בימות הקיץ הארוכים מתפנים ישראלים רבים לשפץ ולרענן את ביתם. ההיערכות לשיפוץ הבית היא עניין מורכב שגוזל לא מעט זמן ואנרגיה ובעיקר כסף. ההיצע ומגוון האפשרויות עשויים להכניס כל משפץ, אפילו המחושב והמנוסה ביותר, לתקופה מעייפת ומבלבלת, שכרוכה בלא מעט כאבי ראש וריצות. בין אם אתם משפצים רק חדר אחד או עושים רמונט לכל הבית, תכנון יעיל יכול לצמצם עלויות והפתעות לא רצויות. כדי להקל עליכם את המשימה, קיבצנו כמה עצות לשלבי התכנון, טיפים ומחירים מעודכנים לעבודות שיפוץ בסיסיות. אם אתם מעדיפים לוותר על העצות, ולברר כמה יעלה לכם לצבוע את כל הבית או לתלות גופי תאורה חדשים, אתם מומלצים לדלג למחירון הקצר בסוף הכתבה.

קובי אהרונוב הולכים טבעי, דוגמה לפרקט שניתן להניח
בתחילת הדרך מומלץ להכין תכנית עבודה. צילום: "הולכים טבעי"

היצמדו למחירון ובחרו קבלן מוסמך

מסגרת תקציבית: החליטו מהי מסגרת התקציב והקפידו לדבוק בה. "על מנת לצלוח את השיפוץ מבלי לחרוג מהתקציב, אני ממליץ להיצמד למחירונים מקצועיים, שמיועדים למשפצים פרטיים בתחום הבנייה", אומר איתי שניידר, מנכ"ל קבוצת "דקל" שמוציאה שלוש פעמים בשנה מחירונים מעודכנים שכוללים את עלויות השיפוץ לפי סעיפים מפורטים. "המחירון בנוי מבנק של סעיפים, ממנו ניתן להרכיב מחירון אישי וליצור אומדן תקציבי לפרויקט האישי שלכם, שימנע אי נעימויות של חריגות מתקציב וחוסר יכולת לסיים את הפרויקט". מעבר לעזרה בתכנון של התקציב, המחירון יכול לשמש כמסמך שמקובל על הלקוח והקבלן והוא מצורף לחוזה כעוגן להיצמדות למחירים המצוינים בו. מחיר מחירון לשיפוץ דירות מגורים להורדה חד פעמית בקובץ פי די אף באתר "דקל" יעלה לכם 95 שקלים.

חדר שינה לפני שיפוץ (צילום: ערן לם)
פנו את החפצים מהשטח. חדר אורחים לפני שיפוץ. אדריכלית: פנינית שרת אזולאי | צילום: ערן לם

חדר שינה אורחים אחרי שיפוץ (צילום: עוזי פורת)
חדר אורחים אחרי השיפוץ. אדריכלית פנים: פנינית שרת אזולאי | צילום: עוזי פורת

תכנית עבודה: לאחר קביעת התקציב על סעיפיו, כדאי לעשות תכנית עבודה ולפעול לפיה. ראשית, החליטו מהם החללים שאותם תרצו לשפץ והתמקדו בהם הן מבחינת תכנון, הן מבחינת מסגרת התקציב והן מבחינת פינוי החפצים והעבודה בשטח.

בחירת קבלן מוסמך: העדיפו קבלן עם המלצות או קבלן שראיתם את עבודותיו ואהבתם את התוצאה והגימור. "היפגשו עם הקבלן וסכמו את כל הפרטים עד האחרון שבהם", מייעץ יונתן בר לב, סמנכ"ל שיווק בחברת עמודי שלמה. "חשוב לעגן את הדברים בחוזה חתום. כמו כן, שימו לב שהקבלן רשום בפנקס הקבלנים, שהוא נותן לכם הצעת מחיר ללא התחייבות לקבל את העבודה ושהוא חותם על הסכם התקשרות שכולל את עיקרי העבודה, לוח הזמנים והתמורה".

מילון קבלנים מקוצר: קבלן שיפוצים: אדם שרשום ברשם הקבלנים כקבלני שיפוצים בלבד בסיווגים: 100 – בנייה, 131 – שיפוצים או 135 – הרחבת מבנים. שיפוצניק: אדם שמבצע עבודות שיפוצים. חאפר: אדם שמעיד על עצמו כעל קבלן שיפוצים או שיפוצניק אך למעשה אינו מקצועי דיה ואמין.

לא מבינים מה השיפוצניק רוצה ממכם? היכנסו למילון השיפוץ והעיצוב השלם שלנו

בחירת מעצב או אדריכל:  אם מדובר בשיפוץ גדול שמתחיל בתקציב של עשרות אלפי שקלים, שכירת שירותיו של מעצב יכולה להשתלם כלכלית. מעצב טוב יעזור לכם בתכנון השיפוץ, בבחירת קו עיצובי מוביל, בבחירת חומרים טובים, בקניית הריהוט ובהכנת תוכניות נגרות. חשוב כמובן לכלול את התשלום למעצב כחלק מהתקציב הכולל. ובכל מקרה, בבואכם לבחור מעצב כדאי לקבל המלצות של בני משפחה או חברים. כמו כן, להציץ בתיק העבודות שלו, לראות עבודות שונות בשטח. להתחבר לסגנון העיצוב, ולבנאדם באופן אישי. כימיה ונכונות לשיתוף פעולה מלא הם תנאים הכרחיים לעבודה עם האדם שאתם מכניסים לחדר המיטות שלכם. גם עם המעצב כמו עם הקבלן, רצוי לסכם על כל הפרטים ועיקרי העבודה המצופה ממנו מראש, ולחתום על חוזה עבודה ופריסת תשלומים.

נירלט, דוגמה לשימוש בצבע דקורטיבי - אפקט הקטיפה. (צילום: דן לב)
אם החלטתם לצבוע לבד, חשבו במדויק כמה פחי צבע אתם צריכים. "נירלט" | צילום: דן לב

אין תמונה
העדיפו להשקיע קצת יותר במוצרי בסיס איכותיים, דוגמת כלים סניטריים וחיפויים. רשת חרש

צבע: חשבו כמויות מראש

 צבע הוא ללא ספק אחד המרכיבים הבסיסיים בשיפוץ בית ובשדרוגו. כדי לחסוך בהוצאות מיותרות מומלץ לחשב במדויק את כמות הצבע הדרושה לכם לחידוש הקירות. "כדי לחשב נכון, הכפילו את גובה המשטח ברוחבו ותקבלו את השטח המיועד לצביעה במ"ר", מסבירה אירית גולן, סמנכ"ל שיווק בנירלט. "במקרה וצובעים חדר שלם, יש לחזור על הפעולה לגבי כל קיר, לחבר את כולם יחד ולהחסיר את שטחי הפתחים. בעיקרון, עבור חדר ממוצע יש לרכוש גלון של חמישה ליטר שמכסה 6-7 מ"ר ועולה בסביבות 120 שקלים. קיר אחד באחת מטכניקות הצביעה הדקורטיביות עשוי לעלות עד כ-380 שקלים, בעיקר בגלל שהצבע הספציפי נמכר במיכלים גדולים יותר מהשטח המיועד לכיסוי".

לפני ואחרי - סטודיו G&L גלי צוק ולימור לריאה. (צילום: טטיאנה פאוטוב)
חדר שינה לפני שיפוץ. סטודיו G&L | צילום: טטיאנה פאוטוב

לפני ואחרי - סטודיו G&L גלי צוק ולימור לריאה. (צילום: טיאנה פאוטוטב)
שני גוונים שעושים את ההבדל. חדר שינה אחרי שיפוץ. סטודיו G&L | צילום: טיאנה פאוטוטב

סידור תכנית הצבע לפי שלבים פשוטים עשויה לצמצם עלויות, לדברי לירן מעודד מ"מעודד צבעים". "ראשית יש לחשב מהו שטח הצביעה", אומר מעודד, "האם רוצים לצבוע לבד או להזמין איש מקצוע, האם יש צורך בתיקונים מקדימים כמו סתימת חורים. האם מעדיפים גוון אחד או יותר והאם רוצים לשלב צביעה דקורטיבית. לאחר שעונים על כל השאלות, כדאי לערוך השוואת מחירים בין ספקי צבע ואנשי מקצוע. ובמידה שמתכוונים לצבוע לבד, כדאי לרכוש את החומרים במקום מתמחה ולדרוש הדרכה מפורטת".

קרן נוימן, מעצבת הבית של "נירלט", ממליצה לרענן את מראה הקירות, תוך שימוש בצבע וטקסטורות, שמוסיפים עניין. "בהשקעה כספית נמוכה ניתן לשלב שני גוונים ולתת לחדר מראה שיקי ומעוצב בפחות מיום עבודה. כמובן שלא תמיד חייבים להשקיע בצביעה של הבית כולו, אלא ניתן גם להדגיש קיר אחד, קורה, נישה או קיר גב מיטה ומיד לקבל תוצאה מרהיבת עין".

 חיפויים: הדביקו אריחים חדשים על הישנים

ההיצע המופלא בעולם האריחים הוא תענוג לחובבי העיצוב אבל גם יכול לבלבל ולהתיש. כדי להימנע מטעויות בבחירת חיפוי לא מתאים או רצוי, כדאי ללמוד מה ההבדל בין סוגי החיפויים השונים, לדעת לאילו חדרים ולאילו תנאים הם מתאימים, באילו גימורים הם מגיעים, מהי דרגת השחיקה שלהם, רמת הספיגה שלהם וכדומה. רצוי לדעת להבחין בין רובה ופוגה ולבדוק מול הקבלן שהוא אכן עושה שימוש בחומרים הנכונים. "לא כל חווית ריצוף חייבת להסתכם בארגז חול כמו שהיה פעם", טוען שלום ג'נהשוילי, מבעלי רשת "קרמיק דיפו, "היום קיימת אופציה פופולרית שגם חוסכת כסף וגם מונעת בלאגן מיותר, והיא שיטת הדבקת אריחים חדשים על אריחים קיימים".

פרקט: לכולם יש פרקט. כולם רוצים פרקט. אם לא בכל הבית אז לפחות רק בחדרי השינה או בחדר המשחקים של הילדים. ותכל"ס למה לא? הוא לא יקר, הוא קל לניקוי, משרה אווירה חמימה בבית ונעים למגע. מחירי פרקט יכולים לנוע בין 40 שקלים למטר לפרקט למינציה פשוט ועד מאות שקלים לפרקטים תלת שכבתיים ואיכותיים יותר, לא כולל התקנה. איך ניתן לחסוך בהוצאות? מסתבר שפרקט, ובעיקר פרקט למינציה, ניתן להניח לבד ובכך לחסוך את עבודת ההתקנה. "מדובר במוצר ידידותי וכל מה שצריך זה כמה כלים, סבלנות ושמירה על כללי בטיחות", אומר קובי אהרונוב מ"הולכים טבעי".

אין תמונה
לא מוכרחים לכסות את כל הקיר בשביל להשיג תוצאה יפה, עמודי שלמה

קובי אהרונוב הולכים טבעי, דוגמה לפרקט שניתן להניח
ופרקט לימינציה אפשר להניח לבד. "הולכים טבעי"

תאורה: השקיעו 5-10 אחוז מסכום השיפוץ

לא משנה כמה חתיך המטבח הלבן והמבריק שלכם, אם לא השקעתם בגוף תאורה מתאים ויפה לעין שמציף את החלל בתאורה טובה. אנשים לא תמיד זוכרים שדווקא הפרטים הקטנים הם שנותנים את הטאץ' הסופי בבית, במיוחד כשמדובר בתאורה. "הייתי ממליץ להשקיע בין חמישה לעשרה אחוזים מסכום השיפוץ על גופי תאורה, שיגיעו לסכום שבין 2,000 ל-4,000 שקלים", אומר איציק חיימוב, מבעלי רשת מחסני תאורה, "בעזרתם ניתן לשדרג את התאורה במטבח, בסלון, בפינת האוכל, בשירותים ובגינה. כדאי להתחיל באזורים כמו המטבח והסלון, בהם בעלי הבית מבלים את רוב זמנם, תוך הקפדה על קניית תאורה במקום מתמחה ומקצועי, שגם מעמיד לרשות המשפץ אנשי מקצוע ומומחים וגם מספק אחריות על שירותים ומוצרים".

אין תמונה
בעניין התאורה, כדאי להשקיע בחדרים שבהם מבלים מרבית מהזמן, מחסני תאורה
תאורה בסלון (צילום: אייל קרן)
כמו הסלון, כמובן, מחסני תאורה | צילום: אייל קרן

אין תמונה
ואז להמשיך למסדרון, מחסני תאורה

חדר רחצה: חפו רק חלק מהקיר

מחיר שיפוץ חדר רחצה סטנדרטי באופן יסודי ינוע סביב 9,000-16,000 שקלים ויכלול בתוכו צנרת מים חמים, צנרת הדלוחין, חול, מלט ועבודה. סכום זה אינו כולל את הכלים הסניטאריים והאביזרים שנרכשים לחוד.

על מנת שלא לגרום לטעויות מיותרות בחדרי רחצה חשוב לשמור על סדר עבודה נכון שמתחיל ממערכות האינסטלציה והחשמל, לרכז רכישת חומרים לאחר ביצוע סקרי שוק ולבחור אריחים עמידים. כדי לחסוך בעלויות מיותרות בעתיד, מומלץ לחפות את קירות חדר הרחצה עד גובה שני שלישים או שלושת רבעי ומעליהם לצבוע בצבע אקרילי מונע עובש. באשר לכלים סניטריים, זכרו שעליהם למלא תפקיד עיצובי ופונקציונאלי כאחד ולכן חפשו את מה שעונה נכון לצרכים שלכם ואל תתפתו לרכוש משהו שמעבר ליכולתכם.

"גודל החדר הוא הראשון להשפיע על סכום שיפוצו כמו גם מספר נקודות האינסטלציה, גודל האריחים או שימוש בסוגים מסוימים של פסיפס", מסביר יונתן בר לב, סמנכ"ל שיווק בחברת "עמודי שלמה". "גם משתנים כמו בניין ללא מעלית, סוג הצנרת שחשוב שתהיה איכותית, מספר נקודות חשמל ותאורה והתקנה של אסלה, תלויה תורמים כולם לתוספות במחיר. ככלל, כדאי לדעת שמכיוון שמחיר השיפוץ נמדד לפי מטר מרובע, תיתכן הוזלה במחיר במידה ומחליטים לשפץ את חדר הרחצה כחלק משיפוץ כולל בבית".

מחירי אבזרי אמבטיה משתנים בעיקר לפי הסגנון והעיצוב, וכן בהתאם לאיכות המוצר. מחיר ברז אמבטיה, לדוגמה, נע בין 100 שקלים לברז הפשוט ביותר ועד 1,200 שקלים לברז מעוצב ויוקרתי. מחיר אסלה נע בין 450 שקלים ל-2,000 שקלים. כשמדובר בחיפוי יש לשים לב שאריחי רצפה מתאימים גם לחיפוי קירות, אבל לא להיפך. מחיר אריחים עבור כיסוי שטח של 25 מ"ר עשויים לנוע בין כ-1,700 שקלים לאריחים פשוטים ועד מחיר גבוה פי ארבעה לאריחים מעוצבים ויוקרתיים. ארונות אמבט ניתן לקנות בחנות או להזמין אצל נגר וכמובן שהמחיר יהיה בהתאם. בכל מקרה חשוב לבחור חומר גמר עמיד בלחות ולהתאים את הארון למידות החדר.

הדבקת אריחים, תמונת אילוסטרציה (צילום: realsimple.com)
גודל החדר הוא הראשון להשפיע על סכום שיפוצו | צילום: realsimple.com

אין תמונה
גם גודל האריחים קובע; חדר רחצה אחרי שיפוץ

טיפים כלליים לשיפוץ

• לפני תחילת עבודות השיפוץ מומלץ לתלות שלט בכניסה לבניין וליידע את השכנים.

• למטרות אחסון השתמשו במרפסת השירות או בחדר שאינו בשימוש ומיועד לשיפוץ. במידת האפשר, כדאי לשכור דירה לטווח קצר שתשמש גם לאחסון וגם למגורים.

• רצוי לחשוב לטווח ארוך. לזכור שהתוצאה אמורה לשרת אתכם ולהפוך את הבית למקום נעים ופרקטי יותר. מומלץ לשמור על שפה וקו עיצוביים אחיד.

• באופן כללי, כדאי לבחור בגוונים שקטים לצביעת קירות הבית, ולשחק עם אביזרים מעניינים וצבעוניים.

• אל תתפשרו על איכותם של אלמנטים מרכזיים ובסיסיים בשיפוץ כמו חיפויים, ארונות קיר, כלים סניטריים - גם אם הם עולים מעט יותר, שכן אלו הם פריטים שקשה מאוחר יותר לתקן.

• את התקציב ניתן לאזן באמצעות השקעה קטנה באביזרים משלימים, כמו פריטי ריהוט, אקססוריז וטקסטיל.

אין תמונה
ושיהיה בהצלחה ובכיף, "נירלט"

השוואת מחירונים: כמה עולה לצבוע את כל הבית?

בקבוצת "דקל" עורכים השוואות מחירים באמצעות מכרזים ועבודות שיפוץ שבוצעו לאחרונה.  בדקל משכללים סקרים יועצים מקצועיים ואת נתוני מחירי חומרי הגלם. אתר "זאפ" מבסס את המחירון על נתוני השוק שמגיעים באמצעות חברת "רמדור" המרכזת נתונים בתחום התחזוקה וכן על מבדקים רוחביים שמתעדכנים מעת לעת).

מהן העלויות לעבודות השיפוץ העיקריות בבית? קבלו כמה דוגמאות מתוך מחירונים של אתר "דקל" ואתר "זאפ דפי זהב":

 • צביעה בצבע אקרילי: כולל צבע יסוד ושתי שכבות.  35 שקלים למ"ר (דקל). 36-42 שקלים למ"ר (זאפ).
 • בניית קיר גבס: 165 שקלים למ"ר חומר + עבודה (דקל). 130-180 שקלים למ"ר (זאפ).
 • התקנת פרקט למינציה עד תלת שכבתי: 110 שקלים למ"ר לעבודה בלבד (דקל). 35-200 שקלים למ"ר לעבודה בלבד (זאפ).
 • הדבקת אריחי קרמיקה עד גודל 40X40 ס"מ: 150 שקלים למטר לעבודה בלבד (דקל). 100-130 שקלים למ"ר לעבודה בלבד (זאפ).
 • החלפה או התקנה של מפסק יחיד או כפול: 84 שקלים ליחידה + עבודה (דקל). 20-30 שקלים, לא כולל המפסק והביקור (זאפ).
 • התקנת גופי תאורה: 64 שקלים ליחידה לעבודה בלבד (דקל). 20-250 שקלים, בהתאם לגוף התאורה, לא כולל הביקור (זאפ).
 • התקנת נקודת חשמל: 195 שקלים עבור חומרים + עבודה (דקל).
 • התקנת נקודת טלפון: 180 שקלים עבור חומרים ועבודה (דקל).
 • התקנת כיור:  305 שקלים ליחידה לעבודה בלבד (דקל).
 • התקנת ברז: 130 שקלים ליחידה להתקנה בלבד (דקל).
 • מילוי רובה בחדר אמבטיה: רובה אקרילית במישקים (פוגות) של חיפוי קיר קיים, 20 שקלים למ"ר עבור חומר + עבודה (דקל).
 • מילוי רובה בריצוף: מילוי רובה אקרילית במישקים (פוגות) של ריצוף קיים, 18 שקלים למ"ר לחומר + עבודה (דקל).

* שימו לב, מחירי ריצוף וחיפוי חדש (קרמיקה או גרניט פורצלן) כוללים את ביצוע הרובה.

רוצים לראות בתים לפני שיפוץ ואחריו?
וגם: יש לכם שאלות בנושא שיפוצים? פנו למעצבת הבית ותקבלו מענה מקצועי

הכתבה עניינה אתכם? שתפו חברים בפייסבוק

לכל כתבות הצרכנות
בקרוב: חיים הכט ממשיך לחפש אנשי מקצוע צדיקים - התכנית יצאת צדיק חוזרת בעונה חדשה, יום שני 9.7 ב- 21:00, ערוץ 2.