בסרטון טיקטוק שצבר 6.4 מיליון צפיות, ממליצה גולשת על מסיר כתמים, ומדגימה איך הוא פועל ביעילות. אבל האם באמת מדובר בחומר ש"עושה קסמים" ושווה את המחיר הגבוה? התשובה שלילית, לדבריו של זאקרי פוזניאק, בעל עסק לניקוי יבש בניו יורק. בסרטון של פוזניאק, שכבר צבר 2.8 מיליון צפיות, הוא מסביר שלמעשה מדובר במי חמצן – חומר זמין ואפילו זול, אם מוותרים על האריזה הממותגת.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> יוקר המחייה? עברו מת"א לדירה במודיעין והרוויחו בענק

>> בלב המדבר: זה אחד מאתרי הנופש היפים שראינו

פוזניאק מסביר בסרטון שהקצף המרשים בסרטון המקורי נוצר כתוצאה מהתגובה של הדם למי החמצן. כדי להסיר כתמי דם הוא ממליץ לשטוף את הפריט המוכתם במים קרים, להתיז על הכתמים מי חמצן ולכבס במים קרים. אחרי הכביסה בדקו אם הכתמים ירדו, ואם לא – חזרו על התהליך. אל תכניסו למייבש לפני הורדת הכתמים, כדי לא לקבע אותם. אנחנו ממליצים לבדוק תמיד את ההשפעה של החומר בפינה נסתרת של הבגד או הפריט. 

@jeeves_ny I think this stain remover is a scam #scam #mythbusters #mythbuster #stain #stains #staining #bloodstain #laundry #clean #cleaning #washing #clothes #fashion #explained #howto #laundryroom ♬ original sound - clean freakz

איך מסירים כתמי קטשופ ועגבניות?

פוזניאק מסביר שמדובר בכתמים שלא קל להסיר באמצעים ביתיים, אבל זה אפשרי אם מגייסים מספיק סבלנות. הוא ממליץ לטפל בכתם כמה שיותר מהר – וזה רצוי תמיד. בסרטון הוא משתמש בחולצה מוכתמת במיץ עגבניות שהושארה עם הכתם במשך יומיים.

בשלב הראשון פוזניאק מתיז על הכתם תרסיס המורכב מכוס מים, רבע כוס חומץ לבן וכף סבון כלים, ומכבס על פי ההוראות הכתובות על הבגד. בשלב הבא הוא משרה את הבגד במים חמים עם אבקת כביסה מלבינה על בסיס חמצן, ומשאיר למשך הלילה. על השלב הזה צריך לחזור עד לתוצאה משביעת רצון. לדבריו, הוא חזר על התהליך ארבע פעמים עד שהכתם ירד לחלוטין.

@jeeves_ny How to remove a tomato sauce or ketchup stain #tomato #ketchup #stain #laundry #clothes #fashion #howto #explained ♬ original sound - clean freakz

בסיום הסרטון, פוזניאק מזהיר מטעות שהוא עשה: הוא כיבס את טי שירט הלבנה עם חולצה ורודה, וכמובן שגם הטי שירט נצבעה בוורוד. כן, גם מקצוענים נופלים בטעות הזאת.

עוד טיפים להסרת כתמים

אל תשכחו לבדוק את תווית הכביסה: כמו תמיד, חשוב לקרוא את ההוראות שעל תווית הכביסה של הבגד – אם כתוב שהבגד זקוק לניקוי יבש, אל תנסו לטפל בכתמים (או בכלל לכבס אותו) בעצמכם. בנוסף, תמיד כדאי לבדוק חומרי ניקוי חדשים בפינה נסתרת של הבגד כדי שלא לגרום לכתמים נוספים.

אל תמתינו: ככל שתפעלו יותר מהר, כך יעלה הסיכוי שתצליחו להסיר את הכתם לחלוטין, גם אם הטיפול הראשוני הוא רק שטיפה במים קרים.

אל תשפשפו: שפשוף הכתם בשלב זה עלול לגרום להתפשטותו ולהזיק לבד. ספגו את הכתם בעדינות, וחזרו על הפעולה אם יש צורך.

כביסה  (צילום:  ConstantinosZ, Shutterstock)
צילום: ConstantinosZ, Shutterstock

אל תשתמשו במים חמים: החום עלול לקבע את הכתם, בעיקר אם הוא נגרם מחומר שמבוסס על חלבון, כמו דם, מזון תינוקות, דשא או חמאה. כבסו את בפריט במים קרים.

אל תייבשו לפני שהכתם נעלם: ריססתם מסיר כתמים וכיבסתם – בדקו אם הכתם ירד לפני שתעבירו למייבש. חום המייבש עלול לקבע את הכתם.

אל תערבבו מסירי כתמים: אסור לערבב חומרי ניקוי, מכיוון שערבוב חומרים מסוימים עלול ליצור תגובה מסוכנת. אם הכתם לא ירד ואתם רוצים לחזור על הפעולה – השתמשו באותו חומר או ודאו ששטפתם היטב את מסיר הכתמים הראשון.