ספוג הכלים הוא אחד הדברים המלוכלכים בבית. במחקר שפורסם ב-2017 גילו חוקרים גרמנים 362 מיני חיידקים בספוגי הכלים המשומשים שאספו, בכמות של 45 מיליארד בסנטימטר רבוע. הממצאים הפתיעו אפילו את החוקרים, סיפר לאתר המגזין "טיים" פרופ' מרקוס אגרט, מיקרוביולוג והמדען שהוביל את המחקר.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

 >> אזהרת מתיקות: הבית של אליאנה תדהר ולי בירן במושב

>> הגליל: בנו בית יפהפה במחיר של דירה קטנה במרכז

"חשוב לנקות את הספוג או להחליף אותו לעתים קרובות", כתבה בפוסט באינסטגרם ליאן, בלוגרית מאוסטרליה. בסרטון שצירפה לפוסט מציגה ליאן את השיטה שלה לניקוי הספוג: היא מכניסה אותו למדיח הכלים. בנוסף, היא כותבת, "חשוב לשים את הספוג במקום שבו הוא יוכל להתייבש. אזורים רטובים או לחים הם סביבה מעולה לשגשוג חיידקים". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Leanne Home Hacks (@home.with.leanne)

ומה אומרים המומחים על השיטה של ליאן? ב-2017 ערכו במגזין Good Housekeeping בדיקות מעבדה כדי לבדוק מה השיטה הטובה ביותר לניקוי ספוג הכלים, והתוצאות הטובות ביותר התקבלו דווקא מהשריית הספוג למשך חמש דקות בתמיסה הכוללת 3/4 כוס אקונומיקה ו-16 כוסות מים (3.75 ליטר).

באתר The Kitchn, לעומת זאת, טוענים שבכל השיטות התוצאות הן חיטוי חלקי בלבד, ולכן שהחיידקים העמידים ביותר נשארים – ומתרבים. המסקנה: אין ברירה, אם אתם משתמשים בספוג לעתים תכופות יש להחליף אותו בספוג חדש מדי שבוע. אם אתם משתמשים בו לעתים רחוקות, אפשר פעם בשבועיים. אם הספוג מדיף ריח רע או נראה מזוהם, החליפו מיד.

זוג שוטף כלים (צילום: שאטרסטוק)
זוג שוטף כלים | צילום: שאטרסטוק

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

>> הירשמו לניוזלטר של living

על מה עוד צריך להקפיד?

כמו שממליצה ליאן, אחסנו את הספוג במקום שבו הוא יוכל להתייבש היטב.

אל תשתמשו בספוג לניקוי נוזלי בשר: אתם מכינים בשר נא והנוזלים נשפכים על משטח העבודה? השתמשו בנייר מגבת כדי לנקות אותם ולא בספוג הכלים.

אל תשתמשו בספוג הכלים לעוד מטרות: סיימתם לשטוף כלים ואתם רוצים להעביר ויש על המשטח? עצרו, וקחו ספוג אחר. בספוג הכלים הקפידו להשתמש לניקוי הכלים בלבד.