חלק ניכר מהעבודה שלי כמעצבת פנים הוא לתת ללקוחות שלי ביטחון בבחירות שלהם. לאשר שהאינטואיציות שלהם נכונות ולסנן השפעות מן החוץ שאינן רלוונטיות ואף מפריעות לתהליך. חששות כאלו, שנובעים בדרך כלל מהשוואה לאחרים ומחוסר ביטחון בקול האישי שלנו, יוצרים חסמים שמונעים מאיתנו לקבל החלטות, מעכבים את התהליך, ובסופו של דבר מונעים מאיתנו להרגיש בנוח בבית שלנו.

בין שמדובר בדירה שכורה או בנכס שלכם, בעיר או במושב, בצפון, בדרום או במרכז, בדירה קטנה או בווילה מפוארת, החששות האלה עולים. בביקור אצל השכנים, ממבט במגזין עיצוב שמונח על שולחן הקפה, משיטוטים בחנויות או בשיחה עם חברים. אם אתם במהלך שיפוץ או אחריו ומוצאים את עצמכם מוטרדים מהחלטות שונות שקשורות לעיצוב, מחפשים את הפגמים ומתבאסים שהדברים אינם מושלמים, אז הכתבה הזאת בדיוק בשבילכם. 6 עקרונות שיעזרו לכם להתאהב בבית שלכם ולהרגיש שלמים איתו (וגם עם עצמכם).

עוד בערוץ עיצוב הבית:

הדשא של השכן הוא הדשא של השכן

כולנו מכירים את זה. ברגע שאנחנו בתהליך של שיפוץ, בנייה או חידוש של הבית, אנו מתחילים להסתכל מסביב ולהשוות את מה שקורה אצלנו לאחרים. חיפוי הקיר, הנמכת התקרה, המטבח והמדרגות שראיתם אצל השכנים, החברים וקרובי המשפחה כנראה יפים, יצירתיים ומקוריים, אבל הם שלהם. עיצוב נכון ואיכותי הוא כזה המותאם ספציפית אליכם, לרצונות, לצרכים, לחלומות ולחיים שלכם. הוא מותאם באופן מיוחד לחלל הנתון ומביא בחשבון את היתרונות ואת החסרונות שלו וכמובן נקבע בהתאם לתקציב. לכן, מה שעובד היטב בחלל אחד אצל משפחה ספציפית לאו דווקא יתאים גם אצלכם.

גינות (צילום: Laura Scudder)
הדשא של השכן. צריך לעבוד עם מה שיש | צילום: Laura Scudder
עמית ישראל, חוץ (6) (צילום: רן ארדה)
וגם הנוף שלכם הוא מה שיש לכם. בית בעיצוב עמית ישראל | צילום: רן ארדה

כמו במגזינים

גם את מה שאתם רואים במגזינים, בלוגים ואתרי תוכן כדאי שתיקחו בעירבון מוגבל. צילום בית הוא הפקה בפני עצמה. הבית הוא הדוגמנית והוא מולבש ומותאם ליום הצילום. כל הבלגן היומיומי מוסט הצדה ונבחרות זוויות הצילום המחמיאות ביותר. לכן, יש להתייחס לאלה כהשראה בלבד. במקרים רבים מדובר בחלל גדול יותר משלכם, בעל פרופורציות שונות לגמרי ואולי גם בתקציב גבוה יותר. קחו מהם אלמנטים, חומרים, צבעים ורעיונות שאהבתם ומצאו את הדרך ליישמם גם אצלכם. והערה נוספת – אם תיקחו מעצב/ת פנים שמבין/ה אתכם, מוצא/ת את הפתרונות הנכונים עבורכם ומתאימ/ה את הבית אליכם, אז אולי תראו גם את הבית שלכם במגזין שכזה.

צלמת (צילום: ShutterStock)
אל תתרגשו מצילומי בתים, קבלו מהם השראה | צילום: ShutterStock

תמיד יש עוד

בתהליך של תכנון ועיצוב עומדות בפנינו המון אופציות והרבה בחירות. החל מהתכנון העקרוני של חלוקת החלל ועד הבדים של הווילונות. מהחלוקה הפנימית של ארון הבגדים ועד לגון הקיר בפינת האוכל. אינסוף החלטות. תמיד תוכלו למצוא עוד חומרים, עוד פתרונות, עוד רעיונות, מוצר זול יותר ומוצר יקר יותר. אל תיתנו למבחר העצום הזה לבלבל אתכם ותזכרו שבאיזשהו שלב צריך להחליט. הקונספט של הפרויקט והתקציב יוצרים עבורנו גבולות וקווים מנחים שעוזרים לנו לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר, והתפקיד שלנו כמעצבים הוא להיות היד המכוונת שמחזירה אתכם למסלול ולא נותנת לכם להתפזר.

זוהר רוטפלד, מטבח ושולחן אוכל (צילום: עודד סמדר)
הבינו מה חשוב עכשיו ומה אפשר גם אחר כך. בית בעיצוב זוהר רוטפלד | צילום: עודד סמדר

קחו את הזמן

הרבה פעמים כשאני מדברת עם לקוחות, מציגה להם תוכניות העמדה ולוחות השראה, עולים רעיונות שהם לא חשבו עליהם. דברים שונים ממה שהם רגילים כיום. בדיוק בשביל זה אנחנו (המעצבים) כאן, כדי לפתוח לכם את הראש לרעיונות שאולי לא חשבתם עליהם. למצוא בחלל פוטנציאל שאפילו לא ידעתם שהוא קיים. במקרים הללו אני תמיד מציעה להם לישון על זה יום-יומיים. לעזוב את זה כרגע ולהסתכל על זה שוב מחר. לתת לזה צ'אנס. אם אתם רגילים שכל קירות הבית לבנים, אז בטוח שייקח לכם קצת זמן להתרגל לקיר כוח בעל טקסטורה וצבע משמעותיים. לכן לפני שאתם נבהלים ורצים לעשות שינוי או חוזרים למוכר ולסטנדרטי, קחו נשימה, תעשו צעד אחורה ותחכו. אולי תתרגלו, וכנראה בסופו של דבר זה יהיה אחד האלמנטים האהובים עליכם ביותר בבית.

ויקי לוח
צרו לוח השראה והבינו מה באמת הסגנון שלכם. לוח השראה של ויקי עוזר, מעצבת פנים

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

לרענן את הקירות

כמו שאנחנו מרעננים את ארון הבגדים שלנו מדי פעם, כך גם צריך לרענן את עיצוב הבית. אם אתם אחרי שיפוץ, כנראה שלא תחליפו את המטבח או את האריחים בחדר הרחצה, אבל ניתן ואף רצוי מדי פעם להחליף גוף תאורה, לצבוע מחדש את הקיר בצבע מרענן, לרענן את הספה בכריות חדשות, לפנק את המיטה בכיסוי מיטה עדין, ולהעשיר את קירות הבית בהדפסים ובתמונות. הבית שלנו אינו סטטי, הוא צומח ומתחדש יחד איתנו. ואנחנו כל הזמן נחשפים למוצרים, רעיונות, טרנדים וחומרים חדשים, ועם הזמן אפשר למצוא את הדרך להוסיף אותם לעיצוב הקיים בעזרת אביזרים משלימים, טקסטיל וריהוט. המשמעות היא שגם אם אתם מסתכלים על הבית שלכם עכשיו והוא אינו "מושלם", משהו חסר לכם, תמיד אפשר לרענן, להשלים את הפינות החסרות ולסגור את הקצוות הפתוחים.

חנויות סודיות, ליאת בלזר, פינות גובה, צילום דנה טיבר (צילום: דנה טיבר)
תמיד אפשר להשלים אקססוריז | צילום: דנה טיבר

תוסיפו את עצמכם

מעבר לעיצוב, תכנון, אביזרים, טקסטיל, נגרות ומערכות, החלל הוא אנשים. מה שיוצק את התוכן פנימה זה החיים, המשפחה, והאנשים שמשתמשים בחלל הזה באופן יומיומי. לכן מה שיעזור לכם להרגיש אווירה אישית וביתית הם החפצים שלכם – הספרים, האוספים, המזכרות, התמונות והאביזרים שעוברים אתכם ממקום למקום. לכל אחד כזה יש סיפור מאחוריו שיוצק תוכן וערך לחלל שבו אתם חיים. את אלו אין לאף אחד אחר וללא ספק הם יעזרו לכם להרגיש בבית.

לירן בן איבגי, ג, קיר תמונות (41) (צילום: עידן גור)
הביאו את עצמכם אל החלל. בית בעיצוב לירן בן איבגי | צילום: עידן גור

במדור הקודם: כך תכינו מעצור דלת מקסים

את הכתבה הכינה עופרי פז, מעצבת ובעלת הבלוג Oh so Free