בשביל אנשים רבים מרכך כביסה הוא הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ניקוי הבגדים, ממש כמו חומר הכביסה. אבל רגע לפני שאתם מושיטים יד לבקבוק הגדול ומוסיפים את החומר למכונה, כדאי לדעת שרוב המומחים – כולל טכנאי מכונות כביסה, מומחים של ארגוני צרכנים ועובדי מכבסות – טוענים שמדובר בחומר מיותר והוא אף עלול להזיק לבגדים, למכונת הכביסה ולבריאות.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> אומרים שזו לא עוד וילה לבנה, ובצדק

>> צבעוני ומשגע: הבית של סיוון מ"מאסטר שף"

בסרטון טיקטוק שכבר צבר 2.3 מיליון צפיות, הדגים זאקרי פוזניאק, בעל עסק לניקוי יבש בניו יורק, את אחת הבעיות בשימוש במרכך כביסה: הוא מפחית את יכולתו של הבד לספוג מים ולחות. פוזניאק שופך על מגבת מקופלת מעט מרכך כביסה. לאחר שהמרכך מתייבש, הוא שופך באותו מקום מים – והם לא נספגים במגבת. המגבת גם לא סופגת את המים כשהוא מנגב איתה את המשטח הרטוב. לעומת זאת, כשהוא הופך את המגבת לצד השני , ללא המרכך, המים נספגים היטב.

@jeeves_ny Replying to @coffee_gnome stop using fabric softener (at least on your towels) #fabricsoftener #downy #snuggle #dryersheets #waterrepellent #science #explained #laundry #clean #stain #softclothes #clothes #cleaning #stains #cleantok #fyp ♬ original sound - clean freakz

מאותה סיבה מרכך הכביסה מזיק לפריטים אחרים שנועדו לספוג, כמו בגדי ספורט. "כל הכסף שבזבזתם על בגדים של נייקי - ואתם הורסים אותם", אומר טכנאי מכונות הכביסה דריק לי בסרטון ויראלי נוסף, ומוסיף: "מרכך כביסה הוא אחד החומרים הגרועים ביותר שאפשר לשים במכונת הכביסה. זה רע לאנשים שיש להם אלרגיות, זה רע לדגים, זה רע לבגדי הספורט".  לדבריו, לא מעט מהפניות שהוא מקבל "קשורות ישירות לשימוש יתר במרכך כביסה".

@derrickwith2rs_official

Just say no!!

♬ Piano Man - Billy Joel

חסרונות נוספים של מרכך כביסה

באתר life hacker מסבירים שלאחר כביסות רבות הציפוי שיוצר המרכך עלול להקשות על חדירת מים וחומרי ניקוי אל הבד, וכך להקשות על הסרת ריחות וכתמים. ואם כבר מדברים על כתמים – מרככי כביסה כוללים צבעים העלולים להשאיר גוון כחלחל או אפור על הבגדים. המרכך גם עלול לפגוע במרקם הייחודי של חומרים שונים.

מנקודת מבט בריאותית, מרככי כביסה רבים מכילים מרכיבים העלולים לעורר אסטמה, לגרום לאלרגיות ולגרות את העור, כמו חומרי ריח, חומרים משמרים, צבעים ופתאלאטים (כימיקלים מעשי ידי אדם המשמשים לריכוך).

למה לא כדאי להשתמש בדפי מייבש?

ואם אתם משתמשים בדפי מייבש - פוזניאק מציע לוותר גם עליהם. "אני מתחנן בפניכם - בבקשה תפסיקו להשתמש בדפי מרכך", הוא אומר. "הם חד פעמיים, הם לא מקצרים את זמן הייבוש, והם מכילים מרכך כביסה, שמזיק לבגדים, מזיק למייבש וגורם לכך שהבגדים התחתונים והמגבות יספגו פחות - והדברים האלה אמורים לספוג". 

@jeeves_ny Stop using dryer sheets and convert to wool dryer balls #dryer #clean #stain #dryerballs #fabricsoftener #laundry ♬ original sound - clean freakz

דפי המרכך עשויים מסיבים ומצופים בשכבה דמויית שעווה, שמכילה חומצה סטארית או חומצות שומן אחרות. החומצות האלה מצפות לא רק את הבגדים, אלא גם את פנים מייבש הכביסה, מה שעלול לחסום בהדרגה את הפילטרים של המייבש.

מה האלטרנטיבות למרכך כביסה?

חומץ או אבקת סודה לשתייה: במקום מרכך כביסה אפשר להוסיף למכונה רבע כוס אבקת סודה לשתייה (ישירות בתוף) או חצי כוס חומץ לבן מזוקק (ישירות בתוף או במגירת המיועדת למרכך). על פי האתר The Spruce, "החומצה האצטית בחומץ לבן מזוקק עדינה מספיק כדי לא לפגוע בבדים הניתנים לכביסה, ועם זאת היא חזקה מספיק כדי להמס משקעים שיצרו מרכיבים בסבונים ובחומרי ניקוי. התוצאה היא צבעים מבריקים וחזקים יותר". אפשר גם להשתמש בחומץ סינתטי – מניסיון (ולא, לא נשאר ריח של חומץ). 

כדורי רדיד אלומיניום (נייר כסף): צרו מחתיכות נייר כסף שניים או שלושה כדורים מהודקים היטב, כל אחד בקוטר של כ-7 ס"מ, והכניסו למייבש עם הכביסה הרטובה. רדיד אלומיניום אמנם לא ירכך את הכביסה, אבל הוא יפחית חשמל סטטי הנוצר כשהפריטים מתחככים זה בזה במייבש. 

כדורי מייבש מצמר: במהלך הייבוש הכדורים מתחככים בפריטים, מרככים בעדינות את הסיבים, מפרידים בין הפריטים, ומאפשרים זרימת חום אחידה יותר שמקצרת את זמן הייבוש (אפשר להזליף על הכדורים כמה טיפות שמן אתרי כדי להוסיף ניחוח לכביסה הנקייה).

ייבוש באוויר: תליית הבגדים לייבוש אפשרית רוב ימי השנה בארץ, והיא עוזרת להפחית חשמל סטטי, מפחיתה את דהיית הצבע וסכנת ההתכווצות של הפריטים, וגם מקטינה את חשבון החשמל.