עם העלייה המחודשת והמדאיגה במספר הנדבקים בקורונה ובמספר החולים קשה, רבים מתלבטים אם כדאי להזמין הביתה עובד או עובדת ניקיון. באתר NJ Advance Media התייעצו עם פרופ' דונלד ו. שפנר מהמחלקה למדעי המזון בבית הספר רותג'רס לסביבה ולביולוגיה, והוא ענה שאפשר בהחלט להזמין הביתה עובד או עובדת ניקיון – אם אתם בריאים ומקפידים על ההנחיות.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> לקראת איחוד כתובות: הצצה לדירה של הגר מחתונה ממבט ראשון 

>> קל ויעיל: השיטה של הגולשת לניקוי תחתית התנור

לדברי פרופ' שפנר, עדיף לצאת מהבית בזמן שהעובד נמצא בו ומנקה, אבל אם אתם נשארים בבית הקפידו לשמור מרחק של שני מטרים והקפידו על עטיית מסכות – גם אתם וגם העובד. עובד הניקיון צריך להקפיד לרחוץ את ידיו או להשתמש בנוזל חיטוי בכניסה לבית וביציאה ממנו, ואם הוא משתמש בכפפות – להשתמש בכפפות חדשות. "אם מקפידים על שמירת מרחק מעובד הניקיון, זה לא יותר מסוכן מאשר הליכה לסופר", אומר פרופ' שפנר.

בכל מקרה הקפידו להישמע להוראות משרד הבריאות ולשטוף ידיים לעתים תכופות  עדיף במים וסבון ולמשך 20 שניות. אם אין אפשרות להשתמש במים וסבון, נקו את הידיים בג'ל חיטוי המכיל לפחות 60 אחוז אלכוהול. הקפידו לשפשף אותן 20 שניות לפחות.

מנקים את הבית? אלו הדברים שצריך להקפיד אליהם

לחיטוי הבית השתמשו במגבונים לחיטוי, בחומר ניקוי מחטא, או הוסיפו 5 כפות אקונומיקה לכל 3.80 ליטר מים. הקפידו על הוראות הבטיחות שעל התווית ואל תערבבו עם אף חומר למעט מים. אפשר לחטא גם עם אלכוהול רפואי עם לפחות 70 אחוז אלכוהול.

תנו לחומר לעבוד: כדי לחטא החומר צריך להישאר על המשטח לפרק זמן מסוים לפני שהוא מתייבש. בדרך כלל מצוין בהוראות כמה זמן להמתין. אם אתם משתמשים באקונומיקה המתינו כ-10 דקות.

מנקה
צילום: LightField Studios, Shutterstock

הקפידו לחטא משטחים שאתם נוגעים בהם יום יום: משטח מחוטא נשאר כך רק עד שהוא בא במגע עם גורם מזהם – ידיים, נוזלים או חלקיקים שנישאים באוויר. לכן חשוב לחטא מדי יום משטחים שנוגעים בהם לעתים קרובות, למשל שולחנות, דלפקים, מתגי חשמל, ידיות של דלתות וארונות, שלט רחוק, שירותים, כיורים וטלפונים ניידים. חשבו על השגרה שלכם כדי לאתר חפצים ומשטחים אחרים שאתם נוגעים בהם לעתים קרובות: מברשת השיער? המחשב? מפתחות הבית?

אל תחטאו יותר מדי: שימוש תכוף מדי בחומרי חיטוי עלול לגרום לחיידקים לפתח עמידות. חטאו משטחים שנוגעים בהם לעתים קרובות, בעיקר אם מישהו בבית חולה.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

אם המשטח מלוכלך, נקו אותו לפני שאתם מחטאים: המשטח נראה מלוכלך? דביק למגע? מלא בפירורים? נקו אותו לפני החיטוי מכיוון שהנגיפים יכולים להימצא בתוך הלכלוך או מתחתיו. השתמשו בנוזל ניקוי רב תכליתי או במים וסבון לניקוי, ובהמשך חטאו בחומר מתאים. יש לכם נוזל ניקוי אנטי בקטריאלי? מצוין, אבל השתמשו בו לניקוי המשטח פעמיים.

השתמשו בכפפות: השתמשו בכפפות חד פעמיות כשאתם מנקים את הבית ומחטאים אותו. בסיום העבודה, מיד לאחר הסרת הכפפות, רחצו ידיים היטב.