תורת הפנג שואי, המבוססת על הפילוסופיה הסינית והטאואיזם, מתייחסת לחמש צורות שונות של אנרגיה שמשפיעות עלינו באופן ישיר. מדובר בחמשת האלמנטים – עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. באמצעות מודל חמשת האלמנטים מסבירה הפילוסופיה הסינית תופעות שונות, בין השאר בבריאות האדם (רפואה סינית), באישיות (אסטרולוגיה סינית) ובמרחב והשפעתו עלינו (פנג שואי). 

עוד באתר לעיצוב הבית:

פנג שווי עץ, ירוק, צילום נירלט (צילום: נירלט)
אלמנט העץ מתבטא בצבעי ירוק ובצמחייה טבעית | צילום: נירלט
פנג שווי עץ,  וילון כחול וירוק, צילום רנבי (צילום: רנבי הום קוטור)
שילוב עץ עם וילון כחול וירוק | צילום: רנבי הום קוטור
כל אלמנט מייצג סוג מסוים של אנרגיה, ומיוחסים אליו תקופות בשנה, תכונות אופי, איברים בגוף, כיוונים במרחב, צבעים, חומרים וצורות. הטבע תמיד שואף לאיזון ולהרמוניה, ולכן מצב שבו יש חוסר או עודף מאלמנט מסוים גורם לבעיות, והחוכמה היא למצוא את האיזון מחדש. חשוב להדגיש כי אין מדובר בחומר פיזי נטו אלא באנרגיה שבאה לידי ביטוי בצורות שונות – בהן צבע, צורה, כיוונים וחומרים. 

פנג שווי עץ, חמשת האלמנטים
מעגל היצירה והשליטה – מערכת היחסים בין האלמנטים

כל האלמנטים קשורים זה בזה ביחסי גומלין, וכדי להגיע לאיזון ביניהם צריך להכיר את מערכת היחסים: לפי מעגל היצירה, אנרגיית העץ מזינה את האש, אנרגיית האש מזינה את האדמה, האדמה מזינה את המתכת, המתכת מזינה את המים, והמים משלימים את המעגל ומזינים את העץ. לכן אדם או בית שזקוקים לחזק אלמנט מסוים בהם כדי להגיע לאיזון, יוכלו לעשות זאת על ידי שימוש במאפיינים (צבע, חומר, טקסטורה, כיוון, מזון) הקשורים לאלמנט עצמו או לאלמנט שמזין אותו. 

קיים גם מעגל השליטה, שלפיו אלמנט אחד שולט ומבקר אלמנט אחר: אנרגיית העץ שולטת באדמה, אדמה שולטת במים, המים שולטים באש והאש שולטת במתכת. במידה שיש עודף מאלמנט מסוים, אפשר לנקז את האנרגיה ולהפחית ממנה על ידי שימוש באלמנט המתאים. 

PARQUETEAM פנג שווי עץ, חיפויים2, צילום (צילום: PARQUETEAM)
חיפוי קיר עם לוחות עץ מוארכים ושילוב של גוני כחול | צילום: PARQUETEAM

PARQUETEAM פנג שווי עץ, חיפויים, צילום (צילום: PARQUETEAM)
חיפוי קיר עם לוחות עץ מוארכים ושילוב של גוני כחול | צילום: PARQUETEAM

ברמה האישית, לכל אדם יש אלמנט עיקרי המאפיין אותו ואת תכונותיו (הגדרת האלמנט האישי מתבצעת לפי האסטרולוגיה הסינית). לדוגמה, לאדם מטיפוס עץ נתאים מרחב שתומך בו על ידי שימוש במאפיינים של אנרגיית עץ או מים. לאדם מטיפוס אש נעצב חלל המשלב צבעים וחומרים הקשורים לאנרגיית האש או העץ.

בכתבה זו (ראשונה בסדרת חמשת האלמנטים) אתייחס לאלמנט העץ – הראשון במעגל היצירה – ואנסה לתאר ולהסביר את משמעות האנרגיה הזו, כיצד היא מתבטאת ומה אפשר לעשות בבית ברמת עיצוב הפנים כדי לחזק אותה. 

פנג שווי עץ, ירוק כחול, צילום נירלט (צילום: נירלט)
שילוב אביזרים כחולים וירוקים לחיזוק אנרגיית העץ בבית | צילום: נירלט

פנג שווי עץ, גובה, עיצובים של יעל מר ושי אלקלעי, צ (צילום: MODY)
מדף עץ ירקרק בעיצובם של יעל מר ושי אלקלעי | צילום: MODY

הראש בעננים והשורשים בקרקע

אנרגיית העץ היא אנרגיית יאנג המייצגת צמיחה והתפתחות. אנרגיית עץ נחשבת גם אנרגיה של גמישות וחוזק – בדומה לצמח הבמבוק – שצמיחתו לגובה מהירה, הוא גמיש מאוד ויחד עם זאת חזק ביותר. שימוש באנרגיית העץ בבית תחזק את תחושת החיוניות שלנו ותתמוך בבריאות בני הבית ובהתפתחות הפיזית והאישית שלהם. כמו כן אנרגיית העץ תומכת ביוזמה, בהנעת פרויקטים חדשים, ביצירתיות ובדמיון. במצב מאוזן אנרגיית העץ תסייע לנו להתפתח, לצמוח ולהתרחב. אנרגיית העץ מייצגת את תחילת החיים ואת עונת האביב. זו תקופה המתאפיינת בלידה, פריצה כלפי מעלה, יצירתיות, יוזמה, תכנון והוצאה אל הפועל. עודף אנרגיית עץ יכול להתבטא בכעסים, במתח נפשי ובתחרותיות מוגזמת. 

לפי האסטרולוגיה הסינית, כל אדם משויך לאלמנט דומיננטי לפי תאריך הלידה. התכונות המיוחסות לטיפוס העץ הן נדיבות, שיתוף פעולה ואידיאליזם. טיפוס עץ הוא אדם חברתי, החלטי, מאורגן ומסודר, מתכנן מראש ויוזם. הוא אוהב לפרוש את כנפיו לכמה שיותר כיוונים ותחומים בחיים, והוא בעל כישרונות רבים. לפי הרפואה הסינית, במצב לא מאוזן אנרגיית העץ תתבטא ברגשות כעס, ובמצב מאוזן הדבר יתבטא ברגשות חיוביים, בסבלנות ובאלטרואיזם. עבור טיפוסי העץ כדאי לעצב את חדר השינה ואת האזורים שבהם הם מבלים בבית או בעבודה לפי מאפייני אנרגיה זו. 

פנג שווי עץ, פרקט, צילום אלוני (צילום: אלוני)
חיפוי פרקט עץ לחימום האווירה | צילום: אלוני
פנג שווי עץ, שילוב כחול ועץ גובה, צילום נירלט (צילום: נירלט)
גוני כחול עמוקים וריהוט מעץ | צילום: נירלט

פנג שווי עץ, קולקציית חופים שלווים, צילום נירלט (צילום: נירלט)
דוגמה לסכמת צבעים מומלצת למזרח ולדרום מזרח: סכמת צבעי כחול וירוק של נירלט | צילום: נירלט

כיצד מחזקים את אנרגיית העץ בבית על ידי עיצוב פנים?

הצבעים המתאימים לחיזוק אנרגיית העץ הם כל גוני הכחול והירוק למיניהם, כולל תכלת וטורקיז. כמו כן, שימוש בהדפסים מעולם הצומח על גבי טקסטיל וטפטים יכול אלבטא ולחזק את אנרגיית העץ בבית. 

אנרגיית העץ מתאימה מאוד לחדרי ילדים, שכן הם נמצאים בתקופה של התפתחות פיזית, מנטלית ונפשית, ולכן זקוקים לתמיכה של אנרגיה זו. שילוב של כתמי צבע כחולים או ירוקים בהירים בחדרי ילדים יתאים מאוד ויחזק אותם. כמו כן צבעי הכחול והירוק ייטיבו במיוחד לאנשים מטיפוס עץ, אך גם לאנשים מטיפוס האש, מאחר שאנרגיית העץ תומכת בהם ומזינה אותם. 

פנג שווי עץ, שילוב כחול ועץ 2 גובה, צילום נירלט (צילום: נירלט)
שילוב גוני כחול ועץ 2 | צילום: נירלט

פנג שווי עץ, מדבקות קיר של רשת רהיטי דורון
מדבקת קיר לחדר ילדים. רהיטי דורון

מבחינת כיוונים – כיוון המזרח מאופיין על ידי אנרגיית העץ. זה הכיוון שבו זורחת השמש ומתחיל יום חדש. זהו אזור בבית שכדאי לבטא בו ברמת העיצוב את העץ, והדבר יתמוך בהנעת פרויקטים חדשים ובקבלת החלטות. גם כיוון דרום-מזרח, המשויך אל השפע ואל תחושת השפע של דייריו, הוא כיוון טוב לשימוש באנרגיית עץ, וזו תשפיע שם ותחזק את תחום השפע של הבית או העסק. 

ברמת החומר – כל החומרים המגיעים מן הצומח מבטאים במרחב את אנרגיית העץ. עציצים, צמחייה, פירות, פרחים טריים – כל אלו הם ביטוי וחיזוק לאנרגיית זו – אנרגיית יצירה וצמיחה. מובן שגם שימוש בריהוט או בחיפויים מעץ יכול להתאים, אבל הדגש הוא בעיקר על החומר החי, הצומח והטרי.

ברמה הצורנית אנרגיית העץ מתבטאת בצורות מלבניות מוארכות – ולכן חיפוי רצפת פרקט מבטא ומחזק את אנרגיית העץ, לא בשל החומר כמו בשל הצורה. ולכן גם פרקט למינציה בגוון מולבן יבטא אנרגיה זו. היום קיימים חיפויים שונים מעץ צבעי המשלבים חלקיקי עץ מוארכים עבור חיפוי קיר – גם אלו מתאימים מאוד לחיזוק אנרגיית העץ בבית. 

פנג שווי עץ, אריחי קרמיקה, צילום אלוני (צילום: אלוני)
שילוב אריחים ירוקים וכחולים בחדר הרחצה | צילום: אלוני
 

פנג שווי עץ, MISSONI  HOME, צילום רנבי הום קוטור (צילום: רנבי הום קוטור)
שימוש בהדפסים מעולם הצומח על גבי טקסטיל לחיזוק אנרגיית העץ | צילום: רנבי הום קוטור

כיוון דרום משויך לאלמנט האש, ומאחר שהעץ מזין אותו, אפשר להשתמש בחפצים ובצבעים מתאימים לאנרגיית העץ גם בדרום: מיקום של צמחיים טריים בעלי פרחים אדומים בדרום יחזק את המוניטין שלנו בחברה. אם מדובר במשרד או בחדר עבודה הממוקם בדרום  – זה יתמוך במוניטין שלנו, אם מדובר בחדר ילדים הממוקם בכיוון דרום - זה יתמוך בחיי החברה שלהם.

במצב של עודף אנרגיית עץ – אפשר להשתמש בחומרים ובצבעים הקשורים לאנרגיית האש כדי להגיע לאיזון: בחירה בצבעי אדום, כתום, ורוד או סגול תעזור לאזן את האנרגיות בבית, להוריד מתחים וכעסים ולהביא לתחושת הרמוניה. 

אין תמונה
ספרייה בעיצוב יפרח בן צבי. מבטאת ומחזקת את אנרגיית העץ
פנג שווי עץ, אמבטיה כחולה, צילום נירלט (צילום: נירלט)
אמבטיה כחולה וקורות עץ בתקרה | צילום: נירלט

פנג שווי עץ, טפטים גובה, צילום רנבי (צילום: רנבי)
עץ וטפט בגוונים ירקרקים | צילום: רנבי

במדור הקודם: התאורה שתוציא אתכם מהדיכאון
לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית