כולנו אוהבים להסתכל על בתים רחבי ידיים מהארץ ומחו"ל שבהם נראה כי גם התקציב וגם המטרים הרבועים בלתי מוגבלים. החללים הגדולים והגבוהים והשטח הפנוי קורצים לכולנו, אך המציאות היא שרובנו חיים בחללים קטנים הרבה יותר וצריכים למצוא פתרונות יצירתיים לריהוט ולאבזור החלל.

כשמדובר בחללים קטנים אנו חייבים לחסוך בכל סנטימטר ולנצל באופן חכם וחסכוני כל פינה בבית. רהיטים נעים, מתקפלים ורב שימושיים יעזרו לנו להשיג את המטרה, תוך שמירה על מראה מאורגן, אסתטי ומעוצב. מעצבים מסבירים כי חדרים בבתים קטנים אמורים לשרת פונקציות רבות, וכדי שנוכל לנצל את חלל החדר בצורה מרבית, מומלץ להשתמש ברהיטים הממלאים כמה פונקציות בו זמנית: ספה הנפתחת למיטה, מיטה עם ארגז אחסון או כוורת המשמשת גם כקיר מחיצה בחדר. הם ממליצים לנצל את כל החלל הנתון של החדר, כולל גובהו, וגם לשלב רהיטים מתקפלים או רהיטים שניתן לערום ולאחסן כשאינם בשימוש.

עוד באתר לעיצוב הבית:

 דו-פרצופית

בחלל קטן כל פיסה פנויה משמעותית ליצירת תחושה אוורירית ונעימה וכן לשמירה על מעברים רחבים ונוחים. אז מה יותר טוב מהמראה הזו, התלויה בנוחות על הקיר ובעת הצורך יכולה להפתיע ולהיפתח לשולחן. את המראה תוכלו אפילו להכין בעצמכם בזכות ההוראות המפורטות, וכך ליצור לעצמכם פינת עבודה או שולחן אוכל, המתקפלים אל הקיר לחיסכון במקום.

חללים קטנים, מראה הנפתחת לשולחן,  (צילום: handimania.com)
מראה הנפתחת לשולחן | צילום: handimania.com

מתחת למושב

פתרונות אחסון חכמים חשובים בכל בית ובייחוד כשמדובר בחללים קטנים, שאנחנו לא רוצים למלא בארונות כבדים ובשידות גדולות שיחסמו את החלל. במקרים כאלו שילוב רהיטים המכילים גם מקום לאחסון הם פתרון מעולה, כמו הספה הזו המכילה שטח אחסון חבוי מתחת למושב. להשיג: My Home Page; מחיר: 3,190 שקל.

חללים קטנים, ספה עם אחסון (צילום: ישראל כהן)
ספה עם אחסון | צילום: ישראל כהן

סוכן כפול

בבתים קטנים נפוצה התופעה ששולחן אחד משמש כמה פונקציות – שולחן אוכל, שולחן עבודה, מדף אחסון ומה לא. כאן לקחו את הנושא צעד אחד קדימה ותכננו שולחן המתאים את עצמו לפונקציות שונות בעזרת שינוי גובהו - המשתמש יכול להתאים את גובה השולחן, כך שישמש כשולחן סלון או כשולחן אוכל. להשיג: Roda, א.ת פולג נתניה, מחיר: החל מ-7,590 שקל.

חללים קטנים, שולחן,  (צילום: יחצ חול)
שולחן עם גובה משתנה | צילום: יחצ חול
אין תמונה
קופסאות אחסון

לקפל בסטייל

פריטים מודולריים המתאימים לחללים קטנים יכולים להגיע בכל סגנון, להיות עשויים מכל חומר ואפילו להוסיף לחלל ניחוח קלאסי ויוקרתי. הספסל הרב תכליתי הזה ניתן לקיפול, הוא יכול לשמש גם כשולחן קטן או כפריט נוי והוא עשוי בעבודת יד מעור לבן ומעוטר עם גימורים מהודרים. להשיג: Seti; מחיר: 4,700 שקל.

אין תמונה
עור לבן ומעוטר עם גימורים מהודרים

נשארת ללילה

גם בבתים קטנים צריך לארח, אך לרוב אין בהם חדר שינה נוסף המותאם לכך. במקרים כאלו אורחים הנשארים ללילה מוצאים את עצמם ישנים בסלון על הספה, וזו בדרך כלל אינה נוחה או מרווחת כמו מיטה. בדיוק לשם כך הומצאה הספה הנפתחת, וכיום יש מגוון עיצובים המאפשרים עיצוב יפה ואסתטי עם נוחות גם בישיבה וגם בשכיבה. להשיג: IDdesign; מחיר: 5,790 שקל.

חללים קטניםף ספה ומיטה (צילום: ישראל כהן)
ספה נפתחת | צילום: ישראל כהן

מתחת לשולחן

המעבר לשימוש יומיומי במחשבים ניידים הופך את שולחן העבודה הקלאסי לפחות רלוונטי, ולכן בחללים קטנים לעתים בוחרים לוותר עליו. כעת קיימים פתרונות חדשים, המותאמים לצרכים העכשוויים שלנו, כמו השולחן הזה, הכולל שני חלקים הנכנסים זה מתחת לזה ושומרים על עיצוב מינימליסטי, מודרני וחסכוני במקום. להשיג: hecklerdesign.com, מחיר: 2,968 שקל.

חללים קטנים, שני חלקים שמתחברים (צילום: hecklerdesign.com)
שני חלקים הנכנסים זה מתחת לזה | צילום: hecklerdesign.com

חדש-ישן

המונח "פתרונות אחסון" אמנם הפך לפופולרי מאוד בשנים האחרונות בשל תרבות הצריכה שלנו, אך הוא ממש לא חדש. קיימים גם פריטי וינטג' וחפצים עתיקים המשלבים אחסון באופן גלוי או סמוי שבעזרתם תוכלו להוסיף ניחוח של פעם לביתכם, כמו הספסל הזה, שיוצר באירופה מעץ אלון בעבודת יד והוא בעל מושב נפתח המאפשר חיסכון בשטחי אחסון. להשיג: "מפעם" וינטג' עתיקות ויד שנייה, שוק הפשפשים, חיפה; מחיר: 2,200 שקל.

חללים קטנים, ספסל עם אחסון (צילום: אורה גזית)
ספסל עם אחסון | צילום: אורה גזית

שואפים לגובה

בחללים קטנים שבהם שטח הרצפה אינו גדול במיוחד, חשוב לזכור שהמרחב שלנו תלת ממדי, ולנצל בחוכמה גם את גובהו של החלל. ריהוט צר וארוך ואחסון לגובה גם יסייעו ביצירת תחושת גודל ומרחב בחלל וגם יפנו עבורכם שטח רצפה יקר ערך. קופסאות האחסון הללו נפתחות גם מלמעלה וגם מקדימה, כך שניתן לערום אותן לגובה זו על זו. להשיג: באתר עולם הבית וברשתות השיווק המובילות; מחיר: 99 שקל.

אין תמונה
קופסאות אחסון

שולחן לשישה

בחללים גדולים קל להיערך למצבים שונים ומשתנים בעזרת רהיטים רחבים  עם שטח ספייר, שמתאים גם למשתמש אחד וגם לכמה אנשים בו-זמנית. בחללים קטנים קשה יותר לספק את הסחורה, ובדרך כלל מסתפקים בהתאמה ספציפית למה שדרוש באותו הרגע. שולחן ה- Hexa אולי נראה קטן, אך הוא כולל שישה משטחים נפתחים, שבהם ניתן להשתמש כאחסון או כהרחבה לשולחן, וכך להתאימו לצרכים משתנים. להשיג: resourcefurniture.com.

חללים קטנים, שולחן מפתיע עם מגירות נשלפות (צילום: -resourcefurniture)
שולחן מפתיע עם מגירות נשלפות | צילום: -resourcefurniture

יש מקום

בסלונים קטנים לא קל למצוא מקומות ישיבה כשמגיעים אורחים או כשכל המשפחה רוצה לשבת בחדר יחד. במקרים רבים נאלצים להסתפק בספה דו-מושבית קטנה, ובמקרה הטוב תמצאו תוספת של כורסה או כיסא. אך כיום טרנד הישיבה האלטרנטיבית מאפשר למצוא מקום לכל אחד בעזרת פופים, הדומים, כריות ישיבה גדולות ועוד, שאינם תופסים מקום רב. ההדום הזה יכול להשלים עבורכם מקום ישיבה נוסף בעת הצורך, ניתן להזיזו בקלות בין חדרי הבית, ואפילו יש בו מקום אחסון מתחת למושב. מה עוד צריך? להשיג: Kare Design, מחיר: 382 שקל.

חללים קטנים, שרפרף (צילום: פיטר יורגן)
להשלים עבורכם מקום ישיבה נוסף בעת הצורך | צילום: פיטר יורגן

משחק הכיסאות

פינת אוכל היא נושא מעט שנוי במחלוקת בדירות קטנות, ובמערכת השיקולים שלנו היא לפעמים נתפסת כאלמנט מסיבי ומיותר שתופס הרבה מקום, בעוד שמשתמשים בו מעט מאוד. יחד עם זאת קשה לנו לוותר על הישיבה המשפחתית סביב השולחן ועל האופציה לארח קרובים וחברים לארוחה נעימה. לשם כך ניתן למצוא פתרונות יצירתיים כמו שולחן קטן עם הרחבה בעת הצורך וכיסאות מתקפלים, אותם ניתן לשלוף מהארון בעת הצורך. להשיג: מילאנו בדינג; מחיר: מ-1,000 שקל לכיסא, עגלה לאחסון שישה כיסאות –מ-1,600 שקל.

אין תמונה
כיסאות מתקפלים
אין תמונה
באים לעזרה בשעת חברה

פותחים את המחשב

אי אפשר להזיז אותנו מהמסך. כולנו מכורים למכשירים האלקטרוניים, בין שמדובר בהתמכרות לעבודה המתבטאת בשעות ארוכות מול המחשב בבית ובין שזו התמכרות לרשתות החברתיות, לאפליקציות או למשחקים. בבתים קטנים לא תמיד יש מקום לעמדת מחשב מסודרת או לחדר עבודה, אך אלמנטים רב שימושיים יאפשרו לנו לשלבם בכל חלל, כמו המדף הנפתח הזה בעיצוב רון גלעד, שעליו ניתן להניח ספרים או חפצי נוי ובתוכו נסתרת עמדת עבודה הכוללת משטח מחשב ומדפי אחסון. להשיג: טולמנ'ס; מחיר: 19,800 שקל.

אין תמונה
מדף נוי נפתח שהופך לשולחן מחשב

על הרצפה

כולנו אוהבים לאבזר את הבית בפרטי טקסטיל שונים, המוסיפים לחלל חום וטקסטורה נעימה, אך במקרים רבים מדובר באלמנט שהוא בעיקר דקורטיבי ואינו מחליף חפצים אחרים. במקרה הזה מדובר בטקסטיל שימלא עבורכם תפקיד כפול – כרית ישיבה כיפית וקלילה המונחת על הרצפה וניתנת להזזה בעת הצורך וכן אביזר דקורטיבי ומעוצב לכל דבר ועניין. להשיג: דרך אתר קאס אוסטרליה; מחיר: 395 שקל.

חללים קטנים, כרית של קאס (צילום: קאס אוסטרליה)
אביזר דקורטיבי ומעוצב לכל דבר ועניין | צילום: קאס אוסטרליה

שולחן לכל אורח

בחללים קטנים נשתדל לא להעמיס את החלל ברהיטים רבים ולהתמקד בפריטים החיונייים ביותר. במקרה של שולחן הסלון הזה תוכלו למקם כמה שולחנות, התופסים מקום של שולחן אחד בלבד. השולחן המרכזי משמש הן כשולחן סלוני והן כבסיס לשולחנות קטנים, הניתנים להסרה מהשולחן ליצירת שולחנות צד אישיים ולהחזרה אליו לחיסכון במקום. להשיג: שמרת הזורע; מחיר: מ-3,206 שקל.

חללים קטנים, שולחן סלון מודולרי הדס. (צילום: עדי מזן)
כמה שולחנות, התופסים מקום של שולחן אחד בלבד | צילום: עדי מזן

מי פנוי?

שטח עבודה במטבח הוא לעתים דבר בלתי מושג. בין האלמנטים הקבועים שהם הכיור, התנור, הכיריים, המקרר והמדיח, בחללים קטנים לא נותר הרבה שטח עבודה פנוי לבישולים עצמם. במקרה כזה עמדות קטנות הנפרדות מארונות המטבח הן פתרון מעולה, שמאפשר מיקומן לצד המטבח הבנוי, משטח עבודה נוסף בעת הצורך ושטח אחסון נוסף, דבר שהוא שימושי תמיד. להשיג: איקאה; מחיר: 795 שקל.

אין תמונה
שידת איקאה. שם כשצריך אותה

דיווחי תנועה

בחללים קטנים יש יתרון משמעותי לרהיטים קלים וניידים, הניתנים להזזה בקלות. כך ניתן ליצור בחלל אחד מצבים משתנים והתאמה לסיטואציות שונות. לכן בחללים קטנים רצוי להעדיף רהיטים עם גלגלים או מסילות להזזה פשוטה, או לחלופין פריטים העשויים מחומרים קלים, כמו השידה הזו, העשוייה מקרטון גלי איכותי. להשיג: דרך אתר E-gami; מחיר: מ-399 שקל.

אין תמונה
שידת קרטון

קסם של מושב

כמה הדומים אתם רואים פה? במבט ראשון נראה כי מדובר בהדום תמים ופשוט למראה, אך למעשה ה- Cubista מכיל ארבעה הדומים נוספים, הניתנים לפירוק ולהרכבה. ארבע מתוך שש הפאות שלו מרכיבות פתרונות ישיבה נוספים, שתוכלו לשלוף בעת הצורך, לפי כמות האורחים שלכם. להשיג: resourcefurniture.com, סרטון הרכבה.

חללים_קטנים,הדום (צילום: resourcefurniture.com)
הבבושקה של ההדומים | צילום: resourcefurniture.com
חללים קטנים, הדומים מתפרקים (צילום:  resourcefurniture.com)
צילום: resourcefurniture.com

עומדים למסדר

כאשר החלל קטן ועליו להכיל חפצים רבים, יכול להיווצר מראה מבולגן מאוד, הסוגר עוד יותר את החלל ויוצר בו תחושה בלתי נעימה. לכן חשוב לנסות לשמור על מראה מסודר ככל האפשר, כאשר מרבית האביזרים מוחבאים בתוך הארונות והמגירות ולהוציאם רק בעת הצורך. בעזרת השולחן הזה למשל תוכלו להסתיר את השלטים, המגזינים ושאר הקשקושים שמוצאים את דרכם לשולחן הסלון, בעזרת מנגנון פתיחה פשוט וחלל אחסון פנימי. להשיג: westelm.com; מחיר: החל מ-2,174 שקל.

חללים קטנים, שולחן לאחסון,  (צילום: westelm.com)
שולחן סלון לאחסון. מפתיע | צילום: westelm.com

לא לילדים בלבד

בבתים עם ילדים נפוצה מאוד פינת המשחקים, שהיא חלק מהחלל הציבורי של הבית, הכוללת ארונות אחסון, פינת ישיבה וגם שולחן יצירה קטן. פתרון נחמד ומקורי שיאפשר לילדים להשתלב בחלל המגורים אך ישאיר אותו פנוי בשאר הזמן הוא הרהיט הזה שעיצבה Orla Reynolds, הכולל ספרייה לבנה ומינימליסטית בתכנון מודולרי, שבה מאוחסן סט שלם של שולחן וכיסאות צבעוניים.

חללים קטנים, ספריה מודולרית,  (צילום: orlareynolds.com)
ספרייה מודולרית | צילום: orlareynolds.com
חללים קטנים, שולחנות וכיסאות,  (צילום: orlareynolds.com)
סט שולחן וכיסאות צבעוניים שיוצא מהשידה | צילום: orlareynolds.com

השמן והרזה

החללים הקטנים, היוצרים אילוצים עיצוביים ותכנוניים רבים, גורמים למעצבים ולרשתות השיווק לחשוב על פתרונות יצירתיים לשילוב רהיטים פונקציונליים בחלל באופן רב שימושי. לדוגמה רהיט שהופך לנפוץ יותר ויותר הוא שולחן אוכל באורך משתנה, הניתן לקיפול עד לרוחב מינימלי של קונסולה עדינה, הניצבת צמוד לקיר ומשמשת כמדף לחפצי נוי. להשיג: מילאנו בדינג; מחיר: מ-11,000 שקל.

חללים קטנים, קונסולה צרה נפתחת  (צילום: אנריקו קולזני)
קונסולה צרה נפתחת | צילום: אנריקו קולזני