קינמון בדרך כלל מתקשר לנו לחורף, כתבלין בכוס תה מהביל וריחני או ביין חם מתובל, אבל דווקא בקיץ הוא עשוי להיות לנו שימושי במיוחד – כמרחיק יצורים בלתי רצויים שנוטים להגיע לבית שלנו כשהטמפרטורות עולות. והכוונה היא לא רק לחרקים כמו מרבה הרגליים הזריז, נמלים, זבובים, צרעות וחדקוניות, גם לא הזנבזיף הכספי, אלא גם להרחקת מכרסמים ומזיקים גדולים אחרים כמו חולדות, דביבונים ואפילו נחשים.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> נתגעגע: הרשת הישראלית האהובה לבית נסגרה

>> בדקנו, וזה מה שהגננות והמורות רוצות כמתנה

 

לקינמון יש ריח דומיננטי שלא כל בני האדם מחבבים, ובעלי החיים אפילו פחות. זו הסיבה לכך שהוא מרחיק טבעי ופשוט של לא מעט חרקים ומכרסמים מהמטבחים. הניחוח העז של התבלין מגיע מקליפת העץ שבה הוא נאסף, שמכילה תרכובת כימית בשם אוגנול (eugenol), המשמשת לעתים קרובות בתרסיסים נגד חרקים.

שמן אתרי קינמון (צילום:  Madeleine Steinbach, shutterstock)
צילום: Madeleine Steinbach, shutterstock

יש מספר דרכים בהן ניתן להשתמש בקינמון להרתעת מזיקים ביתיים: כמקלות, טחון או כשמן אתרי (שאותו מומלץ להרחיק מחיית המחמד או מתינוקות). הפתרון הפשוט ביותר עבור המטבח הוא להשאיר מקלות קינמון בצלחת על השיש - זה יכול למנוע מחרקים להתהלך בחלל הבישול והאכילה שלכם, ולהרחיק עכברים שמחפשים דרכם למטבח בלילה להתגנב אל משטחי העבודה והאכילה. אותו עיקרון עובד גם להרחקת מכרסמים או נחשים ממקומות כמו המוסך הביתי או מחסן האחסון.

אפשרות נוספת היא להשרות כדורי צמר גפן בשמן אתרי של קינמון ולהשאיר אותם בכל מקום שבו אתה רואה עקבות של חדירת מכרסמים, בבית או מחוץ לו.

אפשר אפילו להכין ממנו ספריי נגד יתושים

לבלוגרית הטיקטוק הפופולרית באבס (אותה אנחנו זוכרים היטב, ולטובה, מהטיפ להרחקת נמלים באמצעות קליפות תפוזים וחומץ) יש עוד כמה טיפים איך להשתמש בקינמון להרחקת חרקים מהבית:

  1. לפזר קינמון טחון בתחתית פחי האשפה החיצוניים כדי לעצור מכרסמים, או בתחתית הפח הביתי כדי למנוע מחרקים להתענג על הזבל שלכם.
  2. להשאיר מקלות קינמון בקערת פירות כדי להרחיק את זבובי הפירות מהמטבח.
  3. להכין ספריי נגד יתושים תוצרת בית לפי המתכון הבא: מערבבים 2 כפיות קינמון טחון עם 4 כוסות מים חמימים, חצי כפית אלכוהול 70 אחוז לחיטוי וחצי כפית חומר ניקוי לכלים.

@brunchwithbabs What is the one thing in your spice cabinet that can keep you bug and rodent free this summer?  Yes!  Cinnamon.  Cinnamon naturally contains eugenol, an aromatic compound commonly found in traditional insect repellants.  Here are three great uses for cinnamon this summer.   Cinnamon Spray To keep the mosquitoes away, make my magic bug spray.   INGREDIENTS: 2 teaspoons of cinnamon 4 cups of warm water a couple of drops of rubbing alcohol a couple of drops of dish soap INSTRUCTIONS: Mix cinnamon into the water and set it out for at least a few hours to steep —  as if you were making tea. Strain out the liquid to ensure it doesn't clog up your spray bottle Pour cinnamon “tea” into a spray bottle then add the rubbing alcohol and dish soap.  Shake to combine and spray.   Fruit Fly Deterrent For a fruit fly free fruit bowl, just place a couple cinnamon sticks in your fruit bowl and you will be fruit fly free all summer long.   Trash Can Protector Keep pests, maggots AND raccoons out of your trash cans with cinnamon.   Just sprinkle a light layer at the bottom of the trash can and don’t forget the lid.  Those critters hate the smell and the powdery texture of cinnamon #bugs #summertips #mosquito ♬ original sound - Babs

מה עוד אפשר לעשות עם קינמון?

* להפיץ ריח טוב בחלל: לפני שמגיעים אורחים לביקור, הרתיחו סיר מים עם פלח תפוז, ארבעה מקלות קינמון וחופן אוכמניות –  והבית יריח כמו גן עדן.

ריח בבית (צילום: Shutterstock)
צילום: Shutterstock

* להרגיע עקיצות יתוש: ערבבו כפית קינמון עם כפית דבש לתערובת ומרחו אותה על העקיצה, היא תרגיע את תחושת הגירוד באופן מידי.

* לנטרל ריחות חזקים: הדג שטיגנתם אתמול היה אולי מעדן, אבל אם כל הבית מסריח ממנו עכשיו פזרו מעט קינמון על דף אפייה וחממו אותו בתנור על חום של 250 מעלות במשך שעה. זה אמור לפתור את הבעיה.

* לשדרג את הנר: עטפו נר לא ריחני במקלות קינמון והצמידו אותם עם חבל. השעווה החמה תחמם את הקינמון ותפיץ ריח עשיר ונעים בחדר.

נרות (צילום: purewow.com)
צילום: purewow.com