הבית הוא חלל משמעותי בחיינו, בו אנו מבלים זמן רב, כלי קיבול הסופג לאורך הזמן אנרגיות מחוויות ומרגעים שונים. הנחת היסוד היא שאנרגיה, חיובית או שלילית, קיימת בכל דבר ובכל מקום: בחפץ, צמח, בעל חיים, כמו גם במחשבות וברגשות. לכן, אחת לתקופה עלינו לרענן את הבית ולנקות אותו ממצבורים שנותרו בו בעקבות מחלות, כעסים, מתחים, אכזבות, חרדות, אובדן או כאב. ומכיוון שהאנרגיה של הבית משפיעה עלינו באופן ישיר ויומיומי, חשוב מאוד לערוך ניקיון אמיתי ויסודי של הבית אחת לתקופה (רצוי אחת לחודש-חודשיים), ובמיוחד אם נכנסים לבית חדש. אז קדימה, לעבודה.

פינת אוכל צבעונית (צילום: מתוך האתר houseofturquoise.com)
תתחילו מלסדר ולנקות | צילום: מתוך האתר houseofturquoise.com

נרות (צילום: מתוך האתר /soulatwork.com)
אש חיה ממגנטת אליה אנרגיה חדשה פנימה | צילום: מתוך האתר /soulatwork.com

שלב א': לסדר ולנקות

סדר: לפי הרפואה הסינית, אם יש מחלה, תרופות לא יעזרו, אם לא נעשה ניקיון של הגוף מבפנים ונשחרר את זרימת האנרגיה. כך גם לגבי הבית. הבית מלא בחסימות אנרגטיות, וכצעד ראשון, עלינו להסיר אותן. חסימות אנרגטיות יכולות להיות, למעשה, כל חפץ שאין בו שימוש – בין אם הוא שבור, בלוי, או פשוט אין בו צורך. עלינו לפנות מקום בבית לאנרגיה חדשה שתיכנס אל חיינו ותביא עימה הזדמנויות חדשות. כמו כן, יש לוודא שאין חפצים שמפריעים לתנועה החופשית בבית, אם החפץ מפריע במעבר בין החללים – הוא מפריע גם לזרימת האנרגיה.

פינוי חפצים: זוהי גם הזדמנות להיפרד מחפצים שאנו לא אוהבים או כאלו שמעוררים בנו רגשות שליליים – אלו משדרים לנו אנרגיה שלילית שאינה מיטיבה עמנו. הדגש הוא על איכות ולא על כמות – מינימליזם – השאירו רק מה שאתם אוהבים, ורק מה שאתם באמת עושים בו שימוש. בגדים שלא לבשנו כמה עונות – החוצה, לתרום למי שזקוק אחר שזקוק להם, ולאפשר לנו להתחדש ולהטען באנרגיה נקייה וחיובית.

פינת אוכל (צילום: מתוך האתר .designsponge.com)
חשוב מאוד לפתוח חלונות | צילום: מתוך האתר .designsponge.com

אוכל אורבנית (צילום: מתוך האתר .skonahem.com)
וכשהכל מסודר והנרות דולקים על השולחן, אפשר להתחיל | צילום: מתוך האתר .skonahem.com

ניקוי אבק: לכלוך ואבק מהווים חסימה אנרגטית משמעותית. לכן חשוב לערוך ניקיון יסודי של הבית ולאוורר אותו היטב. כניסה של אוויר נקי מחדשת ומרעננת את האנרגיות בבית, ולהשלמת המשימה והוצאת האנרגיות השליליות מחלל הבית – יש לערוך טיהור אנרגטי.

טיהור המרחב: 3 סוגי טיהורים

רגע לפני: לפני שאתם מתחילים, פתחו חלונות: מומלץ לבצע את הטיהור האנרגטי באור יום, כאשר כל החלונות והדלתות של הבית פתוחים לרווחה ומאפשרים יציאה של אנרגיות ישנות וכניסה של אנרגיות חדשות פנימה. הדליקו נרות: מומלץ להדליק נרות בכל חלל בבית – אש חיה ממגנטת אליה אנרגיה חדשה פנימה, הביתה.

1. טיהור באמצעות עלי מרווה: אחת השיטות המוכרות והמומלצות לטיהור אנרגטי הוא בעזרת עלי במרווה יבשים. מבעירים את העלים בכלי חסין אש על מנת שיעלו עשן (מעין קטורת), אך שלא יעלו באש. לעשן המרווה תכונות מטהרות והן מזהות אנרגיה תקועה, מפרקות אותו ומפנות אותו לטובת אנרגיה רעננה וחיובית. יש לעבור עם הכלי והקטורת הבוערת בכל חלקי הבית, החל מדלת הכניסה ועד אחרון החדרים, ולהתעכב בפינות חשוכות בהן נוטה הצ'י להיתקע.

זר קטורת (צילום: מתוך האתר pinterest.com)
עלי המרווה מזהים אנרגיה תקועה | צילום: מתוך האתר pinterest.com

2. טיהור באמצעות פעמונים טיבטים: דרך נוספת לטיהור אנרגטי היא באמצעות תדר צליל, למשל על ידי פעמונים טיבטים. פעמונים אלו מנגנים צליל בעל רטט ייחודי שפועל על האנרגיות במרחב, משחרר אנרגיות תקועות ומרענן את האנרגיות בבית. יש העורכים טיהור אנרגטי עם כלים אחרים ומשלבים שירה. למעשה, טיהור באמצעות קול הוא אחת השיטות הקלות והיעילות יותר לניקוי מרחב.

3. טיהור באמצעות מי מלח: קיים מדורי דורות בתרבויות שונות, וכמובן גם ביהדות. גם למלח מאפיינים מטהרים – שטיפת הבית במי מלח מאפשרת טיהור אנרגטי של הבית ויש המאמינים גם כי המלח מעניק הגנה מפני עין הרע, או אנרגיות שליליות. ניתן להתיז מי מלח בפינות הבית לניקוי ולהגנה או לפזר מעט מלח בפינות הבית.

מומלץ לא להסתפק בשיטה אחת, אלא לשלב לפחות שתי שיטות, בעת עריכת הטיהור האנרגטי. אני נוהגת לשלב קטורת עלי מרווה, יחד עם צליל פעמונים טיבטים, ואחת לתקופה אני גם עושה שימוש במי מלח בניקיון הבית.

מרווה (צילום: מתוך האתר: recipes.howstuffworks.com)
המלח מעניק הגנה מפני עין הרע. מלח ומרווה | צילום: מתוך האתר: recipes.howstuffworks.com

מתקן מלח (צילום: מתוך האתר www.femina.dk/Bolig/Droemmebolig)
ובלי קשר לטיהור, שטפו את הבית עם מלח מדי פעם | צילום: מתוך האתר www.femina.dk/Bolig/Droemmebolig

לא פחות חשוב: להתכוונן

כשאנו עורכים את טכס הטיהור חשובה מאוד גם ההתכווננות (intention) שלנו. יש להתרכז בעת עריכת הטיהור, לחשוב על מה שאנו מבקשים שיצא החוצה מהבית (למשל: כעסים, מחלות, קשיים, פחדים, ויכוחים, מתחים) ולאחל לעצמנו את כל הטוב שאנו רוצים שייכנס לבית: בריאות, אושר, שפע, שלווה, יחסים טובים ועוד ועוד. אני ממליצה לערוך רשימה של ממש, עם כל הדברים השליליים שאנו רוצים להרחיק מחיינו ורשימה נוספת של הדברים הטובים שאנו מאחלים לנו ולבני ביתנו. בעת טכס הטיהור ניתן לקרוא את הרשימה ולזמן לחיינו את כל הטוב שבעולם. בהצלחה.

במדור הקודם: כך תעצבו חדר ילדים מחזק ומרווח
לכל הכתבות במדור פנג שואי

מירב אייכלר, יועצת פנג שואי לחכמת הבית