מוסדות החינוך החלו בחזרה הדרגתית לשגרת הלמידה במסגרת הגן ובתי הספר כדי לספק מסגרת יציבה, דמות חינוכית משמעותית ותומכת ומפגש עם חברים. וגם כדי לחזק את חוסנה הלאומי של החברה הישראלית. הערכות המצב משקללות את הסיכונים האפשריים לעומת התועלת שתצמח לילדים מהחזרה לשגרה ומתירות למידה מצומצמת, ועדיין לא כולם מעוניינים או מוכנים לצאת מהבית. לטובת מי שבוחר להישאר בביתו ולטובת מי שזקוק לעשייה במרחביו, קבצנו שלל פעילויות יצירתיות שיפיגו את המתח, יאפשרו רגעי יצירה שקטה ויסייעו להתמודדות בימי הלחימה מורכבים.

"אנו מבינים שתקופה זו מאתגרת במיוחד עבור ילדים", כותבים באתר "בטרם", המרכז הלאומי לבטיחות ולבריאות ילדים. "השהייה בממ"ד עלולה להיות מפחידה ומבלבלת עבורם. לכן חשוב למצוא דרכים להעסיק אותם ולהפוך את הזמן הזה לקצת יותר כיפי ומעניין". הם מציעים להפיג את המתח באמצעות ציור, פיסול, יצירת בובות או כלי משחק או בישול משותף עם ההורים, לספר סיפורים, לשחק משחקי תפקידים או לכתוב סיפורים וגם לשחק משחקי חברה, משחקי קופסה, משחקי כדור או משחקי דמיון. הנה כמה פעילויות מרגיעות ומהנות שיכולות להפיג מתחים ולייצר שקט במרחב הביתי. 

 

בובות מסקוץ'

קרן ראובני מ-Handy’s יוצרת ערכות זמן איכות יצירתי להורים וילדים, ומציעה לקחת הפסקה מהחדשות ולדבר עם הילדים תוך כדי עיסוק מרפא ביצירה של בובות סקוץ'. ליצירת דובי: לוקחים סקוץ' רגיל של מטבח, ויוצרים ראש, אוזניים ורגליים בעזרת גומיות. מציירים אף על נייר ומדביקים אף ועיניים זזות; לצפרדע: מקפלים סקוץ' לשניים בעזרת גומייה. מכניסים סרט אדום באמצע, יוצרים סנטר בעזרת הגומייה ובצד השני זוג עיניים עם שדכן. מעגלים את הקצוות ומוסיפים עיניים זזות; לחזיר: בעזרת גומיות יוצרים ראש, אוזניים ורגליים, גוזרים ידיים, מדביקים אף ועיניים זזות.

 

 

 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎דייטים מעוצבים | Handy's | הנדי׳ס‎‏ (@‏‎handys.design‎‏)‎‏

 

 

ברכה לחיילים

 

בשטף העשייה ראובני הכינה גם הדרכה ליצירת צנצנת ברכה לחיילים עם שרשרת לבבות, וצירפה בסרטון קישור להורדת הברכה לצורך הדפסה.

 

 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎דייטים מעוצבים | Handy's | הנדי׳ס‎‏ (@‏‎handys.design‎‏)‎‏

 

 
 

 

עלים צבעוניים

יצירה של הבלוגרית ויוצרת התוכן להורים וילדים לינוי בר משלבת גם מוטוריקה עדינה וחיזוק אצבעות הידיים: מציירים עלים על דף או קרטון, מורחים דבוק נוזלי על קווי הציור ומעליו מפזרים מלח גס. מנערים את השאריות וצובעים בצבעי גואש או צבעי מאכל את המלח עם טפטפות או מכחול. 
 

 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎לינוי בר | בלוגרית ויוצרת תוכן להורים וילדים‎‏ (@‏‎li_noy_bar‎‏)‎‏

 

קיפוד מעלי שלכת

אלה איזנברג מציעה יצירה של קיפוד מעלי שלכת. גוזרים גוף קיפוד מנייר, מציירים עין, אף וחיוך בצבע פנדה. כקוצים מדביקים עלים יבשים או לצייר עלים: מניחים דף על העלים, וצובעים את הנייר בצבעים שונים, גוזרים ומדביקים במקום קוצים.

 

 

מקרטוני ביצים וחלב ויש לכם מסלול מרוצים זהב

"זהו משחק של הרבה סבלנות ודמיון", אומרת סיון רוה-סאפלט, בעלת הבלוג Creative Mama, שיצרה לבנה את מסלול המכוניות שאתם רואים כאן. "הרעיון והצורה של המבנה התגבשו תוך כדי עבודה ובהתאם לקופסאות ולקרטונים שהיו לי", היא מספרת, כך שאתם יכולים לאלתר ולשנות את המבנה לפי החומרים שיש לכן. אפשר ורצוי כמובן להכין את המבנה עם הילדים ולתת להם לגזור, לצבוע ולהדביק.

מה צריך?

קרטונים (קופסאות, גלילים ואריזות ביצים); מספריים; סכין יפנית; דבק חם; דבק UHU; נייר דבק; טושים עבים; טיפקס; אצטרובלים; צבעי גואש (לאצטרובלים); מכוניות בגדלים שונים. היכנסו להדרכה המלאה.

עבודות יצירה, 01 חניון מכוניות מקרטון (צילום: סיון רוה-סאפלט)
צילום: סיון רוה-סאפלט

פיסול בפלסטלינה

ללירון בן ארצי יש ערוץ יצירה לילדים קטנים, "כיף עם אימוש", בו היא מדגימה איך לפסל מפלסטלינה מכונית כחולה עם חלונות, דלתות וגלגלים צבעוניים או גלידה צבעונית בטעמים שונים עם "סוכריות" וגביע ופל, פרפר ופרח.

 

 

 

שרשרת בלוטים מוארים

להכנת שרשרת בלוטים מסביר תומר בן ארי צריך לאסוף בלוטים, להכניס לתנור לשעה שעה וחצי בחום 80 מעלות כדי שישחימו מעט ויהיה יותר קל לעבוד איתם. מפרקים את הבלוט מהספלול וקודחים כ-15 חורים עם מקדח 4-3 מ"מ. קודחים חור בתחתית הבלוט ובעזרת מברג קטן או מפסלת מנקים את הבלוט מהגרעין. הוא צריך להיות חלול לגמרי. קודחים במקדח 6 מ"מ חור בספלול (דרכו מכניסים את המנורה). מייבשים בשמש את הבלוטים מספר ימים ומדביקים את הספלול לבלוט בדבק נגרים. מכניסים את המנורות לבלוטים ומדביקים בדבק חם.

 

 

אגרטל סרוג

רוצים להכין פריט שימושי ומלא סטייל לבית? כל מה שצריך זה צנצנת או אגרטל מזכוכית חלקה, שבטח יש לכם בבית (אפשר לרכוש ברשתות הסטוק), דאס - חומר ליצירה שמתייבש באוויר ואפשר למצוא בחנויות ובאתרים לחומרים יצירה, וכמה כלים נוספים וזמינים. באגרטלים המוכנים אפשר לשים פרחים או ענפי כותנה שישלימו את המראה להדרכה המלאה היכנסו לכתבה. 

אגרטל - 28 (צילום: נועה קליין)
הדרכה: נועה קליין | צילום: נועה קליין

 

בובות נייר ודגם כדור הארץ

באתר של יוצרת תוכן הווידאו ו-AI דנה ישראלי אפשר למצוא פעילויות וקורסים במתנה לילדים. למשל, דפי יצירה לגזירה וצביעה של בובות נייר חמודות שישראלי יצרה באמצעות בינה מלאכותית

וגם סדנה דיגיטלית של ד”ר דותן שקד גלבנד, בה בין היתר מכינים דגם של המבנה הפנימי של כדור הארץ ומקבלים חוברת פעילות לסודוקו טבע, משחק זיכרון סלעים, מצא את ההבדלים, מבוך, דפי צביעה ועוד. 

יצירה לילדים בבית, ג, גם כדור הארץ (צילום: דר דותן שקד גלבנד)
צילום: דר דותן שקד גלבנד

 

מגן דוד מעלעלי דקלים

פרח שישה עלי כותרת/מגן דוד

מורה הקליעה בועז שילה מ"קליעה שובבה" מדריך כיצד לקלוע עלעלי דקלים לצורות של דג, עלי כותרת, כדור וצמה:

 

 

יצירה לילדים בבית בועז שילה  (צילום: בועז שילה)
צילום: בועז שילה

באר מים ואוניית מעפילים

באתר של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל תמצאו דפי צביעה, פאזלים של אתרי מורשת, משחקי מבוך וגם פעילות יצירה של באר מים מבקבוק פלסטיק, אוניית מעפילים מתבנית נייר של עוגה ורכבת או חומה ומגדל מקרטוני שתייה.

 

אקריליק על טרקוטה בסדנאות אומן

מעצב האירועים שלומי אילני חבר למפיקת האירועים אתי ביטון במיזם סדנאות אומן לתושבי הדרום והצפון, בדגש על ראייה קדימה לתקופה הארוכה שעוד תגיע. "אספנו המון אמנים, פסלים, ציירים, תכשיטנים, אנשי רוח, וביחד אנחנו מסתובבים במרכזים שבהם הם מכונסים ברחבי הארץ ועושים טוב למשפחות לילדים נוער ומבוגרים ומעסיקים גם את עצמנו בעשייה", הוא מספר. "עבדנו עם קבוצות של 30 ילדים כל אחת ונתנו להם אפשרות להתבטא יצירתית עם צבעי אקריליק על כלי טרקוטה, ודיברנו על תקווה שמייצר צמח. הם שתלו בכלי עציץ פורח שמייצר תקווה".

בסדנת ציור בפסטל לנוער של האמנית עדי ארדון, התבטאו בני הנוער באמצעות צבעים ומריחות בהתאם לקומפוזיציות של פירות וירקות שיצרה ארדון. מאחר שההתמקדות היא בעבודות עם ביטוי אמנותי, הם מתבססים על חומרים שנתרמו ומגייסים תרומות לחומרים אמנותיים נוספים. לתרומות לחומרים 

 

 

יצירה לילדים בבית, ג,  (צילום: שלומי אילני)
צילום: שלומי אילני
 
יצירה לילדים בבית, ג,  (צילום: שלומי אילני)
צילום: שלומי אילני

ועוד פעילויות מפיקוד העורף

גם באתר פיקוד העורף אפשר למצוא שלל רעיונות לפעילות משותפת של אפיית עוגות לפי מתכון אהוב, תיעול האנרגיות ליצירה כמו ציור, צביעה ואפילו אוריגמי או להדביק דף נייר מתחת לכיסא, ולתת לילדים לצייר כשהם שוכבים על הרצפה. אופציית המיחזור נמצאת תמיד על השולחן עם גזירה של קופסאות קרונפלקס שניתן לגזור, לצייר עליהן ולהדביק מחדש בצורות של חיה או בובה, בקבוקי פלסטיק ריקים או גלילי נייר טואלט שניתן להפוך לשרשרת צבועה. עוד אפשרות היא להקים אוהל מסדינים ולקשט אותו כמו בית פיות או גיבורי על, להתחפש, לשחק במסעדה שמארחת, עורכת שולחן ומגישה, או ליצור פיקניק ביתי על מחצלת עם מוזיקת ציפורים ועציצים.