בפנג שואי, כמו גם בתרבות שלנו, רואים את האביב ואת חג הפסח כסימן להתחדשות בבית ובחיים. באווירה שלקראת החג כולנו חשים בצורך לרענן ולשנות ואחת הדרכים הטובות והפשוטות לעשות זאת היא על ידי צבע. לפי הפנג שואי, ולפי מחקרים מדעיים רבים, צבע משפיע באופן ישיר על הרגשות שלנו, על הלך רוחנו ועל הבריאות שלנו. צבע יכול להאיר, לשמח, להרגיע, ולחבק. צבע מחדש את החלל בו אנו נמצאים, מותח את גבולותיו, ובאמצעות שינוי בגוון ניתן ליצור אווירה חדשה לגמרי בחלל.

בסקרים שפורסמו נמצא כי 52 אחוז מהמשפחות בארץ מתכוונות לשפץ או לצבוע את הבית לקראת פסח, והמגמה הבולטת היא שיותר ויותר ישראלים מעזים ונפרדים מהצבע הלבן לטובת צבעים חדשים בבית. צביעת קירות או רהיטים מפיחים בהם חיים חדשים, ויוצרים תחושה של חלל חדש, אחר, שטרם הכרנו. לקראת "מבצע צבע" אליו יוצאים רוב בני ישראל לפני החג, ריכזתי כמה המלצות וטיפים פרקטיים בנושא צביעת בתים וגם סקירה קלה על החידושים שמציעות לנו חברות הצבע בארץ.

אין תמונה
להכניס את האביב הביתה. נירלט

לצבוע לפסח, נירלט באלמנטו כורסה גובה, צילום דן לב (צילום: דן לב)
מסכי עשן שנותנים אופי. נירלט | צילום: דן לב

עוד באתר לעיצוב הבית:

מניפות גוונים וטרנדים לשנה הקרובה

הפנג שואי רואה בצבע תדר אנרגטי המשפיע עלינו באופן ישיר ברמה הנפשית והפיזית. באופן דומה ומשלים - מגמות רבות בעולם העיצוב מתייחסות לצבע בבית כאל גורם מכונן, ומתייחסות במיוחד אל הפן הריגשי וכיצד הצבע משפיע על הלך רוחנו ומצבנו הנפשי. מגמות אלו קיבלו השנה ביטוי, בין היתר, בשתי קולקציות צבעים:

צבעים על זמניים: קיים פער בין אורח החיים המודרני והמואץ בו אנו חיים, לבין האווירה אותה אנו רוצים לייצר בבית – של רוגע, שלווה, קן חם ונעים. קיימת היום מגמה עולמית חזקה בתחום העיצוב המחפשת את החיבור והאיזון בין החיים המודרניים הקצביים שלנו לבין הרכות שמעניקה לנו הנוסטלגיה, השענות על העבר, וחיבור לתרבויות עתיקות. שילוב נוסטלגיה בעיצוב מעניק לנו תחושת שייכות וחום שלעיתים רבות חסר בעיצוב המודרני. לא לשווא הביקוש לפריטי וינטג' עלה מאוד בשנים האחרונות, ומעצבים רבים מאמצים קווים נוסטלגיים חמים ומשלבים אותם בבתים מודרנים.

בעקבות מגמה זו חברת נירלט השיקה קולקציית צבעים חדשה לקראת פסח 2014 - "TIMELESS COLOR". אלו צבעים המאפשרים התרפקות על העבר ובעלי מימד רגשי. ההשראה לקולקציה מגיעה מעבודות יד במקומות שונים בעולם, מתרבויות קדומות ומהטבע. מדובר בצבעים על זמניים, שהיו רלבנטיים לפני 50 שנה, רלבנטיים היום ויהיו גם בעוד 50 שנה. גווני הקולקציה רכים, ערפיליים ואלגנטיים, מעין מסכי עשן העוטפים כל גוון ומעניקים לו אופי ושונות. החל מגווני חול, פודרה ואבן, דרך גווני ים, מנטה ומרווה מעושנים – מרגיעים ומרגשים, גווני אדמה דרמטיים, כתום דלעת, טופי, ועד גוונים כהים במיוחד של פטל חורפי, ירוקי יער, כחולי דיו ושחורי פחם.

הקולקציה כוללת 72 גוונים חדשים ומחולקת ל-24 שילובים בין הגוונים, דבר המקל על תהליך הבחירה. אהבתי במיוחד את השילוב בין גוונים בהירים מעושנים לצד גוונים כהים ועמוקים, המשרים זה לצד זה תחושת שייכות, עומק ויחד עם זאת קלילות ואווריריות. אם אתם מחפשים להוסיף דרמה בבית, להכניס פן חדש ומרגש, אבל ללכת על בטוח, בלי לבחור גוון שפתאום יימאס או יתיש, כדאי לבדוק את השילובים שמציעה מניפה זו.

לצבוע לפסח טמבור ורוד, צילום קונסטנטין (צילום: קונסטנטין)
נגיעות של שמחה. טמבור | צילום: קונסטנטין
לצבוע לפסח טמבור קיר ירוק, צילום קונסטנטין (צילום: קונסטנטין)
לחיות את הרגע. טמבור | צילום: קונסטנטין
לצבוע לפסח, נילט אוצרות טבע, צילון דן לב (צילום: דן לב)
מעושן ורומנטי בחדר השינה. נירלט | צילום: דן לב
 
לצבוע לפסח, נירלט באלמנטו גובה, צילום דן לב (צילום: דן לב)
דרמה בחדר הרחצה. נירלט | צילום: דן לב

לצבוע לפסח, נירלט באלמנטו שולחן גובה, צילום דן לב (צילום: דן לב)
כחול ירקרק עמוק בפינת הקריאה. Timeless collection של נירלט | צילום: דן לב

לחיות את הרגע: קולקציית צבעים נוספת שהושקה לקראת החג ומתייחסת אף היא לפן הרגשי של הצבע היא קולקציית "רגעים בחיים" של טמבור. זוהי קולקציית צבעים הבנויה מגוונים המייצגים רגע בחיים. אם היו מבקשים מכם לבחור רגע אחד בחיים, איזה רגע הייתם בוחרים? הקולקצייה מורכבת משילובי צבעים המבטאים רגעים שונים: "רגע אמיתי" (honest), רגע שבו הכל הופך להיות פשוט יותר. הגוונים חמימים ועוטפים, משחקים בניואנסים, "רגע מחובר", החיים אונליין. הגוונים יוצרים גרפיקה בסיסית של שחור-אפור-לבן וגווני יסוד.

הטקסטורות בעלות גימור פלסטי וחלק, יצירת חיבורים חדשים בין חומרים וטקסטורות, האקלקטיות במיטבה. או "רגע hyper living": הוספת צבע בלתי צפוי לחלל, צבע דגש בתוך מערכת צבעים קיימת. עכשיו לקראת חג החירות - זה זמן טוב לבטא את התשוקה לצבע ולתת לה לצאת לחופשי, על ידי שילוב כתמי צבע בכריות, אמנות, שטיח וכמובן קטע קיר צבוע. הבית ירגיש אחרת.

מתוך הקולקצייה ובאווירת האביב, כשהכל מסביב פורח וחי, אהבתי במיוחד את "הרגע החיוני": שילוב צבעים המבטא את הטבע במלוא הדרו. לרגע הכל מרגיש חי, נושם ועירני. החוץ והפנים הופכים לאחד. הגוונים עמוקים, בוהקים, הטקסטורות טבעיות. אלו צבעים עזים ושמחים שהופכים את החלל לחי ונושם, במיוחד כשמשלבים איתם חומרים מהטבע כמו רצפת פרקט, ריהוט עץ ובמבוק. זוהי דרך מצוינת להכניס את הפריחה וההתחדשות לתוך החלל בו אנו חיים. 

אין ספק שהחלק הקשה ביותר הוא שילוב ובחירת הצבעים והצעות השילובים במניפה בהחלט יכולים להקל במשימה ואף לתת רעיון לעשות משהו קצת אחר, שונה, שיפתיע גם אתכם. השילובים הופכים את המניפה לפשוטה ליישום, ומציעים הרמוניות חדשות עם ניחוח נוסטלגי, אך יחד עם זאת עדכני.

לצבוע לפסח טמבור סגול, צילום קונסטנטין (צילום: קונסטנטין)
שילוב בין בהיר לכהה ועמוק. טמבור | צילום: קונסטנטין
אין תמונה
להכניס את הפריחה. נירלט
לצבוע לפסח, נילט אדום, צילון דן לב (צילום: דן לב)
להפוך את החלל לחי ונושם. נירלט | צילום: דן לב

לצבוע לפסח טמבור קיר גיר, צילום קונסטנטין (צילום: קונסטנטין)
רגע מחובר, קולקציית הרגעים של טמבור | צילום: קונסטנטין

לשירותכם ולשימושכם

מרגישים מבולבלים? אתרי האינטרנט היום מספקים לגולשים יועצי צבע וירטואלים. נירלט השיקה לאחרונה אתר המותאם גם לגלישה בסלולרי, שמטרתו ללוות את הצרכן הפרטי בתהליך צביעת הבית. האתר כולל מגוון של כלים, אפליקציות, השראות וידע והוא מהווה מדריך צביעה דיגיטלי שמלווה בתהליך הצביעה. בין הכלים שבאתר, ישנה מחברת צביעה דיגיטלית המאפשרת לגולש לשמור את בחירות הגוונים ותמונות השראה למחברת צביעה אישית. ניתן לקטלג את הצבעים לפי חדרים, ולשמור תיעוד ליום בו תרצו לחזור ולשחזר את הצבע. גם לטמבור אתר עשיר וידידותי עם גלריות להשראה, מניפות, ואפליקציות עיצוב ידידותיות שניתן דרכן לעצב חדרים ולבחור צבעים. ברמה הטכנית - האתרים מספק גם מחשבון כמויות, לפי סוג הצבע, וגודל החלל. 

מחברת צביעה אישית, אתר נירלט: לחברות הצבעים המובילות יש גם מרכזי צבע, בהם מוצגים קירות עם  אפקטים שונים בצבע וטיח דקורטיבי, מניפת צבעים בקנה מידה ידידותי, יועצי צבע איתם ניתן להתייעץ על הפרויקט, ואפשרות להזמין דוגמאות. ממליצה בחום להגיע לשם בשלב התכנון.

לצבוע לפסח, נירלט אתר, צילום מסך (צילום: צילום מסך)
מחברת צביעה אישית, אתר נירלט | צילום: צילום מסך
אין תמונה
בקרו במרכזי הייעוץ ובחרו את הגוון והטקסטורה שתרצו

אין תמונה
המראה המדברי. נירלט

מוצרים חדשים  

השנה הושקו מספר מוצרים חדשים בתחום הצבע. חברת יעקבי השיקה לאחרונה את סדרת "הידרו", סדרת הצבעים ה"בריאים" לקירות, עץ ומתכת. אלו צבעים על בסיס מים, ללא ריח לוואי, שאינם פולטים אדים רעילים. צבעי העץ והמתכת מתאימים לצביעת וחידוש צעצועים: אידיאלי גם לחידוש ריהוט בחדרי ילדים. לקירות יש גם צבע אנטי אלרגי, ללא כל חומר הגורם לאלרגיה.

טמבור מצידה מתחדשת במוצר ירוק וחסכוני: סופרקריל סופרמט - צבע בעל הכיסוי הגבוה ביותר לליטר (20 אחוז יותר) ובנוסף גם בצבע רחיץ במיוחד המאפשר ניקוי כתמים בתדירות ובקלות (סופרקליר קלין).

חברת נירלט השיקה שני מוצרים חדשים לקראת החג: Smart paint: צבע לקיר ולתקרה הנצבע בוורוד ומתייבש בלבן, לכל אלו שלא רוצים לפספס אף פינה, ואת Sketch paint: צבע שקוף שהופך כל משטח ללוח מחיק.

אין תמונה
צבע שקוף שהופך כל משטח ללוח מחיק. נירלט

אין תמונה
"הצבע הבריא" של יעקובי – מתאים לצביעת וחידוש צעצועים ורהיטים מעץ ומתכת

לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית