דמיינו את תרחיש האימים הבא: אתם ניגשים לארון בבוקר, מתלבטים מה ללבוש, ננעלים על החולצה שקניתם לפני חודש ונדחקה לעומק הארון, מוציאים אותה - ומגלים שהיא מלאה בחורים כי עש שובב החליט לחגוג עליה. לא מתסכל? בשביל מה אנחנו קונים בגדים?

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

בניגוד לאלה שחגים סביב נורות, עשים שאוהבים בגדים מעדיפים לחיות בחושך ובשקט, במרתפים וארונות בגדים, מסבירים באתר realsimple.com. הם יכולים להתמקם אפילו בקפלי הבגדים, וניזונים משאריות של מזון או תאי עור. אבל את הבגדים הורסים דווקא הצאצאים שלהם – העשים מטילים ביצים על הבד והזחלים שבוקעים מהביצים זוללים את הבד. עוד מפתיע לגלות שהזחלים בררנים: "הם אוכלים רק בדים שמקורם בחי, כמו צמר או קשמיר", אמר לאתר בלייק ניוטון, אנטומולוג מאוניברסיטת קנטאקי, "משום שהם זקוקים לחלבונים מן החי כדי לגדול ולהתפתח". לכן גם פריטי לבוש ממשי, פרווה וכל דבר שיש בו נוצות נמצאים בסכנה. איך נפטרים מהם לעזאזל? הנה כמה שיטות:

A post shared by amoreTHERAPY (@amoretherapyboxco) on

תשאבו אבק מהארונות

נשמע מוזר אבל מאוד הגיוני: שואב האבק יאסוף את ביצים וזחלי העש וכן שערות ומוך שהם מצע מצוין לגדילה של עשים. הקפידו לשאוב בקצוות השטיחים, לאורך הפאנלים, מתחת לרהיטים, בפינות ואפילו בתוך ארונות פעם בשבוע. רצוי להיפטר מהשקית של שואב האבק כמה שיותר מהר כדי שהביצים והזחלים שנאספו לא יתפתחו.

הברישו את הבגדים

זו אולי פעילות שמזוהה עם משרתים של העשירון העליון, אבל גם לכם מגיע: קחו את הבגדים שלכם, הניחו אותם בשמש והברישו אותם במברשת בגדים. שימו לב במיוחד לקפלים, תפרים וכיסים. הפעולה הזו יכולה להשמיד את הביצים ולהסיר את הזחלים.

A post shared by Antonio Centeno (RMRS) (@rmrstyle) on

אל תאחסנו בגדים מלוכלכים

ההגדרה של "בגדים מלוכלכים" במקרה הזה היא רחבה במיוחד וכוללת גם בגדים שלבשתם שעה או שעתיים מעל בגד אחר. לפני שאתם מאחסנים בגדים כבסו אותם במשך 20-30 דקות לפחות, בחום של 50 מעלות צלזיוס לפחות, כדי להסיר לכלוך ושאריות שמן, שמושכים חרקים.

אחסנו בגדים בקופסת פלסטיק אטומה

לכל אחד מאתנו יש לפחות אאוטפיט אחד שהוא שומר בארון "לאירוע מיוחד". ובכן, עד שאחד כזה יגיע, עדיף לאחסן בגדים בקופסת פלסטיק אטומה.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

אל תשתמשו בנפטלין

מדובר בתרכובת כימית שהיא קטלנית עבור עשים, אבל רק בריכוזים גבוהים במיוחד. מכיוון שאין דרך לדעת אם הנפטלין מרוכז מספיק, וגם כי מדובר בחומר שעלול להזיק גם לבני אדם, רצוי לא להשתמש בהם. אם בכל זאת החלטתם שזה הפתרון בשבילכם, הקפידו לאוורר את הבגדים לפני שאתם מחזירים אותם לארון. דרך טבעית יותר להרחיק חרקים היא לפזר בארון ענפי לבנדר, אף על פי שהלבנדר לא ישמיד ביצים וזחלים קיימים.

A post shared by Mrs Clean ��‍♀️ (@cleanmrs) on

הקפיאו את הבגדים

פעם בשנה הכניסו את צעיפי המשי והסוודרים מצמר לשקית אטומה ושימו במקפיא, מציע ניוטון. השאירו אותם שם כמה ימים כדי לוודא שכל הזחלים יושמדו.