לפני כ-15 שנה עזבה ענת מייל קריירה כרואת חשבון, והלכה בעקבות האהבה שלה לחידוש רהיטים. היא פתחה את הסטודיו "מחדשת אהבות ישנות" באבן יהודה והיא עורכת בו סדנאות חידוש רהיטים לנשים. "מבחינתי אין כמו לקחת רהיט ישן ולהפוך אותו במו ידייך לפריט מעוצב לבית. זה הדבר שאני כל כך אוהבת לעשות", אומרת מייל, שהטאץ' היצירתי מלווה אותה מאז שהיא זוכרת את עצמה. "מקסים בעיניי שמהדבר הכי פשוט שאנשים זורקים אפשר לעשות פריט משגע לבית". 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 >> הופתענו: הבית של כוכבי הילדים קווין ודניאלה בראש העין

>> בניין דירות באילת מועמד לפרס עיצוב בינלאומי

כדי ליצור לעצמה פינה נעימה להתחיל בה את הבוקר עם הקפה רכשה מייל באתר יד2 שידת החתלה ב-200 שקל, שיפצה אותה והציבה בפינת ישיבה מקורה בחצר ביתה. כשקנתה את השידה, וידאה שהיא במצב טוב, ניקתה אותה באמצעות סקוץ' וסבון וסמרטוט רטוב, ונתנה לה להתייבש בשמש. היא פירקה את הידיות והוציאה את המגירות כדי להקל על תהליך הצביעה, ומילאה את החורים בדבק שפכטל (25 שקל לליטר) באמצעות שפכטל מפלסטיק (10-5 שקלים). לאחר שהדבק התייבש היא שייפה מעט בנייר שיוף (25 שקל לגליל). 

מייקאובר שידת החתלה - 8 (צילום: ענת מייל)
שידת החתלה לפני השיפוץ | צילום: ענת מייל
מייקאובר שידת החתלה (צילום: עזרא לוי)
ענת מייל | צילום: עזרא לוי
מייקאובר שידת החתלה - 14 (צילום: ענת מייל)
פירוק המגירות | צילום: ענת מייל
מייקאובר שידת החתלה - 12 (צילום: ענת מייל)
החומרים | צילום: ענת מייל

בשלב הבא מייל מרחה על השידה חומר מקשר (פריימר על בסיס מים), המתינה לייבוש ומרחה שכבה נוספת. לאחר הייבוש היא צבעה את השידה בצבע ירוק טורקיז. היא השתמשה ברולר (25 שקל לרולר ומגש) ובמברשת למקומות שקשה להגיע אליהם. מברשות (30 שקל ל-3 מברשות) מייל ממליצה לקנות בחנויות יצירה ולא ברשתות הסטוק.

מייקאובר שידת החתלה - 9 (צילום: ענת מייל)
המגירות הצבועות | צילום: ענת מייל
מייקאובר שידת החתלה - 10 (צילום: ענת מייל)
מריחת השעווה | צילום: ענת מייל

מייל הקפידה על שכבת צבע מלאה ודקה. "צביעה נכונה תמיד תהיה כשכל שכבה מלאה ודקה ואין צורך בכמויות של צבע", היא מסבירה. "מומלץ לפחות שתי שכבות למראה אחיד ולהמתין כשעה בין כל שכבה". אחרי שהצבע התייבש מייל מרחה במברשת עגולה (אפשר גם עם בד טריקו) שעווה (וקס, 30 שקל) בצבע חום בשוליים כדי לתת לצבע מראה מיושן, ולבסוף מרחה שתי שכבות לכה שקופה על בסיס מים (מקשר, צבע ולכה – כ-200 שקל). לאחר ייבוש מלא היא חיברה ידיות חדשות - ידיות כפתור למגירות הקטנות (15 שקל לידית, סך הכל 45 שקל) וידיות ארוכות למגירות הארוכות (25 שקל לידית, סך הכל 75 שקל). 

מייקאובר שידת החתלה - 11 (צילום: ענת מייל)
חיבור הידיות | צילום: ענת מייל
מייקאובר שידת החתלה - 13 (צילום: ענת מייל)
הכנת הפלטה | צילום: ענת מייל

בשלב האחרון מייל חיברה ארבע פלטות עץ באורך 155 ס"מ (כ-200 שקל כולל חיתוך). "הקפדתי שהפלטה המחוברת תהיה גדולה מהשידה כדי שיהיה מקום של 30 ס"מ לרגליים", היא מסבירה. את הפלטות האורכיות היא חיברה בעזרת לאטה רוחבית, חיזקה עם ברגים והפכה על השידה. "נשארו חריצים בין הפלטות, אבל זה כל היופי. לחלופין, אפשר לקנות פלטה אחת בכ-600 שקל", היא מסבירה ומציינת שמחירי העץ משתנים בתקופה זו מדי יום. 

מייקאובר שידת החתלה, ג - 7 (צילום: ענת מייל)
השידה הפכה לדלפק לשתיית קפה בבוקר | צילום: ענת מייל
מייקאובר שידת החתלה - 1 (צילום: ענת מייל)
צילום: ענת מייל
_OBJ

על הפלטה הבהירה מרחה מייל לזור בגוון אגוז אפריקאי על בסיס מים (מעין לכה מגוונת, 100 שקל). היא מסבירה שהיא מעדיפה חומרים על בסיס מים מכיוון שהם יותר ידידותיים לסביבה ויוצרים גימור מט שנותן תחושה שמדובר ברהיט וינטג'. לסיום היא הוסיפה ארבעה ווים דקורטיביים (2 שקל לאחד, סך הכל 8 שקלים), כליפ ופריטי נוי.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

>> הירשמו לניוזלטר של living

סך הכל השקיעה מייל בפרויקט כ-975 שקל. "אני ממליצה לא לזרוק רהיטים ישנים", היא מסכמת. "בהשקעה כספית מינימלית, עם ידע בטכניקות צביעה, יישון ועוד כל אחד יכול לשדרג ולעצב רהיט ישן ולהפוך אותו לפריט משגע לבית ולגינה".