כמו כל קלאסיקה עם נוכחות אל זמנית, השיש נחשב תמיד להתגלמות היוקרה והמעמד הגבוה ולא יוצא מהאופנה גם כשמסביב טרנדים באים והולכים במהירות מסחררת. חובביה של האבן שנחצבת ממעמקי האדמה אוהבים את חוסר האחידות במראה שלה ואת האסתטיקה הפראית החמימה, וגם הטיפול השוטף באבן הסופגת והמתיישנת לא ירתיע אותו. חדרי רחצה שהעיצוב שלהם מבוסס על שיש אכן מתהדרים בתועפות של יוקרה, אבל משעבדים את בעליהם – מדובר בחומר חזק ועמיד אך הוא גם סופג כתמים, דורש תחזוקה וליטוש, משונע ממחצבות הממוקמות באזורים מרוחקים וכמובן יקר.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 >> מדהים: לא תאמינו מה יש מתחת לרצפה הכעורה הזאת

>> בבניין הזה מסתתר אחד המלונות המגניבים בת"א

"השיש עשה קאמבק ונכנס אל בתי המגורים", מספר ג'יימי הרננדורנה, סמנכ"ל השיווק של HeziBank על הטרנד שהישראלים אוהבים. "אם בעבר השיש הגיע כחיפוי רצפה שמזוהה עם משטחים בחללים ציבוריים יוקרתיים, כמו לובי של בתי מלון או היכלי מוזיקה ותרבות, היום הוא כבר בחדרי הסלון והרחצה והפך לחיפוי וריצוף אלגנטי המשתלב בבתים לרוב בסגנון מודרני. טכניקת החציבה בגוש שיש, שהייתה מזוהה בעיקר עם עולם האמנות, עברה לשימוש לטובת הסביבה הביתית, וכך יש היום גם כיורים ואמבטיות חצובים בגוש שיש, יצירת אמנות שהיא דואט של יופי בין האדם והטבע". 

לשיש יש מראה קלאסי, טבעי, פראי ומעניין, שממקד אליו את תשומת הלב. "כשבוחרים בשיש, צריך להביא בחשבון שמדובר בחומר טבעי, ואבן אחת לא תהיה זהה לאבן שצמודה לה", מוסיף הרננדורנה, "לכן בעיקר במשטחים חשוב לוודא את המשכיות הגידים ולדעת שאם אריח ברצף נסדק או נשבר, יהיה כמעט בלתי אפשרי למצוא לו תחליף". מראה נימי השיש מככב גם בגימור חומרים עמידים כמו פורצלן ובהדפסים דמויי שיש, דבר שמבטיח את השכפול במראה. "ההלימה בין עלויות נמוכות יותר לאיכות החומר, שמות את השיש במרכז העיצוב כחומר גלם המקבל אינספור עיבודים מודרניים. אפשרויות השינוע מתקדמות, אפשרויות איתור החומר גדלות, האומנות התרחבה וכל אלו יחד יוצרים מתכון פשוט לתוצאה מדויקת בעיצוב".

מחיר שיש טבעי בחברה הוא החל מ-350 שקלים למ"ר, אמבטיית שיש החל מ-97,000 שקלים ואריחי פורצלן דמוי שיש החל מ-150 שקלים למ"ר.

שיש בחדרי רחצה, חזי בנק (צילום: Thewatermark, יח"צ HeziBank)
צילום: Thewatermark, יח"צ HeziBank
 אמבטיית שיש HeziBank | 

 

 

"שיש הנימים תופס תאוצה מהותית בשלוש השנים האחרונות", מסכים בילאל טאהא, מנהל תחום הקרמיקה במרכז העיצוב "אול אין הום". הדגש ניכר עם פסים שנראים כאילו הם צפים במרחב בדומה לחומר האמיתי, ויוצרים דרמה ועניין על גבי המשטחים.

באול אין נמכרים אריחי גרניט פורצלן מדוקקים (6 מ"מ) במראה שיש בגודל 1.20X2.80 מטר ב-390 שקלים למ"ר, והם מומלצים במיוחד כחיפוי לקירות.

שיש בחדר רחצה, ג, אול אין הום (צילום: עומרי מירון)
שיש בחדר רחצה, ג, אול אין הום | צילום: עומרי מירון

מבחר סוגי השיש גדול, וכשמבקשים לבחור שיש כחיפוי לחלל כדאי להתחיל מגוון כללי –בהיר, כהה או שניהם יחד, לפי מה שישרת את העיצוב. שיש יכול להיות מיושם ככיור, במקלחת, כרצפה, כאמבטיה פרי סטנדינג ועוד. כדי להדגיש את הקלאסיות היוקרתית שלו, אוהבים לשדך לו אביזרים בזהב, זהב ורוד או כסף. למראה מודרני ותעשייתי יותר, יתאימו אביזרים בשחור. אקססוריז, טקסטיל וצבעים נוספים יעניקו את הטאץ' הסגנוני המבוקש לחדר הרחצה.

בחדר רחצה הפונה לגינה נבחר שיש בצבע לילך, שמופיע ברצפה כפלטות ובקירות כאריחים בגודל 30X60, המותקנים בצורה אנכית ובסטייה זה מזה כדי לייצר תנועה ולהדגיש את הגידים. "האבן עמידה ומתאימה לחדרי רחצה", מסביר האדריכל אושיר אסבן. "היא עברה ליטוש בגימור מט משי כדי לאחד את הכול למשטח אחד ולמנוע לכלוך של פוגות. בנוסף, היא נמרחה בסילר לאיטום, טיפול שיש לחזור עליו פעם בשנה". לצד השיש נגרות בעץ אגוז אמריקאי, ובקיר נישה עם אחסון ולידה ארון כביסה בפליז. הברזים נבחרו בגימור זהב מוברש.

דירה במתחם גינדי עיצוב אושיר אסבן (צילום: סיון אסקיו)
צילום: סיון אסקיו
אדריכל אושיר אסבן | 

 

חדר רחצה ובו שילוב של אריחי גרניט פורצלן מדוקק על הקיר עם משטח מאבן טבעית לצד הכיור.

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב מושיק חדידה (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
עיצוב מושיק חדידה | 

שיש בחדר רחצה, סמט אדריכלים (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
סמט אדריכלים | 

מראה דמוי שיש

"אריחים דמויי שיש נכנסו לאופנה כבר לפני 25 שנה דרך אריחי הקרמיקה או הגרניט פורצלן, ובעוצמה גדולה יותר בחמש השנים האחרונות", אומרת מעצבת הפנים יטי סלצקי. "השימוש בשיש טבעי לחדרי הרחצה היה תמיד לעשירים בלבד ולא באריחים. ככל שהטכנולוגיה לעיצוב האריחים התפתחה, כך האופציות גדלו והיום ניתן לייצר אריחי דמה לכל דבר". בחדרי הרחצה שהיא מעצבת היא משתמשת בגרניט פורצלן שנראה ממש כמו השיש האמיתי ומקנה יוקרה, רק ללא התכונות המאתגרות של החומר הטבעי, כמו ספיגה וטיפול תחזוקתי.

שיש בחדר רחצה, עיצוב יטי סלסקי (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
עיצוב יטי סלסקי | 

 

מעצבת הפנים סורנה כפיר מוסיפה כי בשנים האחרונות יש שיפור גדול במראה האריחים דמויי השיש, והפרקטיות ניצחה. "האריח קל ליישום, לא דורש תחזוקה, ליטוש וסילר, לא סופג ולא מוכתם. הוא נוח ויפה". לחדר הרחצה שעיצבה בחרה אריחי גרניט פורצלן דמוי שיש לבן עם גידים עדינים, וכדי לשבור את מראה בית המרקחת הוסיפה טפט זהב עבה, שעמיד לרטיבות ונותן טוויסט עיצובי.

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב סורנה כפיר (צילום: שירן כרמל)
צילום: שירן כרמל
עיצוב סורנה כפיר | 

 

חיפוי מדוקק בעובי 6 מ"מ, המדמה פלטות שיש, התאים גם לחדר רחצה במראה רומנטי בזכות אמבטיה פרי סטנדינג, ארונית עץ ווילונות המעטרים את שני החלונות. החיפוי לקירות ולרצפה יוצר מראה מרשים בזכות פלטה בדוגמה אחת שגודלה 3 מטרים.

שיש בחדר רחצה, אדריכלות עיצוב ותכנון שירלי דן, (צילום: שי אדם)
צילום: שי אדם
עיצוב שירלי דן | 

 

על הקיר בחדר הרחצה הורכבו פלטות גרניט פורצלן מדוקק בגודל 1.5X3 מטר, כדי להתאים למשטח הכיור שעשוי מפורצלן בעובי 2 ס"מ.

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב מושיק חדידה (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
עיצוב מושיק חדידה | 

 

פלטות מדוקקות בגודל 2.80X1.20 מטר מולבשות על כל הקיר בחדר רחצה בשחור-לבן, ויוצרות מראה אחיד ללא פוגות.

שיש בחדר רחצה, עיצוב דניאל מיכאלי, (צילום: שרון צרפתי)
צילום: שרון צרפתי
עיצוב דניאל מיכאלי | 

 

בחדר רחצה מרווח נבחר חיפוי מדוקק בדגם לאסו עם גידים שמתחברים זה לזה ומעצימים את גודלו. "מדובר בחומר עדין במיוחד שמתאים כחיפוי לקיר ולא כריצוף, והעלויות שלו גבוהות לעומת אריחים קטנים יותר", אומרת עדי לביא, מנהלת קשרי אדריכלים ב-MODY.

מחיר אריח גדול 699-499 שקלים למ"ר, אריח קטן 299-199 שקלים למ"ר.

שיש בחדר רחצה, עיצוב שירז סלומון (צילום: אלעד גונן באדיבות MODY)
צילום: אלעד גונן באדיבות MODY
עיצוב שירז סלומון | 

 

על מנת לעצב חדר רחצה על זמני ויוקרתי בשחור לבן נבחרו לקירות אריחי גרניט פורצלן בהירים וגדולים ורצפה כהה, שתייצר מעין במה ניטרלית עבורם. "בשילוב האריחים הלבנים והגידים השחורים מתקיים ניגוד דרמטי, ועם זאת תנועת הגידים האורגנית וצמחייה בחדר הרחצה נותנים יחד מראה טבעי וחמים", מסבירה המעצבת, שאיזנה את המראה עם ארון רחצה בנגיעות עץ.

שיש בחדר רחצה, עיצוב נועה סביר (צילום: אורית ארנון)
צילום: אורית ארנון
עיצוב נועה סביר | 

 

חדר רחצה בסגנון סקנדינבי-תעשייתי תוכנן עם פרטי פרזול יוקרתיים תלויים מהתקרה וגוף תאורה שמשלב צמחייה בגידול הידרופוני. אריחי ענק מדוקקים בדוגמת שיש קלקטה מעניקים מגע של יוקרה, אלגנטיות שקטה וניקיון אל מול ההתרחשויות מסביב. גודל האריחים על הקירות והרצפה 1.20X2.40 מטר, והם קלים לתחזוקה וניקיון. חוסר בפוגות עם רובה מוסיף ניקיון גם לעין.

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב אורלי גונן (צילום: אסף הבר)
צילום: אסף הבר
עיצוב אורלי גונן | 

 

אריחים בגוון הכולל מנעד של חום, כחול ואפור בהיר נבחרו כחיפוי וכריצוף לחדר רחצה שלא נראה עמוס עיצובית. מאחר שמדובר באריחים גדולים - 1.20X0.60 מטר בחדר רחצה קטן, נבחרה צורת הנחה רוחבית שיוצרת אשליה של מרחב במקום גובה. "אחד היתרונות של האריחים האלה הוא שהם מאוד פרקטיים בניקוי", מוסיפה המעצבת. צבע ארון הכיור הוא כחול כהה והמשטח עליו מונח הכיור הוא בוצ׳ר מתוך פלטת הגוונים של האריח.

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב עירית נוה (צילום: מירית רובין)
צילום: מירית רובין
עיצוב עירית נווה | 

 

שני סוגי אריחים שולבו בקירות חדר הרחצה: האחד אריח דמוי שיש גדול במקלחון, ויתר החדר באריח לבן צר וקטן. "האריחים דמויי השיש יוצרים מראה אלגנטי ויוקרתי עם תוספת טקסטורה בדרך מתוחכמת ועל זמנית", אומרת המעצבת. "השילוב עם שאר החומרים והאביזרים מעניק תחושה מפנקת ומרגיעה".

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב מרב מוזר (צילום: אורית ארנון)
צילום: אורית ארנון
עיצוב מרב מוזר | 

 

משטח השיש מעל הארונות התחתונים הוא המזכרת היחידה שנותרה מהמקלחת המקורית בבית ילדותה של הדיירת. בעיצוב המחודש עבור בתה נבחרו לה אריחי גרניט פורצלן עם דוגמה זהה של עורקים כחיפוי הקירות. כדי להצעיר את החדר נבחרו לרצפה אריחים בדוגמת משושים, גם הם מגרניט פורצלן. כל האביזרים שנבחרו לחדר הם בגוון מוזהב.

שיש בחדר רחצה, עיצוב נינה גנין (צילום: מאור מויאל)
צילום: מאור מויאל
עיצוב נינה גנין | 

 

קירות חדר הרחצה ביחידת הורים חופו בגרניט פורצלן לבן עם גידים שחורים בגודל 60X120 ס"מ, ולרצפה נבחרו אריחים באותו גודל בשחור, שהעניקו לחדר תחושה של ניקיון ומרחב. יחידת נגרות בטורקיז הוסיפה צבע לשבירת הגוון המונוכרומטי.

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב שרונה יעקובי (צילום: מאור מויאל)
צילום: מאור מויאל
עיצוב שרונה יעקובי | 

 

חדר רחצה קטן, שהוא גם חדר שירות וגם שירותי אורחים, קיבל מענה עיצובי עם פלטות גרניט פורצלן המיועדות לריצוף וחיפוי. "נזקקנו לחומר פרקטי, אנטי-ונדליסטי אך מאידך כזה המשדר יוקרה והומוגניות", מסבירה המעצבת את הבחירה.

שיש בחדר רחצה, ג, עיצוב ענת בר (צילום: הדמיה סטודיו גאלה)
צילום: הדמיה סטודיו גאלה
עיצוב ענת בר |

 

חדרי רחצה עם שיש מרחבי האינסטגרם

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by ALLIED PROJECTS (@alliedprojects)

 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by K A S | Interior Design (@karenaspreastudio)

 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Thompson Central Park (@thompsoncentralpark)

 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Alexandria (@theastheticspace)

 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Tile Factory Outlet (@tfotiles)