אמנם טוענים כי הדפוס מת, אך אנחנו מאמינים כי עדיין יש ערך במילים המודפסות, שחור על גבי לבן. במיטב הבתים שאנו מפרסמים כאן מדי יום ניתן למצוא ספרייה מרשימה, המציגה לראווה את אוסף הספרים הנרחב והמגוון של בעלי הבית. עם זאת, כאשר מדובר באחסון, יש לרובנו נטייה לבחור באלמנטים המוכרים והסטנדרטיים כמו ארון או מדף. 15 הפתרונות הבאים הצליחו להפתיע ולרגש גם אותנו, ולהוכיח כי ספרייה לא חייבת להסתכם בכמה מדפי עץ פשוטים המונחים זה מעל זה. לקרוא וליישם.

עוד בערוץ עיצוב הבית:

לאבא שלי יש סולם

בהשראת ספריות רחבות ידיים בעולם, שבהן ניתן לגשת אל ערימות הספרים רק בעזרת סולם, אפשר לראות גם בבתים רבים סולמות כאלו, הנעים בעזרת מסילה. אחסון ספרים בספרייה גדולה המשתרעת על קיר שלם אינו חדש לנו, אך אלמנט הסולם בהחלט מוסיף נגיעה יצירתית, המדגישה את הספרייה כולה ויוצרת תחושת חלל גבוה ורחב.

בהשראת ספריות רחבות ידיים (צילום: שי אפשטיין, עיצוב-פנינית שרת אזולאי)
בהשראת ספריות רחבות ידיים | צילום: שי אפשטיין, עיצוב-פנינית שרת אזולאי
תוספת יצירתית לספרייה (צילום: עוזי פורת, עיצוב-ארז אליאסין)
תוספת יצירתית לספרייה | צילום: עוזי פורת, עיצוב-ארז אליאסין
מדגיש את גובה החלל (צילום: נדב פקט, עיצוב-ענבל צלקה)
מדגיש את גובה החלל | צילום: נדב פקט, עיצוב-ענבל צלקה

עולים יורדים

מדרגות בבית יכולות להוות אתגר עיצובי ותכנוני לא קטן בגלל הנוכחות המשמעותית שלהן בבית. בבתים רבים מחפשים לנצל את חלל המדרגות לפונקציות נוספות, ביניהן כמובן גם אחסון. "בית הפנורמה", למשל, שתכנן סטודיו Moon Hoon מסיאול, כולל שלוש קומות מגורים, אחת מהן מוקדשת לילדים. מתוך חשיבה רב תפקודית, שולבו מדפי ספרים במדרגות העץ לצד מגלשה המשמשת את הילדים. בדירות קטנות קיים צורך משמעותי עוד יותר לניצול החלל הזה, למשל בדירה הפריזאית הזו, שגודלה 8 מ"ר. האדריכלית Kitoko הכניסה את כל הפונקציות בתוך הארונות, ביניהן גם גרם מדרגות קטן המשמש גם כמדפי ספרים.

ארון, מדרגות ומדפי ספרים באלמנט אחד (צילום: fabienne delafraye)
ארון, מדרגות ומדפי ספרים באלמנט אחד | צילום: fabienne delafraye
עוד דרך להשמיש את חלל המדרגות (צילום: Moon Hoon)
עוד דרך להשמיש את חלל המדרגות | צילום: Moon Hoon

עמיד במים

דמיינו לעצמכם שעת ערב מאוחרת, אחרי יום ארוך בעבודה, באמבטיית קצף מפנקת עם ספר טוב ביד. אמבטיית Vascamisura של חברת Falper, הנמכרת ברשת Mody, יכולה להגשים לכם את החלום, בעזרת מדפי ספרים מובנים בגוף המוצר. הרעיון המרכזי בעיצובה מבקש להכניס אל הבתים שלנו את הפינוקים שאנו בדרך כלל מקבלים רק בבית מלון או בספא, בין השאר בעזרת שילוב יחידות אחסון לספרים, מוצרי טיפוח או מגבות.

להתפנק עם ספר באמבטיה (צילום: יחצ Mody)
להתפנק עם ספר באמבטיה | צילום: יחצ Mody

ארוזים בארגזים

מי שמחפש מראה אקלקטי וכפרי באווירה בלתי מתאמצת, כנראה מאוד יתחבר לאחסון הספרים בארגזים. העיצוב הפשוט שלהם מאפשר להשתמש בהם במגוון דרכים - להעמידם על הרצפה במערום, לתלות אותם על הקיר כתחליף למדפים או להוסיף להם גלגלים ולהניע אותם בחלל, כפי שעשתה הבלוגרית לורי מ-Family Love Home. המעצבת שני רינג בעלת הסטודיו desiRing מסבירה כי בדירה בעיצובה היא בחרה בארגזי עץ בצבעים שונים, הממלאים את הקיר כולו ומהווים תחליף בר השגה לספרייה מסיבית.

ארגז ספרים על גלגלים בהכנה עצמית (צילום: familylovehome.blogspot.co.il)
ארגז ספרים על גלגלים בהכנה עצמית | צילום: familylovehome.blogspot.co.il
ממלאים את הקיר בתקציב שפוי (צילום: אדריאן דודה, עיצוב-שני רינג סטודיו)
ממלאים את הקיר בתקציב שפוי | צילום: אדריאן דודה, עיצוב-שני רינג סטודיו
ארגזי אחסון של Blumenwood (צילום: שירן כרמל)
ארגזי אחסון של Blumenwood, מחיר-250 שקל, עיצוב: מעין גבאי ודיקלה גלזר | צילום: שירן כרמל

צורה לך

במקרה של ספריות שגרתיות המעוצבות בקווים ישרים וברורים, הספרים המונחים על המדפים הם הכוכבים. אך ניתן לבחור באופציה ההפוכה, שבה הספרייה עצמה יוצרת את העניין העיצובי בעזרת צבע, חומר וגיאומטריה, והספרים מקבלים על עצמם את תפקיד שחקן המשנה. ספרייה כזו תהפוך למוקד עיצובי משמעותי ובעל נוכחות בחלל, ויש להתייחס אליה בהתאם בבחירת החומרים, הפרטים והצבעים.

ספרייה יצירתית, נועזת וצבעונית (צילום: שירן כרמל, עיצוב-גילי אונגר)
ספרייה יצירתית, נועזת וצבעונית | צילום: שירן כרמל, עיצוב-גילי אונגר
מדף התולעת (צילום: Studio Oriani Origone באדיבות הביטאט)
מדף התולעת בעיצובו של רון ארד ל-Kartel | צילום: Studio Oriani Origone באדיבות הביטאט
יחידת אחסון מודולארית בגימור בטון  (צילום: סטודיו פיטארי)
יחידת אחסון מודולארית בגימור בטון של Milano Smart Living | צילום: סטודיו פיטארי
ספריית ענן בעיצובם של האחים בורולק (צילום: רון קיטון באדיבות טולמנ
ספריית ענן בעיצובם של האחים בורולק | צילום: רון קיטון באדיבות טולמנ'ס

סיפורי בדים

בבלוג Domestic Imperfection מוכיחים שאחסון ממש לא חייב להיות אלמנט מסיבי ונוקשה החוסם את החלל. בחדרי הילדים הם הכינו מתלי ספרים בעזרת בדים, שהותאמו לרוחב הקיר הנתון ולצבעוניות של החלל. את הרעיון ניתן ליישם במגוון דרכים, כמו למשל יצירת מתלים א-סימטריים באורכים ובגבהים שונים ושימוש בסוגים שונים של בדים המוסיפים טקסטורה נעימה לחלל. הוראות הכנה: domesticimperfection.com.

מתלי בד קלילים בהכנה עצמית (צילום: domesticimperfec)
מתלי בד קלילים בהכנה עצמית | צילום: domesticimperfec

שף תקרא

אמנם ברוב הבתים הספרייה העיקרית תהיה בסלון, בחדר משפחה או באחד מחדרי השינה, אך ניתן למקם ספרים בכל אחד מחדרי הבית. גם במטבח קיים צורך לאחסון ספרים, עם דגש על ספרי בישול, כמובן. הספרייה הזו שעיצבו רוני אביצור ועופר רוסמן מסטודיו XS ניצבת מול הכניסה ומשתלבת עם המטבח. היא מכילה ספרים, מקרר ואפילו מכונת כביסה ומייבש, ומשמשת כאלמנט פונקציונלי ודקורטיבי, המייצר סביבה נעימה לאירוח.

ספרייה המשתלבת עם עיצוב המטבח ופינת אוכל (צילום: גידי בועז, עיצוב-רוני אביצור ועופר רוסמן מסטודיו XS)
ספרייה המשתלבת עם עיצוב המטבח ופינת האוכל | צילום: גידי בועז, עיצוב-רוני אביצור ועופר רוסמן מסטודיו XS

ספר או תמונה?

קייט שכותבת את הבלוג Change of Scenery עיצבה חלל עבור זוג צעיר שעבר לגור יחד. כחלק מתהליך העיצוב, שאחת ממטרותיו הייתה ליצור חלל המתאים לשני בני הזוג, היא יצרה מדפי ספרים בעזרת מסגרות ישנות. חתיכות עץ חוברו למסגרות ומייצרות נפח המאפשר להניח ספרים. התוצאה הופכת את הספרים למעין יצירת אמנות ומהווה פתרון עיצובי ופונקציונלי יצירתי, שכל אחד יכול לעשות בעצמו בביתו.

מדפי ספרים ממסגרות ישנות (צילום: changeofsceneries.blogspot.co.il)
מדפי ספרים ממסגרות ישנות | צילום: changeofsceneries.blogspot.co.il

סיפור לפני השינה

גם בעידן של טלפונים ניידים וטאבלטים אנשים רבים מעדיפים לקרוא בספר טוב לפני השינה. לצורך כך יש לתכנן מקום הולם לספרים לצד המיטה או בהישג יד. בגלל שרוב חדרי השינה קטנים מלהכיל ספרייה גדולה ומרשימה, מעצבים ואדריכלים רבים פונים לשידות צד הכוללות גם אחסון או לנישות השקועות בקיר. בשני הפרויקטים הללו בחרו המתכננות ליצור נישה לצד המיטה, המדגישה את האזור ויוצרת בו אלמנט עיצובי עם גישה נוחה מהמיטה.

גב המיטה הודגש משני הצדדים (צילום: לירן שמש, עיצוב-הלל אדריכלות)
גב המיטה הודגש משני הצדדים | צילום: לירן שמש, עיצוב-הלל אדריכלות
נישה שנולדה מאילוץ של עמוד תומך (צילום: מוטי פישביין, עיצוב-שרון בר אור)
נישה שנולדה מאילוץ של עמוד תומך | צילום: מוטי פישביין, עיצוב-שרון בר אור

בגובה העיניים

אחסון ספרים בחדרי ילדים יכול להיות מעט מאתגר. מצד אחד צריך לאפשר להם גישה נוחה לספרים ומצד שני מדפי עץ נוקשים התלויים על הקיר יכולים להיות מפגע בטיחותי לא קטן. בבלוג This Little Street יצרו פתרון המשלב בין היתרונות של מדף ושידה וניצב על הרצפה בגובה נוח עבור הילדים. הספרים שקועים למחצה בתוך המדף ומאפשרים לילדים לדפדף ביניהם, עד שיקבלו החלטה באיזה ספר בא להם לעיין. הוראות הכנה: thislittlestreet.com.

פיתרון נוח ובטיחותי לחדרי ילדים (צילום: thislittlestreet.com)
פתרון נוח ובטיחותי לחדרי ילדים | צילום: thislittlestreet.com

פינה לי

גם בת' מהבלוג Sunshine on the Inside חיפשה פתרון בטיחותי ליצירת פינת קריאה בחדר הילדים. במקרה זה היא נשארה עם העיצוב המסורתי של מדפים תלויים, אך את מדפי העץ החליפה בקרניזים העשויים ויניל רך. ניתן למצוא קרניזים כאלו במגוון צורות ועיצובים ולתלות אותם על הקיר בהתאם לשטח הנתון אצלכם בבית. כאן בת' בחרה לנצל את הפינה בחדר ומיקמה ארבעה מדפים פינתיים זה מעל זה.

קרניזים העשויים מויניל רך במקום מדפי עץ קשיחים (צילום: sunshineontheinside.blogspot.ca)
קרניזים העשויים מויניל רך במקום מדפי עץ קשיחים | צילום: sunshineontheinside.blogspot.ca

הגודל לא קובע

בדירות קטנות נושא האחסון קריטי עוד יותר, כי כל סנטימטר חשוב כשמדובר בתנועה נוחה בין חללי הבית. כמו כן במקרים כאלו אנו שואפים לייצר מראה נעים וקליל ולא להעמיס על החלל יותר מדי פרטים. בשתי הדירות הקטנות הללו לא ויתרו המתכננים על ספרייה נאה בסלון, ואף בחרו לעצבה כאלמנט מרכזי בחלל, שבמרכזה משולב מסך הטלוויזיה. המעצבים אושרי אבירם ודנה קושמירסקי בחרו בגישה א-סימטרית המשלבת בין כמה חומרים עם אחסון סגור ופתוח, ולעומתם רון שינקין ומזי מיכאל בחרו בספריית עץ בקווים פשוטים וסימטריים.

ספרייה הממסגרת את הטלוויזיה בחלל הקטן (צילום: שי אדם, עיצוב-רון שינקין ומזי מיכאל סטודיו לעיצוב ואדריכלות)
ספרייה הממסגרת את הטלוויזיה בחלל הקטן | צילום: שי אדם, עיצוב-רון שינקין ומזי מיכאל סטודיו לעיצוב ואדריכלות
ספרייה א-סימטרית עם אחסון סגור ופתוח (צילום: עודד סמדר, עיצוב-אושרי אבירם ודנה קושמירסקי)
ספרייה א-סימטרית עם אחסון סגור ופתוח | צילום: עודד סמדר, עיצוב-אושרי אבירם ודנה קושמירסקי

תקראו לאינסטלטור

חובבי הסגנון התעשייתי והמערכות החשופות כנראה כבר מכירים את הטרנד הזה, שבו משתמשים בצינורות מתכת כאלמנט דקורטיבי ושימושי בחלל. לצד צורניות מעניינת ומראה לא שגרתי, הצינורות מאפשרים הנחה של חפצים שונים, בהם גם ספרים, תוך שמירה על מראה אלגנטי וכמעט מינימליסטי. הבלוגרית שכותבת את Lark & Linen בחרה לשמור על קו מאופק ומעודן, אך באותו האופן ניתן לייצר עיצבו מורכב יותר בעל הסתעפויות רבות.

שימוש בצינורות מתכת כמדפים אלגנטיים (צילום: jacquelynnicole.wordpress.com)
שימוש בצינורות מתכת כמדפים אלגנטיים | צילום: jacquelynnicole.wordpress.com

בדלתיים סגורות

ספרים יכולים להיות תוספת עיצובית לחלל ולהוסיף לו עומק, צבע וטקסטורה. עם זאת, אנו מכירים בעובדה שאחסון ספרים בספריות או במדפים פתוחים מסתכם עבור אנשים רבים בהצטברות לא רצויה של אבק. לצורך כך הומצאו הארונות הסגורים, המאפשרים לאחסן את הספרים ללא חשש מלכלוך. אם תרצו את הטוב מכל העולמות, תוכלו לבחור בוויטרינות זכוכית, המציגות לראווה את הספרים בלי לחשוף אותם לאבק.

ארונית וינטג
ארונית וינטג' סקנדינבית של 'מפעם', מחיר-1,200 שקל | צילום: אנה בן שבת
ויטרינה עם דלתות זכוכית של חותם (צילום: עדו סקעת)
ויטרינה עם דלתות זכוכית של חותם, מחיר-9,900 שקל | צילום: עדו סקעת
ארון דרמטי לאחסון ספרים בייבוא אישי (צילום: Collecion Alexandra)
ארון דרמטי לאחסון ספרים ייבוא אישי סטודיו גרשון צור | צילום: Collecion Alexandra

לסל וחסל

בגלל גודלו של החלל הזה שפורסם במגזין Apartment Therapy, העדיפו ההורים לא למקם ארון ספרים גדול שתופס הרבה מקום, ובחרו בסלסילות מתכת קלות משקל. בעזרת החורים הקטנטנים ניתן לתלות את הסלסילה בקלות על הקיר וניתן לראות את תכולתה ללא מאמץ. במקרה זה מדובר באחסון ספרי ילדים, אך בעזרת מעט צבע ניתן לשלב סלסילות כאלה גם בחדר העבודה, בחדר השינה ואפילו בשירותים.

סלסלות קלות משקל במקום ארון מסיבי (צילום: Kristen DeLap, apartmenttherapy.com)
סלסילות קלות משקל במקום ארון מסיבי | צילום: Kristen DeLap, apartmenttherapy.com