כשאתם מבשלים תפוחי אדמה, מה אתם עושים עם המים שבהם הרתחתם אותם? אם אתם כמונו אתם כנראה שופכים אותם היישר לכיור בלי לחשוב יותר מדי, אבל מסתבר שזה ממש בזבוז כי מדובר באוצר של ממש עבור הצמחייה בגינה או בעציצי הבית שלנו.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> ת"א: הפכו חדר רחצה ממחריד לנעים ב-850 שקלים

>> עף ברשת: אז זה מה שעושים עם הפקק של בקבוק השמן

 

מי הבישול של תפוחי האדמה מלאים כל טוב – כשהם מתקררים הם הופכים לתמיסה עם שפע של ויטמינים ומינרלים, ביניהם אשלגן, כמויות גבוהות של ויטמין C, ויטמין B6 ועמילן. על פי housedigest.com התמיסה הזו היא תוספת מצוינת להזנה הקיימת של הצמחים שלנו ויכולה לשחרר חומרים מזינים נוספים שכבר נמצאים באדמה שלהם. למעשה, תערובות השתילה שיש באדמה חדשה שאנחנו קונים לדישון הצמחים מספקות הזנה לשלושה חודשים בלבד, וחשוב להמשיך לספק להם חומרים חיוניים. אם רוצים לעשות את זה באופן טבעי ואקולוגי, המים של תפוחי האדמה הם פתרון מעולה.

בישול תפוחי אדמה  (צילום: inewsfoto, SHUTTERSTOCK)
צילום: inewsfoto, SHUTTERSTOCK

 

אז מה חשוב לדעת לתהליך הבישול של תפוחי האדמה? כשאתם מרתיחים אותם אל תוסיפו מלח למים, כי מלח פועל כקוטל עשבים טבעי ועלול לפגוע בצמחים שלכם. הוציאו את הירקות עם מלקחיים או כף מחוררת והשאירו את המים להתקרר בסיר - מים רותחים יכולים להרוג צמחים עד לשורש. כשהמים מצוננים מספיק אפשר למזוג אותם לכוס או למזלף ולהשקות את הצמחים כרגיל.

שימו לב שמי הבישול האלה הם חיזוק חשוב, אך לא תחליף לדשן נוזלי טוב שמספק חומרים מזינים צמחיים חשובים אחרים כגון חנקן, גופרית, מגנזיום וסידן.

המלחת מי בישול של תפוחי אדמה (צילום:  seeshooteatrepeat, shutterstock)
ותרו על השלב הזה, המלח עלול לפגוע בצמחים | צילום: seeshooteatrepeat, shutterstock
 

ואם יש לכם כוח להשקיע עוד קצת, אל תזרקו את הקליפות של תפוחי האדמה שבישלתם כי גם הן יכולות להיות דישון מצוין בעצמן - כפי שהסביר והדגים היטב טיקטוקר בשם ארמן אדמג'אן, בסרטון שהעלה ובו הוא מדריך כיצד להכין דשן מהקליפות: אופים אותן בתנור עד שמתייבשות ונהיות קראנצ'יות ואז טוחנים אותן לאבקה, מוהלים כפית ממנה עם כוס מים ומעניקים לעציצים שלכם ארוחה מזינה שכוללת אשלגן, זרחן, סידן ומגנזיום.

@creative_explained Don’t throw out potato peels! #recycle #potatoes #potato #peels #diy #plants #planttips #plantsoftiktok #gardening #planttok #cookinghacks #wow ♬ original sound - Armen Adamjan

 

מלבד היעילות של תפוחי האדמה להזנת צמחים, יש עדויות על הצלחות גם עם מים שבהם בושלו ביצים רותחות, פסטה וירקות אחרים. טיפ נוסף לשימוש בביצים נוגע לקליפות שלהן- תנו להן להתייבש, רסקו אותן ופזרו סביב הצמחים. הקליפות יגנו על הצמח ממזיקים וחרקים וידשנו את הקרקע.

אם אתם משתייכים לז'אנר השוכחים להשקות שימו ספוג בקרקעית העציץ שלכם, כי הוא יאגור את עודפי המים והצמח יוכל להשתמש בהם בהמשך. אם אתם משתייכים לז'אנר ההפוך, כלומר משקים יותר מדי, עברו לשימוש בקוביות קרח. חלחול המים האיטי של הקרח הנמס מספק לצמח לחות בלי להציף את את האדמה.

משקה עציצים עם משפך (צילום: Taras Garkusha, SHUTTERSTOCK)
צילום: Taras Garkusha, SHUTTERSTOCK