פיילוט פתיחת הקניונים יחל ככל הנראה ביום שישי: אחרי שפורסמו הכללים שבהם יצטרכו לעמוד, אמש (רביעי) קבינט הקורונה אישר את התקנות ומסתמן כי הקניונים שישתתפו בפיילוט יפתחו את שעריהם כבר בסוף השבוע הקרוב. בסך הכול, ייפתחו במסגרת הפיילוט הניסיוני 15 קניונים ברחבי הארץ, ותשעה מהם ייבחרו בהגרלות אזוריות. כמה אנשים יורשו להיכנס לחנות, מהן ההגבלות על תורים, ומה גובה הקנס למפירים? כל הפרטים

למתווה המלא של פיילוט הקניונים שהציג משרד הבריאות - לחצו כאן
 
קבינט הקורונה אישר אמש כי במסגרת הפיילוט המצומצם יופעלו 15 קניונים ברחבי הארץ עד לתאריך 6.12. במהלך תקופה זו יתבצע פיקוח על מילוי הנחיות משרד הבריאות, במטרה למנוע התקהלויות והדבקות. לאחר כשבוע וחצי, ובהתאם למסקנות, תתקבל החלטה מתי ובאיזה אופן ייפתחו כלל הקניונים בארץ.
קניון פתח תקווה (צילום: החדשות12)
לקוחות בכניסה לקניון בפתח תקווה | צילום: החדשות12

בהתאם להחלטת הממשלה, תחילה ייפתחו 15 קניונים במסגרת הפיילוט, 6 מהם שייכים לשתי הקבוצות הגדולות ביותר בשוק; עזריאלי בע"מ ומליסרון בע"מ – 3 קניונים בכל קבוצה. אליהם יצטרפו תשעה קניונים נוספים שאינם שייכים לקבוצות אלו, וייבחרו לאחר 3 הגרלות. בכל אחת מההגרלות יסומנו 3 קניונים באזור מסוים על פי החלוקה הבאה: ירושלים ודרום, תל אביב והמרכז, וצפון וחיפה. הזוכים בהגרלות, יפורסמו עם סיומן.

6 הקניונים שצפויים להיפתח:

• הקריון
• עזריאלי חיפה
• קניון איילון
• הקניון של קבוצת עופר בפתח תקווה
• מלחה בירושלים
• גרנד קניון באר שבע
 
קורונה בישראל - קניון רחובות (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
הקניונים ריקים כבר יותר מחודשיים | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

קניון מותאם להנחיות: איך זה יראה?

בצד הבשורה המשמחת, פרסם משרד הבריאות את הכללים בהם יידרשו לעמוד הקניונים שייפתחו.
  1. ראשית, בקניון יידרשו למנות סדרנים שיעירו לקונים ויידעו אותם בנוגע לתקנות החדשות, ואף ינהלו רישום של הפרות לצורכי בקרה. 
  2. בכל קניון יתקיים רישום ממוחשב של מספר השוהים במקום לצורכי וויסות.
  3. לא יתאפשרו התקהלויות - תוך מתן דגש על תורים מחוץ לחנויות ולקניון.
  4. בעלי החנויות והעובדים יעברו הדרכה ייעודית ומותאמת להנחיות.
  5. התפוסה המותרת בקניון: יחס של אדם אחד ל-7 מ"ר.
  6. חנויות חיוניות יורשו להמשיך לפעול עם אותו מספר שוהים בחנות, וחנויות שאינן חיוניות יפעלו בדומה ליחס המאושר לחנויות הרחוב - אדם אחד על כל 7 מ"ר, עד 10 אנשים בחנות.
  7. הקנס על הפרת התפוסה המותרת של מחזיק או מפעיל הקניון: 5,000 שקלים - פי שניים מקנס על הפרה למקום ציבורי או עסקי אחר.
קניון איילון בזמן סגר הקורונה (צילום: דנה גוטרזון)
קניון איילון בזמן הסגר - ממתין לקונים | צילום: דנה גוטרזון

המתווה לפתיחת השווקים

נוסף על אישור פיילוט הקניונים בקבינט, פרסמה הממשלה גם את המתווה לפתיחת השווקים הפתוחים. על פי ההודעה שפרסמו משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות, גם בשווקים יוצבו סדרנים שיהיו אחראים לוויסות מספר הנוכחים במקום ולשמירה על ההנחיות, כולל עטיית מסכה ושמירה על מרחק - גם הם יערכו רישום של ההפרות לצורכי בקרה.

התפוסה המותרת בשוק היא ביחס של אדם אחד לכל 7 מ"ר, והמנגנון לוויסות מספר האנשים הוא באחריות מפעיל השוק, שיתבקש להפריד ככל האפשר בין הכניסות ליציאות. אם אין במקום מחזיק או מפעיל ספציפי, הרשות המקומית תיחשב לאחראית. על הדוכנים להיות מוצבים בהתאם להנחיות - במטרה למנוע התקהלויות ולשמור על מרחק של 2 מטרים מאדם לאדם בתורים.

קורונה, שוק הכרמל (צילום: Miriam Alster, Flash90)
שוק הכרמל בתל אביב, ארכיון | צילום: Miriam Alster, Flash90

אחת לחצי שעה לפחות, יכרוז מפעיל השוק על חובת שמירת המרחק והימנעות מהתקהלויות. בנוסף, לא תותר אכילה או טעימות בשטח השוק, ואסורה הצבת שולחנות וכיסאות למבקרים לצורכי אכילה. כמו כן, קיום אירועים או מופעים בשטח השוק ייאסר גם הוא.

ההנחיות לפתיחת המוזאונים

המוזאונים שייפתחו במסגרת המתווה החדש הם מדעטק, מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון ארץ ישראל, אליהם יתווספו 3 מוזאונים נוספים שייבחרו גם הם בהגרלות שיערוך משרד התרבות והספורט. שניים מהם, יהיו במחוזות חיפה, הצפון או הדרום.

על פי ההנחיות שפרסמו משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות, הגעת המבקרים למוזאון תיעשה בהזמנה מראש בלבד. מפעיל המוזאון יקבע מנגנון לוויסות הכניסה, כך שבכל רגע נתון לא ישהו במקום מספר אנשים העולה על התפוסה המרבית המותרת על פי התקנות. 

מוזיאון ישראל (צילום: Roman Yanushevsky  Shutterstock.com )
יפתח תחת ההנחיות. מוזיאון ישראל | צילום: Roman Yanushevsky Shutterstock.com

כמו כן, סיורים מודרכים יוגבלו ל-10 אנשים בתיאום מראש, ותנועת המבקרים תהיה לכיוון אחד, אם המקום מאפשר זאת. מפעיל המוזאון נדרש להציב סדרן סמוך לכל מיצג פעיל - במטרה להסב את תשומת ליבם של המבקרים לחובת השמירה על מרחק ואיסור ההתקהלות, תוך חיטוי המיצג לאחר כל שימוש. הקנס על הפרה, אם תהיה כזו, יעמוד על 5,000 שקלים._OBJ