הרהיטים והפריטים הלא בנאליים של "אינדונזיה-יפו" נותרו בימי המלחמה סגורים בחנות היפואית בשוק הפשפשים. גל ענב, הבעלים, נמצא במילואים מתחילת הלחימה, כבר יותר ממאה יום, והעסק סגור על מנעול. בפוסט שהעלה באינסטגרם לפני יומיים כתב כי הוא נבוך ומצטער על ההודעה, אבל העסק שבנה במשך תשע שנים והיה עד לפני שלושה חודשים כל עולמו וגאוותו קורס והוא יישאר עם חובות של מיליונים. "הקופה כמעט אפס עד היום. חברים פתחו בשבילי לכמה ימים אבל זה לא הצליח. לא יודע מה יהיה כשאסיים כאן את המשימה שאני קיבלתי. כל מה שהשקעתי אבד. מיליונים של שקלים ושנים רבות של עבודה".

ענב, 39, הקים את אינדונזיה-יפו בעזרת מושיק גלאמין והמשקיעים יבואני הדגים חיים ורנה ברכה, שכנים שלו בשוק. הוא גדל בקיבוץ פלמחים, למד מנהל עסקים בניו יורק ומתגורר ביפו. גלאמין אמר לנו היום: "גל הוא כמו אח בשבילי ועזרתי לו לבנות את העסק. כל החברים מתגייסים לעזור לו פה בשבועות הקרובים. כולם מתנדבים באהבה. אתמול פתחנו את החנות ובאו אנשים מכל הארץ ורכשו. אנחנו צריכים עוד הרבה רוכשים כדי להצליח באמת לעזור לו".

View this post on Instagram

A post shared by Gal Enav (@galenav)

לפוסט שהעלה אצלו בדף ובדף העסק הגיבו בעשרות אלפי לייקים ורבים הגיבו בכתב. השחקנית והדוגמנית לירן כוהנר כתבה "גל חיים שלנו ♥️ אוהבת אותך ומתביישת בשם כולנו שזה המצב שאתה נאלץ להתמודד איתו בעודך מגן עלינו". בהם גם משפיעני רשת כמו דנית גרינברג, שהגיבה: "סולד אאוט עוד כמה ימים בדוק! אלוף", שחר חיון שכתבה: "גבר אמיתי! ותשמור על עצמך ונדאג לשמור עליך!" ונטלי דדון שביקשה מכולם לשתף והודתה לגיבור. בלוגרית האוכל דניאל עמית כתבה: " הפריטים הכי יפים בארץ נמצאים בחנות הזאת!" והשחקנית דון לני גבאי חיזקה ב"החנות הכי יפה בארץ". אושיית האופנה אבישג נגר הגיבה "כולנו מאחוריך", ויש מי שהציע לו לעזוב את המילואים ולחזור הביתה כדי לא לסחוב חובות עד גיל 60.

אינדונזיה,  (צילום: גל ענב צילום ביתי)
גל ענב. "לא יודע מה יהיה כשאסיים כאן את המשימה" | צילום: גל ענב צילום ביתי

הפריטים בחנות מתאפיינים בקו אקסטרימי ועשויים מחומרים טבעיים בגימור היי אנד. "גם אם יהיה מי שיעתיק אותם, תמיד יהיה את הליין החדש שאני מייצר ומחדש עם אוצרות שלי", אמר לנו על החנות שפתח לפני כשנתיים בחלל אבן בבית אשל היפואי. הוא בעצמו בוחר את חומר הגלם ומחליט מה לייצר ממנו בעזרת טכניקות ומלאכות יד מסורתיות מאינדונזיה, ושומר על כמויות מדודות כדי לשמור על ייחודיות.

מושיק גלאמין (צילום:  adomeitfilm, instagram)
מושיק גלאמין."גל הוא כמו אח בשבילי, כל החברים מתגייסים לעזור" | צילום: adomeitfilm, instagram

עיריית תל אביב הייתה בין המגיבים וטענה כי כמו לכל עירייה אחרת בישראל, אין לה אפשרות על פי חוק לא לגבות ארנונת עסקים. "הסמכות להנחה או להפסקת תשלום ארנונת עסקים נמצאת בידי הממשלה ולא בידי הרשות המקומית... אנחנו מקווים שהמדינה תוביל בהקדם מתווה כלכלי שיתמוך בכל איש ואשת מילואים הזקוקים לכך, במיוחד לאלו המחזיקים עסק". ענב ציין בפוסט שהוא לא עומד במתווה לפיצויים וכי הוא כבר לא יודע מה לעשות ועייף מלחשוב או לנסות.

Indonesia Gallery online rez-5 (צילום:  סיון אסקיו)
צילום: סיון אסקיו
אינדונזיה, Indonesia Gallery online rez-3 (צילום:  סיון אסקיו)
צילום: סיון אסקיו
אינדונזיה, Indonesia Gallery online rez-3 (צילום:  סיון אסקיו)
צילום: סיון אסקיו

בקשתו של ענב היא להגיע לחנות ולעזור לו לא להגיע לחובות כל כך גדולים. "המכירה תימשך עד גמר המלאי", הוא מוסר, "אני מודה על הכול, אוהב את כולם ורק ביחד ננצח".   

החנות, ברחוב בית אשל 7, פתוחה בימים אלה משני עד שישי בשעות 17:00-11:00. לפרטים נוספים ולכל שאלה אפשר ליצור קשר עם אביב 052-8144421. אתר האונליין כרגע לא פעיל.