קארן רודנר מגדלת ומוכרת צמחים קרוב ל-11 שנה. יש לה סטודיו של צמחים בבית בצור יצחק וגם משתלה ביתית קטנה, והיא עובדת עם מגדלים ברחבי הארץ. מאז ה-7 באוקטובר, והמתח הכבד שהורגש בכל הארץ לאור האירועים, האנרגיה בבית שלה הייתה ברצפה: "לא עבדנו ולא עשינו כלום, ובעלי, שהוא איש ביטחון, במילואים מה-7 באוקטובר ועד היום. המשכתי בשגרת הטיפול בצמחים, אבל שמתי לב שלאחר חודש לא מעט מהם מתו. הם הפסיקו לתפקד, היו עייפים מאוד וייחסתי את זה לשינויי מזג האוויר".

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הבית היפה ושופע הצמחים של צליל במטולה של לפני המלחמה

>> הרכיב הסודי: ממה עשויה מיטה שעולה מיליון שקל

 

לקוחה שהגיעה אליה סיפרה לה שבמשך חצי שנה היא לא מצליחה לאושש את הצמחים שהיא מטפחת במשך שנתיים. "כל צמח שמת, היא הרגישה שהורג גם משהו אצלה. שאלתי איך מצב הרוח בבית, והיא ענתה שכולם עצובים והאנרגיה ירודה", אומרת רודנר. לקוחות נוספים סיפרו לה על צמחים שנמצאים אצלם כבר חצי שנה, שנה ושנתיים ומתו, והיא התחילה לתחקר אותם - האם היו בארץ, האם המשיכו להשקות. כולם ענו שכן. היו גם משרדים שנסגרו לאחר האירועים ונפתחו אחרי שבועיים-שלושה, ורודנר חיברה בין הדברים: "כמגדלת צמחים, הבנתי שלא מדובר במקרה חד פעמי של נבילה, אלא שהצמחים היו עצובים, לא התייחסו אליהם והם פשוט נבלו. הגעתי למסקנה שככל שאתה חווה משבר, גם מי שמולך, אפילו צמח, חווה אותו יחד איתך".

 

פרחים נובלים גינה פורחת (צילום: דרור פרקר)
גינה פורחת | צילום: דרור פרקר
פרחים נובלים ג דקל שפיצי (צילום: קארן רודנר)
דקל שפיצי | צילום: קארן רודנר

רודנר התגוררה בעבר בוושינגטון ושם למדה כל מה שצריך על טרנד הג'ונגל האורבני. היא הביאה איתה את האהבה הזאת לכאן לפני שבע שנים ופתחה את חנות האונליין Simple As That לעיצוב צמחים וחללים פרטיים ומשרדיים, ובעיקר סנסווריה וזמיה קוקוס, שהם צמחים של "השקה ושכח"; ומונסטרה ודקלים, שדורשים טיפול שבועי. "אלה צמחי בית חזקים שקלים לגידול, ודווקא הם חוו את האנרגיה השלילית והקשה שחווינו מאז האירוע ומתו", היא מציינת.

הצמחים מרגישים הכל

אחד מלקוחותיה של רודנר, אוהב פנאטי של הצמחים בביתו, טס לחו"ל והשאיר למשפחה הוראות מדויקות לטיפול בהם, אבל כשחזר מצא שכולם מתו – "סוקולנטים וקקטוסים שנחשבים חזקים, לא קיבלו את האהבה שלו". היא מאמינה שכאשר אין מי שמדבר עם הצמחים, כשאין סירקולציה של אוויר או כשהצמחים מפיצים חמצן אבל לא מקבלים אותו בחזרה משום שאין בסביבתם אנשים, אין להם את האנרגיה הנכונה לצמוח. "אני לא פריקית של צמחים שלוקחת חלב ומנקה עלה-עלה, אבל אני כן עוברת, מסתכלת ומדברת אליהם. זה הכיף שלי. גם המגדלים שאני עובדת איתם אמרו לי שאי אפשר לברוח מזה, כי הצמחים מרגישים הכול. סבתות מדברות לצמחים כבר דורות. לכן אני אומרת - תנו לצמח איזה 'וואו, איך גדלת', 'איזה עלה הוצאת', תתגאו בו".

פרחים נובלים ג סקנדס וסנסווריה (צילום: קרן רודנר)
סקנדס וסנסווריה | צילום: קרן רודנר
פרחים נובלים (צילום: לימור קלר)
צילום: לימור קלר

הילה קליין מכוכב יאיר רואה ברודנר את "הלוחשת לצמחים" שלה. הבית שלה מקושט ומעוטר בעציצים, חי ונושם צמחייה, והיא אוהבת את הירוק שנותן לה שקט ורוגע ומכניס אווירה נעימה לבית. מאז ה-7 באוקטובר הייתה לה תחושה שלבית לא נכנס מספיק אור, אפילו שהחלונות פתוחים. "הכול יותר עצוב, קרוב משפחה שלנו נרצח, וכולנו הרגשנו עצב, לחץ וחשש. רוב התקופה היינו בבית וראיתי איך הפיקוס גומי הגדול שלי מתחיל להשיר עלים יום אחרי יום. זה צמח יחסית חזק שנמצא אצלי למעלה משנה, ואני יודעת איך לטפל בו. לצמח המונסטרה הג'ונגלי התחילו כתמים חומים. לא שיניתי שום דבר בטיפול, לא הייתה שום מחלה, וגם עלי הסחלבים שלי הצהיבו והתייבשו. משהו באווירה בבית היה אחר וכנראה השפיע". את הסחלבים היא לא הצליחה לשקם, למרות שהיא זו שהחברים מביאים אליה סחלבים לשיקום בדרך כלל, ורק בתקופה האחרונה נעצרו הכתמים החומים ובמונסטרה נפתח עלה ראשון.

אפילו הסוקולנטים התייבשו לגמרי

אצל יובל מהרצליה נבלו בבת אחת חמש אדניות במרפסת כשבוע לאחר פרוץ המלחמה. "יש לי מערכת השקיה אוטומטית, וגם היא נדפקה אז. עברתי להשקיה ידנית בניסיון להחיות את הצמחים אבל שום דבר לא עזר. מה שהחזיק מעמד היה רק הבוגנוויליה, צמח גבוה שאיכשהו שרד ואפילו התחיל להצמיח פרחים חדשים. השאר פשוט התייבש. זה נראה לי מאוד מוזר, כי אף פעם לא קרה לי משהו בקנה מידה כזה ובטח לא בבת אחת, בעוד אחד שרד ואפילו התחיל להוציא פרחים". הבת הסטודנטית של מעצבת הפנים שירי ארצי גויסה למילואים ב-7 באוקטובר, לאחר שסיימה להכין את דירת השותפים שלה בירושלים לקראת שנת הלימודים באוניברסיטה. גם שני השותפים שלה לדירה גויסו בצו 8, ולכן כשבוע-עשרה ימים לאחר תחילת המלחמה ארצי הלכה לדירה של בתה כדי להשקות את העציצים. "הם דאגו לארגן את הדירה עם ספה חמודה, שלושה עציצים ירוקים גדולים בחלק הציבורי ועציצי תבלינים על אדן החלון במטבח", היא מספרת. "גם את החדר שלה הבת שלי מילאה בעציצים יפים שיהיה לה ירוק ונעים. כשהגעתי לדירה, נדהמתי לראות שכל העציצים נבלו וכבר לא היה מה להשקות. רוב מה שהיה לה בחדר היו סוקולנטים שהיו אמורים להחזיק מעמד, אבל כשהגעתי הם היו ממש יבשים והתפרקו לי בידיים. נאלצתי לפנות אותם בכאב לב גדול אל פח הזבל".

פרחים נובלים ג סוקולנטים (צילום: קרן רודנר)
סוקולנטים | צילום: קרן רודנר
פרחים נובלים גינה פורחת (צילום: דרור פרקר)
גינה פורחת | צילום: דרור פרקר

הצמחים, והטבע בכלל, ידועים בהשפעתם החיובית על האדם. דרור פרקר - מתכנן, בונה וחוקר גינון אקולוגי, מסכים שגינה וצמחים הם ברכה ומקור לשלווה עבור בעלי גינות ויכולים לעזור לבני אדם בתקופות מאתגרות. "מאז ה-7 באוקטובר בעלי גינות מדווחים כי הגינה מצילה אותם ונותנת להן מנוחה והפוגה מהמתח והחרדה, ואף מחזקת את התקווה והאמון בכוחות הטבע וההתחדשות. יחד עם זאת, גינה עלול לאבד מכוחה כאשר אנו נותנים לה פחות תשומת לב והשקעה", הוא מדגיש. במסגרת עבודתו הוא מעיד כי התופעה היחידה שנתקל בה מאז המלחמה היא חורף שלא היה קר מספיק, ולכן בעצים נשירים הייתה התעוררות קשה יותר מהרגיל, כלומר לבלוב חלש ולא אחיד כמדי שנה.

"צמחים הם ביטוי של אהבה"

"הקשר בין צמחים לבני אדם הוכח במחקרים רבים", אומר אגרונום גיל רוזנברג, מומחה לעצים. "כשבני אדם נמצאים בסביבה ירוקה עם צמחים ופרחים, הם מחלימים מהר יותר ולכן בתי החולים בעולם ירוקים ומטופחים. כשהם בסביבה ירוקה היכולות הקוגניטיביות משתפרות, הם רגועים יותר ולכן בתי ספר ואוניברסיטאות משקיעים בהכנסת ירוק למוסדות. צמחים הם ביטוי של אהבה, ומי שמגדל בביתו צמחים או כלב, מכניס הביתה אהבה ושמחה. הצמחים מחזירים לנו מיד אהבה, פורחים עבורנו וצומחים כשמטפלים בהם יפה ובאהבה. לכן כשאנחנו שמחים ואוהבים גם הם כך, וכשבני האדם עצובים, גם הם חשים בכך".

אשה מחזיקה עציץ חולה, נבול (צילום: DimaBerlin, SHUTTERSTOCK)
צילום: DimaBerlin, SHUTTERSTOCK