוהה בהדגתיות ושילוב חפצים בצבעוניות נועזת של צהוב ופוקסיה | צילום: hueconsulting.com

מעברים: גוון בהיר לצד כהה

בעזרת אפקט ה-Ombre ניתן ליצור עולם בו החלום הופך למציאות, והבית הופך להיות עשיר, חווייתי ומעניין. המעבר ההדרגתי בין הגוונים יוצר איזון אנרגטי בין יין ליאנג ומייצר הרמוניה בחלל.

סגנון Ombre מתבטא ברצועות צבע עז ובמעברים עדינים מהבהיר ביותר אל הכהה. המעבר בין גוונים בהירים לכהים יוצר אפקט דרמתי. סגנון זה יכול להימצא בכל מקום ועל כל חפץ. זהו טרנד מוכר שחודר יותר ויותר לעולם העיצוב. הוא הופיע בשנים האחרונות בעולם האופנה ובעולם הטקסטיל, וראינו את האפקט מופיע על גבי בדים, בגדים, שיער ומניקור. כעת ניתן לראות אותו יותר ויותר גם בעיצוב פנים, החל בבלוגים מובילים, ובמוצרי עיצוב כדוגמת טפטים, וילונות, שטיחים ועוד.

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: fashionz.co.nz)
האפקט מופיע גם על גבי בדים, בגדים, שיער ומניקור | צילום: fashionz.co.nz

בעיצוב הבית ניתן ליישם את האפקט החל מצביעת קירות וחללים שלמים, הדפסים על טקסטיל, וילונות, ריהוט, שטיחים, ותאורה. רהיטים הצבועים בסגנון אמבר יכולים להיות ממוקמים בכל חלל בבית, ולהוסיף לו עניין, צבע, רכות ועומק. פריט הצבוע בסגנון זה הופך בקלות לנקודת המרכז בחדר.

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: סופר צבע)
הצבע הצהוב מוסיף אור ושמחה, מעורר את האינטלקט ומעודד מחשבה ושיחה. סופר צבע | צילום: סופר צבע

במטרה לאזן בין יין ליאנג בחדרים ניתן להשתמש בשיטה ביצירתיות מרובה. עבור חדר שינה אבחר להשתמש בצבעים רכים במעברים אווריריים ומרגיעים שיתמכו בשינה טובה ובמנוחה. בחרו בצבע מרגיע, כדוגמת סגול (שקשור לאינטואיציה ומעודד חלימה), כתום פסטל (צבע המעורר מיניות), או אחד מגווני הכחול (שנחשב על פי רוב כצבע מרגיע). שימוש באחד מצבעים אלו תוך יישום מעבר הדרגתי מהכהה אל הבהיר יהפוך את חלל השינה לחלל נעים, מזמין, תומך בשינה ובחלום. 

בחללים יותר פעילים, המשמשים לאירוח, לעשייה, לבילוי משותף ולמשחק – כדאי לבחור בשילוב גוונים יותר עזים ומעוררים. התנודות בין הגוונים מקפיצים גם את התדר של האנרגיה בחלל ופועלים עלינו ללא הרף.

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: טמבור)
מעבר חד אל הבהיר יוצר אפקט דרמטי אף יותר | צילום: טמבור
אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: nsinteriordesign.com)
שיטה נוספת להשגת האפקט, כאשר המעבר בין הגוונים מופרד ברצועות לבנות, כמו במניפת צבעים | צילום: nsinteriordesign.com

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: mindfuldesignsinc.com)
אוירה שלווה ורגועה על ידי מעבר הדגרתי בין גוונים של תכלת לתוך התקרה | צילום: mindfuldesignsinc.com

ניתן ליצור קירות Ombre מיוחדים על ידי בחירה נועזת של גוונים ושילובים. יש לבחור בשני צבעים המשתלבים זה עם זה ולתת לשניהם ביטוי הולם ומאוזן. ניתן גם ליצור מעבר יחסית חד וברור בין הגוון הכהה לבהיר. מראה מכיוון שכזה גורם לקיר לבלוט בנוכחותו. להשגת האפקט אין צורך תמיד לצבוע את כל הקירות, אלא די בקיר אחד, או באזור אחד, כדי ליצור את האפקט המרשים של הצבע. ביתר הקירות ניתן להשתמש בגוון דומה והמשכי.

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: צובעים באהבה)
די בקיר אחד כדי ליצור את האפקט המרשים של הצבע. צובעים באהבה | צילום: צובעים באהבה

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: www.houzz.com)
אפשר לשחק גם עם אריחים בחדר הרחצה | צילום: www.houzz.com

שימוש בטפטים ובצביעת רהיטים 

לכל אלו שחוששים לאחוז במברשת הצבע, ניתן להשיג גם טפטים לקיר בדוגמת Ombre. לחברת העיצוב והטקסטיל Desidners Guild ישנה קולקציית טפטים המחקים בדיוק את אותו אפקט נחשק של ה-Ombre, בקולקציה של Castellani. ניתן להשיג במבחר צבעים, החל מאקווה, פוקסיה, ירוק, צהוב ואפור גרפיט.

טכניקת צביעה זו יכולה להיות מיושמת על רהיטים, למשל חידוש וצביעה של שידת מגירות בגוונים הדוהים בהדרגתיות. ניתן לשלב זאת גם ברהיטים גדולים כמו ארונות בגדים המכסים שטח רב.

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: sfgirlbybay.com)
חידוש וצביעה של שידת מגירות בגוונים הדוהים בהדרגתיות | צילום: sfgirlbybay.com

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: mobelpobel.blogspot.nl)
דוגמא לשימוש מינימליסטי של שלושה גוונים בלבד בשידת מגרות | צילום: mobelpobel.blogspot.nl

טקסטיל היא אחת הדרכים המועדפות עלי להוספת צבע וחיות בעיצוב. בטקסטיל ניתן למצוא מוצרים הצבועים באומבר החל מווילונות רכים ושקופים למחצה שיוצרים אפקט דרמטי במעבר מהכהה לבהיר, שטיחים שצובעים את הרצפה, מפות שולחן, כריות נוי ומצעים.

כמובן שאפשר לעשות זאת גם לבד. ניתן לצבוע מצעים, וילונות, כיסויי מיטה ושאר טקסטיל בטכניקה זו. באתר thesaltypineapple תמצאו מידע כיצד לעשות זאת בעצמכם.

אפקט ה-Ombre בעיצוב פנים (צילום: homejelly.com)
צבעי פסטל על השולחן | צילום: homejelly.com

במדור הקודם: המראה לא משקרת
לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית