האביב שוב צוהל - אבל עוד רגע הוא מאחורינו. הפריחה עומדת להסתיים, הטמפרטורות עולות בהדרגה, הלחות שעוד נשמרה במעמקי האדמה מתייבשת ומערכות ההשקיה מתחילות לעבוד. קיץ ארוך ויבש לפנינו, פרחי העונה הקיציים שיישתלו בקרוב בהמוניהם ישתו המון מים, ואם אתם משקים במשפך או בצינור - לבי לכם.

סוקולנטים. קרוסלה ציפור האש (וידאו WMV: עתר ארזי, living)
איך פספסנו אותו במשתלה? קרסולה ציפור האש | וידאו WMV: עתר ארזי, living

בשרניים ואוגרי מים

אגלה לכם סוד: ישנה קבוצה גדולה של צמחים יפהפיים, פיסוליים, צבעוניים, מרתקים, צנועים בדרישות ההשקיה וכה קלים לגידול, עד שממש טיפשי לא לעשות זאת. קוראים להם סוקולנטים.
ודאי ראיתם אותם פה ושם, חלפתם על פניהם מבלי משים במשתלה או ברחוב. אם תעצרו לרגע ותתבוננו, תגלו שהם נראים כיצורים קטנים ובשרניים מלאי הבעה וחיים.

משמעות המילה סוקולנט היא עסיסי, והם אכן כאלה, אוגרי מים ובשרניים. לא מדובר במשפחה בוטנית כלשהי או בזן מסוים. זהו שם כולל, המתאר את כל הצמחים הבשרניים, כולל קבוצת הקקטוסים אשר קוציה לא מאפיינים את שאר בני המשפחה. המופע של הסוקולנטים לא כולל פריחות מרהיבות או תנועה, אבל יש להם דברים אחרים להציע: עלים צבעוניים בשלל צבעי הקשת – סגלגלים, תכלכלים, אדומים, כתומים, אפורים וכמובן ירוקים; צורות צימוח פיסוליות מרתקות, חלקם מזכירים אלמוגים, חלקם שושנות מים.

סוקולנטים. סוקולנטים מסודרים בעציצים (וידאו WMV: עתר ארזי, living)
תנו להם אדמה מנוקזת היטב ומיכל נוח, לא משנה מאיזה סוג, והם מרוצים | וידאו WMV: עתר ארזי, living
סוקולנטים. חלבלוב מכלוא תאי (וידאו WMV: עתר ארזי, living)
מופע פריחה אדום. חלבלוב מכלוא תאי | וידאו WMV: עתר ארזי, living

מעדיפים מכלי שתילה

שנות גננות רבות עברו עליי עד שגיליתי אותם, אבל מרגע שהבחנתי בהם והתחלתי לעבוד איתם לא הפסקתי, והיום כבר אפשר לומר שזוהי אהבת אמת. אני שותלת אותם ועובדת איתם בכל הזדמנות.

הסוקולנטים מוצלחים במיוחד במכלי שתילה – עציצים ואדניות. הם אוהבים אדמה מנוקזת היטב ונוח להם בתוך מכל קומפקטי. הם גם הולמים אותם להפליא. מכל גלזורה, חרס ערבי פשוט, טרקוטה ואפילו - אם אין ברירה אחרת - פלסטיק. במכלי הגרינבו (עציצי האוכף) שצצו במרפסות ערינו כפטריות אחר הגשם הם מתאימים במיוחד.

סוקולנטים. גינת פרחים (צילום: נלקח מאתר http://www.debraleebaldwin.com, living)
ערוגות מוצפות סוקולנטים. דברה לי | צילום: נלקח מאתר http://www.debraleebaldwin.com, living
סוקולנטים. גינת פרחים (צילום: נלקח מאתר http://www.debraleebaldwin.com, living)
הג'ונגל של דברה לי | צילום: נלקח מאתר http://www.debraleebaldwin.com, living

הפיתוי לשתול קוקטייל הוא גדול כי קשה לעמוד בפניהם, והנטייה היא לקחת הכול מהכול, אבל היזהרו בשילובים! נסו ליצור עציצים בעלי מראה אחיד או שלבו שניים עד שלושה סוגים, לכל היותר.  דברה לי עושה איתם גינות שלמות. בסן פרנסיסקו ראיתי ערוגות ענק שלהם, אני לא ממהרת להציע לכם רעיון כה רדיקלי, אך כקישוט למרפסת, בכניסה לבית או כחלק מערוגה זו פשוט חובה. לטעמי, לפחות.

כמה המלצות: ניצנית, קרסולה וצורית

ניצנית מכבדית - בעלת עלים גדולים, רחבים ומרשימים ששוליהם מצוירים בפס אדום. באביב עולה עמוד פריחה גבוה ומרשים שזוכה לביקורי צופיות לרוב. זקוק לארבע וחצי שעות שמש ישירה בשביל לזכות בפס האדום ולשגשג.

נצחות – קנרית, שיחית, ארגמנית  - שעתן היפה של הנצחות היא בחורף, אז הן פותחות לרווחה את שושנות העלים הגדולות שלהם. בקיץ השושנה נסגרת וקמוצה, אבל גם למראה זה חן משלו. הנצחה הקנרית היא צמח נמוך, שיכול לחיות גם בצל חלקי. השיחית והארגמנית יכולות להגיע בבגרותן לגבהים מרשימים, חצי יום שמש ייטיב עמן. לשיחית ירוק רענן נהדר, והארגמנית מגוונת בחום-שחור-סגול קשה להגדרה.

סוקולנטים. ניצנית מכבדית (וידאו WMV: עתר ארזי, living)
מושכת את יונקי הדבש. ניצנית מכבדית | וידאו WMV: עתר ארזי, living
סוקולנטים. צמחי סביון הימליה וסרפנס (וידאו WMV: עתר ארזי, living)
שני חברים יצאו לדרך: סביון הימליה וסרפנס | וידאו WMV: עתר ארזי, living

קרסולה סגלגלה  - צמח האושר הוא שמו העממי. צמח של פעם, פשוט, זקוף ומתוק. חסון ועמיד ביובש. מתאים לגידול בצל או בשמש.

צורית נוסבאומר – סוקולנט משתפל, בעל עלים כתומים. מתאימה גם לשתילה בערוגות בגינה. צריכה שמש מלאה וחצי יום שמש.

פכיוורה – סוקולנט משתפל בעל עלים כחלחלים-סגלגלים. העלים דומים מאוד לעלי הנוסבאומר, מלבד צבעם, לכן הם מתאימים מאוד לשילובים. הולכים נהדר ביחד.

סוקולנטים. קלנדרינייה גדולת פרחים (וידאו WMV: עתר ארזי, living)
ויש גם פריחה ורדרה ומרעננת. קלנדריניה גדולת פרחים | וידאו WMV: עתר ארזי, living

כפניות – הכפניות לסוגיהן מתאפיינות בצימוח של שושנה משתרעת. חצי יום שמש יעשה להן נפלאות. בשמש מלאה הן מוצלחות פחות.

סביון הימליה וסרפנס – עוד שניים שנראים נפלא יחדיו. העלים מאוד דומים בצורתם. ההימליה גבוה יותר ויש לו ירוק נעים ומקסים, הסרפנס (או המכחיל) נמוך יותר וצבעו תכלכל.

אתם גאים בגינה שלכם? יש לכם טיפים שווים לטיפוח עציצים ושתילים? שלחו לנו סיפורים ותמונות לכתובת living@mako.co.il

עיצוב גינות - עתר ארזי