הסעיף הכי יקר בבניית הבית או בשיפוצו הוא סעיף המטבח. לשם הולך חלק גדול מהתקציב, ולא תמיד הוצאה כל כך גדולה מצדיקה את עצמה. לא כי אני חושבת שמטבח הוא מקום זניח בבית, ההפך הוא הנכון: מבחינתי זהו לב לבו של הבית ואזור שהוא הרבה מעבר לבישול ולאכילה. בהרבה בתים זהו המקום שבו הילדים מכינים את השיעורים (בואו נהיה מציאותיים), וגם אם יש להם את כל התנאים בחדרם הכי כיף על השולחן במטבח.

במטבח אנחנו מארחים לקפה או אירוחים קטנים עם מספר קטן של חברים ואני, למשל, למרות שיש לי סטודיו - בוחרת לעבוד על השולחן במטבח עד כמה שהדבר אפשרי ואת רוב פגישות העבודה שלי עושה שם. אני בטוחה שאצל חלק גדול מכם זה גם כך. לכן אין ויכוח על מרכזיותו וחשיבות עיצובו בבית, אבל לא חייבים להשקיע כל כך הרבה כסף כדי לקבל מטבח מעוצב ונעים. מחיר השדרוג הוא כמה מאות שקלים, תלוי אם קונים לייסטים או לא, ידיות או לא וכמה צבע קונים. לפניכם דרך לשדרג מטבח קיים כך שישנה את פניו ממטבח עלוב מקבלן (סליחה, מר קבלן) למטבח מפרובנס לפחות. מבטיחה!

שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
המטבח של ענת, גרסת הארונות הוורודים | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
ובגרסת הארונות הלבנים והקירות הוורודים | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
מראה חדש לגמרי בעזרת צבע | צילום: עודד קרני ואלי גרוס

שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
צילום: עודד קרני ואלי גרוס

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

הידיות הן תכשיטים

אם לא מדובר במטבח מקבלן, אלא במטבח קיים, בן כמה שנים, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו לפני שמשקיעים בשדרוג אם המבנה הפנימי של המטבח מתאים לצרכנו והוא במצב טוב. אם התשובה היא כן והצורך להחליפו הוא רק עיצובי הפתרון שאני רוצה להציע לכם מתאים בהחלט ויענה על הצורך האסתטי.

יש כמה דרכים לרענן את מראה המטבח: החלפת ידיות, החלפת הזכוכית החלבית בווילון בד, צביעה בצבעים מרעננים במראה אטום ונקי (למה לא מטבח צהוב חלמון, למשל?) או צביעה בטכניקת יישון. גם הוספת מסגרת עץ על דלת שטוחה תשווה לארון מראה כפרי.

הדרך הפשוטה והמהירה לרענן את מראה ארונות המטבח היא להחליף ידיות. אפשר לבחור ידיות זהות לכל הדלתות והמגירות, אפשר להחליט שלדלתות יהיו ידיות כפתור ולמגירות ידיות מאורכות מאותה הסדרה, אפשר להשתמש בידיות שונות וצבעוניות למראה משובב וצעיר ובאופן כללי - להתייחס לידיות כמו אל תכשיט שמעטר את הארונות שלנו.

דרך נוספת היא כמובן לצבוע את המטבח, או אז יתקבל מראה חדש לגמרי כאילו החלפתם ארונות. ראשית צריך להחליט: האם רוצים צביעה אטומה ונקייה? באיזה גוון? אולי צביעה מיושנת המשווה למטבח מראה כפרי? אחר כך יש להבין מהו סוג הארון, ואיזה טיפול הוא דורש: האם אלו ארונות פורמייקה, ארונות פורניר או ארונות עץ?

שיפוץ מטבח (4) (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
ידיות מרעננות מראה בהוצאה קטנה מאוד | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (5) (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
סוגים שונים לדלתות ולמגירות | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (7) (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
החליפו את הזכוכית בבד צבעוני | צילום: עודד קרני ואלי גרוס

שיפוץ מטבח, ג (8) (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
מראה כפרי שמח | צילום: עודד קרני ואלי גרוס

המטבח שלי

המטבח שלי צבוע בטכניקת צביעה נפוצה ואהובה, שנכנסה לקלאסיקה ולא נראה שהולכת לעזוב אותנו בזמן הקרוב. לפני כמה שנים רק משוגעים לדבר הסכימו להכניס לביתם רהיט חדש שנראה כאילו עברו עליו שנים, על אחת כמה וכמה מטבח, שהוא אחד האזורים הכי יקרים בבית. אבל אם לשפוט לפי ההזמנות אצלי בסטודיו רבים רוצים מטבח כזה. יש בשיטת הצביעה הזו געגוע לפעם, לישן והטוב, לרהיטים שיש להם עבר וכפריות מסוגננת.

דלתות המטבח שלי היו מעץ בגוון חום כהה. אם גם שלכם כאלה תוכלו לדלג על השלב של צביעת הדלת בצבע ורנית בגוון ערמון אבל אם דלת המטבח שלכם צבועה בעץ בהיר יש לשייף אותה ולצבוע בצבע כהה, כדי שאחרי שמשייפים את צבע השמנת העץ יתגלה מתחת צבע עץ כהה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מה צריך - חומרים: (למטבח בשטח 5 מ"ר בערך)
1 ליטר ורנית בגוון ערמון (אם רוצים לחשוף עץ כהה מבעד לצבע השמנת)
3 ליטר פוליאור שמנת על בסיס מים גוון P12OW
נרות לבנים פשוטים
טרפנטין לניקוי

מה צריך - כלים:
מברשת בינונית
נייר לטש 180
מטלית לניגוב
מברג לפירוק דלתות הארון

מה עושים:

מכינים את דלתות המטבח לצביעה: מפרקים את הצירים בעזרת מברג ומסירים את הדלתות מהארונות -  כך יהיה קל יותר לצבוע. חשוב מאוד למספר את הדלתות לפני שמפרקים אותן ממקומן בעזרת מדבקת נייר עם מספר הדלת, דבר שיקל מאוד בעת ההרכבה חזרה. מנקים את הדלתות משומנים ומייבשים היטב, משייפים קלות ומסירים את כל שאריות אבק.

אם דלתות המטבח בצבע בהיר ורוצים לחשוף מבעד לצבע עץ כהה, בשלב הזה צובעים את הדלתות בצבע ורנית בגוון ערמון וממתינים כשעתיים לייבוש. אם ארון המטבח שלכם כבר בצבע חום כהה אפשר לעבור לשלב הבא, אחרי הכנת הרהיט לצביעה.

מורחים את הנר על פינות הדלת, על המסגרות הפנימית החיצונית ועל השוליים. אם רוצים מראה גס יותר מורחים את הנר במקומות נוספים. שימו לב: אזורים שטוחים מורחים בחלקו הרחב של הנר.

צובעים במברשת את הדלתות בשכבה אחת מלאה של צבע השמנת וממתינים לייבוש יום אחד. אם לא הושג כיסוי מלא יש לחזור על הצביעה פעם נוספת אחרי שעתיים ולהמתין לייבוש מלא יום אחד לפחות.

אחרי 24 שעות, כשהדלתות יבשות לגמרי, משייפים בעזרת נייר הלטש את האזורים שבהם מרחנו את הנר. השיוף יחשוף את העץ הכהה של הדלת.

שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
עוד ידיות ומראה מיושן | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
צילום: עודד קרני ואלי גרוס

שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
צילום: עודד קרני ואלי גרוס

דלתות עם מסגרת

הדבקה של מסגרת לייסט עץ על דלת שטוחה מעשירה את המראה שלה, ולאחר הצביעה נדמה שכך יצר אותה הנגר מלכתחילה. את הלייסטים תוכלו למצוא בחנויות המוכרות מוצרי פרזול וציוד לנגרים. הכי נכון יהיה לקחת דלת אתכם אל החנות ושם לערוך מדידות וניסיונות.

מה צריך - חומרים: (למטבח בשטח 5 מ"ר בערך)
1.5 ליטר צבע יסוד רב שימושי על בסיס מים
3 ליטר צבע סופרקריל ירוק גוון T3064
1 ליטר צבע סופרקריל חום גוון A141
1.5 ליטר לכה ורנית שקופה
נר
דבק נגרים
מסמרים קטנים ללא ראש
5 יחידות לייסט עץ דקורטיבי

מה צריך - כלים:

נייר לטש מספר 180
רולר ספוג קטן עם מגש צבע
מסור גרונג לחיתוך זווית
מברשת בינונית
פטיש קטן

מה עושים: 
מכינים את הארון לצביעה: מפרקים את הצירים בעזרת מברג ומסירים את הדלתות מהארונות -  כך יהיה קל יותר לצבוע. חשוב מאוד למספר את הדלתות לפני שמפרקים אותן ממקומן בעזרת מדבקת נייר עם מספר הדלת, דבר שיקל מאוד בעת ההרכבה חזרה.

אם הארון מפורמייקה, מלמין או ציפוי כלשהו יש לחספס את הדלתות מעט בעזרת נייר לטש ולצבוע שכבה של יסוד רב שימושי בעזרת רולר ספוג. ממתינים שעתיים לייבוש.

מחליטים באיזה גודל תהיה מסגרת הלייסטים (אני מדדתי כשמונה ס"מ מקצה הדלת), ומנסרים את לייסט העץ בהתאם עם מסור גרונג לחיתוך זוויות. ממקמים את הלייסטים על הדלתות, מורחים דבק נגרים על צידם האחורי ומדביקים תוך כדי הצמדה. מגבים במסמרים קטנים - כארבעה מסמרים על כל צלע. צובעים את הלייסטים בלבד בצבע חום, בעזרת מברשת קטנה. ממתינים שעתיים לייבוש הצבע החום ומשפשפים נר על כל הלייסטים.  

צובעים את הדלתות שעליהן מוצמדים הלייסטים המטופלים בשתי שכבות, וממתינים לייבוש שעתיים בין כל שכבה. ממתינים 24 שעות לייבוש מלא ואז משייפים בנייר לטש את הלייסטים כדי לחשוף את הצבע החום מתחת לירוק, מנקים מאבק ומורחים לכה ורנית שקופה להגנה.

שיפוץ מטבח, מטבח פשוט מאיקאה שנצבע צבע צהוב (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
זה מטבח לבן ופשוט מאיקאה | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
צבע מלא ללא טכניקת יישון | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
גם כיווני הידיות יכולים להיות שונים | צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
צילום: עודד קרני ואלי גרוס
שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
צילום: עודד קרני ואלי גרוס

שיפוץ מטבח (צילום: עודד קרני ואלי גרוס)
צילום: עודד קרני ואלי גרוס

ענת סגל שדרוג והלבשת הבית