עיצוב הבית
עיצוב הבית

המסדר יעבור לדום: כך נראים הבתים של המומחים לסידור הבית

אנחנו מצפים מבעלי המקצוע שלנו שישמשו דוגמה אישית – הרי כשהסנדלר הולך יחף זו לרוב בעיה ולא מחמאה. בדקנו עם 7 אנשים שמתפרנסים מסידור בתים של אחרים כמה מזה הם מצליחים ליישם בעצמם, מה הטיפים שלהם למעבר דירה ואילו פדיחות היו להם אצל לקוחות

לימור קלר | LIVING | פורסם 30/03/23 13:10  | עודכן 31/03/23 16:42
הבתים של מסדרי,אילנה נעים קדר כללי5 - 4
צילום: אילנה נעים קדר

ביום-יום שלהם הם עושים סדר בחיים של אנשים זרים. הם נכנסים להם לבית, מסתובבים בין חדריו, מרוקנים את המגירות הכי אינטימיות שלהם - ממיינים, זורקים, מארגנים ומכניסים סדר חדש לבית, גם אם כולם יודעים שהוא יחזיק בדיוק רק לכמה שבועות או חודשים. מסדרי ומסדרות הבתים בישראל מיומנים בהשתלטות על ברדק של אחרים, אבל איך נראה הבית הפרטי שלהם? עד כמה הם מיישמים באמת את השיטות והעצות הטובות שהם יודעים לחלק ללקוחות המיואשים? יצאנו לבדוק ועל הדרך קיבלנו גם שלל טיפים לסידור הבית ותחזוקו.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

אילנה נעים קדר, "מסודר", דירת 5 חדרים בפרדס חנה כרכור, 160 מ"ר
אמא ל-3: זוהר החיילת, ענבר, בן 25, ונועם, בת 26 שמתגוררת בירושלים. יחד איתה בבית מתגוררים שני ילדים ודולץ' הכלב.

 

הבתים של מסדרי,אילנה נעים קדר כללי5 - 4
אילנה נעים קדר|צילום: אילנה נעים קדר
הבתים של מסדרי, הבית של אילנה קידר
צילום: אילנה קידר

אני אוהבת לסדר אצל אחרים כי סדר חיצוני מאפשר סדר פנימי. אני מאמינה שסדר מרחיב ומשמח את הלב והנשמה, מפחית חרדה, מגביר את זרימת האנרגיה הטובה ומעלה את המוטיבציה להתעסק בעיקר. בא לי לפזר את הטוב הזה בכל בית בישראל.

מי מסודר יותר, נשים או גברים? לגברים יש פחות חפצים וגם תחומי האחריות שלהם לסדר וארגון בבית מצומצמים לרוב לדברים שלהם, בעוד שלנו הנשים יש את כל הבית בנוסף. 

אנקדוטה מסידור הבית: באחד מהארונות שסידרתי בחדר השינה, חיכו בשקט אביזרי המין. ביקשתי מבעלת הבית שאת אלה תסדר בעצמה בזמנה החופשי. 

למה לאנשים קשה להיות מסודרים? יש המון סיבות: סדרי עדיפויות, הרגלים אוטומטיים, פחד משינויים, קושי להיפרד מחפצים, דחיינות, נוסטלגיה שמעניקה פיצוי על חוסר רגשי כלשהו.

ואצלך בבית, תמיד מסודר? אצלי יש סדר, כי יש מקום לכל דבר ומשום שאני מקיימת מערכת יחסים צמודה עם הבית שלי, הפנימי והחיצוני. זה כבר בילט-אין במערכת, ללא מאמץ. רק תשומת לב ורצון לראות ולעשות בשמחה, כי התוצאה מיידית והסיפוק בשמיים. אני מסדרת את המיטה מיד אחרי שאני קמה, מטאטאת כל יום. ארגון של הבית במשך 20 דקות הוא חלק משגרת היום שלי.

האם רק את שומרת על הסדר בבית שלך? כל בני הבית עושים הכל, כל אחד מקבל אחריות לבלגן שלו, אם בחדר שלו ואם במטבח, באמבטיה או בחדר הכביסה. התמזל מזלי וגם הם אוהבים סדר.

איפה מאוחסנים אצלך בבית התיקים והנעליים? בארון ובמגירות הנעליים. יש יותר מקום אחסון מנעליים. תיקים מאוחסנים במגירה באזור מגירות הנעליים. אני פריקית של מגירות, יש לי בכל הבית.

וחומרי הניקוי והאביזרים הנלווים? מטאטא, יעה ומגב על מתקן צמוד לקיר בחדר הכביסה. דלי וסמרטוטים בארונית בחדר הכביסה.

טיפ לסידור המטבח: כמו בחיים, לייצר הפרדה ותיחום לכל קבוצת נושאים. לא להעמיס יתר על המידה, כדי שהתפעול והשימוש יהיו קלים, נוחים ומזמינים. דוגמאות: ארגונית סכו"מון מעץ, נוח ומלא תאים לכל התפזורת והחפצים הקטנים במטבח. מתקן לייבוש כלים מעל הכיור משאיר את השיש פנוי לבישול וקל לניקוי. מתקן לאחסון מכסים, אם הסירים מאוחסנים זה בתוך זה. כלי פלסטיק לאחסון החפצים הקשורים לאפייה כמו כוסות מדידה, משקל, נפה ועוד, ומדף ייעודי לכל מכשירי החשמל הקטנים כי אני לא אוהבת שהם על השיש.

טיפ לטיפוס מבורדק: קודם כל, להפסיק להכחיש ולהודות שאני מבורדק. לבקש עזרה מבעלת מקצוע או מהסביבה, לעשות עבודה פנימית ולרצות ללמוד איך עושים סדר ומצליחים לשמור עליו לאורך זמן.

הבתים של מסדרי,אילנה נעים קדר כללי5 - 2
צילום: אילנה נעים קדר
הבתים של מסדרי,אילנה נעים קדר כללי5
צילום: אילנה נעים קדר
הבתים של מסדרי,אילנה נעים קדר כללי5 - 3
נקודת התורפה בבית של אילנה נעים קדר: ארון היצירה. "מרוב התלהבות הבלגן קצת חוגג"|צילום: אילנה נעים קדר

עדי בורדה, "כל מה שנשים צריכות", דירת 4 חדרים בכפר סבא, 120 מ"ר. 
נשואה + 2: רומי בת 13, שלי בת 10
הבתים של מסדרי, עדי בורדה
עדי בורדה|צילום: daria elkind
הבתים של מסדרי, קולאז
צילום: אליאור מילרמן

אני אוהבת לסדר אצל אחרים כי סדר מעניק לי שקט בגוף ובמחשבה מאז ומעולם.

אנקדוטה מסידור הבית: סידרתי מגירת גרביים של לקוחה ומצאתי גרב בודדה עם משהו כבד בפנים. הלקוחה אמרה שאפשר לזרוק כל דבר לא קשור שנמצא, ורק כשהתעקשתי שהיא תסתכל, היא גילתה שם 4,000 שקל במזומן שהיא בכלל לא זכרה.

למה לאנשים קשה להיות מסודרים? זה לא שקשה להם להיות מסודרים, אין להם אחסון נכון ונוח שמסייע להם לשמור על הסדר בביתם. כשאין ארון נעליים נוח לשימוש, הנעליים יישארו זרוקות ברחבי הבית. כשארון הבגדים לא מאורגן בצורה נכונה שתאפשר שליפה והחזרה קלה, הבגדים יידחפו אוטומטית אחד על גבי השני ותיווצר ערימה מבולגנת. אם לחפצים של הילדים לא יהיו מקומות אחסון מחולקים לפי נושאים, אין שום סיכוי שהם יצליחו לשמור על הסדר או יזכרו מה יש להם שם. מניסיוני, אי-סדר קורה לרוב בגלל אחסון שלא מתאים ונכון לצרכים של כל בני הבית. 

ואצלך, תמיד מסודר? הייתי רוצה לענות שכן, אבל לגור עם שתי מתבגרות זה עסק מבולגן ביותר. אני אמא רגילה לחלוטין שמוצאת את עצמה מחזירה בכל יום ויום את הנעליים הזרוקות לארון, משליכה את החולצה לכביסה ומרימה את הרצועה של הכלבה חזרה למדף. מה שכן, אני בהחלט מקפידה לסדר תמיד כל פריט קטן שנמצא בדרכי, כדי שלא לתת לבלגן לצאת משליטה.

הבתים של מסדרי, עדי בורדה -כללי - 10
צילום: אליאור מירלמן

איפה מאוחסנים אצלכם התיקים והנעליים? שאלת מיליון הדולר! זהו האתגר כמעט בכל בית שהייתי בו. אצלי הגדרתי מגירה בחדרי הבנות רק עבור התיקים, ובנוסף לזה, לכל אחד יש ארון נעליים משלו. ארונות הנעליים של הבנות נמצאים בחדרים שלהן וארון הנעליים שלי ושל בעלי נמצא במסדרון, כך שכל אחד יודע איפה המקום הנכון לפריטים שלו.

וחומרי הניקוי והאביזרים הנלווים? בדיוק איפה שצריך אותם, וזו גם הגישה שלי לאחסון. בבתים רבים מחזיקים ארון או חדר עבור כל חומרי הניקוי ואביזרי הניקוי. מעבר לכך שזה לא נגיש ורחוק מהאזור שבאמת נשתמש בו באביזרים אלה, הארון הופך מהר מאוד להיות מחסן עמוס. לפי הגישה שלי, חומרי הניקוי צריכים להיות מאוחסנים מתחת לכיור במטבח, המגב בחדר האמבטיה, שם השימוש היום-יומי שלו, את הדלי המתקפל אני מחזיקה ליד מכונת הכביסה ואת השואב על כל חלקיו – בפינה ייעודית במטבח, שם קל לקחת אותו לשימוש וגם להחזירו למקום.

מה הכי מתבלגן בבית שלך? הכי קשה לתחזק את הכביסות. אני מקפלת את הבגדים, כל אחד לוקח לחדר מתי שבא לו ועד אז הקיפול נהרס, כי הכלבה מתיישבת על זה. 

טיפ לסידור האמבטיה: חדר הרחצה אינו מחסן, שמרו בו רק את המלאי שבשימוש תדיר ואל תעמיסו בו את כל הסטוקים של שמפו, סבון או מגבונים שרכשתם במבצע האחרון בסופר. טיפ שני הוא לחלק את מגירות שידת האמבטיה באמצעות מפרידים או סלסילות כדי להעניק תחושת סדר תמידית ולייעל את זמן ההתארגנות בכל בוקר וערב.

טיפ לטיפוס מבורדק: אתה לא מבורדק, פשוט אין לך את הכלים הנכונים ואת האחסון הנכון. כמו בכל תחום אחר בחיים שבו מתקשים או זקוקים למוטיבציה, אני ממליצה לקבל עזרה. יום עבודה קצר אחד יכול לעשות פלאים, ארגון מחדש ויצירת אחסון פרקטי יעזרו לשמור על הסדר גם חודשים ארוכים קדימה. אל תהפכו את מלאכת הסידור לפרויקט גדול ואל תדחו אותו – דחייה רק גורמת לצבירה גדולה יותר של בלגן. אני ממליצה לסדר באותו הרגע. הילדים סיימו עם המשחק? תחזירו למקום. התיקים נשארו בפינת האוכל? שימו בארון. הכביסה נערמת על הספה? קפלו אותה עכשיו כי מחר כבר תהיה עוד מכונה נקייה.

הבתים של מסדרי, עדי בורדה -כללי - 12
צילום: אליאור מירלמן
הבתים של מסדרי, עדי בורדה -כללי - 11
נקודת התורפה של עדי בורדה: הכביסה|צילום: אליאור מירלמן

ליאור עוז, "מתוקתקים", דירת 4.5 חדרים במודיעין, 120 מ"ר
נשוי + 3: אוריה בת 13, הראל בן 11, הלל בן 7

הבתים של מסדרי, ליאור עוז כללי - 2
ליאור עוז|צילום: אורית ישראלסון
הבתים של מסדרי חדר ילדים ליאור עוז
צילום: אורית ישראלסון
 

אני אוהב לסדר אצל אחרים כי אני מרגיש שאני עוזר לאנשים לשנות את חייהם, עושה להם ריסטרט מחיים של כאוס ובלגן לחיים מאורגנים ומסודרים בזרימה.

מי יותר מסודר, נשים או גברים? אין מי שמבולגן בצורה מובהקת, זה תלוי בכמות חפצים שיש לכל אחד בבית ובאישיות שלו. לרוב, לנשים יש יותר בגדים וחפצים, אז באופן טבעי יש להן עומס, אין מספיק תאי אחסון ונוצר בלגן. אבל נתקלתי בלא מעט גברים שאינם מסודרים, גם בלי יותר מדי חפצים.

אנקדוטה מסידור הבית: סידרתי בית לסבתא בת 82 ששבה מקנדה לאחר 60 שנה. כשפרקתי את אחת ממזוודותיה, שבהן היו חפצי נוי עטופים, החזקתי גם סמובר גדול ומרשים שהיה עטוף בניילון נצמד ובפצפץ, אבל לא היה אטום היטב. הנחתי אותו על השולחן כדי לתכנן את המיקום שמתאים לו, ועלה ממנו ענן קטן שחור, כמו פיח מארובה. גיליתי שגם הידיים שלי השחירו. הסבתא אמרה בהתרגשות: "אוי, בזהירות, בזהירות על בעלי! לקחתי אותו איתי משם". התברר שגופתו נשרפה וזה היה האפר שלו. הנחתי את הסמובר במקום גבוה במרכז הסלון".

למה לאנשים קשה להיות מסודרים? כי הם עמוסים בחפצים שמצטברים בבית עם השנים ואין להם מקום. בית מאורגן ומסודר הוא בית שבו יש מקום מוגדר לכל חפץ וקל לקחת אותו ולהחזירו למקומו.

ואצלך, תמיד מסודר? הבית שלי מאורגן היטב ולכל חפץ יש מקום, אבל הוא לא תמיד מסודר. בית שיש בו ילדים, יש בו שמחה וחיים. הבית לא מוזאלי, אבל קרוב לזה.

מה הכי מתבלגן בבית שלך? חדרי הילדים. הסבים והסבתות מביאים משחקים ובגדים ומעמיסים על החדרים שלהם. חינוך לסדר זה משהו שצריך להיעשות מגיל צעיר בעקביות. ללמד את הילדים לסדר את החדר לפני השינה, ובבוקר לסדר את המיטה כחלק מהלו"ז – זה נותן להם תחושת אחריות, שליטה וביטחון בחפצים שלהם. הילדים שלי קובעים איתי זמן בחדר שלהם, אנחנו ממיינים יחד ותורמים את מה שמיותר.

האם רק אתה שומר על הסדר בבית? אני מאמין שכולם בבית צריכים לשאת באחריות של ארגון, סדר וניקיון. בכל ערב יש לנו זמן קבוע להחזרת חפצים למקום, מעין איפוס של הבית למשך 15 דקות עם מוזיקה מקפיצה ברקע. אחת לשבוע כל המשפחה מנקה את הבית. יש לנו לוח תכנון משפחתי חודשי ולכל ילד יש תפקיד כמו הכנסת כלים למדיח, טאטוא, קיפול כביסה ועוד. כלי נוסף שעוזר לנו לארגן – משחק משפחתי עם משימות שמעודדות פעולות של ארגון וסדר, למשל, גשו לאחד המדפים בחדר והוציאו חפץ מיותר לתרומה, או גשו למגירת הגרביים ועשו בה סדר מחדש.

איפה אתה מאחסן את התיקים והנעליים? תיקים קטנים על מתלה מאחורי דלת חדר השינה, תיקים גדולים במדף ייעודי ונעליים בארון נעליים. לא אמליץ לאחסן נעליים בתחתית ארון בגדים.  

ומה לגבי חומרי הניקוי והאביזרים הנלווים? חומרי הניקוי מתחת לכיור במטבח ובחדר השירות. שואב האבק בחדר השירות, ביחד עם המטאטא והמגב, שתלויים על מתלה מיוחד.

טיפ לסידור חדר הילדים: חדר הילדים הוא לא הספרייה העירונית והוא גם לא משחקייה. יותר מדי גירויים מכבים את הילדים והם משתמשים בפחות ופחות משחקים. אני מציע לחשוף בכל חודש קבוצת משחקים אחרת ואת היתר לאחסן בארון באחסון שקט. וטיפ חשוב מאוד: אם מיציתם משחק אחרי תקופת-מה, העבירו אותו הלאה. הוא תופס שטח של משחק אחר.

טיפ לטיפוס מבורדק: כשחוזרים הביתה, לא לזרוק את התיק על הכיסא ואת הנעליים או המעיל בכניסה לבית, אלא מיד להחזירם למקומם הקבוע. מסדרים באותו רגע. הטיפ השני: קמת? לקחת. עם כל תזוזה בכל מקום בבית, אני ממליץ להחזיק חפץ ביד, לא משנה איזה, ולהחזיר אותו למקום. למשל, אם סיימתי לשתות כוס תה בסלון ואני בדרך לחדר השינה, אקח אותה איתי למטבח על הדרך.

הבתים של מסדרי, ליאור עוז כללי - 1
צילום: אורית ישראלסון
הבתים של מסדרי, ליאור עוז כללי
צילום: אורית ישראלסון
הבתים של מסדרי, ליאור עוז כללי
נקודת התורפה של ליאור עוז: חדר הילדים|צילום: אורית ישראלסון

שירונה חודוס, "ביקור לסידור", יחידת דיור 2.5 חדרים במושב ליד קריית מלאכי, כ-45 מ"ר. נשואה

 

הבתים של מסדרי, ג, שירונה חודוס
שירונה חודוס|צילום: סאנה קנגס-מרקו. זר- פלורליאו
הבתים של מסדרי, ג, שירונה חודוס - 2
צילום: סאנה קנגס-מרקו. זר- פלורליאו

אני אוהבת לסדר אצל אחרים כי אני נהנית לראות שחפצים מקבלים מקום, שמשטחים נחשפים ושנהיה קליל ונעים יותר.

למה לאנשים קשה להיות מסודרים? סידור דורש זמן, מחשבה וקפדנות. מה מכניסים לבית, איפה שמים אותו ואיך מוודאים שגם זוכרים את קיומו ומוצאים אותו בעתיד. אלה פעולות מעייפות.

ואצלך, תמיד מסודר? אצלי בדרך כלל מסודר, אבל לא קשה ליצור בלגן. מספיק שלא אניח נעליים מעיל ותיק במקומם ומהר מאוד כדור השלג יתגלגל והבלגן יצטבר. לרוב החפצים שלי יש מקומות קבועים, ולכן יספיקו כמה דקות לטפל בבלגן. ניקיון הוא תלוי מצב רוח, אבל אפשר לומר ששוונג רציני יותר של שטיפה וניקוי כלליים יהיו אחת לשבוע.

הבתים של מסדרי, שירונה חודוס
צילום: סאנה קנגס-מרקו. זר- פלורליאו

האם רק את שומרת על הסדר אצלך בבית? בעלי ואני שנינו אוהבים סדר, רק שאני יותר. בעלי יודע שסדר מרגיע אותי ויודע כיצד לטפל בבית מבולגן אם אני עייפה או חסרת מצב רוח. הוא פשוט מסדר ומעלים הכול בזריזות, והבית נראה מצוין על פני השטח. לפעמים כשאני פותחת את הארונות או את המחסן, אני נזכרת שהוא דאג לשמח אותי ולסדר בשבילי.

מה הכי מתבלגן אצלך בבית? ארון הבגדים של בעלי דניאל. הוא חמוד מאוד, אבל פחות אוהב להשקיע בקיפול יפה, כך שלפעמים הדברים פשוט נזרקים לארון. לפעמים גם אני זורקת בשבילו. נורא קל וכיף שלכל אחד מאיתנו יש ארון משלו וניתן בקלות פשוט לזרוק פנימה ולסגור את הדלת. זה לא המצב בחדר הכביסה שלנו, שם אין דלתות אבל יש הכל מהכל – נעליים, תיקים, מצעים, מגבות, שמיכות טלוויזיה, ראנרים לשולחן, מעילים, חלוקים, בגדי מילואים, פיג'מות ומצלמה. במגירות הפלסטיק יש חפצים קטנים כמו סוללות, ובמגירות העץ יש כלים חד-פעמיים, מזכרות, בובות ומשחקים, כבלים, מטקות ושנורקל, ובאחרונה חפצי דקורציה וחגים.

איפה את מאחסנת את התיקים והנעליים? אצלנו יש בעיקר שני תיקים בשימוש קבוע, והם מאוחסנים בהדום בחדר הכביסה. שאר התיקים והמזוודות במחסן. הנעליים בארונות פלסטיק של איקאה בחדר הכביסה. אני אוהבת אותם, הם לא תופסים הרבה מקום וכל מגירונת יכולה להכיל ארבעה ואפילו יותר זוגות נעליים.

איפה מאוחסנים חומרי הניקוי והאביזרים הנלווים? רוב חומרי הניקוי בארון מתחת לכיור, אך סבון הכלים משמש אותי כמעט להכל. חומרי ניקוי ייעודיים נמצאים ליד מקום שימושם: חומר מנקה אסלות ליד האסלה ואבקה ומרכך כביסה ליד מכונת הכביסה. סלסילת הכביסה אטומה ומשמשת גם בתור דלי, והמגב נמצא מאחורי הווילון בחדר הרחצה. שואב האבק והמטאטא נמצאים בחדר המחסן.

טיפ לסידור אזור הכביסה: אני אוהבת לשים אבקת כביסה בקופסה אטומה, והקופסה שבחרתי משמחת אותי וכיף לי להוציא ממנה אבקה. אני מציעה לרכוש שניים–שלושה סלי כביסה בצבעים שחור, צבעוני ולבן כדי להפריד את הכביסה המלוכלכת לקראת השטיפה, במיוחד למשפחות. ובאופן כללי, כדאי להגביל את כמות החפצים לגודל הארונות וכך לא לגלוש מעבר.

טיפ לטיפוס מבורדק: יש שני סוגים של בלגן: אחד הוא בלגן של "הרגע", שאין כוח או חשק לשים חפץ במקומו, וההתמודדות איתו היא לעשות את הצעד הנוסף ולשים את כל חפץ במקום ברגע שמסיימים להשתמש בו; הסוג השני הוא בלגן של חפצים שאין להם מקום מוגדר והפתרון הוא למצוא לפריט מקום קבוע, גם אם זה יבוא על חשבון מקום של פריט אחר.

הבתים של מסדרי, ג, שירונה חודוס
צילום: סאנה קנגס-מרקו. זר- פלורליאו
הבתים של מסדרי, ג, שירונה חודוס, ארון מבולגן של הבעל
הוא חמוד, אבל מבולגן. ארון הבגדים של בעלה של שירונה חודוס|צילום: סאנה קנגס-מרקו. זר- פלורליאו

שרית סלע, minimalistme

דירת 4 חדרים בקופנהגן, דנמרק, 129 מ"ר, נשואה + 2: בן בן 11, ליה בת 14 ודרוגו הכלב

 

שרית סלע מסדרת בתים
שרית סלע |צילום: שרית סלע
הבתים של מסדרי, קולאז שרית סלע
צילום: שרית סלע

אני אוהבת לסדר אצל אחרים כי באופן כללי אני אוהבת לסדר, וכך אני מצליחה לגרום לאנשים להבין למה בית מסודר הוא תנאי בסיס לחיים יותר שלווים.

מי מסודר יותר, נשים או גברים? זו תפיסה שגויה לחשוב שנשים יותר מסודרות. אין תשובה חד-משמעית.

אנקדוטה מסידור הבית: הייתה לי לקוחה שהתחלנו תהליך עם קטגוריית הבגדים שלה. אחרי שבוע, כשהגעתי לסשן נוסף, בן הזוג שלה הראה לי בהתלהבות את הארון שלו שסידר בעקבות הפגישה שלי עם אשתו. זה בדיוק מה שמארי קונדו אומרת: tidying is contagious (סידור זה מידבק).

למה לאנשים קשה להיות מסודרים? אנשים חושבים שאין להם מספיק מקומות אחסון, אבל האמת היא שיש להם פשוט יותר מדי דברים. בנוסף, לאנשים יש קושי מאוד גדול להיפרד מחפצים.

ואצלך, תמיד מסודר? תמיד. הילדים כבר יחסית גדולים ואין לנו הרבה חפצים בבית. אני מסדרת כל בוקר את המיטות כדבר שבשגרה, וכל השאר זה תחזוקה בסיסית שלא מצריכה ממני הרבה זמן.

מה הכי מתבלגן בבית והאם רק את שומרת אצלך על הסדר? החדר של המתבגרת שלי והמגירה באמבטיה עם כל הקוסמטיקה שלה הכי מתבלגנים. אני המסודרת היחידה, אבל רואים בהחלט את ההשפעה החיובית על בני הבית.

איפה מאוחסנים התיקים והנעליים? בארון של כל אחד מבני המשפחה יש שני מדפי נעליים וגם בכניסה לבית, כי בקופנהגן מורידים נעליים לפני שנכנסים לבית.

איפה מאוחסנים חומרי הניקוי והאביזרים הנלווים? במרתף שבו נמצאים מכונת הכביסה והמייבש.

טיפ לסידור ארון חדר השינה: לקפל בשיטת קונמארי של מארי קונדו, שבה מקפלים את הבגד, המגבת או כל פריט אחר כך שיעמוד בצורה אנכית במדף או במגירה. כך הכול נגיש ונראה לעין והסדר נשמר לאורך זמן.

טיפ לטיפוס מבורדק: קודם כל לדמיין את אורח החיים האידיאלי שלך ולהבין אם בלגן בכלל מפריע לך. אם התשובה היא כן, ממליצה לקרוא את הספר של קונדו "סוד הקסם היפני".

הבתים של מסדרי, ג, כללי שרית סלע - 2
צילום: שרית סלע
הבתים של מסדרי, ג, כללי שרית סלע - 5
צילום: שרית סלע
הבתים של מסדרי, ג, כללי שרית סלע - 4
נקודת התורפה אצל שרית סלע: המגירה המבולגנת של המתבגרת|צילום: שרית סלע

מעיין ביאלי ואביגיל באום, "באות לסדר", הבית של מעיין: בית פרטי 4 חדרים בשבי ציון, 170 מ"ר.
נשואה + 2: לני, בת 5, ודריה, בת 3. אביגיל באום נשואה + 2: ריי ודניאל, בנות 3

 

באות לסדר, מסדרות בתים, מעיין ביאלי ואביגיל בלום
באות לסדר: מימין מעיין ביאלי ואביגיל באום|צילום: ניצן אלול
הבתים של מסדרי, באות לסדר סלון - 6
צילום: ניצן אלול

אני אוהבת לסדר אצל אחרים כי גדלתי בבית שבו הסדר והארגון היו חשובים מאוד. להגיע לבית ולעשות בו את השינוי זה הסיפוק.

אנקדוטה מסידור הבית: באחד הבתים מצאנו בדיקת היריון חיובית שהסתתרה. היא שימחה מאוד את בעלת הבית, כי זה היה לאחר שנים של ניסיונות.

למה לאנשים קשה להיות מסודרים? בגלל עומס העבודה ושגרת היום-יום של בית, ילדים, עבודה. כשמגיעים הביתה לא נשאר כוח לסידור.

ואצלך, תמיד מסודר? אצלי תמיד מסודר כי לכל פריט יש מקום קבוע משלו ולאחר ההשכבה של הבנות אני נותנת מעצמי עוד קצת ומקדישה כחצי שעה לארגון וסידור של הבית.

מה הכי מתבלגן בבית? חדר המשחקים. יש המון פריטים קטנים ואף על פי שלכל משחק יש קופסה משלו, בסוף כל יום אני מוצאת את עצמי מסדרת מחדש. במטבח יש לנו מגירת בלגן שיש בה הכל מהכל – מפתחות, עטים, ארנקים, בטריות, מטענים ועוד, לרגע שחוזרים מיום עבודה ורוצים להשאיר את השיש מסודר.

האם רק את שומרת על הסדר? לכל אחד מאיתנו יש משימות קבועות בבית, ושיתוף הפעולה שלנו עוזר לנו לנהל שגרה נעימה. אומנם הבנות צעירות, אבל גם הן יודעות שבסיום משחק הן אוספות אחריהן.

איפה מאוחסנים התיקים והנעליים? בארון ייעודי בחדר ההורים.

איפה מאוחסנים חומרי הניקוי והאביזרים הנלווים? מתחת לכיור, בתוך קופסאות אחסון.

טיפ לסידור המטבח והמזווה הצמוד: יש לי קופסאות אחסון שקופות ייעודיות לכל מוצר, ועל כל קופסה מדבקה עם שם המוצר. כשאני מסיימת לבשל, אני דואגת שכל קופסה תחזור למקומה, וכך הסדר נשמר ולא נוצר בלגן. שואב האבק תלוי על הקיר בנישה שאינה נראית.

הבתים של מסדרי, באות לסדר סלון - 3
צילום: ניצן אלול

הבתים של מסדרי, באות לסדר סלון - 5
צילום: ניצן אלול

צילום: ניצן אלול

הטיפים של המסדרים למעבר דירה:

מעבר דירה הוא הזדמנות נהדרת להעביר איתנו לבית החדש אך ורק את הדברים שאנחנו אוהבים וצריכים. מיון החפצים לפני האריזה יבטיח אריזה רק של הפריטים שאתם באמת משתמשים בהם. זה גם יקצר באופן ניכר את תהליך הפריקה.
הזמינו ציוד לאריזה – קרטונים בגדלים שונים, נייר משי לאריזת המטבח, מסקינג-טייפ, גליל פצפצים.
ארזו בנפרד חפצים נחוצים לימים הראשונים.
ארזו לפי חדרים וסמנו את התכולה, בפרט את השביר, כדי לעזור למובילים לדעת לאיזה חדר מיועד כל קרטון.
כשעוברים דירה מהר מאוד נמאס לראות את הקרטונים מול העיניים ויש נטייה לפרוק אותם מהר ולתקוע חפצים בכל מקום פנוי. כדאי לתכנן מראש איפה להניח את החפצים שבתוך כל קרטון. רצוי לשבץ את החפצים במקומם החדש עם אביזר מתאים ששומר על הסדר – סלסילה, קופסה, מחלק מגירה, מתקן לסירים ועוד.זכרו שזוהי התחלה חדשה והזדמנות לסגל הרגלים חדשים. דאגו שכל אותם דברים שהיה קשה לנו להתנהל איתם בבית הקודם, לא יקרו גם בבית החדש. 

תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן