הידעתם כי מקור השם חדר מגורים (LIVING ROOM) נעוץ בכך שחדר זה שימש במשך מאות שנים כחדר מגורים לכל דבר? אנשים באמת גרו בו, אכלו בו, ישנו בו, זה היה החדר הכי גדול בבית וכולם שהו בו יחד. במרכזו היתה מדורה. כן, מדורה שמילאה את החלל בעשן. במאה ה-16 הומצאה ההמצאה שגרמה לחדר המגורים להיות נעים יותר. כולם ישבו סביב ההמצאה הזאת יחד. לא, לא הטלוויזיה, עדיין לא. זאת היתה הארובה. בנייתה היתה כל כך יקרה, שארובה שהתנוססה מגג בית היתה סמל סטטוס, ככל שהיו לך יותר ארובות, כך היית עשיר יותר.

נקפוץ כמה מאות שנים קדימה. חדר המגורים הוא כבר לא החדר שבו מצטופפים כולם יחד עם השכנים כדי לחסוך בנרות ולהתחמם (הנרות היו עשויים משומן חיות, דמיינו את הריח). חדר המגורים הפך להיות חדר האירוח שלנו וגם חדר המשפחה. וככזה היה עליו לשמש כבעל פונקציות רבות.

למרות שכל חדר נבדל מהאחר על פי צורכי הגרים בבית, הרגלי החיים שלהם, המבנה המשפחתי והדינמיקה, בכל זאת, יש כמה נקודות שתמיד חשוב, וכדאי לשים לב אליהן בבואנו לתכנן ולעצב חדר מגורים. לכבוד עלייתה של תכנית חדשה "תדליקו", מבית קשת, המתעדת משפחות בסלון ביתם, ביקשנו ממעצבת הפנים, מרב שדה, לנסח שישה כללים מועילים לעיצוב הסלון הביתי.

 תכנון מוקדם

יש הבדל כמובן בין בניית בית ובין שיפוץ בית. כשאנחנו בונים בית אנו יכולים להחליט כמה מאחוזי הבנייה יוקדשו לחלל המגורים המרכזי, האם הוא יהיה קרוב למטבח? אולי לפינת האוכל? האם יהיה בו חלון ענקי? אולי ויטרינת יציאה לחצר? האם אנו זקוקים לקיר גדול כדי לתלות עליו מסך ענקי או אפילו מקרן? כל אלה קשורים להרגלי החיים שלכם, לא של האדריכלית או של המעצבת, לא של הקבלן וגם לא של השכנים ממול. ערכו רשימת העדפות והעבירו אותה למי שמתכנן לכם את הבית לפני תחילת העבודה. על מנת שלא תמצאו את עצמכם עם חדר מגורים בעל חלונות מרובים ללא מקום לתלות מסך טלוויזיה או קיר ספרייה. או עם דלת יציאה לחצר ברוחב קיר שלם ואופס... איפה תוקעים את הספה התלת מושבית?

אין תמונה
משמש כמרכז הבית. "נוסבאום"

סלונים מרב שדה, חלון עגול (צילום: סיון אסקין)
תכנון מוקדם. האם יהיה חלון? | צילום: סיון אסקין

עוד באתר לעיצוב הבית:

חלוקת החלל על פי מבנה וגודל: לפזר צעצועים

ערכו רשימה של כל הפעילויות שאתם נוהגים לבצע בחדר המגורים. צפייה בטלוויזיה, אירוח, האזנה למוזיקה, קריאה, משחק עם הילדים, עבודה על המחשב הנייד, אכילה וכך הלאה. לא כולם משתמשים בחדר לאותם צרכים, הדבר תלוי בהרכב התא המשפחתי ובהרגלי האירוח שלכם. אך זכרו, החדר אמור לשמש כמה פונקציות, וככזה, כדאי שתביאו בחשבון בחלוקת החלל גם פינת אירוח וגם פינה קטנה שבה אפשר להשתולל, לאכול, לא לחלוץ נעליים, להשתרע על השטיח ולפזר צעצועים.

סלונים מרב שדה, הרצליה שולחן (צילום: סיון אסקין)
גם פינת טלוויזיה וגם פינת אירוח | צילום: סיון אסקין

 ריהוט מתאים לצרכים: מי מזמין פיצה?

האם חדר המגורים משמש עבורכם כמרכז הבית שבו כולכם יושבים יחד בערבים או בסופי שבוע, צופים בטלוויזיה ומשחקים מונופול? אולי חדר המגורים משמש רק את האורחים המגיעים אליכם? האם מותר לאכול בסלון? האם יש לכם ילדים קטנים או מתבגרים שנסגרים בחדרם ברגע שהם מגיעים הביתה? ריהוט צריך להיות בראש ובראשונה פונקציונלי לצרכים האישיים של המשתמשים בו. אין טעם לרכוש ספה לבנה בעשרות אלפי שקלים אם הכיף שלכם זה להתכרבל כל המשפחה יחד מול הטלוויזיה ולאכול מגש פיצה.

לעומת זאת, אם אתם נוהגים רק לארח ויש לכם פינת משפחה באזור אחר בבית, אתם לא מחויבים לבחור ספה או כורסאות רק על פי הנוחות. אם יש חדר אחד המשמש לכל הפונקציות, מומלץ לדאוג לספה אחת עמוקה, נוחה, עם ריפוד כביס לצד כורסה או שתיים רשמיות יותר, שהישיבה בהן פחות מכרבלת ויכולה להתאים גם לאנשים מבוגרים. פריט ריהוט חשוב נוסף הוא שולחן האירוח. חשבו על גובה שיהיה נוח להגיע אליו, זה יכול להיות שולחן אחד גדול המשרת את כל היושבים בחדר, או לחלופין כמה שולחנות קטנים לצד הכורסה או הספה.

סלונים מרב שדה, גבעתיים כורסא (צילום: סיון אסקיו)
הצרכים שלכם קודמים לכל | צילום: סיון אסקיו

סלונים מרב שדה, גבעתיים שולחן עגול (צילום: סיון אסקין)
דאגו לספת אירוח נוחה ולפחות לכורסה אחת שנעים להתכרבל בה | צילום: סיון אסקין

>> לקחנו ספה ושולחן, עיצבנו שלושה סלונים שונים

מוקד החדר: המקדש הקטן

האם אתם אנשי טלוויזיה? מוזיקה? אוכל? קריאה? אצל מרבית האנשים, את האח שהיתה מוקד חדר המגורים החליף מכשיר הטלוויזיה, ולכן הספות והכורסאות מופנות למקדש קטן זה. אבל אולי בכל זאת רצוי להעניק מחשבה גם על הנוכחים בחדר שלא מעוניינים לצפות בתוכנית האהובה עליכם באותו רגע שאתם עושים זאת. בדקו אם יש לכם אפשרות להפנות פינה למי שמעוניין לקרוא, לשוחח בטלפון לעבוד על המחשב הנייד ועדיין להיות בחוג המשפחה. תופתעו לגלות שאם תעשו כך, בני הנוער שלכם אולי יבלו פחות זמן בחדרם, שכן בני הדור הצעיר כבר מזמן מתעניינים יותר במחשב, בטאבלט ואפילו בטלפון הנייד. בביתי דלפק האוכל קרוב מאוד לחדר המגורים, ולעתים קרובות בערבים אני מוצאת את עצמי זונחת את חדר העבודה שלי ועובדת במטבח כדי להיות קרובה לילדי, שאחד מהם מול המחשב והשנייה מול הטלוויזיה. אז נכון שהדינמיקה המשפחתית השתנתה עם השנים, ועדיין חשוב שנעשה הכל כדי שנוכל להיות יחד באותו החדר.

סלונים מרב שדה, גבעתיים ספריה (צילום: סיון אסקיו)
אם אתם אנשי ספר, מוקד החדר יוכל להיות הספרייה המשפחתית | צילום: סיון אסקיו

סלונים מרב שדה, פרקט (צילום: סיון אסקין)
אם אתם אנשי טלוויזיה, דאגו לפינת קריאה עבור אלו שרוצים לקרוא לצדכם | צילום: סיון אסקין

>> סלון אוורירי: כך תרעננו את חדר המגורים לקראת הקיץ

תאורה: תרימו את הראש

 כל כך הרבה פעמים הוזמנתי לתקן בתים שתוכננו עם תאורה לא נכונה בחדרי המגורים. לאנשים יש פנטזיה כלשהי על כך שחדר מגורים צריך רק אווירת תאורה, או אולי כמה ספוטים שקועים בתקרה. הפנטזיה הזאת היא של המעצב שלכם, לא שלכם. כשאני שואלת מדוע לא שמו את לבם לכך בשלב תוכניות התאורה, הרוב מודים שלא ממש הבינו או היו שותפים לתהליך. אז ככה: תאורת אווירה חשובה בחדר המגורים, אך בשום פנים ואופן לא מבטלת את הצורך בתאורה ממוקדת ומאירה. לפעמים אנחנו רוצים לקרוא,  גם שימוש במחשב נייד מצריך אור, ולעתים סתם בא לנו לראות מול מי אנחנו יושבים. דימר זה רעיון מעולה בסלון (שימו לב שתאורה חסכונית מצריכה דימר מיוחד) כדי לשלוט בעוצמת האור. גם גוון התאורה חשוב. רובנו לא אוהבים תאורה לבנה, היא גורמת לנו תחושה לא נעימה. עדיף ללכת על גוון טבעי או אפילו צהוב. העדיפו את תאורת הלד החסכונית ביותר והקרה ביותר על פני סוגי נורות אחרים. ולא פחות חשוב, הרימו את ראשכם לתקרה והביטו בה. התקרה היא חלק מהבית ומהעיצוב, התייחסו אליה ככזאת כשאתם מתכננים את התאורה ואת עיצוב התאורה בחדר המגורים.

אין תמונה
לפעמים בא לנו לראות מול מי אנחנו יושבים. "יפרח בן צבי"

 עיצוב: הרמוניה לא מאולצת

 בואו נסכם את מה שצריך לזכור בבואכם לעצב את חדר המגורים. ראשית, זכרו שהוא צריך להיות נוח, פרקטי ומתאים לצרכים שלכם, לאהבות שלכם ולטעם שלכם. לאחר שבחרתם את סוג הריצוף ואת סוג המפתחים, בחרו את צבעי הקירות. זה יכול להיות גוון אחד או כמה גוונים, בהירים או כהים, אך חשוב שהכל יעבוד יחד. אז החליטו - האם ברצונכם שטיח? כריות זרוקות על הספה או הרצפה? וילונות? אל תשכחו לעצב מעבר לקו הספה. הקירות מזמינים תמונות וצילומים. גופי התאורה צריכים לדבר זה עם זה. אין זה משנה אם חדר המגורים שלכם לבן כולו, צבעוני ורועש או רגוע ושקט - כל עוד הפריטים, הצבעים, התאורה עובדים יחד בהרמוניה לא מאולצת, החדר יהיה נעים ומזמין. וזה סודו של חדר המגורים: נעים ומזמין.

סלונים מרב שדה, כריות  (צילום: סיון אסקין)
כריות יהיו? | צילום: סיון אסקין

סלונים מרב שדה, גבעתיים כריות (צילום: סיון אסקיו)
כדאי שיהיו | צילום: סיון אסקיו

מרב שדה, מעצבת פנים וכותבת בלוג בנושאי עיצוב

במדור הקודם: הבית הישראלי, איך נראים הבתים שלנו?
לכל הכתבות במדור "סימני עיצוב"

רוצים להציץ לסלון הישראלי? צפו בתכנית החדשה: "תדליקו", חמישי ב-22:30, ערוץ 2