דירה עם גג זו מתנה, ואם זו דירה תל אביבת עם נוף אורבני מהפנט, המצב אפילו טוב עוד יותר. ומסתבר שגם את הגגות המוזנחים של העיר הגדולה אפשר להפוך לפינת חמד, בדיוק כפי שעשתה קרן מרקוס, במסגרת פרויקט גמר בסיומו של קורס הום סטיילינג ב"שנקר". היא התבקשה לעשות מהפך לחלל מבלי לשבור קירות והפכה את חלקה החיצוני של דירת הגג למקום האירוח המרכזי של הבית.

שיפוץ גג, סלון רוחב (צילום: גלית דויטש)
השולחן היווה את ההשראה לכל הפרויקט | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, סלון בקבוק (צילום: גלית דויטש)
כוולל מגש האמייל שהשאיר הדייר הקודם בדירה | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, סלון כרית (צילום: גלית דויטש)
כריות מ"בייסיק" בגוונים שמתאימים לחלל | צילום: גלית דויטש

אווירת ים וחופש

מדובר בדירת חדר וחצי פלוס גג ברחוב שקט וקטן בפלורנטין, ממוקמת בבניין ישן בעל ארבע קומות, האופייני לאזור זה של העיר. דלת הכניסה לדירה נפתחת לחלל קטן המוביל לגג בגודל של 60 מ"ר. דלת נוספת מובילה לדירה עצמה.

לפני החידוש, הגג היה מוזנח ומלוכלך ושימש את הדיירים בעיקר לאחסון הבלגן ובמקרה הטוב למנגל שכונתי. קירות הגג היו צבועים בכתום אדמה ונתנו תחושה מאוד סוגרת. שתי הדלתות היו צבועות בצבע שמן כחול. תריסי העץ היו צבועים בכחול ואדום. את המהפך הצליחה מרקוס לעשות בעלות של 8,000 שקלים.

שיפוץ גג, סולם גובה (צילום: גלית דויטש)
60 מ"ר של גג | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, שולחן (צילום: גלית דויטש)
הקירות נצבעו בלבן | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, תמונות (צילום: גלית דויטש)
שירה על הקיר | צילום: גלית דויטש

בשל מבנה הדירה הקטן והבעייתי, הגג נועד לשמש כחלל השהייה המרכזי והאירוח, ומכאן הגיע החזון העיצובי, שנועד ליצור חלל ישיבה באווירה של ים, שמש, חופשה, על רקע החלל העירוני מסביב. "החשיבות היתה ליצור תחושת מרחב וספייס ולהביא את אווירת הים והחופש, תוך השתלבות באורבניות של העיר", אומרת מרקוס.

כדי ליצור את אווירת החופש נעשה שימוש בפלטת צבעים בהירה ומונוכרמטית, בשילוב נגיעות צבע של כחול, צהוב, שחור ונוכחות של עץ. הדבר הראשון שבוצע היה צביעת הקירות והדלתות בצבע לבן (נירלט 0355). צביעת הקירות בלבן שטפה את הגג באור ופתחה את החלל.

"השולחן היה המוטיב המרכזי שסביבו התגבש הקונספט העיצובי", מספרת מרקוס. "השולחן עוצב ממשטח שנאסף בשוק הכרמל שעבר שיוף בנגרייה וצביעה בלכה על ידי. השולחן, בתוספת מגש אמייל עם ציור של סירה ישנה שהושאר על ידי הדייר הקודם, היוו השראה לכל החלל.

הריהוט לפינת הישיבה נבחר מחומר דומה לשולחן ("דידי מוצרי סיני", סניף יפו), שילוב עם כריות בגוון אבן בהיר. אליהן שודכו כריות פשתן מ-"Basic" ומ"חפצים". גם שטיח החבל הבהיר שהוצב בחלל נרכש ב"חפצים".

שיפוץ גג, ספסל עציץ גובה (צילום: גלית דויטש)
שני קולבי עץ כהים | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, מתלה צעיף גובה (צילום: גלית דויטש)
חליל עץ קשור בחבל | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, משוט (צילום: גלית דויטש)
חבל משוט עץ להדגשת אווירת הים | צילום: גלית דויטש

חופשי על הבר

מרזב ישן וחלוד פורק מהגג. תריסי העץ שויפו ונצבעו מחדש בצבע לבן על ידי מאיה גל מ-myard. מעל הספה המרכזית מול הכניסה לבית נתלה עם חבל משוט עץ (מ"Basic"), המשתלב בצבעי החלל להדגשת אווירת הים. בתוך אדניות פלסטיק לבנות פשוטות וכן בקופסאות עץ מעוצבות נשתלו פרחים בצבעים בהירים, שהוסיפו אור לחלל.

"מתחת לחלון היה כתם עקשן ברצפה שאילץ לפרוס שטיח מקש שנקנה ב'דידי מוצרי סיני'", אומרת מרקוס. "על השטיח עומדות מדרגות עץ ששויפו ונצבעו בלבן. עליהן הנחתי כלי אמייל ועציצים עם צמחייה יותר טבעית וירוקה".

שיפוץ גג, עציצים גובה (צילום: גלית דויטש)
תריסי העץ שויפו ונצבעו מחדש | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, מחצלת גובה (צילום: גלית דויטש)
סלסלות מבייסיק | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, עציצים מדרגות גובה (צילום: גלית דויטש)
אדניות פלסטיק בשילוב ארגזי עץ מעוצבים | צילום: גלית דויטש

על דלת הדירה עיצבה מרקוס אלמנט גרפיטי בצבעי צהוב ושחור, "כדי להדגיש את נוכחות הדלת אל מול הקיר הלבן", מסבירה מרקוס. על הקיר בסמוך לתריס נתלו בעזרת חבל סלים מגלגל ממוחזר (מ"Basic"). על הקיר הנגדי נבנה בר מפלטת עץ שנאספה מהרחוב. אליה צוותו שני כיסאות בר מעץ שנקנו בשכונה. "את הכיסאות צבעתי בלבן בשיטת צביעה dipping", מוסיפה מרקוס.

מעל הבר נתלו ארבע מסגרות עץ קטנות ("חפצים"). על הבר הוצבו שתי כוסות שקופות מ"פוקס הום", בליווי קשים צבעוניים וסירת עץ קטנה ("שונרא"). כוסות דומות נמצאות על השולחן הנמוך, בגווני כחול. בסמוך  לבר ניצב סולם עץ ועליו מגזינים.

חלל הכניסה לגג עוצב בסגנון מינימליסטי. שני קולבי עץ כהים ("חדרים") נתלו ועליהם כובע וצעיף מ"חפצים" וחליל עץ קשור בחבל. מתחת עומד ספסל עץ סיני ("חפצים"), לידו עציץ קטן ("איקאה"). אליהם צוותה קערה לבנה מ"ביתילי", שעוטרה באלמנטים לקישוט מ"איקאה". כדי חרס גדולים שנשארו מהדיירים הקודמים נצבעו בלבן ונשתלה בתוכם צמחייה מטפסת וגפן.

שיפוץ גג, עציץ גובה (צילום: גלית דויטש)
הצבע הנבחר: לבן | צילום: גלית דויטש
שיפוץ גג, תריס גובה (צילום: גלית דויטש)
המראה המיושן | צילום: גלית דויטש

הום סטיילינג: קרן מרקוס

מרצים מלווים לפרויקט הגמר של בית הספר "שנקר": אורנה מזור ועמית ינקוביץ

12 גגות מדוגמים בתל אביב
וגם: בריכות חלומיות על הגג