בימים שבהם הבית מקבל משמעות רחבה ועמוקה מהרגיל, עולות המחשבות להיטיב עם החללים השונים שלו עד כמה שניתן. בעיני מעצבת הפנים והיוצרת ליאת מלכה כל סוג של אומנות, יצירה או DIY קודם כל עושה טוב בנשמה, ולכן היא מציעה להתחיל לשפר את ההרגשה בחדר הכי אינטימי בבית - חדר השינה.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> כך תכניסו לבית אנרגיה חדשה ומרפאת בתקופה המתוחה

>> גורו הלייף סטייל משיקה וילת אירוח חדשה ושווה

 

"תמיד חלמתי שיהיה לי גב מיטה מרשים, כדי שלא אשען על הקיר הקר או על הכרית שמתגלשת", היא מספרת על השדרוג שעשתה בחדר השינה שבביתה ברמת גן. "רציתי לקרוא ספר בנוחות ועל הדרך לשפר את הנראות, ולכן עיצבתי לי גב מיטה סופר מושקע מריפוד עור". מלכה מספרת שעיצוב הגב היה כרוך בעבודה רבה, אבל היא אהבה את התוצאה ומרוב התלהבות צ'יפרה גם את חדר האורחים בגב מיטה משודרג, עם לוק קצת שונה. אם אתם מוכנים למאמץ ולהשקעה, אלו ההנחיות שלה להכנת גב מיטה DIY.

גב מיטה ליאת מלכה, ג (צילום: hamalphotography)
צילום: hamalphotography

החומרים והכלים הנדרשים:

עלות כוללת של החומרים, כ-700 שקלים 

 • אקדח סיכות מקצועי + סיכות (ללא הגבלה)
 • שארית פלטת עץ שתשמש כגב, רצוי סנדוויץ' 8 מ"מ
 • משטח ספוג
 • שכבת אקרילן (חומר מילוי)
 • תרסיס דבק להדבקת ספוגים
 • שכבת כיסוי, רצוי בד ריפוד שמתנקה בקלות או עור/דמוי עור
 • לולאות / רצועות בד / עור
 • סכין יפנית / מספריים
 • סרגל / סרט מדידה / עיפרון
 • כיסויי פליז לברגים - או אביזרי פרזול דקורטיביים אחרים
 • כפפות עבודה או חד פעמי
 • מקדחה + ברגים ודיבלים
 • מברגה / מברג פיליפס
 • מחורר חגורות

 

מה עושים?

1) לפני הכול מתכננים סקיצה ידנית או ממחושבת לפי מידות, וחושבים על חומרים, פרזול וכל הפרטים הקטנים.

2) רוכשים מנגרייה שארית של פלטת עץ לפי רוחב המיטה ובאורך של 60-45 ס"מ, תלוי בגובה שרוצים. "פלטות עץ נמכרות בגדלים של 2.4X1.2 ולשדרוג מיטה אחת זה יותר מדי", אומרת מלכה. "לרוב הנגריות יש שאריות שישמחו למכור". מודדים על הקיר ומסמנים בעיפרון איפה ימוקם גב המיטה, כדי לקבל אומדן כיצד זה ייראה בסוף.

3) רוכשים ספוג רך שמתאים לגב מיטה בעובי שמתאים לכם, בין 4 ל-6 ס"מ (בת"א למשל יש ברחוב נחלת בנימין אינספור חנויות לספוגים, בדים ואקרילן, והן מוכרות גם תרסיס דבק ואביזרים לשדרוג כמו ניטים; בחלקן ניתן לרכוש גם אונליין). חותכים את הספוג באמצעות סכין יפנית, במידה של הפלטה, כשנעזרים בסרגל או מטר. לפני תחילת העבודה, מלכה ממליצה לשבור את שן הסכין היפנית ולמרוח עליה נוזל לניקוי כלים, כך שהחיתוך יהיה חלק יותר.

שכבת האקרילן נועדה לתת הרגשה "פלאפית", כמו להיות ענן בצורת קשת לספוג, ולכן מומלץ לרכוש 2 שכבות + עודף של כמה ס"מ לצורך העטיפה.

4) אחרי שיש בידיכם את כל האביזרים, מניחים על גבי שולחן או משטח חלק נקי (ורצוי עטוף) את פלטת העץ ומתחילים להתיז את ספריי הדבק במרחק של 20 ס"מ בתנועה אחידה הלוך ושוב, מימין לשמאל או להפך, כדי להבטיח כיסוי אחיד.

גב מיטה ליאת מלכה שלב 4 (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

5) נותנים לחומר להיספג כ-5 דקות ומיד לאחר מכן מניחים את הספוג בדיוק מעל. מתחילים מצד אחד או מסמנים נקודות על גבי הספוג ומשטח העץ, כך שהספוג יישב בול במקום. אם יש שתי ידיים נוספות, כדאי להיעזר בהן.

גב מיטה ליאת מלכה שלב 5 (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

6) אחרי שהספוג הודבק, לוחצים במשך כמה דקות בכמה אזורים כדי לוודא הדבקה.

7) לאחר מכן עוטפים את הספוג בשכבת האקרילן ומשדכים אותה על גבי פלטת העץ בעזרת אקדח סיכות, כך שנקבל שכבה מעוגלת מעט בצדדים, ולא עוד ספוגית מלבנית. את עודפי השכבה ניתן להסיר באמצעות סכין יפנית. כדאי להתחיל לשדך מהמרכז, ומשם לנוע לצדדים תוך כדי מתיחה מכל הכיוונים.

גב מיטה ליאת מלכה שלב 7 (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה
גב מיטה ליאת מלכה שלב 7ב (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

8) את שלוש השכבות שקיבלנו עד כה עוטפים בבד שנרכש (גם כאן יש לרכוש בד במידה הנדרשת + עודף לעטיפה מכל הצדדים) באותה צורה שעטפנו את שכבת האקרילן.

גב מיטה ליאת מלכה שלב 8 (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

9) כדי שלא תיווצר שכבה עבה בגב פלטת הסנדוויץ', יש לחתוך במידה את פינות הבד, ולעטוף בדיוק כמו שעוטפים ספר. את השאריות מאחור יש לקפל בצורה ישרה. גוזרים את הבד המיותר.

גב מיטה ליאת מלכה שלב 9 (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

גב מיטה ליאת מלכה שלב 9ב (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

10) מחוררים את רצועות העור בשתי קצותיהן בעזרת מחורר חגורות, אפשר גם אצל סנדלר, ומלבישים אותן על גב המיטה במרווחים שווים של 20 ס"מ מכל צד. ניתן לשדך אותן מאחורי גב הפלטה.

גב מיטה ליאת מלכה שלב 10 (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

גב מיטה ליאת מלכה שלב 10ב (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

11) קודחים בעזרת מקדחה חור לדיבל שמתאים לבורג 4 מ"מ. אחרי שהבורג כבר בקיר, מבריגים אותו באמצעות מברגה או מברג פיליפס, כשהוא עוטף את הרצועות. מכסים אותו על ידי כיסוי בורג מפליז.

גב מיטה ליאת מלכה שלב 11 (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

גב מיטה ליאת מלכה שלב 11ב (צילום: ליאת מלכה)
צילום: ליאת מלכה

"זהו, הכול מוכן. עכשיו אפשר להתרווח במיטה, לתרגל נשימות ולהירגע. לקרוא ספר או לעמעם את האורות, להדליק נרות ולנסות לברוח לכמה דקות מהמציאות", מסכמת מלכה.

 

נראה מסובך? יש גם סרטון שמדגים את התהליך

גב מיטה ליאת מלכה, ג (צילום: hamalphotography)
צילום: hamalphotography
גב מיטה ליאת מלכה, ג (צילום: hamalphotography)
צילום: hamalphotography
גב מיטה ליאת מלכה, ג (צילום: hamalphotography)
צילום: hamalphotography