יובל קמחי בת ה- 26 מהרצליה עובדת בהייטק, אבל למדה גם עיצוב בעברה. כנראה שהאהבה שלה לתחום נתנה לה את המוטיבציה, ואת היכולות, לאסוף שידות מהרחוב ולהפוך אותן לנכס של ממש.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> סופת הציקלון: פתח את הדלת וזה מה שמצא

>> מצאנו את הסייל הכי שווה כרגע בסביבה

"למדתי תואר ראשון בעיצוב פנים מבנה וסביבה בשנקר ובמקביל עבדתי בהייטק, במקצוע מחשבים שרכשתי בצבא", יובל מסבירה. "מצד אחד אני עובדת בהייטק ומצד שני הפן העיצובי שאני כל כך אוהבת היה חסר. חיפשתי משהו שאני יכולה לבטא בו את אהבתי לעיצוב בדרך שתהיה גם ידידותית לסביבה. אני בתהליך חיפוש דירה והרבה מהדירות שראיתי היו ריקות מריהוט. חיפשתי דרך שאוכל לרהט את הדירה שתהיה לי במינימום עלות וגם בדרך שתיתן ביטוי עצמי, שאוכל להפוך את הדירה לבית". 

שידת עץ מיושנת שנצבעה וקיבלה לוק מודרני
שיפוץ שידות (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי

שלב ראשון- הכנה ראשונית לחידוש: ניקיון להסרת שומנים באמצעות ספריי חלונות כחול, הוצאת הידיות והחלפת מסילות תקולות באמצעות מברגה חשמלית. יובל רכשה מסילות בגודל הרצוי 35 ס"מ והבריגה אותן בדיוק היכן שהיו המסילות הקודמות וכך המגירות נכנסו למיקום המדויק בתוך השידה.

שלב שני- שיוף וליטוש: שיוף הלכה מהשידה בעזרת מלטשת ודיסקית. כיוון שהדיסקית עגולה, יובל נעזרה גם בקוביית ספוג מצופה בנייר שיוף כדי לשייף באופן ידני את האזורים בעלי 90 מעלות שהמלטשת לא מצליחה להגיע אליהם.

שלב שלישי- צביעה: יובל התחילה בצביעה בשלוש שכבות בצבע Sea Ghost 1009P פוליאור בעזרת מברשת עץ והמתינה שעה לייבוש בין כל שכבה ואז 24 שעות לייבוש סופי. "השידה היא שידה מעץ מלא ואהבתי את השילוב שיכול להיות בין העץ המלא לצבע. החלטתי להשאיר את החלק העליון בצבע המקורי של העץ, לכן לפני הצביעה עטפתי אותו במסקנטייפ נייר. את החלק הזה צבעתי בורנית-לכה".

שלב רביעי- התקנת ידיות: לאחר הייבוש המלא של השידה במשך 24 שעות.

יובל: "כל התהליך לקח שבוע בממוצע, שילבתי את שיפוץ השידה עם העבודה במשרה מלאה. כרגע היא מחכה במחסן בשבילי כשאעבור דירה. אני מייעדת אותה כמעמד לטלוויזיה בסלון או כשידה בחדר שינה." 

סך כל העלות 482 שקלים. 

שיפוץ שידות,  (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי
שיפוץ שידות,  (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי

שיפוץ שידות,  (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי

החידוש הזה חסך ככל הנראה אלפי שקלים ליובל, כפי שניתן לראות בחיפוש ברשת אחר מחירים של מוצרים דומים:

שידה למכירה צילום מסך מרמלדה מרקט, חנות גבירץ ריהוט משוק הפשפשים (צילום: צילום מסך)
צילום מסך מתוך מרמלדה מרקט, חנות גבירץ ריהוט משוק הפשפשים | צילום: צילום מסך

מעמד מגירות שבור שהפך לשידת ראטן אלגנטית

שלב ראשון- הכנה ראשונית לחידוש: ניקיון להסרת שומנים בעזרת ספריי ניקיון חלונות כחול, הוצאת הידיות השבורות בעזרה מברגה חשמלית ואת הגלגלים השבורים.

שלב שני- שיוף וליטוש: שיוף השידה בעזרת מלטשת עם דיסקית וקוביית ספוג שיוף, לפינות שהמלטשת לא מגיעה אליהן.

שלב שלישי- צביעה: יובל התחילה בשלוש שכבות של צבע פוליאור Sound of Silence 1513P, המתינה שעה לייבוש בין כל שכבה לשכבה, ולבסוף 24 שעות לייבוש סופי.

שלב רביעי- הוספת הראטן: יובל מדדה אורך ורוחב של המגירה, שרטטה על גבי רצועות העץ 45 מעלות, יצרה קרניזם ואז צבעה בעזרת מברשת עץ באותו הצבע של השידה. את הקרניזם יצרה עם שלוש רצועות עץ שרכשה ובעזרת משור ג'וניור. "בגלל שזו פעם ראשונה שהכנתי קרניזם, נוצרו חריצים קטנים  בנקודות החיבור ואטמתי אותם באמצעות שפכטל. אחרי יום ייבוש צבעתי בשכבת צבע נוספת והדבקתי עם דבק נגרים לשידה. לאחר מכן הדבקתי רשתות ראטן בצבע חום בהיר שקניתי בחנות BAMBOOCANE במידות שהוזמנו מראש, חתכתי אותן עוד בעזרת המשור לגודל שהייתי צריכה והדבקתי על גביי המגירות עם דבק נגרים".  

שלב חמישי- סיום: הרכבת הידיות והרגליים החדשות, לאחר ייבוש מלא של הכל. "בדמיון שלי ידעתי בדיוק איזה ידיות ורגליים רוצה. אפשר להזמין כאלה מחו"ל במחירים מאוד זולים, אבל בגלל שלא התאפקתי, הלכתי וקניתי פה בארץ. עשיתי בדיקה וראיתי שיש את מה שאני רוצה ביעד פרזול".

סך השיפוץ לקח לקמחי כשבוע.

סך כל העלות 942 שקלים. 

שיפוץ שידות,  (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי
שיפוץ שידות,  (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי
שיפוץ שידות,  (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי

שיפוץ שידות,  (צילום: יובל קמחי)
צילום: יובל קמחי

לאחר השלמת החידוש של שתי השידות יובל מסכמת את החוויה: "כולם מסביבי מאוד פרגנו. חברים ומשפחה כבר הזמינו פרויקטים לעצמם. אני מאוד מרוצה מהתוצאה ומציעה לא לפחד להתנסות, מקסימום תצליחו".

עלויות

כלי עבודה וחומרי בסיס:

מלטשת 299.90 ₪

דיסקית נצמדת 24.90 ₪

משקפי אבק 14.90 ₪

מסקנטייפ (לפי צורך) 11.90 ₪

2 מברשות עץ 20.90 ₪

קוביות ספוג לשיוף פינות מרובעות 14.90 ₪

משור קשת ג'וניור 29.90 ₪

שפכטל 22.90 ₪

חומרים נוספים עבור שידה בצבע תכלת:

3 מסילות (22.90 ש"ח למסילה) סה"כ 68.7 ₪

צבע פוליאור מט על בסיס מים של טמבור Sea Ghost 1009P)  ₪ 89.90)

ורנית לכה להגנה על עץ 49 ₪

חומרים נוספים עבור שידת ראטן:

צבע פוליאור מט על בסיס מים של טמבור 89.90 ₪

3 רצועות עץ ליצירת קרניז 22.90 ₪ ליחידה (סה"כ 68.7 ₪)

45*100 ס"מ רשת ראטן 130 ₪

4 רגליים, 30 ₪ ליחידה (סה"כ 120 ₪)

3 ידיות, 15 ₪ ליחידה (סה"כ 45 ₪)

דבק נגרים 15 ₪

צבע פוליאור מט על בסיס מים טמבור 89.90 ₪  (Sound of Silence 1513P)