כשאנחנו חושבים על פנג שואי, מיד עולים בדמיוננו חדרי הבית - חדר השינה, המטבח, הסלון. אבל יש דרכים רבות ליישם את עקרונות התורה הסינית העתיקה גם בחוץ – בחצר או אפילו במרפסת, כדי ליצור מקום מרגוע חיצוני.

אין תחושה נעימה יותר מלצאת אל החצר ולהביט בצמחים ובפרחים, לשאוף את הריח המתוק ולהתחמם באור השמש. אז רק תחשבו על גנים המעוצבים על פי הפנג שואי, שכל מטרתם היא לחבר אנשים וטבע באמצעים רוחניים. התורה הסינית שואפת לאזן את מרכיבי היין והיאנג ולשפר את זרימת האנרגיה החיובית (הצ'י) לכל יצור חי. אז איך מיישמים את חוקיה בחצר או במרפסת הפרטית? הנה כמה עקרונות מנחים פשוטים שיכניסו אנרגיה טובה לחצר, גם אם היא קטנטונת.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> מומחי פנג שואי: אלה הצבעים המושלמים לחדר השינה

>> ואלה 5 עקרונות הפנג שואי לעיצוב המטבח

פנג שואי במרפסת ובגינה: נקודת מיקוד

ראשית עליכם למצוא את נקודת המיקוד בשטח (הגינה או המרפסת) – הצמח או החפץ שימשכו את הפוקוס בהתאם לאנרגיה שהייתם רוצים להכניס לשטח, בין שהיא מרגיעה, מזמינה או מאירה. אם מתחשקת לכם גינה תוססת – עץ קטן או שיח ירוק יכולים לשמש מוקד. לאנרגיה מרגיעה – מזרקה תהיה בחירה טובה. זה המקום הראשון שאליו אנשים מסתכלים כשהם נכנסים לגינה שלכם, כך שיש לו הרבה כוח על האנרגיה שהחלל מכיל. נקודת המיקוד גם תורמת ליצירת מרחב מאוזן, שלו והרמוני, ובהיעדרה ישרור חוסר איזון אנרגטי. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Cornelia Brodersen (@corneliabrodersen)

פנג שואי במרפסת ובגינה: חלוקה לאזורים

לאחר שבחרתם את המוקד, שימוש במפת פנג שואי הנקראת בגואה (bagua) היא דרך טובה להתחיל לתכנן איך תיראה החצר. בדרך כלל יש לחלק את החצר לשמונה אזורים סביב המרכז (נקודת המוקד), לכל אחד מהם משמעויות סמליות שונות, המתייחסות לשמונה היבטים שונים של החיים, כמו קריירה, משפחה, בריאות ומוניטין. כך תדעו היכן למקם את הפריטים כדי לדאוג לאנרגיה ספציפית – אם אתם רוצים, למשל, להתמקד בהבאת עושר ושפע, הקדישו זמן לאזור זה של הגינה והוסיפו בו צמחים, רהיטים או חפצים הקשורים לעושר. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Magri Mello (@magrimello_arqconst)

  

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Mãe Natureza (@maennatureza)

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק 

פנג שואי במרפסת ובגינה: צבע לאיזון

יש חמישה אלמנטים הנלווים ליצירת גן פנג שואי: אש, מתכת, עץ, אדמה ומים. כל אלמנט נועד לפנות לכיוון מסוים: מים מצפון, אדמה מצפון מזרח ודרום מערב, עצים ממזרח ודרום מזרח, אש מדרום, ומתכת ממערב ומצפון מערב. אל דאגה, אתם ממש לא חייבים להשתמש בכל חמשת האלמנטים, רק באלה שמרגישים הכי טוב בחלל שלכם בהתבסס על מה שהם מייצגים. כל חמשת האלמנטים הללו קשורים לצבעים שונים שאפשר להשתמש בהם. הנה כמה חיבורי אלמנטים וצבעים שמפרט האתר The Spruce: 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Sarah Marie Williamson (@sarahmariewilliamson)

אלמנט עץ: אלמנט העץ הוא כולו צמיחה וחיוניות. קל לשלב אותו בגינה כי הוא מחובר לצבע הירוק. כל עץ, צמח או שיח יביאו אנרגיית עץ. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Eniko Szabo (@eniko.viragok)

אלמנט אש: אלמנט האש מייצג חום וטוב לב. הוא מחובר כמובן לצבע האדום, שתוכלו לקבל על ידי שתילת ורדים אדומים, גרניום אדום וכל פרח אדום אחר העולה בדעתכם.

אלמנט כדור הארץ: ליסוד האדמה אנרגיה מקורקעת מאוד. הוסף לגינה צבע צהוב, כמו סוזן שחורת עיניים, חמניות או פוטנטילה פורחת צהובה. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by garden.bedkowska.valley (@garden.bedkowska.valley)

אלמנט מתכת: לאלמנט המתכת יש אנרגיה ברורה ותמציתית. הוא מחובר לצבע הלבן, כך שתוכלו לשתול צמחים כמו ספיראה, יסמין או בגונוויליה לבנה. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by KaliParos - Racconti di Grecia (@kaliparos)

אלמנט מים: אלמנט המים מקרר ושקט. מים מתבטאים באמצעות הצבע השחור (או כחול כהה מאוד). נכון, אין הרבה צמחים שחורים, כך שאפשר לשתול צמח בעל פרי שחור כמו פטל שחור, או לחלופין, להכניס זרימת מים (מזרקה כבר אמרנו?).