הבית שלנו הוא המרחב שבו אנו חיים ומבלים לא מעט משעות היום. הוא משקף את מי שאנחנו ואמור לגרום לנו לתחושה נעימה וטובה ולעורר בנו שמחה והשראה. לכן, השמירה על מרחב נקי מחפצים מיותרים חשובה מאוד, וחלק בלתי נפרד ממראה של בית מעוצב.

השלב הראשון בחידוש מראה הבית, או חלק מהחדרים בבית, הוא לעשות סדר ולזרוק או למסור חפצים מיותרים. למרבה הצער, רק חלק קטן מהאנשים מסוגלים באמת למיין ולזרוק את כל החפצים המיותרים, ולנהל באופן שוטף את שמירת וזריקת החפצים בבית. לרובנו ישנה נטייה כלשהי לאגרנות – משמירת חפצים מיותרים ועד חוסר מסוגלות לקרוע את תווית המחיר ולזרוק אותה לפח.

אגרנות מוגדרת כהפרעה נפשית המתבטאת בקושי להיפרד מחפצים חסרי ערך, למרות שאין כל צורך או שימוש בהם. חדרים גדושים בערימות של חפצים מעידים על דברים לא פתורים רגשית שניתן לטפל בהם בכל מיני דרכים. אנחנו כאן בשביל לעזור לכם להבין אם אתם סובלים מאגרנות כפייתית.

A post shared by Hoarder Homes (@hoarderhomes) on

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

הגורמים לאגרנות

זו לא אשמתנו המלאה שאנחנו אוהבים לאגור ומתקשים להיפרד מחפצים ומהודעות טקסט. ישנם שלושה גורמים ברורים לכך:

המודל המשפחתי – הגורם המשמעותי לאגרנות הוא מה שהתחנכנו עליו. רוב האגרנים גדלו במשפחות אגרניות, כך שהדבר נראה להם נורמטיבי ואף נכון, כי זה מה שראו, חונכו והורגלו אליו.

נטייה אבולוציונית - לאורך שנים אגרנו ושמרנו חפצים למטרות הישרדות. אז לא היינו אגרנים, כי לא הייתה תרבות צריכה כמו בתקופה זו, שבה ניתן לרכוש הכל ובזול. עם השנים העניין הפך לבעייתי יותר ויותר, וחדרים שלמים התמלאו בחפצים מיותרים.

גנטיקה - ישנן משפחות ששימרו את הנטייה לאגרנות לאורך שנים רבות, בשל עניין תרבותי וסביבתי, מה שמחזיר אותנו לגורם הראשון לנטייה זו.

A post shared by DispoSons (@disposons) on

מאפיינים של נטיית האגרנות

כדי להבין מי סובל מאגרנות, לא צריך לעשות אבחון מקצועי. ישנם שלושה מאפיינים לאגרנות, והם:

היקשרות רגשית לחפצים – כל חפץ הוא בעל משמעות, מסמל משהו, ומעלה זיכרון, ולכן צריך לשמור אותו. זו אגרנות כשמדובר בערימות של מגזינים ישנים, בקבוקי אלכוהול ריקים, מפזר חום משנות ה-90 ודיסק אוסף בן 20 שנה. לכל חפץ ישנה משמעות רגשית וייצוג לזיכרון או תקופה כלשהי בחיים.

רכישות מרובות – הרכישה היא צורך בסיפוק מיידי, ותמיד נחשבת לדבר הכרחי. אגירה של פריטים רבים ללא היפרדות מקיימים מביאה לאסקלציה של הבלגן בבית.

הכחשה גורפת – אין ביכולתו של האגרן להודות באגרנותו, מאחר שלכל חפץ יש משמעות, גם למילון אוקספורד שהנכדים אולי יעיינו בו יום אחד.

בתים של אגרנים מתחילים

זה מתחיל מערימות קטנות בפינות החדר, ולאט לאט משתלט גם על החלל הציבורי. במהלך עבודתי כמעצבת פנים נתקלתי לא פעם בבתים מבולגנים מאוד, כאשר הגורם לכך היה אגרנות מוכחשת. לא קל להסביר למישהו שיש לו נטייה לאגרנות ושעליו להיפטר מחפצים רבים. תמיכה של בן זוג, משפחה או איש מקצוע תקל באופן משמעות את התהליך. המשוואה של בית מסודר או מבולגן קלה מאוד - הרבה חפצים = בית מבולגן, מעט חפצים = בית מסודר. לכן, בשביל לחיות בבית נקי, נעים ומעוצב, צריך להיפטר מכל מה שמיותר - חוק מספר אחת בעיצוב והלבשת הבית.

A post shared by Deke Dickerson (@dekedickerson) on

מאפיינים לבתים של אגרנים כפייתיים

שמירה על חפצים היא לגיטימית ומובנת. כולנו נקשרים לדברים מסוימים ולכולנו ישנם חפצים המעוררים בנו זיכרון נוסטלגי. אגרנות כפייתית היא כזו שיצאה משליטה ופוגעת באיכות החיים בבית. זו הרשימה שלנו למאפייני בתים הזקוקים לטיפול מיידי:

חדר בלגן בבית - זהו המקום שבו אנו מרכזים את כל החפצים המיותרים, אלו שלא נרצה בחדר השינה או בפינת האוכל. זה מתחיל בערימה ולאט לאט משתלט על כל החדר, עד שלא רואים רצפה ואין מקום להיכנס. 

ערימות של כרטיסים וברושורים – אגרן שיצא לטיול בשנת 1996 וביקר ביורודיסני, ישמור במקום מיוחד את כרטיס הכניסה שרכש. כרטיס זה יזכיר לו את הזמן הקסום שהיה בו עם משפחתו. אם אפשר אז שומרים גם על כרטיס הסרט שבו צפינו בקולנוע, בארנק. 

מכשירי אלקטרוניקה ישנים - וידאו, נגן מיני דיסק ווקמן ומפזר חום, מכשירי אלקטרוניקה וכבלים ישנים שלא עובדים לא תורמים לנו בכלום, ואף מזיקים לנו בכך שהם גוזלים מקום אחסון חשוב וערכם לא מצדיק זאת. האם נשמע שוב בווקמן? האם נצפה בווידאו? אם לא, זה הזמן להיפרד ולשים בערימת המיחזור.

שקיות של בגדים לתרומה – חילופי העונות מביאים אותנו בעל כורחנו לסדר את הבגדים בארון. עבור אלו מאיתנו שמתקשים להיפרד מבגדים ישנים, אולי כי ילבשו אותם שוב, הסידור הזה הוא רק למראית עין. שמירת הבגדים הישנים בשקיות בחדר הבלגן, מתוך מחשבה שישמשו אותנו בשנית, היא נטייה לאגרנות שעלולה להתגבר עם השנים. בגדים שנכנסים לשקית צריכים להגיע לסניף הביגודית הקרוב.

ארגז עם ניירות וסיכומים לבגרויות – כל הקלסרים, המחברות והסיכומים ששימשו אתכם בתיכון ללמידה לבגרויות כבר לא רלוונטיים. אם יש ערך רגשי כלשהו לשירים ושרבוטים שכתבתם בסוף המחברת, רצוי לשמור את הדף הבודד ולהיפרד מהמסה הגדולה של הניירות הלא רלוונטיים.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

את הכתבה הכינה לירון גונן, מעצבת פנים טבעונית וחובבת צמחים, בעלת הבלוג מיס גרות