השעה 08:30, אתם במרחק פסיעה מדלת היציאה מהבית, ב-09:00 מתחילה ישיבה ובדרך אתם אמורים להוריד את הילדה בגן. בעיה: אין מפתח. לאן נעלם צרור המפתחות? הבית נכנס למצב חירום ובמקרה הטוב בזבזתם עשר דקות יקרות על חיפוש. שיצביע מי שלא עבר את תסריט האימה הזה לפחות פעם אחת במהלך חייו.

אקסבוקס עם חיישן מיוחד
בשלבי פיתוח אחרונים; קינסייט - הגוגל הביתי | יח``צ: מתוך האתר: www.dailymail.co.uk

רובנו מעבירים זמן נכבד ומיותר בהחלט בחיפושים אחר חפצים ברחבי הבית. החפצים השגורים שסובלים מנטייה להיעלם: המפתחות, השלט של הטלוויזיה והמזגן, הארנק, המוצץ של הילד ועוד. כמה נחמד לו ניתן היה לחפש את החפצים כפי שאנו מחפשים את שאר הדברים כיום – פשוט להקיש את שם החפץ המבוקש, ולמצוא אותו, כמו בגוגל. ובכן, שני מדעני מחשב צעירים מאוניברסיטת וירג'יניה חשבו בדיוק על אותו רעיון, והמציאו תוכנה שמתבססת על חיישן של חברת קינקט של מייקרוסופט, הנמצא בכל קונסולת משחקים של אקסבוקס, המסוגלת לאתר חפצים בחלל.

תייגו את החפץ במערכת והזיזו ממקום למקום

ההמצאה, הנמצאת בשלבי פיתוח אחרונים, מכונה 'קינסייט', והיא פרוייקט משותף של החוקרים שחריאר נירג'ון וג'ון סטנקוביץ' האמריקניים, שמכנים אותה באהבה "הגוגל הביתי - מערכת שתאפשר לאנשים לאתר את מיקומם של אינספור חפצים בבית". המדענים, על מנת להוכיח את האפקטיביות של המערכת החדשה, עשו ניסוי בו תייגו 48 חפצים ביתיים שונים, ביניהם ארנק, מפתחות, קוביה הונגרית, סכו"ם, ברווז צעצוע ושלט, וביקשו ממתנדבים להזיז אותם בחלל של בית. המערכת ידעה כל העת היכן נמצאים כל החפצים שתויגו.

איתור תמידי של כל החפצים על ידי המערכת בזמן אמת הוא דבר שלוקח יותר מדי כוח מהמחשב, ולכן הסתמכו החוקרים על כך שחפצים שאינם זזים בעצמם, ומשנים מיקום רק כשמזיזים אותם, לכן המערכת בעצם עוקבת אחר תנועת האנשים בבית ובודקת האם שינו את מיקומם של החפצים המתויגים בה כשעברו על פניהם.

כל חפץ בבית מתויג בנתוני התוכנה, ואם התוכנה לא מזהה אותו, היא מבקשת לקבל תיאור שלו. התוכנה אף לומדת בעצמה, ואם נוסף למשל מזלג חדש לבית, היא תדע מהו ותוסיף את הגדרתו בעצמה, ואת המיקום בו הוא אמור להימצא. המערכת יודעת גם שכוס קפה יכולה להימצא על שולחן ובמטבח, אבל לא סביר שתהיה בתוך האמבטיה.

ובעתיד: המערכת תיצור לכם רשימת קניות

כרגע המערכת יודעת לתייג חפצים בגודל אגרוף ומעלה ברדיוס של 13 ס"מ דיוק מבחינת המיקום. כאשר המערכת מאבדת חפץ מסוים, וכן, גם לה זה קורה, היא עדיין יודעת להגיד היכן הוא נראה לאחרונה, ולהציג תמונה אחרונה שלו. המדענים הציגו את הטכנולוגיה החדשה בכנס גדול שנערך בסין. הממציאים בטוחים שהמערכת תשתכלל במקביל לאיכות החיישנים שבאקסבוקס. "עם הזמן נוכל לייצר מנוע חיפוש לבית שלנו שיוכל לענות על שאלות שגורות, כמו: 'איפה המשקפיים שלי'? ו'האם צריך לקנות חומרי ניקוי'?".

נדלקתם על ההמצאה? שתפו בפייסבוק