כל זוג צעיר יודע שאת רוב הארוחות המשותפות נוהגים לעשות מול הטלוויזיה או המחשב על גבי שולחן הקפה. זאת הסיבה שמדי פעם כדאי וצריך להשתדרג. לחובבי פרויקטים של "עשה זאת בעצמך" מצאנו חמישה שולחנות קפה העשויים מחומרים שאת רובם תוכלו למצוא ברחוב או בעלות נמוכה.

עוד באתר לעיצוב הבית:

גשו אל הלוח: שולחן קפה מלוחות עץ

מספיק לעשות סיבוב בשכונה או באזור בנייה כדי למצוא לוחות עץ שיתאימו לפרויקט המקסים מהבלוג של מולי The Poor Sophosticate. עבור השולחן שהרכיב לה בן זוגה, השתמשו השניים בשלושה לוחות עץ. הדבר הראשון שעשו היה להסיר את חלקי העץ העליונים ולהחליק אותם זה לצד זה כך שהזכוכית לא תיפול דרך החורים. הם החליטו שהדרך הפשוטה ביותר להפריד את הלוחות תהיה לנסר חלקים קטנים של עץ שמתפצלים מהלוחות המיותרים ולמסמר אותם בשטחים הפתוחים. הם אז חיברו את הלוחות בעזרת פטיש והוסיפו גלגלים. הבלוגרית מציעה להשתמש בנייר זכוכית או צבע, אולם את השולחן שלה היא שייפה רק באזורים הקשוחים של והשאירה אותו בלוק טבעי. השולחנות הללו מצוינים לאחסון וניתן גם להצמיד אותם לקיר ולשים עליהם כריות כך שישמשו מזרן נוח. "הדלקנו כמה נורות והרגשנו כאילו אנחנו יושבים לצד שולחן פיקניק וצופים בסרט בחוץ", כותבת מולי. "זה היה די מטורף".

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן לוחות עץ (צילום: thepoorsophisticate.blogspot.co)
שולחן מלוחות עץ | צילום: thepoorsophisticate.blogspot.co

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן לוחות עץ (צילום: thepoorsophisticate.blogspot.co)
ממש כמו פיקניק | צילום: thepoorsophisticate.blogspot.co

את שולחן הפלטות מעץ תוכלו להכין גם בעזרת ההוראות של ענת סגל, שתסבירלכל אחד, גם למי שטרם התנסה בעבודה עם מקדחה, איך להכין שולחן מיוחד במינו.

שולחן בלבן בגינה (צילום: עודד קרני)
נגרות למתחילים | צילום: עודד קרני

עוד פרויקט דומה, הפעם של Instructables, מסביר צעד אחר צעד כיצד להגיע לתוצר הסופי וכן כיצד משדרגים את השולחן בגלגלים. תזדקקו ללוחות עץ, דבק, ברגים, גלגלים, בסיסים לגלגלים, צבע (במקרה הזה סגול לילך), פריימר, בסיסי סיליקון, מסור רגיל או חשמלי, מקדחה חשמלית, חיבורים לעץ וחומר הדברה נגד תולעי עץ. השלב הראשון הוא לפרק את הלוחות ולהיזהר שלא יישברו. הדביקו יחדיו את הלוחות וצרו את העובי שאתם רוצים. אחרי שיתייבשו החליטו על ממדי השולחן, במקרה הזה 63X120 ס"מ. חברו יחדיו את החלקים בעזרת המקדחה. אחרי שבחרתם במידות הנכונות לכם שייפו את השולחן בנייר זכוכית. השתמשו בחומר הדברה נגד תולעי עץ. שייפו בשנית, שימו פריימר על השולחן והניחו לו להתייבש ואז שייפו פעם נוספת. כעת הגיע הזמן לצבוע ולחבר את החלקים. במקרה של הבלוגרית היא התחילה לקדוח הפוך משום שלא רצתה שהברגים ייראו לעין. לאחר מכן הוסיפה דבק לחורים, למחברי העץ ולפני השטח של השולחן. הדקו את הלוחות יחדיו למשך יממה, ואם צריך חזרו על פעולת הצביעה. קדחו את בסיסי הסיליקון ואחרי שסיימתם את העבודה המתישה, צלמו והשוויצו כמה שיותר.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן מלוחות עץ עם גלגלים (צילום:  instructables)
עוד שולחן מלוחות עץ | צילום: instructables

נכנס יין: שולחן עץ מתחתיות בקבוקי יין

בחברת Blue Moon Bottles אמנם לא מלמדים כיצד להכין שולחנות קפה מקוריים, אבל מציעים לרכוש באתר שולחן קפה העשוי בקבוקי יין ממוחזרים. מסגרת השולחן עשויה מפלדה, ושכבות של זכוכית שקופה הם החלק העליון של השולחן, מעל חלקיו התחתונים של בקבוקי היין. תחתיות הבקבוקים מאפשרות לאור לחדור דרכן. השולחנות נעשים בעבודת יד על פי בקשה. מידות השולחן הסטנדרטי: 43X50X45 ס"מ. מחיר: 475-1200 דולר (1,776-4,488 שקל), להשיג: Blue Moon Bottles.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, בקבוק יין (צילום: bluemoonbottles)
תחתיות הבקבוקים מאפשרות לאור לחדור דרכן | צילום: bluemoonbottles

ארזתם לבד? שולחן קפה ממזוודה

הבלוג החמוד The Ruche מציע דרך יצירתית ליצירת שולחן קפה ממזוודת וינטג'. פרט למזוודה תזדקקו לארבע רגליים לשולחן, שמונה דיסקיות מתכת שטוחות וארבעה אומי פרפר, מקדחה, צבע, מברשת וסרט למדידה. ראשית מדדו היכן למקם את רגלי השולחן וסמנו על משטח המזוודה את המיקום המדויק. השתמשו במקדחה וצרו חורים בנקודות שסימנתם. צבעו את ארבע הרגליים לפי רצונכם ותנו להן להתייבש לפני שתחברו אותן. התקינו דיסקית שטוחה לכל רגל וחברו את רגלי השולחן למזוודה על ידי כך שתוסבבו אותן לתוך החורים שקדחתם. הצמידו אום פרפר מעל כדי לוודא שכל רגל הוצמדה בחוזקה למזוודה, ולסיום, קשטו כאוות נפשיכם. להוראות המדויקות: לינק של הבלוג.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, מזוודה (צילום: shopruche)
כך תכינו שולחן קפה ממזוודת וינטג' | צילום: shopruche
שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, מזוודה (צילום: shopruche)
צילום: shopruche

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן מזוודה (צילום: apartmenttherapy)
עוד מזוודה | צילום: apartmenttherapy

גזעי: שולחן קפה מגזע עץ

באתרSea Kettle  חשבו על רעיון מגניב לחסוך בכסף וליצור שולחן עץ מקורי. עבור הפרויקט הזה תזדקקו לגזע עץ. אותו תוכלו לשייף בעזרת נייר שיוף או בעזרת מכונה. אחרי שנפטרתם מהאבק הניחו שלוש שכבות של חומצה פוליאקרילית כדי להגן על העץ מנוזלים ושריטות. התיזו שכבת לכה שקופה על הצדדים. את השולחן הספיציפי הזה חיברו אחר כך לרגליים של שרפרף מריוס של איקאה (25 שקל). למראה גס יותר של גזע העץ התיזו הבלוגרים צבע שחור על רגלי השרפרף המבריקות.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, גזע עץ (צילום: seakettle)
שולחן קפה מגזע עץ | צילום: seakettle
שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, גזע עץ (צילום: seakettle)
למראה גס יותר של גזע העץ התיזו הבלוגרים צבע שחור על רגלי השרפרף | צילום: seakettle

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, גזע עץ (צילום: seakettle)
צילום: seakettle

לקשקש בקומקום: שולחן גיר

כדי להכין שולחן גיר מיוחד שהילדים בבית ישתגעו עליו ויוכלו להפוך אותו מדי יום ליצירת אמנות אחרת, תזדקקו לצבע בסיס, צבע לוח וגיר, מברשת איכותית, נייר שיוף, מטליות לחות ולכה. התחילו בשיוף השולחן הקיים, הוסיפו את הצבעים ויבשו על פי ההוראות של Houzz.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן גיר (צילום: houzz)
שולחן גיר. כל יום יצירת אמנות | צילום: houzz

פינתי: שולחן צד

בשביל השולחן הצדי של Design Sponge תזדקקו לחתיכת MDF, צינורות נחושת בעובי 22 מ"מ, דבק אפוקסי למתכת, ספריי צבע בשני צבעים וספריי צבע לבן, מסקינטייפ, מקדחה, נייר שיוף, חותך מתכות ומלחציים. להוראות ולתמונות מפורטות, היכנסו לאתר.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן צד (צילום: designsponge)
שולחן צד צבעוני | צילום: designsponge

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן צד (צילום: designsponge)
צילום: designsponge

רוקנרול: שולחן תקליט

לפרויקט הקולי של The Flourishing Abode תזדקקו לתקליט ויניל שאתם יכולים לוותר עליו, מעמד לעציץ, רצוי בצבע שחור ושלא יהיה רחב יותר מהתקליט, ואקדח דבק. אתם יכולים לוותר על העטיפה, אבל אם היא יפה תמיד שווה לשמור אותה. נגבו את התקליט במטלית לחה. ודאו שהוא יבש לפני שאתם מחברים אותו לשולחן. חממו את אקדח הדבק שלכם ומרחו שכבה אחידה על הקצה העליון של מעמד העציצים. הניחו מעל את התקליט בזמן שהדבק עוד חם ומקמו אותו כך שיהיה במרכז. הניחו לדבק להתייבש.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן תקליט (צילום: theflourishingabode)
שולחן תקליט. החומרים שתזדקקו להם | צילום: theflourishingabode
שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן תקליט (צילום: theflourishingabode)
רוקנרול | צילום: theflourishingabode
שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן תקליט (צילום: theflourishingabode)
צילום: theflourishingabode

פ-תו-ח: שולחן קפה מדלת

כדי להכין את שולחן מדלת כמו באתר Bijou Living תזדקקו לדלת ישנה, מקדחה, מברג, מסור, שמונה פלטות רחבות לפינות, ארבעה סלילי כבלים מעץ לרגליים וצבע נבחר. אם תרצו תוכלו להוסיף פלטה מזכוכית. הסירו את הידיות והצירים מהדלת, מדדו את הגובה הרצוי של רגלי השולחן, הניחו את החלק העליון של השולחן כלפי מטה וסמנו בעזרת עיפרון את מיקום הרגליים. קדחו את הסליל הפינתי לגובה הרצוי וצבעו אותו אם יש צורך. הניחו את הרגליים או הסלילים מעל לדלת ואת שתי הפינות הרחבות לצד כל רגל. חוררו מראש חורים עבור הברגים ובעזרתם שמרו על הסלילים יציבים. עוד דוגמה בבלוג Joys of Home.

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן דלת (צילום: joysofhome.blogspot.co)
שולחן מדלת ישנה | צילום: joysofhome.blogspot.co

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן דלת (צילום: bijouliving )
צילום: bijouliving

אש, לכי איתי: שולחן אח

אם אתם מתמחים בפרויקטים של עשה זאת בעצמך (ורצוי גם חיים לבד או ללא ילדים), הנה שולחן יוצא דופן שתוכלו לשקול. תצטרכו צורב אתנול, גז מתאים ומוטיבציה לעקוב אחר ההוראות באתר Instructables. בזהירות. 

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן אח (צילום:  instructables )
בהצלחה עם זה | צילום: instructables

שולחנות קפה עשה זאת בעצמך, שולחן אח (צילום:  instructables )
צילום: instructables