כמו כולנו, גם ארבל אורפז מגבעתיים חשבה שבתקופה הזו בשנה נעסוק בניקיון הבית לקראת הפסח ובהכנות לחג המתקרב. מכיוון שהיא מסדרת בתים במקצועה, היא אף פתחה קבוצת פייסבוק שתעודד את החברים בה לעשות סדר לקראת פסח ותספק להם טיפים לסידור הבית. אבל כמו כולנו, גם אורפז שינתה את התוכניות בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. היא החליטה לשנות את מטרתה של הקבוצה ולהציע תמיכה וטיפים לאנשים שנמצאים עכשיו בבית – בבידוד, עם הילדים או בגלל השבתת מקום העבודה – ורוצים להקדיש את הזמן לסידורו.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> גם אריק ביקר: כך דובי עמירה שומרת על בית מתוקתק

>> ת"א: קנה דירה להשקעה ועשה בה שיפוץ מדהים

גם שם הקבוצה השתנה ועכשיו היא נקראת עושים סדר בימי הקורונה עם ארבל. "הרעיון הוא לתת מוטיבציה לצאת מהתקיעות שמביאה איתה חוסר הוודאות, ולהתחיל להיות בעשייה", אומרת אורפז. "כשעושים סדר חיצוני זה עוזר לעשות סדר פנימי. עכשיו, כשיש עכשיו זמן לעבור על מזכרות ותמונות, אנחנו יכולים להתחבר לעצמנו יותר ולשחרר בקלות דברים וחפצים שכבר לא מתאימים עבורנו". ומתברר שלא מעט אנשים רוצים לנצל את ההזדמנות לעשות סדר בבית. לקבוצה הצטרפו כבר יותר מ-600 איש, יותר מ-500 מהם בארבעת הימים האחרונים.

ארבל אורפז (צילום: ציפי ביבי)
ארבל אורפז | צילום: ציפי ביבי

"לפני שנה פתחתי את העסק שלי ומאז הגעתי לעשרות בתים ועזרתי ליצור סדר עם חשק", היא מספרת. "הדבר החשוב לי ביותר הוא לעזור לאנשים לשחרר חפצים שקשה להם להיפרד מהם, ועל הדרך ללמד אותם איך לעשות סדר שכיף לשמור עליו בשגרה. עכשיו יש לנו הזדמנות לעשות דברים אחרת, ליצור הרגלי סדר חדשים, להתאים את הבית לצרכים שלנו ביום יום ולהפוך אותו לסביבה נעימה. ביום יום, קשה יותר להגיע לעשיית סדר יסודי, אז עכשיו יש לנו הזדמנות ליצור את הבית שתמיד חלמנו לחיות בו".

אורפז מספרת שהיא מפרסמת בקבוצה טיפים לסידור הבית – "מאיך בוחרים מה להשאיר ומה לזרוק ועד הסבר על אביזרי אחסון. אני מפרטת על השיטה שלי לסידור, כדי שמחברי הקבוצה ידעו בדיוק מה לעשות בעצמם. הם גם יכולים להתייעץ איתי בחינם", היא אומרת. "זו תקופה קשה, אבל היא יכולה להיות הזדמנות לעשות ריסטארט לחיים ולבית".

ארבל אורפז (צילום: ארבל אורפז)
חדר שינה שארבל סידרה | צילום: ארבל אורפז
ארבל אורפז (צילום: ארבל אורפז)
מטבח שארבל סידרה | צילום: ארבל אורפז
ארבל אורפז (צילום: ארבל אורפז)
ארון שארבל סידרה | צילום: ארבל אורפז

לא רק למי שבבידוד: הטיפים של ארבל

תתחילו מפינוי משטחים: זה מתסכל לראות את השולחן או השידה עמוסים בחפצים. ככל שנראה פחות דברים מול העיניים, התחושה בבית תהיה רגועה יותר.

אחסנו כמה שיותר דברים במקומות סגורים: מדפים נועדו לפריטי נוי, ספרים וקופסאות דקורטיביות. אל תשימו עליהם חפצים שלא נראים טוב, גם אם הם נמצאים בשימוש יומיומי.

השתמשו בסלסילות וקופסאות לאחסון: חלקו את החפצים לקטגוריות ועל כל סלסילה או קופסה כתבו מה יש בה.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

קודם מסדרים ואז מנקים: כדאי להתמקד ולא לזגזג בין סדר יסודי לניקיון יסודי, כדי שלא תחושו שזו משימה בלתי נגמרת. לקראת פסח, כדאי להתחיל לסדר כחודש מראש.

תנו לילדים למיין את המשחקים שלהם: הם יודעים הכי טוב במה הם משחקים באמת ובמה לא. הסבירו להם שמיון והוצאת משחקים שהם לא משחקים בהם יעזורו להם לראות את המשחקים האהובים עליהם.