בית המלוכה הבריטי ידוע בהצהרות השקולות והמדודות שלו, לעיתים אפילו יותר מדי. כשסערות מתרחשות בחוץ, אמיתיות או תקשורתיות, נאספים צוותי התקשורת של בני המשפחה מאחורי הקלעים להתייעצויות, ואז משגרים לציבור תגובה או הצהרה להניח את דעתו. כך נעשה גם בהצהרה האחרונה של הנסיכה מוויילס, קייט, בה הודיעה על המשך טיפולים כימותרפיים למשך מספר חודשים נוספים, ובאותה נשימה הוסיפה כי תגיע לחגיגות יום ההולדת של המלך צ'ארלס, כפי שאכן קרה אתמול כשמשפחה המלוכה יצאה למרפסת וריגשה את ההמונים.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הצמחים האלה ידאגו שלא יהיה לכם עובש במקלחת

>> ת"א: הדירה המושלמת של נהגת המירוצים המקצועית

 

באותה הצהרה שפורסמה בדף האינסטגרם של הנסיך והנסיכה מוויילס הצטלמה קייט כשהיא נשענת על עץ עתיק, מביטה מעלה בתקווה וסך הכול נראית מעולה. אלא שלבית המלוכה, או לפחות ליועצים של קייט, היו כנראה כוונות נוספות בבחירת הקומפוזיציה הירקרקה בחורשה הפסטורלית. על גזע העץ מטפס קיסוס החורש ירוק העד – צמח עם משמעות תרבותית וסמלית: בתרבויות אירופה נהוג היה להשתמש בו לצורך גירוש רוחות רעות. מאחר שהוא מטפס ונאחז, הוא נחשב גם כסמל של אהבה וידידות, ובנצרות של ימי הביניים מסמל את חיי הנצח. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by The Prince and Princess of Wales (@princeandprincessofwales)

 

ידוע שצמחים סופגים רעלים הנמצאים באוויר ומייצרים מהם חמצן, ולכן כשאנחנו נמצאים בקרבתם, הגוף מועשר בחמצן, תהליך ניקוי הרעלים הופך קל יותר ובסך הכול הם משרים עלינו שלווה ואנרגיה טובה. מבין הצמחים לצמח קיסוס החורש, או בשמו העממי - קיסוס אנגלי (English ivy) – יכולת טיהור טובה בהרבה, ונאס"א אפילו בחרה בו כטוב ביותר לסינון אוויר ושיפור רמות חמצן.

לב שכובש מרחבים

הקיסוס יכול לטפס עד גובה של כ-30 מטרים על גזעי עצים, קירות וגדרות בגינות ובמרחבים. גם על הקרקע יש לו נוכחות מרשימה, והוא יכול להתפרש על מרחבים. הגבעולים שלו גמישים וצבעם ירוק חום, ולעלים שלו צורת לב עם פטוטרת (החלק הצר של העלה, שמחבר אותו לענף או לגבעול) קצרה ומעוקמת. עוד בחירה מודעת של הקיסוס, שככל הנראה מחברת את הנסיכה האהובה ללב הציבור המעריץ.

קיסוס אנגלי, קיסוס החורש (צילום: Marinodenisenko, SHUTTERSTOCK)
צומח גם כמרבד. הקיסוס האנגלי | צילום: Marinodenisenko, SHUTTERSTOCK

לפני כשלושה חודשים בישרה הנסיכה על מחלת הסרטן שלה בהודעה מצולמת, שהגיעה לאחר שמועות בתקשורת על היעלמותה מהעין הציבורית בעקבות "ניתוח בטן". גם לאחר ההודעה הזו המשיך הרחש בחש. היו שטענו שהיא מקבלת טיפולים בטקסס, שהיא לא תחזור יותר להופיע בציבור או שהיא בכלל נתונה בקומה. הפוסט הרשמי, בו היא מצולמת ליד קיסוס החורש, זכה ליותר מ-2 מיליון לייקים חוצי יבשות, ושם סוף לשמועות, במיוחד כשהיא מתוודה בו שהיא "מעבירה כל יום ביומו, מקשיבה לגופי, ומאפשרת לעצמי לקחת כמה זמן שדרוש כדי להחלים". נחזיק לה אצבעות, ועלה של קיסוס, עד העדכון הבא.

הנסיכה קייט מידלטון (צילום: רויטרס)
קייט מידלטון בחגיגות יום ההולדת למלך צ'ארלס. נראית טוב, טפו טפו | צילום: רויטרס