למי פונים כשרוצים ליצור קונספט חלל קטן שאינו חונק את דייריו? לחברת העיצוב האיטלקית Aldo Cibic, היתה הברקה: כדי ליצור מודל דיור הבוחן את השימוש בחלל זעיר שגודלו כ-2.7*4 מטר ושיענה על כל צרכיו של דייריו, שיתף הסטודיו פעולה עם האסירים מאחד מבתי הכלא השמורים ביותר באיטליה. ביחד הם יצרו את "חדר החופש": קונספט דיור זול וקטן הכולל חדר שינה, מטבח, חדר ארונות, חדר אחסון, סביבת עבודה, סלון ואפילו חדר כושר.

בית כלא, קיר ארגז כניסה
קטן וקומפקטי, יעל ופרקטי. הכניסה לחדר החופש; | צילום: www.freedomroom.org
בית כלא, כניסה עציצים
יש מקום לשתי מיטות | צילום: www.freedomroom.org
בית כלא, מיטות
המדף שמעל משמש כחלל אחסון מעולה | צילום: www.freedomroom.org
בית כלא, שירותים
שירותים באגף נפרד | צילום: www.freedomroom.org

המטרה: תנועה חופשית בחלל קטן

בכלא השמור שבספולטו ישנה נגרייה גדולה, המעסיקה את האסירים בעבודות נגרות עבור בתי הכלא השונים ברחבי איטליה. עבודות התכנון של חדר החופש נעשו בעזרת תפיסתם של האסירים שעובדים בנגרייה, כי מי יודע יותר טוב מהם כיצד להפיק את המרב ולנוע באופן חופשי בחלל שגודלו כ-10.8 מ"ר. במסגרת חייהם בתנאי מרחב מוגבלים, אובייקטים שונים משרתים מטרות מרובות, כך לדוגמה שרפרפים הופכים לשולחנות, המיטות לשטחי אחסון והכיסאות למכשירי כושר.

בית כלא, קיר ארגז
עבודת נגרות מקצועית של האסירים | צילום: www.freedomroom.org
בית כלא, עץ
יוצאים לסיבוב בחצר | צילום: www.freedomroom.org

חדר החופש המלבני כולל שתי מיטות לאורך קיר אחד עם מגירות מתחת ויחידות אחסון עליונות. הקיר שממול כולל שולחן עם שני כסאות שמשמשות כמרחב עבודה, לימודים ואכילה. מידוף עליון משמש לאחסון מזון. בסמוך לכך, נמצא אזור חדר האמבטיה עם חדר שירותים נפרד. בשל העובדה שבין כותלי הכלא אין כמעט פרטיות, האסירים רצו שיהיו בחלל כמה פינות סגורות.

בית כלא, תוכנית כפולה
פינות סגורות בתוך החלל לטובת פרטיות. התכנית הפנימית | צילום: www.freedomroom.org
בית כלא, תכנית
ואי אפשר בלי חצר. התכנית החיצונית | צילום: www.freedomroom.org

אזור הכיור משמש עבור היגיינה ובישול, כמו גם כביסה. הפרטים שבמרחב הם המאפשרים לתושבי החדר, בין אם זה יהיה כלא, אכסניה או בניין דירות, מתחם קומפקטי שממקסם את היעילות והגמישות של החלל. המודל החדשני, שנולד משיתוף הפעולה, הוא מוצר שיכול לשמש כפתרון דיור זמני או קבוע. המודל הזעיר שמנצל את החלל יכול להיות פתרון לדיורי סטודנטים, מלונות ויחידות דיור עירוניות.

דירת 12 מ"ר ויש בה הכל
בית החילזון הקטן נודד ממקום למקום