אין תמונה
גוונים בהירים, חומרים טבעיים, אוירה מחבקת. באני בי
בתוך כל ההתרגשות, הפרפרים בבטן וההכנות לקראת הצטרפותו של תינוק רך למשפחה, נכנס גם עיצוב חדר חדש, שמותאם לצרכיו הייחודיים של העולל. בעזרת הפנג שואי ניתן לתכנן חלל מכיל שיתמוך בתינוק בשינה, בבריאות ובהתפתחות הפיזית והנפשית. התינוק זקוק למרחב בריא ומאוזן, שיעניק לו ביטחון, השראה וגירויים התפתחותיים. זהו חלל שבו התינוק ישן, משחק, לומד, חווה, ולכן על החדר להיות מתאים לכל המטרות החשובות הללו.

תינוקות מתקשרים עם הסביבה הראשונית שלהם, ובעזרת הפנג שואי נוכל לעצב סביבה שמשדרת עבורם אהבה, ביטחון, שלווה ושמחה. כשאנו מתכננים חדר תינוקות עלינו להקשיב לתחושות הבטן שלנו. חשבו על חדר תינוקות כעל חדר שמתאים להירגעות ולמנוחה, לבילוי איכותי עם ההורים, חדר שיגרה את חמשת חושיו ויעודד את התפתחותו. יצירת חדר נכון מבחינת הפנג שואי היא, מעבר לעיצוב החדר, גם תשומת הלב שלנו כהורים, ובעיצוב מתבטאת גם האהבה והדאגה שלנו כלפיו.

ריהוט: לא להעמיס

זרימה טובה וחופשית של צ'י בחדר התינוק היא הכרחית ותוביל לתינוק בריא ושמח, לעומת חדר עמוס וחסום שישפיע לרעה על השינה והתפתחותו הבריאה. סדרו את הרהיטים באופן כזה שהחדר לא יהיה עמוס מדי בחפצים גדולים או בגירויים עזים. התנועה בחדר צריכה להיות חופשית, החדר צריך להיות בעל גירויים ויזואליים שימשכו את תשומת ליבו, אך לא יבלבלו או יתחרו עליה. הגירויים צריכים להיות נעימים ולא מאיימים.

אין תמונה
חדר התינוקות אמור להיות מרגיע באופיו. באני בי

פנג שואי תינוק, טפט עצים (צילום: room to bloom.png)
זרימה טובה ללא עומס רהיטים היא הכרחית | צילום: room to bloom.png

צבעים: גווני פסטל בהירים

יש לבחור בשילוב צבעים הרמוני ונעים לעין. לא חייבים להיצמד לתכלת או לוורוד הקלאסיים, אך מומלץ להישאר בטווח גווני הפסטל הבהירים. הצבע הירוק מתאים מאוד לתינוקות, שייך לאלמנט העץ, מתאים להתפתחות פיזית ונפשית בריאה. יש לזכור שעל חדר התינוקות להיות מרגיע באופיו (יין לעומת יאנג), ולכן הימנעו משימוש יתר בגוונים עזים וזוהרים. צבעים עזים ומנוגדים מספקים גירוי רב וממריצים ולכן יכולים להפריע למנוחת התינוק. את הצבע העז המשמש לגירוי ניתן לשלב באמצעות אביזרים דקורטיביים וכתמי צבע בצעצועים, בתמונות, בשטיח ועוד.

טמבור חדר תינוקות (צילום: מאש)
פסטלים בעלי אופי מרגיע. טמבור | צילום: מאש

אין תמונה
ירוק יכול להשתלב מצוין, אבל בגוון עדין. בייבי קאס

תאורה: שילוב של אור טבעי ומלאכותי

אור טבעי ואוויר צח חשובים מאוד לחדר התינוק וחשוב לשלב מספר מקורות אור נוספים: תאורת לילה נעימה, ותאורה טובה לבילוי ולמשחק. הקפידו לאוורר באופן יומיומי את חדר התינוק ואפשרו לאוויר נקי ולאור שמש להיכנס לחדר.

פנג שואי תינוק, קולאז חדר אדום (צילום: מתוך הבלוג room to bloom)
אור טבעי, או תאורת לילה נעימה, שילוב מנצח | צילום: מתוך הבלוג room to bloom

אקססוריז: עדיפות לחומרים טבעיים

השתמשו בחומרים טבעיים ובטקסטורות רכות בחפצים בחדר, כולל וילונות, מצעים, שטיחים, חיפויים לרצפה וצעצועים. העדיפו עץ על פלסטיק, צעצועים רכים ופרוותיים, צמר וכותנה. מראות הן אלמנט יאנגי שמפעיל וממריץ את האנרגיה ולכן מומלץ להמעיט בהן בחדר תינוקות בהן המנוחה חיונית להתפתחות בריאה.

היום בעידן המכשירים והגאדג'טים, יש אינסוף עזרים שמסייעים לנו לעקוב אחר התינוק שלנו. יחד עם זאת השתדלו לצמצם את אותם שדות אלקטרו-מגנטיים שפולטים מכשירים אלו למינימום. במקביל נתקו מכשירים מהשקע החשמלי בחדר כשאינם בשימוש.

האזור המערבי בחדר שייך ליצירתיות ולהתפתחות הילד. כדי לעודד את התפתחותו ויצירתיותו ניתן לשלב בחלק המערבי של החדר אלמנטים בעלי צורה עגולה, כגון מובייל המשלב עיגולים, שעון עגול, וילון עם הדפס נקודות, טפט המשלב אלמנטים עגולים, מדבקת קיר ועוד.

פנג שואי תינוק, קולאז חדרים (צילום: מתוך הבלוג room to bloom)
לשלב בחלק המערבי של החדר אלמנטים בעלי צורה עגולה | צילום: מתוך הבלוג room to bloom
פנג שואי תינוק, חדר תכלת (צילום: Lazy Animals)
מובייל ידידותי לתינוק עשוי צמר בעבודת יד. Lazy animals | צילום: Lazy Animals

לורה סוויסרה דגם חברים שלי  קולקציית 2013 (צילום: צילום דן לב)
עדיפות לצעצועים רכים ופרוותיים | צילום: צילום דן לב

מיקום העריסה: טיפים לשיפור איכות השינה

שינה טובה לתינוק היא מצרך חשוב ובעל ערך רב, הן לתינוק והן להוריו. להלן מספר טיפים לגבי מיקום העריסה שיסייעו לשינה טובה של התינוק.

1. על העריסה להיות בעלת תמיכה לראש (מגן ראש), ורצוי שתהיה בעלת תמיכה של קיר בצד הראש. יש להימנע ממיקום העריסה בקו ישיר מול דלת הכניסה לחדר. במידה והמיטה ממוקמת בקו ישיר מול הדלת הדבר ישפיע על איכות שנתו של הילד ולאורך זמן גם על בריאותו.

אין תמונה
לא כדאי למקם את המיטה מול הדלת. גולדשטיין גלרי טפט

2. רצוי למקם את העריסה באופן כזה שהתינוק יוכל לראות את המרחב שהוא נמצא בו: הדבר יעניק לו תחושת ביטחון ברמת התת מודע ויתמוך בהתפתחותו הרגשית.

3. שימו לב שאין פינות חדות של קיר או רהיט שפונות לכיוון העריסה – אלו יכולות גם כן להשפיע על זרימת האנרגיה לכוון העריסה ולפגוע באיכות השינה של התינוק.

4. חשוב לבחון איזה מראה ראשוני מקבל התינוק כשהוא מתעורר בעריסה – רצוי שיהיה זה דימוי ויזואלי נעים ומרגיע. אפשרות אחת היא תמונה של פניהם המוכרים של ההורים, או דימוי אחר נעים וחיובי.

5. חשוב מאוד לא לתלות מעל המיטה או מעל שידת ההחתלה חפצים גדולים או כבדים כגון כוורת או מדף. ניתן לתלות תמונות או קישוטים קלילים שיספקו גירוי ויזואלי לתינוק בזמן שהותו בעריסה כמו מובייל צבעוני מחומרים טבעיים. מיקום מוצלח למובייל יכול להיות מעל מרכז העריסה או במרכז החדר – אזור זה משויך לבריאות המנטלי והרגשית של הילד. לא למקם מובייל ישירות מעל הראש מאחר והדבר יכול להיות מאיים עבור התינוק.

אין תמונה
לא לתלות מדפים מעל המיטה. בוטן בוטיק

אין תמונה
מראה עננים מרגיע מעל המיטה. נירלט

צבעים מומלצים וכיווני מיטה לפי שנת לידה:

שנת לידה

מין התינוק

אלמנט

צבעים מומלצים

כוונים מומלצים לראש מיטה

 

2013

 

בן

אדמה

צהובים, כתומים, שמנת, חומים בהירים, מוקה, שוקולד, צבעי אדמה לצד ורודים, אדומים וסגולים.

צפון-מזרח, מערב, צפון-מערב ודרום-מערב.

בת

מים

 

דרום מזרח, מזרח, דרום וצפון.

 

2012

 

 

 

בן

מתכת

כל גווני הלבן והשמנת, כסופים, זהובים, צבעי אדמה למיניהם, צהבהבים, כתום בהיר, חומים בהירים

מערב, צפון-מזרח, דרום-מערב, צפון-מערב.

בת

אש

אדומים, ורודים, סגולים וצהובים. אפשר גם ירוקים ותכולים.

מזרח, דרום-מזרח, צפון ודרום.

 

2011

בן

מתכת

כל גווני הלבן והשמנת, כסופים, זהובים, צבעי אדמה למיניהם, צהבהבים, כתום בהיר, חומים בהירים

צפון-מערב, דרום-מערב, צפון-מזרח ומערב.

בת

אדמה

צהובים, כתומים, שמנת, חומים בהירים, מוקה, שוקולד, אדמה ואבן לצד ורודים, אדומים וסגולים.

דרום-מערב, צפון-מערב,מערב וצפון-מזרח.

 

במדור הקודם: גניה לכלבים ושוק איכרים: המשרדים של אנתרופולוגי
לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית