לכל אחד מאתנו יש את ההרגלים הקטנים שלו בכל מה שקשור לתחזוקת הבית, והם יכולים להיות זרים לחלוטין עבור אנשים אחרים, או פשוט מוזרים ולא מובנים. אחד מההרגלים האלה הוא הקפדה על מכסה אסלה סגור בשירותים.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ת"א, נתיבות: דירה של 20 מיליון שקלים לעומת דירה ב-1.6 מיליון

>> מחום מיושן לצבעוני ושמח: מהפך במטבח ב-6000 שקלים

אם תשאלו את מי שמקפידים לסגור את מכסה האסלה שלהם, רובם כנראה יסבירו שהם עושים זאת כי מראה האסלה החשופה לא נעים לעין, או בגלל שזה מסייע לשמור על ההיגיינה בחלל החדר, בעיקר כשמדובר בחדר רחצה שיש בו גם כיור ומקלחת.

האדם הממוצע מוריד את המים באסלה בין חמש לשש פעמים ביום – אלפיים פעמים בשנה. בעוד שאנשים רבים מאמינים שכל החיידקים נשטפים באסלה, במרבית המקרים זה לא באמת המצב וחיידקים רבים נשארים בתוך האסלה. ממחקר שנעשה על ידי בית חולים בעיר לידס, עולה כי חיידקים יכולים להגיע לגובה של עד 25 בס"מ כשהם מותזים בעת הורדת המים באסלה. כלומר, הם מגיעים לחלל החדר ולאוויר שאתם נושמים בו, ועלולים להגיע אפילו אל מברשת השיניים שלכם. שזו מחשבה ממש קשה לעיכול. הפתרון לכך הוא פשוט: להוריד את מכסה האסלה כבר לפני שאתם מורידים את המים.

מכסה אסלה (צילום: SHUTTERSTOCK)
צלם Parkin Srihawong | צילום: SHUTTERSTOCK

מלבד הסיבה ההיגיינית החשובה, מסתבר שגם לפי תורת הפנג שואי מומלץ לסגור את מכסה האסלה, כפי שפורסם באתר housedigest. בהשוואה לחדרים אחרים בבית, בחדרי הרחצה יש את הזרימה הנמוכה ביותר של צ'י לכן חשוב שהם יישארו מקום נקי, שליו ומרענן. עם זאת, בחדרי הרחצה יש גם זרימה טובה של מים - אלמנט שפועל הרבה על הרגשות ומשפיע מאוד על הלך הרוח ועל הורדת המתח בגוף. המים מייצגים אינטואיציה, עושר, קריירה והצלחה חברתית, ולכן חשוב להתייחס אליהם בזהירות ובכבוד. כל ניקוז פתוח נחשב גרוע על פי הפנג שואי כי הוא מאפשר לכוח החיים לזרום החוצה. האסלה משמשת אך ורק להובלת שפכים מהבית, ואתם כמות משמעותית של אנרגיה. גם פה הפתרון של סגירת המכסה הוא יעיל, וכל כך קל לביצוע, רק צריך להפוך את זה להרגל ולא לשכוח. כך אפשר למנוע בריחה של שגשוג וויברציות חיוביות.

לחשוב מראש על מיקום חדרי הרחצה והשירותים

תורת הפנג שואי, המתייחסת למיקום החללים והחפצים בבית, ממליצה למקם את חדרי הרחצה והשירותים באזור בבית שבו האנרגיות פחות טובות, ולא "לבזבז" אזור אנרגטי טוב על חלל שהוא פחות מנוצל.

אסלה, הדחת מים (צילום: shutterstock)
זה רק נראה כמו זרימה טובה של אנרגיות | צילום: shutterstock
 

אזור אנרגטי טוב עדיף לנצל עבור חדר שינה או מטבח. לשם כך, יש להתייעץ עם מומחה פנג שואי שיבדוק את מפת האנרגיות בבית ושיאתר את המיקום האידיאלי לחדרי הרחצה – תוך שיקולים פונקציונליים ואנרגטיים כאחד. לפי הפנג שואי, קיימים מיקומים שיש להימנע מהם עבור חדר השירותים בשלב תכנון הבית (נכון גם לגבי חדרי רחצה שכוללים שירותים). לדוגמה: מיקום של חדר שירותים בסמוך למטבח או במרכז הבית ישפיע על איכות האנרגיה הכללית בבית והדיירים עלולים לחוש בהשפעה לא טובה על בריאותם ועל תחושת השפע שלהם.

בחדר הרחצה עצמו מומלץ לוודא שהאסתטיקה של אזור השירותים גבוהה: להרחיק ממנו עומס מיותר ולהוסיף אלמנטים של עץ או אדמה כדי לקרקע את אנרגיית המים הכאוטית, למשל צמח חי, הדום עץ או מחזיק נייר טואלט מוזהב. לבסוף, מראות משקפות אנרגיה, כך שהצבת מראה קטנה ליד או מעל האסלה שלך יכולה להקפיץ קצת שגשוג ועושר בחזרה לחלל.

שירותים, הדחת אסלה (צילום: shutterstock)
לא לשכוח לסגור את המכסה לפני שמורידים את המים | צילום: shutterstock