מה זה חום-אדמדם, קטן ועוקץ? לשאלה הזו יש כמה תשובות, אבל אחת מהן מטרידה במיוחד – פשפש המיטה. המזיק הזעיר והטורדני הוא מטרד מציק, מגרד וטפילי במיוחד. "לרוב הוא יגיע לבית מחופשה בבית מלון או בצימר, מטיול או אפילו מטיסה למדינה אחרת. יש לו יכולת להתגנב ולנדוד איתנו הביתה", אומר רז אלדר, בעל אלדר הדברות. החרק הקטן פעיל בעיקר בלילה, כשאנחנו ישנים, והוא ניזון מהדם שלנו.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 >> ליד הפארק: וילה מפתיעה במרכז הארץ

 >> הבית המשפחתי של הילה וגורי אלפי ברמת גן

הפשפש נפוץ בכל הארץ ולאורך כל השנה. "הוא חי לאורך כל עונות השנה ויכול אף להיות בתרדמת במשך שנה עד שיתעורר ויתחיל לפעול – למצוץ את דמנו", אומרים כפיר טובי ואופיר ארבל, בעלי OK הדברת מזיקים. עקיצות הפשפש מגרדות מאוד, ומופיעות במקבצים, בעיקר על הרגליים והידיים, מסביר אלדר. אם אתם חושדים שנעקצתם מפשפשים, "אפשר לבדוק בין המצעים ובקפלי המזרן שם נראה נקודות שחורות קטנות שהן ההפרשות של פשפש המיטה. בנוסף נראה על מצבעים בהירים נקודות דם קטנות, הדם שלנו", הוא מסביר.

אישה מתגרדת (צילום: Shutterstock -  Ken stocker)
עקיצות בעיקר בידיים וברגליים | צילום: Shutterstock - Ken stocker

החדשות הטובות הן שהפשפשים הם מטרד לא קטן, אבל אינם מעבירי מחלות. החדשות הרעות: "חייבים מדביר מקצועי כי זו אחת ההדברות הכי קשות שיש", אומר אלדר. "גם למדבירים יש קושי במיגור החרק הזה. חשוב מאוד לוודא שיש למדביר רישיון מתאים – תעודת מדביר במבנים ובשטח פתוח. ההדברה כוללת שילוב את אמצעי חום וחומר הדברה מותר בשימוש במינון הנכון". 

טובי וארבל מוסיפים שיש לשאוב היטב את המזרן על כל צדדיו וקפליו, לפרק שקעים כדי להדביר גם שם, ובעת הצורך אף לפרק פאנלים ואפילו את הפרקט והמשקוף אם הבעיה עמוקה ונרחבת. "לרוב יספיק סיבוב הדברה יסודי אחד, אך לעתים הוא לא ישמיד את הביצים. אם הן נמצאות במקום נסתר ואז נצטרך סיבוב הדברה נוסף בשל בקיעה שנייה", מסביר אלדר.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Bed Bug Barbeque (@bedbugbbq)

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

>> הירשמו לניוזלטר של living

אחרי ההדברה אפשר לישון בחדר. "החומרים שבהם משתמשים היום מותרים לשימוש בחדר שבו לנים עוד באותו לילה, זהו חומר ייעודי נגד פשפש המיטה וחשוב לבחור בכזה שהוא ללא ריח", אומר אלדר.

האם יש חומרים טבעיים למיגור התופעה? לא ממש. פשפשי המיטה לא ישרדו חום קיצוני או קור קיצוני אז אפשר לפעול באחת הדרכים האלו, אם יש לכם איך. שאיבה חזקה ועוצמתית של המזרן ושל כל החדר עשויה לעזור, כולל הרתחת כל המצעים ואף החלפת המזרן, אבל שוב - אין ערובה שלא הסתתרו כמה ביצים שמחכות לבקוע ולחזור בגדול לעשות בכם שמות. בכל מקרה, אין אף מוצר מדף שיעיל נגד פשפש המיטה ויש להיעזר במדביר מקצועי.