שיפוץ מתרחש מדי שמונה שנים בממוצע, והוא כרוך בתהליך מורכב שבו מעורבים אנשי מקצוע רבים כדי להוציא את החזון הקריאייטיבי לפועל. למעשה, כשמחליטים לצאת לדרך ולשפץ את הבית, ישנן הרבה סוגיות ותהיות שעולות, שאין להן בהכרח תשובות זמינות. ולכן חשוב להתכונן מראש לשיפוץ כדי לצלוח את התקופה המאתגרת הזו ולהפוך אותה לחוויה מרעננת וחיובית.

"למרות שזה נשמע כמו קלישאה – התכוננות מראש לשיפוץ, יחד עם סדר וארגון, היא קריטית. תהליך מסודר ומקצועי כולל את כל הפרמטרים הקשורים לסנכרון שבין המערכות ולמסגורם בהתאם", אומרים האדריכלית ורד מצליח אלנבוגן והאדריכל קובי גל, בעלי משרד האדריכלים גל & מצליח ארכיטקטים, המתמחה במגדלי מגורים ומשרדים, בתים פרטיים, מרכזים מסחריים ובתי מלון.

איך מתכוננים מראש לשיפוץ ומאיפה בעצם מתחילים? הנה כמה צעדים הכרחיים, באדיבות מצליח וגל, שכדאי לקחת בחשבון בעת השיפוץ:

בחירת אנשי המקצוע הנכונים

תהליך ארוך ומורכב כמו שיפוץ מצריך ליווי צמוד של אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים. חשוב לבחור אנשי מקצוע מוסמכים בעלי ותק וניסיון בתחום שיבצעו את השיפוץ בהתאם לצרכים ולתקנות –אדריכל או מעצב פנים שינווט את התהליך תוך הצבעה מראש על סוגיות שדורשות פתרון, קבלן שיפוצים שיפקח על ביצוע העבודות, חשמלאי שידאג לתכנון או לעדכון מערכת החשמל בבית כדי להתאים אותו לסגנון החיים המודרני (ועל כך ראו סעיף אחרון), וכן אנשי מקצוע רלוונטיים נוספים לשיפוץ כמו מתקיני מזגנים, אנשי גבס וכדומה.

גילוי גמישות תקציבית

חזון הבית, הדירה או הפנטהאוז המשופץ מתומחר בתחילת התהליך, אולם חשוב להיות מודעים ופתוחים לכך שהתקציב עשוי להשתנות. "התהליך כולו מתומחר בסכומים ניכרים, ואלה עשויים להשתנות במהלך הדרך משיקולים עניינים, כמו שינויים תפיסתיים של היזמים או בעלי הבית", אומרים מצליח וגל, "ולכן מומלץ לשריין תוספת של כ-20 אחוז על האומדן הראשוני של השיפוץ על הוצאות בלתי צפויות. למעשה, בתהליך העבודה שלנו עם לקוחות, אנחנו משתדלים למזער את סעיף ההוצאות הבלתי צפויות באמצעים שונים, כשהראשי שבהם כרוך בתיאום ציפיות מדויק, והמשני מכוון למכרזים שסוגרים את התקציב מראש. אלה מחייבים תכנון קפדני ומדוקדק מראש".

שיפוצניק בדירה (אילוסטרציה: Shutterstock)
בית בשיפוץ | אילוסטרציה: Shutterstock

התארגנות ראויה בבית או מחוצה לו

מי ששיפץ חלל אחד בביתו ונשאר בו בזמן העבודות, יכול לנסות להבין במה כרוך שיפוץ של בית שלם. אבק הפירוק, הפסולת והבנייה הם חוויות בלתי נמנעות לאנשי הבית, לציוד ולריהוט הקיים, ואף עלולות להיות בעלות השלכות בריאותיות-נשימתיות. לכן במשך תקופת העבודות מומלץ לשריין קומה נפרדת למגורים או בית חלופי, מה שיעזור לא רק לבני הבית אלא גם לזרימת העבודה מצד הצוות המשפץ. "רצוי לפנות את הבית לפני שיפוץ בבחינת win win situation. כך הביצוע נעשה יעיל יותר ומשכו מתקצר", אומר גל, "אולם ניתן לתכנן שיפוץ של מתחמים כך שהם יוכלו להמשיך לתפקד גם במשך הביצוע, זאת על ידי ביזור האגפים".

בחינת מערכת החשמל הקיימת בבית

כמעט כל הנוחות בחיים המודרניים מופעלת על ידי חשמל, החל ממסכי הלד הענקיים ועד לאמצעי הקירור, הבישול והאפייה האולטימטיביים ולכל אלו מתווספים גופי התאורה ומערכות החימום והקירור מסוג אינוורטר / VRV שפותחו בשנים האחרונות. למרות זאת, אנשים רבים נמנעים מטיפול במערכת החשמל עצמה, על אף שבמקרים רבים מדובר במערכת מיושנת בת עשרות שנים שלא תואמת את צורת החיים המודרנית. "מערכות החשמל הן נשמת אפן של התשתיות הנחוצות לבתים ולחללים מתקדמים, והן מחייבות תמיכה מקצועית של מהנדס חשמל ואדריכל שהוא מיומן בכל המערכות החשמליות המתקדמות הקיימות בשוק", אומרת מצליח.

חשמלאי (צילום: Virrage Images, shutterstock)
חשוב להקפיד שעבודות החשמל יבוצעו רק על ידי חשמלאי בעל רישיון מורשה | צילום: Virrage Images, shutterstock

ואכן, במקרים רבים הבניין או הבית שבו נערך שיפוץ הוא ישן, וצריכת החשמל שהייתה רלוונטית ביום הבנייה כבר אינה משתווה לרמות הצריכה כיום. סגנון החיים השתדרג לאין ערוך, מוצרי חשמל ששימשו בעבר כבר אינם רלוונטיים לצורת החיים המודרנית, ומוצרים חדשים ומתקדמים מצריכים חיבור מתאים או הגדלה שלו, כדי שאפשר יהיה להמשיך וליהנות מאספקת חשמל רציפה תקינה בלי לדאוג לעומס או קריסה של החשמל בבית. "חשוב להתאים את מערכת החשמל בבית בהתאם לדפוסי השימוש הצפויים, על מנת להימנע בעתיד משימוש בכבלים מאריכים ומפצלים ולמנוע תקלות שעשויות להסתיים בניתוקים במקרה הטוב או בשריפות במקרה הרע", מבהירים גל ומצליח. "השקעה מראש במהלך שיפוץ, וכן עדכון או תכנון מערכת החשמל הביתית כך שתתאים לאורח החיים העכשווי, ימלאו את הצורך האמיתי לחיות בנוחות ובבטחה בבית החדש".

קראתם ואתם חושבים שאתם צריכים לשדרג את מערכת החשמל הביתית שלכם? מהיום ניתן לעשות זאת און ליין באמצעות מערכת ההזמנות הדיגיטלית החדשה של חברת החשמל. להזמנה לחצו כאן>

לעוד כתבות בנושא שיפוצים היכנסו למתחם "חושבים שיפוץ? חושבים חשמל"