בתחתונים נקיים יש בממוצע 0.1 גרם של צואה, והכמות יכולה להגיע ל-10 גרמים, כך עלה ממחקר שנערך בראשותו של פרופ' צ'רלס ג'רבה, מיקרוביולוג מאוניברסיטת אריזונה בארצות הברית, ופורסם ב-2001. כן, זה מזעזע, וכן – הכוונה לתחתונים אחרי הכביסה. אז מה עושים? מקפידים לכבס תחתונים לפי הכללים הבאים:

לאתר thehealthy.com אמר פרופ' ג'רבה כי טמפרטורת המים בכביסה צריכה להיות 60 מעלות לפחות. לדבריו, כביסה במים קרים אמנם מנקה את הפריטים, אבל לא מחטאת אותם מחיידקים. לפי מחקר שפורסם ב-2015, בטמפרטורות נמוכות יותר הכביסה משמידה חיידקים רק אם משתמשים באוקונומיקה. פרופ' ג'רבה ממליץ להשתמש בחומר כביסה הכולל חמצן פעיל.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> הגיעו לארץ בקורונה בלי עבודה ובית - וזה מה שקרה

>> גם לכם יש? זה הפריט הכי נמכר של איקאה בישראל

אם לא מקפידים על הכללים האלה, אומר פרופ' ג'רבה, החיידקים מהתחתונים עלולים לעבור לפריטים אחרים במכונת הכביסה, וכשתעבירו את הכביסה כולה למייבש – החיידקים יכולים לעבור לידיים שלכם וכך לכל דבר שתיגעו בו. לכן הוא ממליץ לכבס את התחתונים בנפרד. לדבריו, גם אם מקפידים על הכללים האלו חיידקים עלולים להישאר במכונה גם לאחר סיום הכביסה. לכן, לאחר כביסה של לבנים הוא ממליץ לנקות את המכונה. לצורך כך הפעילו מכונה ריקה עם אקונומיקה. 

חדר כביסה (צילום: Pixel-Shot, Shutterstock)
לא הכל ביחד | צילום: Pixel-Shot, Shutterstock

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

ואיך לכבס פריטים לבנים?

הבלוגרית קרולינה מקאולי ממליצה להתחיל בניקוי מכונת הכביסה עם מטלית נקייה כדי לוודא שהמכונה נקייה לחלוטין (אם אתם לא זוכרים מתי ניקיתם את מכונת הכביסה ביסודיות, זה הזמן. הנחיות תמצאו כאן). הוסיפו ישירות לתוף המכונה חצי כוס אבקת סודה לשתייה ומכניסה את הבגדים. היא שמה נוזל כביסה ("איכותי") בתא הייעודי וחומץ בתא המיועד למרכך. הפעילו את המכונה בטמפרטורה הגבוהה ביותר (אנחנו ממליצים לבדוק את הוראות הכביסה של הבגדים), ותלו לייבוש בשמש.