מה אתם עושים כשאתם קמים בבוקר? החלל הראשון שמקבל את פנינו לאחר ההתעוררות הוא חדר הרחצה, שבו אנו מתארגנים לקראת יום חדש של עבודה, סידורים, משפחה ובילויים. על פי סקר שערכה רשת איקאה ב-27 מדינות, אנשים המנהלים אורח חיים עמוס וקדחתני רואים בחדר הרחצה כמקום שבו הם יכולים להירגע ולהטעין מצברים. עם זאת, בדרך כלל מדובר בחלל קטן וצפוף, שעיצובו מורכב יחסית בגלל האלמנטים הקבועים הממוקמים בו והחשיפה הגבוהה ללחות. איך מתמודדים עם המגבלות ויוצרים חדר רחצה פונקציונלי ונעים לשהייה? הנה 10 פתרונות יפים ושימושיים שתוכלו ליישם באופן מיידי בבית שלכם.

עוד באתר לעיצוב הבית:

חלל אופקי

השטח העיקרי המרכז את רוב הפעילות בחדר הרחצה הוא המשטח האופקי שמסביב לכיור. לכן כצעד ראשון בתכנון החלל מומלץ להחליט כמה מקום תוכלו להקצות עבורו ולמדוד את השטח האופקי העומד לרשותכם. מכאן תוכלו לבחור בין כיור שקוע לבין כיור מונח, בין כיור בודד לבין כיור זוגי, ובין משטח עץ חמים לבין משטח אינטגרלי לבן ונקי.

אין תמונה
כיור מונח עם דוגמה פרחונית של חברת BATHCO ספרד ברשת נגב. 1,950 שקל

חדרי רחצה 01, מה גודל המשטח האופקי העומד לרשותכם (צילום: יחצ איקאה)
מה גודל המשטח האופקי העומד לרשותכם? 1,345 שקל עבור כיור, משטח וארון תחתון | צילום: יחצ איקאה

מתחת לכיור

לאחר שקבעתם מה גודל משטח הכיור האופטימלי עבורכם, הגיע הזמן להחליט איזה סוג אחסון תרצו תחתיו. מדובר בשטח אידיאלי לאחסון, שכן הוא בקרבת הכיור וללא פתרון אחסון הולם הוא יהפוך לשטח מת ומבוזבז. את גודל הארון וסוג הפתיחה שלו יש להתאים למידות החלל הקיים, וחשוב להקפיד כי נשאר מעבר נוח בינו לבין האלמנטים השונים סביבו. מגירות תמיד יהיו הפתרון הנוח ביותר, אך במידה שאין מספיק מקום או שהתקציב אינו מאפשר, ניתן לבחור בדלתות ציר או במדפים פתוחים.

חדרי רחצה 02, ניצול השטח מתחת לכיור (צילום: יחצ איקאה)
ניצול השטח מתחת לכיור, 195 שקל ליחידה | צילום: יחצ איקאה

מלמעלה, מאחורה ומהצדדים

אחרי שניצלנו באופן מלא את שטח הכיור, יש לבחון את החלל שנותר מסביב ולמצוא פתרונות נכונים ומדויקים עבור הצרכים שלכם, המתאימים כמובן למידות החלל הנתון. בחנו את סדר הפעולות שלכם בזמן ההתארגנות בבוקר ובערב, וערכו רשימה של הפריטים שתרצו לאחסן בחדר הרחצה. בהתאם לכך בחרו מדפים פתוחים, ארונות עליונים או מתלים העומדים על הרצפה או תלויים על הקיר.

חדרי רחצה 03, שילוב פתרונות אחסון מסוגים שונים (צילום: יחצ איקאה)
שילוב פתרונות אחסון מסוגים שונים. כיור וארון תחתון: 1,245 שקל, יחידת מדפים מעץ: 295 שקל | צילום: יחצ איקאה

חדרי רחצה 03, תכנון החלל שמסביב לכיור בעזרת סדרת K (צילום: יחצ איקאה)
תכנון החלל שמסביב לכיור בעזרת סדרת KALAGRUND של איקאה, מ- 35 שקלים | צילום: יחצ איקאה

עמוק בפנים

אי אפשר לדבר על אחסון בלי להתייחס לארגון פנימי של הארונות או המגירות. בחדרי רחצה אנו משתמשים באלמנטים רבים וקטנים כמו מוצרי טיפוח, איפור ותרופות. ללא אחסון ראוי בעזרת מחיצות פנימיות, סלסילות או קופסאות, המוצרים יתבלגנו ויהיה לנו קשה למצוא את מה שאנחנו צריכים, מתי שאנחנו צריכים. סדרו על פי קבוצות את מוצרי הטיפוח שלכם, ובהתאם לגודל רהיטי האחסון העומדים לרשותכם בחרו במוצרי ארגון נוחים ומתאימים.

חדרי רחצה 04, סדרו את מוצרי הטיפוח לפי קבוצות (צילום: יחצ איקאה)
סדרו את מוצרי הטיפוח לפי קבוצות. 75 שקל עבור 5 יחידות | צילום: יחצ איקאה

חדרי רחצה 04, קופסאות שקופות למוצרי האיפור (צילום: יחצ איקאה)
קופסאות שקופות למוצרי האיפור. 95 שקל ליחידה | צילום: יחצ איקאה

חושבים לגובה

שטח הרצפה בחדרי רחצה בדרך כלל מוגבל מאוד, ולכן אין להסתפק בפתרונות אחסון העומדים על הרצפה. ארונות נוספים, שאותם תתאימו לעיצוב ארון הכיור, יתאימו לאחסון נייר טואלט, מגבות, תרופות וסבונים, ויחסכו מכם את היציאה מהחדר עבור השלמות בעת הצורך. על פי מידות החלל הנתון ומיקום האלמנטים הקבועים - האסלה, הכיור והמקלחת - תוכלו לבחור בין ארון במבנה צר וגבוה לבין ארון עליון, שתוכלו גם לחפות במראה.

חדרי רחצה 05, ארון צר מרחף המותאם לעיצוב ארון הכיור (צילום: יחצ איקאה)
ארון צר מרחף המותאם לעיצוב ארון הכיור. 845 שקל ליחידה | צילום: יחצ איקאה

זה תלוי

כל חדר רחצה זקוק לכמה מתלים עבור ייבוש מגבות ותליית בגדים לפני ואחרי המקלחת. אלה יעזרו לכם לשמור על מראה מסודר בחדר הרחצה, גם אם לא תפנו את הבגדים באופן מיידי, וניתן למקמם גם באופן מעט מוסתר, למשל מאחורי הדלת. פתרונות שונים ומגוונים לתלייה יאפשרו לכם ליצור מראה צבעוני ומעניין או לחלופין נקי ומינימליסטי, ויכולים להשתלב על אחד הקירות או על גבי דלת הכניסה לחדר.

חדרי רחצה 06, ארונות קטנים בחיפוי מראה (צילום: יחצ איקאה)
ארונות קטנים בחיפוי מראה. 145 שקל | צילום: יחצ איקאה
חדרי רחצה 06, מתלה עדכני הנשען על הקיר (צילום: יחצ איקאה)
מתלה עדכני הנשען על הקיר. 145 שקל | צילום: יחצ איקאה

חדרי רחצה 06, מתלה נגיש ליד המקלחת, מחיר- 125 שקל (צילום: יחצ איקאה)
מתלה נגיש ליד המקלחת, 125 שקל | צילום: יחצ איקאה

יום העצמאות

פתרונות אחסון עצמאיים וניידים הפכו למוצר מבוקש בכל אחד מחללי הבית בזכות הנגישות שלהם, גודלם המצומצם ומחירם הנוח. מידותיהם מאפשרות למקמם כמעט בכל חלל, ובזכות הניידות שלהם אין צורך לחשוש ממיקום פחות נוח או מרוחק. בעת הצורך תוכלו להזיזם מפינת החדר אל קרבת הכיור, האמבטיה או המקלחת, ולפנות את המעבר בתום השימוש.

חדרי רחצה 07, עגלה לאחסון נייד של איקאה (צילום: יחצ איקאה)
עגלה לאחסון נייד של איקאה. 295 שקל | צילום: יחצ איקאה

הפרטים הקטנים

כולנו יודעים שסוד העיצוב הוא בפרטים הקטנים, שהופכים את החדר לחלל נעים, מעוצב ואסתטי. רכישתם אינה כרוכה בהשקעה גדולה, ולכן אפשר להחליפם לעתים קרובות יחסית, בכל פעם שמתחשק לרענן את החלל. מוצרי טקסטיל שונים כמו מגבות, וילונות ושטיחים, ואביזרים כמו מעמד לנייר טואלט, מתקן לסבון ולמברשות שניים או קופסאות למקלות אוזניים ולצמר גפן יוסיפו מראה רענן ונעים לחלל ויעזרו לכם ליצור בו מראה מעוצב על פי הסגנון האהוב עליכם.

רחצה, סדרת DRAGAN מבמבוק לאמבטיה מ-19 שקל  (צילום: יחצ איקאה)
סדרת DRAGAN מבמבוק לאמבטיה, מ-19 שקל | צילום: יחצ איקאה
חדרי רחצה 08, וילונות לחדר הרחצה של אורגון, מחיר-420 שקל ליחידה (צילום: אבי כהן)
וילונות לחדר הרחצה של אורגון. 420 שקל ליחידה | צילום: אבי כהן
חדרי רחצה 08, כלי הומוריסטי למברשות שיניים של פלג דיזיין, מחיר-49  (צילום: דן לב)
כלי הומוריסטי למברשות שיניים של פלג דיזיין, 49 שקל | צילום: דן לב
חדרי רחצה 08, סט לחדר הרחצה של גולף אנד קו, מחיר-החל מ-70 שקל (צילום: יונתן בלום ובועז לביא)
סט לחדר הרחצה של גולף אנד קו. 70 שקל | צילום: יונתן בלום ובועז לביא

חדרי רחצה 08, שטיחונים רכים לאמבטיה של ורדינון, מחיר- החל מ-80 שקל (צילום: שירה רז)
שטיחונים רכים לאמבטיה של ורדינון, 80 שקל | צילום: שירה רז

איזו מין שלווה

משום שאנו פוגשים את חדר הרחצה בתחילתו ובסופו של כל יום, אנו מחפשים ליצור בו אווירה רגועה ונינוחה, שתזכיר לנו בית מלון מפנק או ספא מרגיע. לצורך כך יש לבחור בצבעים נעימים, בטקסטיל רך ובמוצרים יפים בסגנון האהוב עליכם. הקפידו לא להעמיס את החלל עם פריטים רבים וגדולים מדי ושמרו על מראה מאורגן, נקי ומסודר.

חדרי רחצה 09, אביזרים של ללין לאווירת יום ספא (צילום: דן פרץ)
אביזרים של ללין לאווירת יום ספא | צילום: דן פרץ

ויהי אור

מלבד אווירה של רוגע ושלווה, חדר הרחצה צריך להיות גם פונקציונלי ולאפשר לנו לבצע את הפעולות השונות באופן יעיל ובטוח. לצורך כך יש להקפיד להאיר את החלל באופן הולם, ומומלץ למקם בו כמה גופי תאורה – גוף כללי על התקרה, גוף מעל או בצדי המראה לתאורה ממוקדת וגופי תאורה נוספים ליצירת אווירה נעימה ואינטימית. מומלץ לבחור בגופי תאורה עם זכוכית חלבית כדי ליצור פיזור תאורה אחיד שאינו מסנוור ולהעדיף תאורת לד חסכונית, הצורכת פחות חשמל ואינה מחממת את החלל.

חדרי רחצה 10, מנורות קיר לצד מראה ושקועי גבס בתקרה מעליה, מחיר-החל (צילום: קמחי תאורה)
מנורות קיר לצד מראה ושקועי גבס בתקרה מעליה, 800 שקל | צילום: קמחי תאורה

 רוצים לזכות ב- 1000 שקלים לקניות באיקאה? להשתתפות כנסו

לקביעת פגישת יעוץ לחצו