שולחן חג יפה ומעוצב לא חייב להיות יוקרתי ולגרור הוצאות מיותרות. הסוד לשולחן יפה טמון ביצירתיות ובחנות לחומרי יצירה הקרובה לביתך. אז אם אין ברשותכם סרוויס יוקרתי שקיבלתם בירושה ומפה מכותנה מצרית עם עיטורים ורקמה בחוטי זהב וזה גם לא הסגנון שלכם, הכתבה הזו בדיוק בשבילכם.

השנה ערכנו שולחן חג צבעוני ואקלקטי ברוח התקופה, ובהתאם לעונת האביב הפרחונית שבאה עלינו לטובה. כל היצירות בשולחן עשויות מחומרים פשוטים וזמינים ונועדו לתת לך השראה לשדרוג שולחן החג. ברוב הבתים שבהם יש ילדים, אפשר למצוא חומרים כמו סול, בריסטולים, בד טול, סרטי מתנה עשויים מסאטן או בד ופחית של צבע ספריי. גם אם אין לכם את החומרים האלו בהישג יד, קפיצה קטנה לחנות והוצאה של לא יותר מ-50 שקל תפתור את ההתלבטות איך לקשט את שולחן האוכל לליל הסדר.

שולחן ברגע האחרון, מוכן
רוצים לעצב שולחן יפה? קצת יצירתיות והשקעה

שולחן ברגע האחרון, קלוזאפ
פרחים, צבע ואהבה יעשו את העבודה

עוד באתר לעיצוב הבית:

לא לפחד מהתנסויות

לצורך הפקת עיצוב השולחן ברגע האחרון, הצטיידתי בחברה שהיא גם קולגה, לירון אוטמזגין מעדידה – הלבשת בתים ורהיטים, ובפינת האוכל היפה שלה. כבר מההתחלה היתה לי תחושה שנצליח ליצור שולחן מגוון ויפה בעלות נמוכה. הטיפ שלנו לקישוט ועיצוב שולחן החג הוא ליהנות מהתהליך ולא לפחד מהתנסויות מעניינות. את השולחן החלטנו לעצב בעזרת חומרים זולים וזמינים ובצבעים עזים.

יצירות ה-DIY:

 • פירמידות - עשויות מבריסטול וקשורות בסרט עם אגוז מלך או משהו מתוק בפנים.
 • אגרטלים בצבע ספריי - שלושה אגרטלי זכוכית מאיקאה בעלות של 5 שקלים לאחד
 • פמוטי זכוכית בצבע ספריי - מחיר 4 שקלים לאחד, נרכשו בחנות פשוטה לכלי בית
 • כוסות יין מקושטות - עטופות בבד טול ורוד ובסרט בד ירוק
 • מפית בד קשורה בצורת פפיון – כל בד נקי ויפה משודרג בעזרת סרט סאטן חגיגי
 • עציץ פרחוני עטוף – חתיכת בד יפה מהודקת בחבל פשתן
 • צרור לבנדר ריחני – קישוט יפה ופשוט קשור בחבל פשתן
 • ראנר למרכז השולחן - עשוי ממשטח סול, אין צורך בחיתוך או קישוט 
  רשימת חומרים
  מלבד חומרי העבודה, התאבזרו בצנצנות שקופות

החומרים הדרושים לשולחן של שישה סועדים:

 • משטח סול בגודל 40/100 ס"מ - משטח הסול משמש על תקן הראנר, המשטח שעליו מניחים את כלי ההגשה. גם אם מניחים מפה על השולחן, הראנר הכהה מדגיש את מרכז השולחן והקישוטים שעליו. אף אחד לא יחשוד שמדובר בסול, מאחר שיש לו מרקם קטיפתי ונעים. מחירו 5 שקלים, אפשר לבחור איזה צבע שרוצים, אנחנו ממליצות על גוון כהה. להשיג בחנויות היצרה. 
 • בריסטולים בצבעים שונים 180 גר' בגודל A4 - מחיר לחבילה של 70 בריסטולים - 15  שקלים. אפשר גם לרכוש גיליון בריסטול במחיר שני שקלים. להשיג בחנויות היצירה.
 • שאריות בדים - אפשר להשתמש במה שיש בבית ליצירת מפית פפיון לכל סועד ועיטוף של עציץ פשוט. בעיקרון הכל עובד, חשוב ליצור שפה אחידה של בדים מבחינת צבעוניות או חומר. 
 • טול או תחרה - רצוי לבחור בבד טול רשת סינתטי, שיהיה קליל ושקוף. 15 שקל למטר. בחנויות בדים ויצירה. 
 • צבע ספריי - ההמלצה היא להשתמש בשלושה גוונים לשם הגיוון והצבעוניות, אך אפשר להסתפק גם באחד. אם אתם חובבי יצירה, כדאי לשמור בבית באופן קבוע צבע ספריי איכותי של מונטנה מסוג MTN94, אפשר לצבוע איתו הכל. להשיג בחנויות יצירה וצבע. 
 • סרטי סאטן מסוגים שונים - לקשירת מפיות הפפיון ולליפוף בד הטול על הכוסות. אפשר להשיג בחנויות לחומרי יצירה בשני שקלים למטר. להשיג בחנויות יצירה ובדים. 
 • חבל פשתן - חבל במראה טבעי וגס לקשירת צרור הלבנדר ולהידוק הבד העוטף את העציץ.  להשיג בחנויות היצירה.
 • זר נוריות – אפשר לגוון ולבחור כל זר שנראה יפה, גם גיפסנית תקשט את השולחן בחגיגיות. 25 שקל לזר גדול של נוריות. 
 • עציץ קטן ופרחוני - בחרנו להשתמש בעציץ שיחזיק לאורך זמן ויקשט את הבית בעונה הקרובה. להשיג במשתלה או חנות פרחים
 • נרות – שני נרות לבנים וגבוהים למראה חגיגי. . 
 • אגוזי מלך – או הפתעה אחרת בקערה קטנה במרכז השולחן, ונוסף לכך, אחד בכל פירמידה אישית.

כלי עבודה: מספריים, עיפרון, סרגל, שקיות ניילון, סלוטייפ, דבק חם (אופציונלי), מחורר לחוטים של הפירמידה ומשטח שעליו אפשר לרסס עם צבע ספריי (גם בריסטול פשוט יכול להתאים).

ההמלצה שלנו ל-DIY היא להשתמש בחומרים זמינים וזולים ובחומרים ופריטים שיש בבית. אין צורך לדבוק באדיקות ברשימה, כל דבר אפשר גם לשנות מעט בהתאם לקיים או לרצון ולטעם האישי.

שולחן ברגע האחרון, חוטים
כמה שיותר סרטים, יותר טוב

פירמידה אישית

את הפירמידה מכינים מבריסטול עבה שיחזיק מעמד ולא יתקמט במהלך הקיפולים. המידה המומלצת היא ריבוע בגודל 6/6 ס"מ ומשולש שווה שוקיים עם אנך בגובה 6 ס"מ. מכינים שבלונה אחת וממנה מייצרים את הפירמידות הנוספות, אין צורך לשרטט בכל פעם מחדש.

את הקיפולים עושים כשהסימונים בחלק הפנימי של הפירמידה. רצוי להיעזר בסרגל מתכת לקיפולים יפים ונקיים.

לאחר הקיפולים והחיתוכים, מנקבים חורים להשחלת החוט שיקשור את הפירמידה וישמור אותה סגורה. ההפתעה בתוך הפירמידה צריכה להיות בגודל מתאים לנפח הפנימי, מה שאומר שפרלינים טובים, סוכריות, אגוזי מלך וכדומה יכולים להתאים. ההחלטה איך להפתיע את האורחים שלכם נתונה בידיכם. אפשר גם לרשום שם על כל פירמידה, כך שכל אורח ידע היכן הוא יושב סביב השולחן.

שולחן ברגע האחרון, אוריגמי
כדאי להשתמש בבריסטול עבה כדי שלא יתקמט בקלות
שולחן ברגע האחרון, שרטוט
מכינים שבלונה אחת ומעתיקים
משלוח ברגע האחרון, פירמידה
שולחן ברגע האחרון, אגוז בעטיפה
מנקבים חורים להשחלת החוט שיקשור את הפירמידה וישמור אותה סגורה

שולחן ברגע האחרון, פירמידה מוכנה
אפשר להכניס אגוז או כל הפתעה אחרת

אגרטלים ופמוטים

צביעת האגרטלים והפמוטים פשוטה למדי ולא נדרשות הכנות מיוחדות. צבע ספריי טוב לא דורש שכבת פריימר לקיבוע, אלא רק שתי שכבות אחידות של צבע. את הכלים אפשר לצבוע במלואם או באופן חלקי, כפי שמופיע בתמונות. את אזור הצביעה מגדירים על ידי עיטוף בשקית ניילון של האזור שרוצים להשאיר שקוף. מומלץ לרסס בחלל פתוח ומאוורר. שימו לב שאתם לא מרססים מול הרוח, כדי שלא תרססו את עצמכם. את הצביעה עושים יחסית בהתחלה, כדי שיהיה מספיק זמן לייבוש. תנו לכלים לנוח ולהתייבש עד לאחר שתסיימו עם שאר הדברים. במקרה הזה, ההמתנה משתלמת.

שולחן ברגע האחרון, צנצנת הפוכה
מכסים את הצנצנת והופכים אותה על משטח
שולחן ברגע האחרון, צנצנת צבועה
מרססים בספריי צבע לבחירתכם
שולחן ברגע האחרון, צנצנות צבועות
משאירים לייבוש
שולחן ברגע האחרון, פמוטים
פמוטים שנקנו בארבעה שקלים בחנות לכלי בית
שולחן ברגע האחרון, פמוטים צבועים
שולחן ברגע האחרון, פרחים
מסדרים את הנוריות בצנצנת
שולחן ברגע האחרון, פרחים בצנצנת

שולחן ברגע האחרון, צנצנת עם פרחים

כוסות יין מקושטות

כוסות יין יכולות להיות אלמנט דומיננטי בשולחן שמכניס קצת הומור וצבע לאווירת החג. קישוט הכוסות בבד טול או תחרה יכול גם לאחד בין סטים שונים של כוסות יין, דבר טוב במידה שיש הרבה אורחים ומספר רב של כוסות שונות ומגוונות. האחיזה בכוס מכוסה בד הופכת לנעימה ומעניינת הרבה יותר. את החוט ליפפנו כך שיהיה דומיננטי מספיק, בהשראת סנדלי הגלדיאטור האופנתיים.

שולחן ברגע האחרון, עוטפים כוסות
בד טול לקישוט הגביעים
שולחן ברגע האחרון, לעטוף כוס
שולחן ברגע האחרון, כוסות

שולחן ברגע האחרון, כוס עטופה

מפיות פפיונים

בחרנו בפפיון כי זו דרך טובה לשדרג צלחות פשוטות, מאחר שלא כולנו זכינו להחזיק סרוויסים יפים וחגיגיים. למפיות הפפיונים אין חוקים, למעט ניקיון הבד ותחושתו הנעימה. חשוב לזכור שזו בעצם מפית בד, וההשקעה בה בהתאם. אפשר להכין מפית ללא תפירה בשוליים שתשמש אותנו לארוחת החג בלבד, או להשתמש במפית בד קנויה ולקפל אותה בצורת פפיון. יש לגזור את סרט הסאטן באורך 10 ס"מ לפני שמתחילים בקיפולים.

שולחן ברגע האחרון, מפית
זה הזמן לאגד את שאריות הבדים שיש בבית ולהכין מפיות צבעוניות
שולחן ברגע האחרון, מפית קשורה
אפשר להכין פפיונים מפיות נייר פשוטות
שולחן ברגע האחרון, מפית

שולחן ברגע האחרון, צלחות

עציץ חגיגי

עטיפת עציץ בבד תואמת את הקונספט שמלווה את עיצוב השולחן. השימוש החוזר בבד מגבש את הדברים ומקשר ביניהם, גם אם מדובר בבדים מסוג שונה ובטקסטורות וצבעים שונים. במקום לשים את העציץ בכלי לעציצים, עוטפים עם בד ודואגים להשאיר כיווצים וגלים מעניינים. לסיום מלפפים בחבל פשתן. הליפוף מזכיר גם את הליפוף של החוט הירוק על רגל כוס היין.

שולחן ברגע האחרון, לעטוף עציץ
נשארה לכם חתיכת בד? עטפו את העציץ המלבלב שרכשתם במשתלה
שולחן ברגע האחרון, עטיפת עציץ

שולחן ברגע האחרון, סופי גובה

צרור לבנדר ריחני

נוסף לחושי הראייה והמישוש, שייהנו מעושר הצבע והטקסטורות שעל השולחן, החלטנו לפזר גם צרורות של לבנדר, שיעוררו גם את חוש הריח של האורחים. אפשר לקנות עציץ לבנדר ועל הדרך גם לשתול אותו בגינה או במרפסת הביתית. בחרנו ללפף את צרור הלבנדר בחבל הפשתן, כך שיתכתב עם הליפוף על העציץ ועל כוס היין.

שולחן חג ברגע האחרון, מרווה
שולחן חג ברגע האחרון, מרווה

ראנר למרכז השולחן

הראנר לא מצריך הכנה, הנחתו במרכז השולחן מספקת. בחרנו להשתמש בחומר לא צפוי, כי זה מה שכיף ב-DIY - האפשרות להפתיע ולחדש במחיר של 5 שקלים ובמראה מלא שיק וסגנון. מאחר שאנו נוהגים להתלבש בלבן בערב החג, אין צורך להתאים את מפת השולחן לחולצה שלנו ולכן בחרנו בשחור. הבחירה הלא צפויה הזו מעניקה קונטרסט נכון לכל הקישוטים שהכנו לשולחן החג ומוסיפה חגיגיות. הידעתם ששחור זה השחור החדש?

כל משימות ה-DIY קלות ופשוטות לביצוע ויכולות להתאים גם לילדים גדולים (למעט הריסוס בצבע ספריי). הפוטנציאל לזמן כיף של יצירה משפחתית ולגאוות יחידה גדול. ההנאה טמונה בעשייה יחדיו, כך שכל מי שלא ניחן בכישרון בישול יוכל לעסוק בקיפולים, עיטופים וליפופים. העלות הכוללת נמוכה ומגיעה לכמה עשרות שקלים (כולל העציץ, שישרוד בתקווה גם לאחר הקיץ). צריך להביא בחשבון קפיצה לחנות כלי בית ויצירה ועוד שעתיים להכנת שולחן החג. חג אביב שמח.

שולחן ברגע האחרון, סופי (צילום: התמונות כולן צולמו על ידי לירון גונן)
צילום: התמונות כולן צולמו על ידי לירון גונן
שולחן חג ברגע האחרון, סופי גובה
ראנר שחור למרכז השולחן, אבל אתם יכולים לבחור בכל צבע אחר
שולחן ברגע האחרון, ראנר

שולחן חג ברגע האחרון, קיר (צילום: לירון גונן)
עכשיו אפשר להתחיל את הארוחה. חג שמח | צילום: לירון גונן

את שולחן החג הכינו וצילמו מעצבת הפנים והבלוגרית לירון גונן, בעלת הבלוג מיס גרות, בשיתוף עם לירון אוטמזגין, עיצוב והום סטיילינג, בעלת עדידה הלבשת בתים ורהיטים

>>> לשולחן חג פסח בלתי נשכח
>>>לעיצוב שולחן אביבי ומקסים