את החרקים שאנחנו מתאמצים להרחיק מהבית אפשר לחלק לכמה קבוצות: אלה שממש מציקים ומכאיבים לנו (היוש מכת יתושים בסתיו המתמהמה), אלה שגורמים לנו להצטמרר מגועל, אלה שלא באמת מזיקים אבל מבאס לראות אותם נוגעים בדברים שלנו, ואלה שפשוט מפחידים אותנו – למשל מרבה רגליים, ובעיקר הסוג הפחות ידידותי שלו – הנדל עם רגלי הארס. איך מונעים ממנו להתנחל בבית שלנו?

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> "משרה ביטחון עצמי": זה מה שמשדרת טבעת האבן של חמינאי

>> כך נראה מלון היוקרה העזתי עד השבת השחורה

 

מרבה רגליים לא מבקר הרבה בבית, לפחות לא באזורים אורבניים, אבל כשהוא כן מגיח וחולף על פנינו בריצה זה בהחלט מבהיל. גם המהירות שלו מפתיעה כי למרות שיכולות להיות לו מאות רגליים, הוא נראה גדול ומגושם. הזריזות הזאת מקשה עלינו לתפוס אותו ולכן הכי טוב להתמקד בניסיון למנוע מראש את הכניסה שלו, ואת זה ממליצים באתר housedigest לעשות עם קינמון.

מרבה רגליים בבית, נדל (צילום: MR. AEKALAK CHIAMCHAROEN, SHUTTERSTOCK)
צילום: MR. AEKALAK CHIAMCHAROEN, SHUTTERSTOCK

יש כמעט 3000 מינים של מרבי רגליים ברחבי העולם. לנדל יש גוף מוארך ודק בנוי פרקים-פרקים, ואורכו יכול לנוע בין 3-30 ס"מ. בכל אחד מפרקי גופם יש להם זוג רגליים (בסך הכול נע מספר הרגליים מ-30 עד 340, לפי המין), כשזוג הרגליים האחרון ארוך יותר ומצויד במעין דורבנות, והזוג הראשון הן רגלי לסת - רגליים קשות, חדות וחלולות, שבבסיסיהן מצויות בלוטת ארס. הנדל נושך בדרך כלל רק כאשר הוא מרגיש מאוים והנשיכה לרוב לא גורמת לכאב רב וחולפת מעצמה, אלא אם יש אלרגיה לארס, ובכל זאת לא נעים להיתקל בו, ובטח לא לארח אותו בחללי הבית.

היתרונות לשימוש בקינמון, וגם חיסרון אחד חשוב

כדי להוציא למרבה הרגליים את החשק להיכנס לבית שלכם, פזרו מעט קינמון טחון בנקודות מרכזיות בתוך ומחוץ לבית שבהן החרק קל התנועה יכול להיכנס בקלות, למשל ליד חלונות, דלתות קדמיות ואחוריות, בגינה ובמרפסות. אל הרווחים מתחת לדלתות ומסביב לפתחים צריך לשים לב במיוחד, אבל גם לכל סדק או חור גדול מספיק להחליק דרכו פנימה.

שימוש נוסף לקינמון הוא בצורת השמן האתרי שלו – מניחים קערה קטנה של כדורי צמר גפן שהושרו בשמן קינמון ליד פתחים וכניסות כדי לשחרר את הריח החריף (רק ודאו שהם ממוקמים בפינות נסתרות ולא בדרכם של אנשים, שלא ימעדו חלילה). חשוב לדעת - בליעה של אפילו מעט שמן קינמון עלולה לגרום לבעיות בריאותיות לכלבים, וגם לגירוי בעור רגיש, במיוחד אצל תינוקות.

שמן אתרי קינמון (צילום:  Madeleine Steinbach, shutterstock)
היזהרו מהשימוש בשמן קינמון אם יש בבית כלבים ותינוקות | צילום: Madeleine Steinbach, shutterstock

השימוש בקינמון כאמצעי טבעי שדוחה חרקים מוכר גם לגבי הרחקת ג'וקים, נמלים ואפילו הזנבזיף הכספי (נקרא גם דג הכסף), שהוא מזיק ביתי עמיד ונפוץ במיוחד שניזון מדברי מאכל אבל גם עטיפות ספרים, מדבק טפטים, כותנה, עובש, חלקיקי עור ובדים סינטטיים, וסולד מאוד מריחם של הציפורן והקינמון, בצורת מקלות קינמון, אבקה או שמן אתרי.

דרכים נוספות להרחיק מרבה רגליים מהבית

מרבי הרגליים למיניהם נמשכים לסביבות לחות אז כדאי להשקיע מאמץ ולתקן צינורות, מרזבים או דליפות, להשתמש במאווררים או במסירי לחות כדי לייבש את האוויר מלחות עודפת בבית ואז לאטום את נקודות הכניסה מסביב לדלתות ובסדקים. בנוסף – וזו המלצה שתקפה תמיד בהתמודדות עם חרקים בבית, הקפידו לא להשאיר אוכל חשוף בחלל, פירורים, קערית מזון לבע"ח, אשפה או בלגן. הסרת מקורות מזון לחרקים תעזור גם להרחיק את מרבה הרגליים שניזון מהם.

מרבה רגליים בבית, נדל (צילום: Kristi Blokhin, SHUTTERSTOCK)
צילום: Kristi Blokhin, SHUTTERSTOCK