בפעם האחרונה שנתקעתם עם פנצ'ר באמצע הדרך או שנאלצתם להחליף גלגל, כנראה שלא חשבתם על גורלו של הצמיג הישן המושלך לפח. תכונות החומר שממנו עשויים הצמיגים הופכות אותם למוצר עמיד ביותר, וזהו יתרון עבורנו כצרכנים אבל חיסרון עבור הסביבה, משום שגם לאחר אלפי שנים הם יכולים לשמור על צורתם המקורית בלי להתכלות. החל משנת 2007 נכנס לתוקף החוק לסילוק ולמחזור צמיגים, אבל גם אנחנו כצרכנים יכולים לתרום את חלקנו לסביבה וליצור משהו חדש מצמיג משומש במקום לזרוק אותו לפח ולקנות מוצר חדש בחנות. הנה 13 רעיונות יפים ויצירתיים מרחבי העולם שעושים שימוש חוזר בצמיגים משומשים, הזוכים לייעוד חדש ומעוצב.

עוד באתר לעיצוב הבית:

מתנדנדת

לי-רון פז היא אמנית אקולוגית שיוצרת פריטים שימושיים מחומרים ממוחזרים. אחרי לימודי אמנות בבצלאל היא לקחה הפסקה של כמה שנים מהתחום ועסקה בביטוח. אך הגעגועים לתחום החזירו אותה ליצירה, ובטיולים בדרום ארצות הברית הכירה את תחום היצירה בצמיגים. נדנדת הסוס שלה מיוצרת על ידה בעבודת יד והיא עמידה לחלוטין בתנאי מזג האוויר, כך שניתן למקמה בפנים או בחוץ. מחיר: 560 שקל, להשיג: lironart.co.il.

צמיגים 01, נדנדות בצורת סוס של לי-רון פז (צילום: lironart.co.il)
נדנדות בצורת סוס של לי-רון פז | צילום: lironart.co.il

מרימים את הווליום

עולם הסאונד והרכב מעולם לא השתלבו טוב יותר. הרמקול הזה, המיוצר במהדורה מוגבלת, יוצר שילוב אופטימלי בין שני התחומים תוך שימוש בטכנולוגיה אלחוטית וידידותית לסביבה. הצמיג העגול יוצר מקום מושלם ובטוח עבור הרמקול ויוסיף אופי גברי ותעשייתי לכל חלל. מחיר: 2,694 שקל, להשיג: japantrendshop.com.

צמיגים 02, רמקול ידידותי לסביבה (צילום: japantrendshop.com)
רמקול ידידותי לסביבה | צילום: japantrendshop.com

צומח ופורח

לאחר שרכשה צמיגים חדשים, החליטה הבלוגרית האמריקנית Roeshel לשדרג את הצמיגים הישנים ולשלב אותם בביתה. בעזרת צבע טורקיז מרענן, המשתלב עם צבעוניות המרפסת שלה, היא חידשה את הצמיג הישן ותלתה אותו על חזית הבית. את השדרוג משלימים הפרחים, עבורם היא קדחה חור בתחתית הצמיג המאפשר לנקז את מי ההשקיה. הוראות הכנה.

צמיגים 03, עציץ ירוק מכל הבחינות (צילום: diyshowoff.com)
עציץ ירוק מכל הבחינות | צילום: diyshowoff.com

עשו זאת בעצמכם

אושרת גורן היא מעצבת, יוצרת ומעבירה סדנאות יצירה. בסדנת הדגל שלה תוכלו להכין שרפצמיגים, כלומר שרפרפים מצמיגים, עם צבעים ובדים שונים לבחירתכם. את הרהיטים האקולוגיים שלה תוכלו להזמין גם בהזמנה אישית, ביניהם גם שולחנות וסט המיועד לגינה. מלבד הצבעוניות המשמחת של הרהיטים, שימו לב גם לעובדה שהם מונחים על גלגלים, כך שניתן להזיזם בקלות בין חללי הבית. מחיר: 330 לסדנת יצירה, להשיג: סטודיו פשוט עיצוב.

צמיגים 04, ריהוט על גלגלים של אושרת גורן (צילום: נעמה סטודיו לצילום בית יצחק)
ריהוט על גלגלים של אושרת גורן | צילום: נעמה סטודיו לצילום בית יצחק

חיי כלב

ג'סי מהבלוג Practically Functional חיפשה פרויקט יצירה מגניב המשלב צמיגים משומשים, והחליטה ליצור מיטה מפנקת עבור הגורה החדשה שאימצה. את הצמיג הישן היא צבעה בגוון ורוד בוהק והתאימה לו מיטה עגולה המיועדת עבור בעלי חיים. המיטה שנוצרה גם פונקציונלית מאוד, הצמיג העמיד ישרוד את כל מעלליה של הגורה, ואת המיטה המרופדת ניתן לכבס בקלות בעת הצורך. הוראות הכנה.

צמיגים 05, מיטה ממוחזרת לחבר הכי טוב (צילום: practicallyfunctional.com)
מיטה ממוחזרת לחבר הכי טוב | צילום: practicallyfunctional.com

מראה חברתית

צמיגים נתפסים עבור רובנו כחפץ מגושם חסר חן ובדרך כלל לא נקשר אותו לתחומי העיצוב והאסתטיקה, אך במקרה זה מדובר במוצר אלגנטי ומפתיע. Re-Creations Project הוא ארגון המעביר סדנאות יצירה אקולוגיות וחברתיות לאנשים בעלי לקויות למידה. את המראה הזאת הם הכינו מגלגל אופניים ישן, שאותו הם צבעו בגוונים בהירים כדי ליצור מראה מעט מיושן בסגנון שאבי-שיק.

צמיגים 06, מראה אלגנטית ויצירתית במיוחד (צילום: recreationsproject.wordpress.com)
מראה אלגנטית ויצירתית במיוחד | צילום: recreationsproject.wordpress.com

סוף מעשה במחשבה תחילה

Morgaine Ford-Workman, שכותבת את הבלוג Madcap Frenzy, שיפצה עם בעלה את המרפסת וידעה שהיא מעוניינת ליצור מרחב צבעוני ככל האפשר. שני הצמיגים המרכיבים את השולחן הוחלפו בחדשים, והם החליטו לשמור אותם מתוך מחשבה שישתמשו בהם למשהו בעתיד. את השולחן הם השלימו עם משטח זכוכית משולחן ישן, וגם אלמנטים רבים נוספים הניצבים בחלל מורכבים ממוצרים משומשים וממוחזרים.

צמיגים 07, שולחן קפה במרפסת צבעונית (צילום: Morgaine Ford-Workman, madcapfrenzy.blogspot.co.il)
שולחן קפה במרפסת צבעונית | צילום: Morgaine Ford-Workman, madcapfrenzy.blogspot.co.il

בחזרה לעתיד

דורון מירב הוא אדריכל ומעצב המתעסק גם בציור, פיסול וצורפות. במסגרת לימודיו הוא יצר את סט הרהיטים הזה, המיועד לשימוש בגינה. לעומת פרויקטים אחרים מסוג זה, המסתירים את חומר הגלם הממוחזר, הוא בחר דווקא להדגישו ולחבר את הרהיט אל עולם המכאניקה והרכבים, למראה יצירתי ואפילו מעט עתידני.

צמיגים 08, ריהוט בהשראת עולם הרכב של דורון מירב (צילום: doronmerav.deviantart.com)
ריהוט בהשראת עולם הרכב של דורון מירב | צילום: doronmerav.deviantart.com

מושכים בחבל

העמידות הגבוהה של הצמיגים הופכת אותם לבסיס מעולה לריהוט, אך האסתטיקה שלהם לא מתאימה לכל אחד. לכן פותח סגנון נוסף של שימוש חוזר בצמיגים, המסתיר את המראה שלה בעזרת חבל מלופף. קייטי מהבלוג Addicted 2 DIY השתמשה בטכניקה הזו כדי ליצור שרפרף קטן, המשמש כעציץ שבו היא שתלה פרחי נוי. שימו לב שבצמיגים מומלץ לשתול צמחי נוי בלבד ולהימנע משתילת צמחי תבלין, בגלל הכימיקלים המשמשים לייצור שלהם.

צמיגים 09, עציץ דקורטיבי לבית או למרפסת (צילום: addicted2diy.com)
עציץ דקורטיבי לבית או למרפסת | צילום: addicted2diy.com
 

משחקים בחול

בתקופת הקיץ אנו משקיעים באבזור הגינה והמרפסת, כדי שיתאימו לאירוח ולשעות הפנאי הארוכות של הילדים במהלך החופשה. Jamielyn, שכותבת את הבלוג I Heart Naptime, רצתה לבנות ארגז חול עבור הבנים שלה, ומצאה אופציה זולה ופשוטה בעזרת שימוש בצמיג ממוחזר. היא בחרה בצמיג גדול שמקורו במשאית או בטרקטור, ריפדה את ההיקף שלו בעזרת מצוף מאורך, ואפילו יצרה עבורו כיסוי כדי לשמור עליו כאשר אינו בשימוש.

צמיגים 10, ארגז חול קטן בגינה (צילום: iheartnaptime.net)
ארגז חול קטן בגינה | צילום: iheartnaptime.net

סלינו על כתפינו

במקרה של האקו-סל שיוצרת  לי-רון פז, משמש הצמיג כחומר גלם. היא חותכת, מעבדת וצובעת אותו, וכך יוצרת ממנו מוצר חדש לחלוטין המשמש כסל אחסון רב שימושי. את הסלים שלה תוכלו לרכוש כמוצר מוכן עם כיתובים שונים, או להכין בעצמכם באחת מהסדנאות שהיא מעבירה, הכוללות היכרות מעמיקה עם החומר. מחיר: 125 שקל למוצר, 250 שקל לסדנה, להשיג: lironart.co.il.

צמיגים 11, סלי אחסון שונים של לי-רון פז (צילום: lironart.co.il)
סלי אחסון שונים של לי-רון פז | צילום: lironart.co.il

מהפח של השכנים

שרה מהבלוג While They Snooze ראתה צמיגים ישנים מחוץ לבית של השכנים ומיד התחילה לחשוב מה היא יכולה ליצור מהם. היא החליטה לשדרג אותם לשולחן צד בסלון, ולכן לא היתה מוכנה להתפשר על מידת האסתטיקה של המוצר הסופי. את הרגליים היא חתכה מצעצוע ישן של הילדים וצבעה אותן ואת הבסיס בגוון כהה ומעט מעושן. מעל היא הדביקה את הצמיג, ליפפה את כולו בחבל בשני גוונים וצבעה את תחתית הרגליים בגוון צהבהב.

צמיגים 12, לא תאמינו מה מסתתר בפנים (צילום: whiletheysnooze.blogspot.co.il)
לא תאמינו מה מסתתר בפנים | צילום: whiletheysnooze.blogspot.co.il

עולים הביתה

DAUKAIA היא עמותה חינוכית הפועלת למען ילדות בסיכון, המגיעות מתנאי עוני קיצוני ב-Octal שבמרכז אמריקה, אזור המאופיין בשילוב בין אדריכלות מודרנית לבין מבנים כפריים בסגנון מקומי. גרם המדרגות המאולתר הזה, המורכב כולו מצמיגים, מוביל אל פרברי העיר. אחד מנציגי העמותה צילם את התמונה הזו במהלך יום עבודה שגרתי, כדי להדגיש את אופי המקום, שבו חדש מתערבב עם ישן ומאולתר משתלב עם המתוכנן.

צמיגים 13, תחליף ראוי ואקולוגי למדרגות (צילום: daukaia.org)
תחליף ראוי ואקולוגי למדרגות | צילום: daukaia.org