ימים מורכבים, עצובים, מפחידים ומלחיצים עוברים על כולנו למעלה מחודש. רבים מאיתנו מנסים לשמור על איזון באמצעות תרגולי נשימות, פעילות גופנית, שיחות עם גורמי מקצוע או עם חברים ודרכים יצירתיות אחרות. גם לצד השני יש שיטות לחיזוק או הרגעה, והן לא שגרתיות: לאורך השנים מצולמים אויבינו האכזריים ביותר עם טבעות מתחלפות שונות, בכל אחת מהן משובצת אבן חן אחרת, בעלת סגולות משלה. בתחילת השבוע למשל, צולם חמינאי - המנהיג העליון של איראן, כשעל ידו השמאלית טבעת עם אבן ענקית, וזו לא הטבעת הראשונה שאנחנו רואים אצלו. מה המשמעות של זה?

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> נסו את זה בבית: אומרים שהטיפה הזה מציל סחלבים

>> בן הדוד חטוף בעזה, המשפחה מארחת עשרות חיילים בבית

 

אבני החן השונות הן קריסטל – גביש עם מבנה פנימי מדויק שמקורו במעמקי כדור הארץ, והוא מורכב ממינרלים שונים. המגוון הרחב של הקריסטלים מבחינת גודל, צבע ושקיפות הופך אותם לפריטים יפים במיוחד לעין ומרכיב בעיצוב של לא מעט חדרים וחללים – על המדף בסלון, השידה בחדר השינה, בקערה מעוצבת בחדר הרחצה ועוד. מלבד אסתטיקה, לאבני החן מיוחס גם יתרון ככלי טיפולי שיכול לעשות פלאים ברמה הרגשית, כפי שמסבירה מיכל ביאל, הילרית ויועצת אישית בשילוב קריסטלים: ״עולם הקריסטלים זה עולם חדש-ישן, אומנות ריפוי של פעם. רוב האנשים שמגיעים אליי רוצים לטפל בעניינים רגשיים ופסיכולוגיים, והקריסטלים מעצם מהותם נוגעים באדם ברמות המעודנות. זה כלי עצמתי שממקד ומאזן את כל מי שזקוק לו, אבל זה צריך לבוא מבפנים. אם מישהו מסתכל ואומר אני רוצה אבן, אני צריך אבן, זו קריאה פנימית. היופי של הקריסטלים זה שהם מהויות מאוד רוחניות, אבל הן פיזיות - יש אבן שאפשר לגעת בה ולהסתכל עליה. אפשר לחוות אותה פיזית למרות שהיא רוחנית״.

הטבעת של חמינאי (צילום: AP)
נוהג לענוד טבעות עם אבני חן שונות, חמינאי | צילום: AP

את הקריסטלים אפשר לפזר ברחבי הבית, או לענוד כתכשיט. כאמור, זה אביזר מקובל שמוכר לנו בעיקר ממנהיגי איראן וחיזבאללה. את חמינאי ראינו עם טבעות שונות, בניגוד לטרוריסט קאסם סולימאני, שנראה תמיד עם אותה טבעת ייחודית עם אבן אדומה שקיבל במתנה מחמינאי (שלבסוף גם שימשה כאמצעי הזיהוי לגופתו). ביאל: "האבנים הצהובות, כמו אלה שחמינאי ענד, שייכות לאזור הטבור, שזה מרכז אנרגטי שעוסק באיך אני מול העולם. האבן עוסקת באופן בו אני משפיע על אנשים ומוציא את כוח הרצון שלי החוצה. אבן מאוד ידועה, שנחשבת אבן השפע, שמחזקת את ההילה ואת הביטחון העצמי״. 

משרתים כל אדם כמידת הפתיחות שלו

יש הרבה מידע ברשת על הסגולות השונות של הקריסטלים, אך ביאל מסבירה שלא כל סגולה תתיישב בדיוק על מבקש הריפוי: ״אין לנו שום דרך לדעת איך כל אבן תשפיע, בגלל המורכבות שלנו כאנשים. אני תמיד ממליצה ללכת לפי ההדרכה הפנימית. אין דבר כזה אבן לא טובה, יש אבן לא מתאימה. צריך לתת מקום לאינטואיציה כי בתוכנו יש את ספר ההדרכה, והקריסטלים עוזרים לנו להתחבר. זה חיבור מדויק. מי שלא מתחבר לעולם הזה זה כנראה לא בשבילו, ומי שמאוד מתחבר זה כנראה מאוד מדויק״.

אבני מזל מחולקים בריבועים למזלות (צילום: עודד קרני)
יש מגוון גדול של אבנים ומחירים, וניתן למצוא אותן בחנויות רבות | צילום: עודד קרני

ומה אמורים לעשות עם הקריסטל?
ביאל: ״מה שרוצים. עולם הקריסטלים משרת כל אדם כמידת היפתחותו לעולם הזה. את יכולה רק להסתכל עליה ולהרגיש טוב, להחזיק בכיס, לשים בחזייה, לשים על המצח, לקנות תכשיט, לעשות מערכים או ללכת למטפל, כל דרך שנראית לנו. כשאני נחשפתי לעולם הזה היה לי ממש מוזר לשמוע טיפול באנשים עם אבנים. הרי זה דומם, מה עושים עם אבן? אבל כשאת מבינה שהכל אטומים וחלקיקים עם תזוזה, יש הרבה מעבר, ויש שם איזה קסם שאם את מקרבת אותה אלייך משהו שם קורה. איזון, פתיחה משהו קסום, ואפשר ללמוד את זה״.

בבית, בקליניקה או כתכשיט, השימוש בקריסטלים יכול להיות עוד אמצעי לסיוע רוחני ורגשי, ואפשר למצוא אותם בקלות במגוון מחירים ובמגוון חנויות. הנה כמה אבנים ספציפיות שעשויות לעזור לנו לצלוח את התקופה הקשה, לפי ביאל: 

קוורץ מעושן: טובה לקרקוע ולשינה טובה יותר

קוורץ מעושן, סמוקי קוורץ, אבני חן, קריסטלים (צילום: Monika Stawowy, SHUTTERSTOCK)
אבן קוורץ מעושן | צילום: Monika Stawowy, SHUTTERSTOCK

אבן חומה-אפורה, שקופה עד חצי-שקופה. מאוד טובה לקרקוע ולפחדים ראשוניים, שזה משהו שעולה בגדול בתקופה הזו. השימוש בקוורץ המעושן (סמוקי קוורץ) מעניק קרקוע עדין בעל אנרגיה מרגיעה. מדובר באבן שמושכת את כוח האהבה ממרכז הלב ומקרקעת אותו לבסיס, תומכת במקרה של דכדוך וגישה שלילית לחיים ועוזרת להתמודד עם פחד. האבן עוזרת להתחבר לאינסטינקטים הבסיסיים, מרגיעה סיוטי לילה, גם אצל ילדים, ובאופן כללי מצוינת להתמודדות עם בעיות שינה. 

אוונטורין: מרגיעה ומרככת רגשות שליליים

אוונטורין, אבני חן, קריסטלים (צילום: Lidia_Efimova, SHUTTERSTOCK)
אבן אוונטורין | צילום: Lidia_Efimova, SHUTTERSTOCK

״האקמול של הקריסטלים", שנותנת הגנה רגשית לאזור הלב. אבן ממשפחת הקוורץ שמופיעה לרוב בירוק, אך יש לה גרסאות גם בכחול, חום וצהוב. האנרגיה שלה עדינה ולא חודרנית, והיא מקלה על כאבים מכל הסוגים - פיזיים ורגשיים. מייצגת את הצבע הירוק המרפא של הטבע והצמחייה. ומחזקת את יכולת הריפוי העצמי של המערכת האנושית. תתאים בעיקר כשיש קושי להיות רגועים, והיא מצוינת לתקופות מתוחות. היא מרגיעה ומרככת רגשות שליליים, מסייעת להגברת הפתיחות ויכולת הקבלה מבלי לחשוש מפגיעה. מעוררת מוטיבציה והרפתקנות, מאזנת בין יין ויאנג, ומקלה על דכדוך, בעיקר אם נוצר מסיבות רגשיות. 

צ'רואיט: מאפשרת לרפא את הפחד מהפחד

צ'רואיט, אבני חן, קריסטלים (צילום: Oveskyfly, SHUTTERSTOCK)
אבן צ'רואיט | צילום: Oveskyfly, SHUTTERSTOCK

אבן סגולה עם שחור ולבן בכתמים וצורות שונות - לעיתים הגוון בהיר, ולעיתים ורדרד, טובה לסיוע עם פחדים למיניהם באופן ראשוני ומאפשרת לרפא את הפחד מהפחד. מצוינת למתקשים להירדם בגלל פחדים שצצים מתת-המודע תוך חלימה. האבן בגווניה הוורודים מקלה על כאבי ראש, טובה ללב הפיזי ומווסתת את לחץ הדם, מומלצת לשימוש במצבים של בעיות בדופק ובקצב הלב.

קרנליאן כתומה: יוצרת שמחת חיים ועליצות

קרנליאן כתומה, אבני חן, קריסטלים (צילום: Heidi Fihlman, SHUTTERSTOCK)
אבן קרנליאן כתומה | צילום: Heidi Fihlman, SHUTTERSTOCK

״אבן שיכולה לעזור לנו להתמיר אנרגיה של כעס ופחד, לאנרגיה של שמחה״. מדובר באבן ממשפחת אגת, שקופה למחצה בצבע כתום-אדום. היא ידועה בשם "אבן השמחה", מאחר והאנרגיה שלה יוצרת שמחת חיים ועליצות ומסוגלת לאזן רגשות סוערים של כעס ושנאה ולהפיג קנאה. היא נחשבת בדרך כלל לאבן שמתגברת אנרגטית, אך בזכות העדינות שלה יכולה להרגיע גם במקרים של עודף. אחיזתה מעניקה תוספת מרץ לאנשים איטיים, ובאופן כללי מחזקת מוטיבציה.  

סלסטייט: מתאימה לאנשים שמתעסקים ברוחניות

סלסטייט, אבני חן, קריסטלים (צילום: Sebastian Janicki, SHUTTERSTOCK)
אבן סלסטייט | צילום: Sebastian Janicki, SHUTTERSTOCK

״אבן שקופה של הממדים הגבוהים, שמתאימה לאנשים שמתעסקים ברוחניות״. היא מסייעת לאדם להיות מאוזן ומחובר לעצמו בזמן שתודעתו נפתחת, וזכתה לכינוי ״אבן המלאכים״ כי האנרגיה שלה יכולה לעזור לתקשר עם הממד של המלאכים. באופן כללי סלסטייט מצוינת לתקשורת ותקשור לצורך קבלת מסרים מההדרכה הגבוהה, היא נותנת עזרה בהרגעת דאגות ותפקוד טוב יותר ביום-יום בזמן תקופות קשות, במיוחד לאנשים רגישים שמצבים כאלה עשויים להוציאם מאיזון. אם רוצים לזכור חלומות רצוי להניח אותה על או מתחת לכרית בזמן השינה. ניתן להניחה על העין השלישית על-מנת ליצור חיבור לממדים גבוהים תוך השגת מצב של רוגע ושלווה. 

אקוומרין: עוזרת להתחבר להבנת הסיבה לקיום האנושי

אקוומרין, אבני חן, קריסטלים (צילום: Napoleonka, SHUTTERSTOCK)
אבן אקוומרין | צילום: Napoleonka, SHUTTERSTOCK

אבן נוספת שטובה לתקופות לא פשוטות, בצורה ארצית יותר. היא עוזרת להתחבר למידע הקשור למסע הנשמה ולהבנת הסיבה לקיום האנושי, מעוררת את העצמי הגבוה ומאפשרת כניסה לתוך רמות רוחניות, מחזקת את היכולת להתבוננות עמוקה על המצב הפנימי והתגובות בעת סערה רגשית, ויחד עם זאת מאפשרת לא לצאת מאיזון ומהחיבור לעצמי ולצמוח מהסיטואציה. האקוומרין מתאימה במיוחד לאלה שבזמן מצבים רגשיים סוערים קשה להם להתנהל באופן תקין. כדאי למצוא אבן שאפשר לאחוז בנוחות ביד, רצוי בצבע חזק וברור יחסית, ולשאת אותה בצמוד לגוף לאורך התקופה המאתגרת, רצוי בכיס או ביד אבל אם אין אפשרות, אפשר להניח אותה בתיק ולאחוז בה כשאפשר. האנרגיה שלה נותנת תמיכה משמעותית ומחזקת.

מיכל ביאל, הילרית ויועצת אישית בשילוב קריסטלים (צילום: instagram/michal.crystals)
מיכל ביאל, הילרית ויועצת אישית בשילוב קריסטלים | צילום: instagram/michal.crystals